Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Recomandare masina de spalat cu presiune

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009
Salut,
De cateva zile incerc sa gasesc varianta optima calitate-pret pentru o masina de spalat cu presiune,intentionez sa o folosesc in mod curent la spalarea masinii.
Variantele care corespund cerintei mele sunt Makita HW 132 si Stihl RE 129 ,dar preturile sunt pe masura si cu parametrii asemanatori ,dar la un pret mai mic sunt Hecht 326 ,Lavor STM 160 dar si o motopompa de pe OLX cu motor de 3,5Cp.
Pentru a spala masina eficient cred ca trebuie sa aibe un motor de peste 2000w si puterea nominala (atentie nu maxima) de minim120 bar.
Daca aveti informatii sau alte idei va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Liviu

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Orice iei, fara o spuma activa buna nu face doi bani.
Face fata impreuna cu o spuma buna si ce mai slab aparat. Daca nu ai lance de spumare buna iar nu face nimic. Daca lancea de spumare nu spumeaza detergentul, eficienta acestuia e redusa mult.
O peroada am vandut spume active, am renuntat la ele. Am vazut clar diferenta. Unde era spumata bine mergea si cu presiune mica. Unde nu spuma bine lancea trebuia luat la perie/carpa indiferent de presiunea aparatului de spalat.
Si spumele din magazine sunt printre cele mai proaste, indiferent de producator. Sunt mai mult un fel de sampon. Face spuma si miroase bine, dar atat.

Eu as lua asta:
http://aparat-de-spa...rol-p327644699/
Impreuna cu asta:
http://www.dedeman.r...-0-6l/p/1020759
Lancea de spumare te uiti in varful ei. Daca nu are sita nu va spuma in veci, poti sa plangi langa ea.
cu spuma e mai greu dar gasesti. Cauta distribuitori care duc la spalatorii nu in magazine.



Recomandarile sunt pentru utilizare acasa ,spalat 2-5 masini. Nu pentru spalatorie.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 18:19.


#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Nu mai bine cu motor termic ? Asta vad ca are review-uri ok.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
se gasesc fara problema si spune mai profi. gen alex ceativ sau firma aia de la brasov parca (astea se gasesc si in supermarketuri).

eu am un lavor de 145bar, 2100w motor, hr 145 parca se numeste. am dat vreo 350 lei pe el de la brico depot si isi face treaba f bine (evident impreuna cu spuma de calitate).

ce scrii tu mai sus vad ca sunt la niste preturi f mari, esti sigur ca merita o investitie atat de mare?

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Degeaba ai presiune daca nu ai debit. Ceva decent ar insemna >500l/h
Cele hobby sunt un fel de pistol cu apa, isi fac treaba dar foarte greu, trebuie sa insisti.

Edited by alexx1402, 22 January 2017 - 18:18.


#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Karcher sau Nilfisk.

Eu am un Nilfisk de 110 bar pe care am dat vreo 50 de lire. Are vreo 5 ani la activ, functioneaza ireprosabil.

Cat despre spalat, ce spuma activa visati tovarasi? Galeata cu apa, lichid de vase, perie de spalat masina, se uda bine jegul sa se inmoaie, clabucit bine si clatit. Bine pa.

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Daca speli masina cu lichid de vase si cu peria, e clar...
(e la moda vopseaua mata)

Edited by alexx1402, 22 January 2017 - 18:25.


#8
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Cat de masochist trebuie sa fii ca sa vrei sa-ti speli masina singur cand sunt spalatorii auto pe toate strazile?

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De placere ai auzit? Si mie imi face placere sa imi spal si curat masina de unul singur.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 18:39.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
PoeOvidiu, mai spune-i si ca spuma activa nu e chiar jucarie, trebuie diluata destul de precis, data pe caroserie intre anumite temperaturi, lasata sa actioneze un anumit timp, n-are voie sa se usuce pe masina... de asta ce se gaseste prin magazin sunt glume, fiindca 90% din utilizatori, primul lucru pe care-l fac cand ajung acasa arunca instructiunile de utilizare la gunoi, iar o spuma activa buna este puternic alcalina si daca nu respecti instructiunile distrugi masina instant. este un produs profesional fiindca trebuie respectati anumiti parametrii ca sa nu distrugi masina.

Edited by Fane, 22 January 2017 - 18:51.


#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postalexx1402, on 22 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Daca speli masina cu lichid de vase si cu peria, e clar...
(e la moda vopseaua mata)

E la moda ignoranta.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostFane, on 22 ianuarie 2017 - 18:50, said:

PoeOvidiu, mai spune-i si ca spuma activa nu e chiar jucarie, trebuie diluata destul de precis, data pe caroserie intre anumite temperaturi, lasata sa actioneze un anumit timp, n-are voie sa se usuce pe masina... de asta ce se gaseste prin magazin sunt glume, fiindca 90% din utilizatori, primul lucru pe care-l fac cand ajung acasa arunca instructiunile de utilizare la gunoi, iar o spuma activa buna este puternic alcalina si daca nu respecti instructiunile distrugi masina instant. este un produs profesional fiindca trebuie respectati anumiti parametrii ca sa nu distrugi masina.

Cu dilutia se mai poate gresi, nu e chiar asa grav, Dar daca se usuca pe masina e cam nasol. Inca nu am vazut masina afectata de spuma prea concentrata si asta deoarece are o vascozitate mai mare concentrata decat diluata iar lancea va trage o cantitate mai mica. In schimb afecteaza destul de mult daca se usuca pe masina.
Spuma activa e de preferat sa se dea direct pe masina uscata, e mult mai eficienta asa,  exceptie e cazul in care e foarte cald si masina e incinsa. Atunci se da un jet de apa inainte pentru a raci tabla sa nu se usuce spuma pe ea.
  Atentie la masinile polishate puternic, risca sa le pateze indiferent de concentratie.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2017 - 19:14.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
spalatul covoarelor cu spuma activa e misto. metoda mea: intind covorul pe batator, il dau cu spuma activa, las sa actioneze, apoi il clatesc cu presiune (atentie sa nu dati cu jetul de la mai putin de 20cm ca taiati covorul). dupa ce-l clatesc bine il las tot asa pe batator sa se usuce si dupa una - doua zile cand covorul e uscat, il strang si trec la urmatorul covor care mai e de spalat. rezolv problema cu spalatul fara efort prea mare. manevratul covoarelor cand sunt ude si grele mi se pare cea mai mare tampenie. in stilul asta, in doua-trei saptamani rezolv problema spalatului covoarelor din casa cu efort minim si cu treaba facuta de calitate. jetul aparatului de spalat cu presiune cutata fibrele in profunzime de praf si mizerii.

Edited by Fane, 22 January 2017 - 19:46.


#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mai palpitant e cand stai la bloc sa lasi covorul pe batator 3 zile sa se usuce.

Eu rezolv treaba si mai simplu: n-am covoare. Dar am robot aspirator. Ii dau drumul cand plec de acasa, cand vin peste o ora gasesc curat. Ii golesc containerul de praf odata la doua saptamani, bine pa.

Edited by Groot, 22 January 2017 - 19:51.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la bloc nu se aplica ce am zis eu. :)

la mine acasa, cel putin odata pe an sunt pus sa spal covoarele, ca asa se curata mai bine, se scot petele. poate face misto sotia de mine... :)

#16
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009
Multumesc pentru sfaturi ,au fost de un real folos in alegerea facuta.Pana la urma am optat pentru o varianta cu motor de 2500w si scoate160 bar.
Si acum un raspuns pentru Cristi_71 care spunea asa:
"Cat de masochist trebuie sa fii ca sa vrei sa-ti speli masina singur cand sunt spalatorii auto pe toate strazile?" -sper ca folosesti termenul fara sa fi in cunostinta de cauza .
Pe langa masina mai trebuie spalate si alte utilaje ,inclusiv un atv.
Inca odata multumesc pentru raspunsuri.
Liviu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate