Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

oneplus 3T vs samsung s7

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cu putine cunostinte faci un samsung mai curat ca un oneplus ....

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Asta pentru cine vrea dar nu este necesar, doar iti iei telefon sa l folosesti nu sa te uiti la el.

#21
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postalin62, on 25 ianuarie 2017 - 19:57, said:

Aoleu, adica mai rapid decat o ora cat dureaza la samsung?
O ora stai la coada, ca sa-l bagi in service ...Posted Image
LE: cum de era sa uit ?? De ce sa nu ia P9 ???!!!Posted Image
Garantie in tara, se misca bine, e frumos ...Posted Image

Edited by shymano, 25 January 2017 - 20:50.


#22
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postshymano, on 25 ianuarie 2017 - 20:49, said:

O ora stai la coada, ca sa-l bagi in service ...Posted Image
Acum nu stiu cum mai e cu coada, ultima oara cand am fost eu era liber. Probabil se face coada si din cauza celor care stau la povesti, am prins o data unul care zicea ca ecranul tel lui s a crapat singur cand l a pus in masina pe scaunul din dreapta si ca vroia sa i schimbe ecranul.
In rest te duci ii arati problema si asta e tot, mai mult de 5 min nu dureaza sa lasi un telefon.
Oricum si asa e mai bine, in 2 ore ai telefonul inapoi.

#23
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Dacă nu te interesează camera ia oneplus3t ,e mai slaba decât pe s6 ,nu mai zic de s7 . Valoarea la revanzare e mai mica la oneplus3t.   Vrei Samsung curat , îl rootezi și scoți ce vrei ,nu înțeleg ce atâta tevatura . Interfața e cat se poate de prietenoasa ,pe mine nu m-a deranjat . La S6 i-am dat factory reset de-abia după 2 ani , mi se părea ca merge cam greoi .

După ceva timp pe ecranul de note4 de 5.7 mi-a venit foarte greu sa ma întorc la 5.1 al s6  . Îți recomand măcar 5.5

Edited by ct10dre, 25 January 2017 - 23:50.


#24
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Display,camera,ip68 si revanzare iei s7.
Pentru un soft mai curat si mai rapid plus un pret mai bun la achizitie iei OP3T!

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Camera e singurul beneficiu la S7.

Prin rootare pe lângă faptul ca se pierde garanția ca sare knoxul, uneori mai apar și diverse lucruri nedorite.

Vorbim de utilizatori normali, nu geeks.

Și oneplus are valoare buna la revânzare :)

#26
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Hai să vorbim de suport! Oneplus One este de generație cu S5. Opo  a primit Android 7, S5 ce Android are? Ce vorbim ca Samsung e la curent cu actualizările? De valoarea de revanzare? Cât costa Și la lansare? Cât este acum? Sa a scăzut prețul cu cca 800 lei, oneplus? Nimic. Am avut oneplus One, luat cu 1400 vândut după un an cu 1250. S5 la vremea respectiva s-a vândut cu mai puțin de jumătate preț de la lansare. Vorbim de garanție. La Samsung te duci la service,  zici @alin62 (care spune că nu e hater) si te rezolva în câteva ore. La oneplus nu ajungi în service. Nu am auzit pe nimeni să se strice telefonul din senin, decât din vina utilizatorului (scăpat pe jos). La oneplus ai garanție inclusiv dacă ai root, custom rom. La Samsung vă omoară Knox.
http://m.gsmarena.co...7&idPhone2=6033
Și pentru @alin62
https://www.zoso.ro/hater-o-definitie/

Am topic deschis la ai o problema la sistemul de operare Android. Vedeți câte probleme au Samsung.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
S5 nici nu merita comparație. Ii un jeg de telefon.
Am unul pe care l-am folosit in Turcia. Mi-a mâncat zilele. Preferam orice altceva (iPhone 5s și Moto G 1st) doar ca nu mergeau pe rețelele turce (merg dar doar 3 luni/ IMEI)

Nu pot sa cred cum S5 se mișcă in halul ăla, fără aplicații instalate. Doar cele cu care a venit.

De multe ori Adam impresia ca și S4 (pe care l-am avut jumătate de an in 2015) era cu mult mai bun.

Oneplus au valoare foarte buna la revânzare datorită faptului fa nu le găsești pe toate drumurile.

Eu nu am reușit sa pun mâna pe un 3T pentru ca nu livrau unde eram, dar dacă livrau era opțiunea preferata.

#28
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Eu făceam comparație la suport și valoare între ele pe viitor!
As vrea peste 2 ani să văd același lucru și la S7 vs OP3T!

#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Multi va iubiti telefoanele pe forumul asta,aveti asa o relatie speciala cu ele!
Fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui,dar voi va si indragostiti de ele!
Display ul nu este beneficiu?ip 68 nu este beneficiu?sti ce frumos arata filmarile pe ninsoare sau pe ploaie?
Ah voi stiti ca e cu 1 sec mai rapid !

#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Trebuie sa fii masochist sa filmezi pe ploaie ... iar la zapada, nici cel mai prastie telefon n-are nimic.
Nu-i vorba ca te indragostesti de telefon.
E vorba de cate probleme iti face (sau nu), din cauze ce nu tin de utilizator.
Sau de cate probleme cauzate de utilizator pot fi rezolvate cat mai repede si mai simplu.
Sunt telefoane care arata mai bine sau mai putin bine; asta fiind un criteriu subiectiv.
In ziua de azi, diferente asa mari la modul cum se misca un telefon nu prea mai sunt; la telefoane de top ...
Asa ca vine intrebarea: merita sa dau 6-7-10 mil in plus ?? Am neaparata nevoie de acel plus pe care il aduce respectivul telefon ?? Pot trai numai cu poze facute de S7, si n-o pot face cu unele facute de P9, Mate8/9, OP3T sau alte telefoane de top ??
Zicea un coleg p-aici ca as fi in stare sa iau chiar si frigider Huawei ... pai hai sa vedem cum se comporta orice Samsung dupa sute de cazaturi, asa cum a avut parte un P6 luat de nou acum vreo 4-5 ani si pe care i l-am dat lui fi-miu, copil de 6 ani.
I s-a desprins o data ecranul, l-am trimis in garantie, l-au lipit si merge super si azi.

#31
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Pai nu prea e diferenta aia de 1000 lei,nu stiu de unde scoti cifrele astea,daca era nu incapea loc de discutii,asa la 300-400 discutam altfel!
Si sa filmezi in ploaie cu slow sau cu fast e chiar f tare,dar scuza ma doar ce face huawei e tare!
Mie imi place huawei,OP,lg,samsung,htc...etc
Nu ma intereseaza brandul,ci telefonul in sine,am avut din toate,dar la ora actuala la un pret de 2300-2400 s7 si 2000 OP 3T  iei clar s7 nu?

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsilviu03, on 26 ianuarie 2017 - 10:51, said:

Multi va iubiti telefoanele pe forumul asta,aveti asa o relatie speciala cu ele!
Fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui,dar voi va si indragostiti de ele!
Display ul nu este beneficiu?ip 68 nu este beneficiu?sti ce frumos arata filmarile pe ninsoare sau pe ploaie?
Ah voi stiti ca e cu 1 sec mai rapid !

Nu e misto sa filmezi in ploaie. Am telefon rezistent la apa dar nu fac asta. Ba chiar il feresc de apa (desi s-a dovedit mai rezistent decat S7-le Posted Image ). Il feresc de stat in soare (de frig nu imi fac bai, am grija sa fiu mereu la +10 grade minim). Am grija de el.

M-am filmat in ploaie cu GoPro-ul, aia-i smecherie.


Un telefon trebuie sa stie sa fie telefon (smartphone in cazul asta) in conditii normale de utilizare. Nu in ploaie, nu in mijlocul desertului si nici la temperaturi scazute.

Cand stiu ca Samsung face orice sa ingroape un terminal dupa un an si putin (sub 2 ani), de obicei cam dupa 15-18 luni de la lansare... ma lasa rece

Si lui S7 aproape i-a trecut vremea. Isi da duhul (sau poate nu, daca explodeaza S8) in cateva luni.

Intre cele doua, 3T castiga detasat.

#33
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Am zis intre 600 si 1000 ... in functie si de model (S7Edge), cam p-acolo e diferenta fata de un P9, sa zicem. OP 3T cred ca gasesti si sub 2000 lei ... diferenta tot se duce in 4-500 lei.
Daca insinuezi ca si 4-500 lei e o nimica toata ... nu-i pentru toti la fel.
Poate or fi si oameni care fac un efort destul de mare pentru a-si lua un telefon bun (si nu ma refer la mine).
Eu am zis doar ca fiecare trebuie sa analizeze si sa decida ce-i place exact, de ce are nevoie si daca merita sa dea diferenta de bani.
Unul care are nevoie de camera foarte buna va alege, probabil, cum e si normal, un S7/Edge.
Pentru poze care vor sta in PC, probabil cu anii, nedeschise, n-as lua un S7/Edge.
E si normal, nu ??
Nici pe departe Huawei nu-s cei mai tari. Dar cred ca raportul calitate/pret este unul mai realist ... si peste Huawei mai sunt cateva nume, la care acest raport este unul foarte bun.

Edited by shymano, 26 January 2017 - 12:21.


#34
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Lex404 il feresti tu,e alegerea ta,eu cand am dat banii pe el am dat pt tot ce stie si poate sa faca,ce telefon ip68 mai bun decat s7 ai?
Lui s7 i a trecut vremea?vorbim de acelasi telefon?:)))
La ce castiga 3t detasat?ceva argumente??

Shymano de cand comparam p9 cu s7 edge?
400 lei sunt bani,nu sunt tampit sa spun ca nu,dar daca dispui de ei poti sa i dai pentru ceva mai bun,mai ales ca f probabil ii recuperezi la revanzare!



#35
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
3T câștigă in principal la cantitatea de RAM, baterie, senzorul de amprenta si software. Cumulate cu pretul mai bun, OnePlus-ul este o alegere excelenta.



#36
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Dar pierde la display,camera,ip68 si lipsa cardului!
Acum fiecare e liber sa aleaga in functie de nevoile personale!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate