Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Rezolutie jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014
Salut,laptopul meu este full hd,dar anumite jocuri nu prea ruleaza bine in aceasta rezolutie.Vrănd sa le dau pe HD am constatat ca nu mi se permite acest lucru.Nici din programele dedicate de la Nvidia nu reusesc sa modific.Este vorba de deus ex mankind revolution si far cry 4.
Am incercat si din acel Notepad,dar degeaba,revine la full hd .

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Salut. A avea un ecran Full HD la un laptop nu e suficient ca sa poti sa joci jocuri Full HD pe el.

Conteaza si restul hardware-ului, in special procesor si placa video. N-ar strica sa ne spui exact ce hardware ai in laptop.
Nu de alta dar un laptop e oricum mult mai slab decat un desktop.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Omul vrea sa scada rezolutia si nu i se permite.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil are Geforce Experience instalat si ruleaza in background - face setari automate in functie de jocurile gasite in PC.

Treabuie dezinstalat. De preferat era customizarea instalarii driverului de la bun inceput.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 eiffel, on 24 ianuarie 2017 - 18:30, said:

Probabil are Geforce Experience instalat si ruleaza in background - face setari automate in functie de jocurile gasite in PC.

Nu face nimic de capul lui Geforce Experience. Iar daca e sa faca setari, le face mai slabe decat ar putea pc-ul, in nici un caz peste puterea pc-ului, cand ii dai tu click to optimize. Uneori face niste setari chiar foarte destepte adugand chestii fata de meniul jocului, gen Nvidia MFAA si DSR, randarea jocului la o rezolutie mai mare decat cea a monitorului pt a imbunatati experienta vizuala.
OP, un joc cu detaliile la minim la rezolutia nativa a laptopului e mai bine decat la 1366x768 si detalii mai mari. Personal zic ca la laptopurile cu placi sub gtx 970 cam trebuie cautat unul cu ecran 1366x768.
Din programele nVidia nu ai cum sa setezi rezolutia in jocuri, rezolutia in jocuri o schimbi din meniul jocului. Nvidia te lasa doar sa alegi setarile calculate de ei.

Edited by SpeedDemon, 24 January 2017 - 18:51.


#6
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Si din jocuri nu poti sa scazi rezolutia si detaliile?

#7
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014

 Andr33iy98, on 24 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Vrănd sa le dau pe HD am constatat ca nu mi se permite acest lucru.Am incercat si din acel Notepad,dar degeaba,revine la full hd .

Eu nu mai inteleg nimic. In prima fraza vrei sa il dai pe HD iar in a doua sa scazi din HD. Pana la urma ce nu este in HD ? Jocurile sau rezolutia de la laptop.

Edited by Epidaurus, 25 January 2017 - 10:11.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Andr33iy98, on 24 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Este vorba de deus ex mankind revolution
off-topic: Interesant, cand a aparut? Ca eu stiu doar de Human Revolution si Mankind Divided. Posted Image

 Epidaurus, on 25 ianuarie 2017 - 10:09, said:

Eu nu mai inteleg nimic. In prima fraza vrei sa il dai pe HD iar in a doua sa scazi din HD. Pana la urma ce nu este in HD ? Jocurile sau rezolutia de la laptop.
Eu inteleg destul de bine. Jocurile ruleaza automat in FullHD, dar are framerate dezamagitor. Si cand vrea sa scada rezolutia, nu il lasa.

Edited by Hider141, 25 January 2017 - 10:40.


#9
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014

 Epidaurus, on 25 ianuarie 2017 - 10:09, said:



Eu nu mai inteleg nimic. In prima fraza vrei sa il dai pe HD iar in a doua sa scazi din HD. Pana la urma ce nu este in HD ? Jocurile sau rezolutia de la laptop.
Laptopul e full hd ,iar eu vreau sa joc jocurile pe hd ,dar nu mi se permite,nu sțiu, în ultimele jocurii as pățesc.

 Hider141, on 25 ianuarie 2017 - 10:40, said:


off-topic: Interesant, cand a aparut? Ca eu stiu doar de Human Revolution si Mankind Divided. Posted Image


Eu inteleg destul de bine. Jocurile ruleaza automat in FullHD, dar are framerate dezamagitor. Si cand vrea sa scada rezolutia, nu il lasa.
Corect, știi cauza ?


#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Cum adica nu te lasa ? in toate jocurile ai problema asta ? sau doar in anumite jocuri ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate