Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sensibilitatea cainilor la socuri electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Cat de sensibili sunt cainii la aplicarea socurilor electrice ?

Am doi ciobanesti germani care se incaiera odata la 3-4 zile ; dupa ultima runda unul dintre ei a iesit sifonat rau pentru ca n-au putut fi despartiti . Cand ii apuca sunt ca posedati , nu se despart indiferent ce le faci :am strigat la ei , i-am lovit , i-am stropit cu apa ,am aruncat cu petarde. Degeaba .

Daca ma bag intre ei si reusesc sa-l prind cumva pe ala care e deasupra celalalt sare peste asta si meciul reincepe .


Am pe acasa un aparat cu electrosocuri , cam asa ceva


[ http://cdn2.shopmania.biz/files/s6/129532264/p/l/4/aparat-impotriva-cainilor-si-a-oamenilor-cu-electrosoc-m1~7740404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


pe care m-am gandit sa-l folosesc data viitoare cand se bat .

Cat pot fi de periculoase pentru un ciobanesc german de ~30 Kg aceste socuri electrice ?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

I did a little more research and found that although a stun baton will cause discomfort to the animal, it would not leave any permanent damage nor would it kill it. But, it was enough to deter, and protect ME from any harm.

http://www.tbotech.c...-stun-baton.htm

http://leerburg.com/dogfight.htm

Edited by gumball3000, 20 January 2017 - 17:47.


#3
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Vezi si tu, poate exista zgarzi cu electrosocuri si telecomanda. E mult mai comod sa-i "linistesti" de la distanta.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sau o alta varianta: Squirt gun filled with Tabasco sauce. Dogs find capsaicin in the face very discouraging.

Eventual un spray cu piper.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Apoi vezi sa nu te trezesti fara mana.

#6
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Zagarzile cu electrosucuri nu sunt deloc o idee rea dar sunt cam scumpe si as avea nevoie de doua bucati .

Si la spray iritant m-am gandit ca ar putea fi o solutie .

Aparatul cu electrosocuri il am deja si cred ca dupa ce-l "pun la curent " cu noua situatie pe unul dintre ei , a doua oara nu va mai fi nevoie decat sa auda zgomotul produs de arcul electric ca sa devina pasnic .

Problema e ca n-as vrea sa dea damblaua-n ei prima data cand ii curentez . Aparatul asta scoate 2.5 milioane de volti ; stiu ca la un curent foarte mic , tereretic neletal (cel putin pentru om) , dar totusi ...2.500.000 de Volti !!!

Plus ca stiam ca unele animale sunt mai sensibile la curent decat altele . Cum stau cainii in acest clasament ?

Quote

Apoi vezi sa nu te trezesti fara mana.

Nu-mi fac griji .

Edited by Niuu, 20 January 2017 - 17:56.


#7
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 12.07.2008

 cristi_71, on 20 ianuarie 2017 - 17:49, said:

Vezi si tu, poate exista zgarzi cu electrosocuri si telecomanda. E mult mai comod sa-i "linistesti" de la distanta.

Nu merită să dai banii pe alea, când intră în conflict, i se întunecă mintea, așa ceva n-am văzut, am și eu un ciobănesc german .
Regula ar fi să-i distragi atenția cu ceva de intensitate cel puțin egală cu lupta respectivă, cu colierele alea nu cred că o să poți.
Iar alea de electroșocuri cred că vor lăsa urme pe pielea câinelui , ai fi prea criminal să folosești așa ceva pe câine .

N-ai ce-i face, zgardă scurtă și cât mai multă socializare in parcurile de câini

Și cum a zis red46 mai sus, o fi câinele tău iubitor, dar îți înhață mâna fara sa clipească daca ți-o prinde in timpul unei lupte, nu mai judecă normal, așa sunt ei indiferent de mărime, lupta pe viață și pe moarte cu dușmanul.

Edited by ramurel, 20 January 2017 - 18:00.


#8
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Eu niciodata nu m-am ferit sa ma bag intre ei cand se bat ca sa incerc sa-i despart si nu s-a intamplat niciodata sa ma muste ; se mai intorc si dau sa muste dar cand vad ca sunt eu renunta . Problema e ca degeaba ma bag intre ei ca nu-i pot desparti : daca-l scot din meleu pe unul dintre ei sare celalalt peste el si nebunia reincepe .

N-as vrea nici sa le provoc rani dar nu am ce sa mai fac ; data trecuta unul dintre ei si-a pierdut o parte din limba . A zis veterinarul ca daca-l prindea 1 centimetru mai in lateral ii atingea o artera , oricum o sa aiba probleme toata viata la mancat si baut apa.

Acum ii dau lapte cu biberonul ca nu poate sa manance mancare solida .

Edited by Niuu, 20 January 2017 - 18:08.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cainii tai au probleme de comportament si de educatie care in mare parte ti se datoreaza... daca nu-ti poti controla cainii ai o mare, mare problema

poti folosi linistit stungun-ul pe pulpele din spate ale protagonistilor... n-are ce sa li se intample
de obicei, ii sperie si simplul zgomot

#10
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 12.07.2008
Niuu,  ai o problemă de lider in "haită" la tine și probabil ai un nivel energetic mult sub cel necesar stăpânirii unei rase așa puternice.

Cu părere de rău , trebuie să scapi de cel puțin unul, pt sănătatea LOR, nu fii egoist, gândește cei mai bine pt ei.

Salutări de la Tommy ! :)

Attached Files



#11
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Nu se pune problema sa renunt la vreunul dintre ei . De altfel in restul timpului sunt cuminti si ascultatori dar cand da strechea-n ei si se incaiera pur si simplu nu pot fi despartiti . N-au manifestat niciodata agresivitate fata de mine, nici macar atunci cand erau unul cu coltii-n gatul celuilalt si eu incercam sa-i despart .

Cred ca o sa incerc mai intai cu un spray iritant si daca asta nu da roade o sa incerc si cu socuri electrice .


Castigatorul ultimului meci :

[ http://i64.tinypic.com/2cgj2b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Niuu, 20 January 2017 - 19:10.


#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
domnule draga , stiu ca e greu de acceptat dar din pacate tu nu esti elementul alpha la tine in curte  , cainii stiu asta si profita
sfatul meu este sa ii castrezi pe amandoi si ai scapat de probleme

#13
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Cainii se bat intre ei pentru ca eu nu sunt elementul alpha ?


Asta-i noua .

Poate se bat pentru ca e perioada lor de imperechere si urla hormonii-n ei .



N-o sa-i castrez pentru ca un caine castrat nu mai e caine si alpha sau nu o sa gasesc eu o metoda de a-i desparti .

Edited by Niuu, 20 January 2017 - 19:30.


#14
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Eu zic sa incerci sa-i separi.
Padocuri, gard sarma, etc.
Asa n-o sa mai ai probleme.

#15
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 12.07.2008
Pune gard electrificat, bre Adolfe , ia-ți pușcă cu bile de cauciuc,  dă in ei cu grenade lacrimogene, că tot o să fii de umplutură in curte.
Așa ceva...

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Niuu, on 20 ianuarie 2017 - 19:45, said:

Daca vrei sa-i tii pe amandoi tine-i dar nu-ti va fi usor pentru ca pedepsele pe care trebuie sa li le aplici cand se mai incaiera vor trebui sa fie exemplare. Iti garantez ca daca ar fi fost cainii mei nu s-ar mai fi incaierat niciodata, sau bine de vreo doua trei ori dupa care pas. Trebuie sa intelegi ca cainii sunt animale nu sunt oameni asa incat pragul la durere este mult marit in cazul lor. Deci data viitoare cand se mai incaiera trebuie sa-i pedepsesti in asa fel ca dupa pedeapsa sa intre amandoi in depresie pentru cel putin doua-trei ore, altfel pedeapsa ta a fost foc de paie. Cainii ciobanesti, ca am si eu unul, sunt animale admirabile si stiu ca-i greu sa-i pedepsesti, dar daca nu-i pedepsesti aia s-ar putea sa se si omoare. Asa ca ia-ti rolul de stapan in serios, pentru ca aia nu te prea stiu pe tine de stapan, altfel cand le dai o comanda pai aia trebuie executata. Mai ales la ciobanesti care sunt caini ascultatori de stapan Pai daca tu nici la ciobanesti nu reusesti sa te impui atunci lasa-te de caini ca nu esti in stare.

Edited by Testosteron, 20 January 2017 - 20:09.


#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
niuu
crede-ma ca te depaseste situatia
un caine castrat e la fel de caine , doar ca isi vede de treaba lui si nu ii mai arde sa demonstreze la nimeni cat e el de mascul , banuiesc ca nu sunt masculi de inalta valoare la care se bat femelele la poarta pt monta.
in cazul tau  e solutia cea mai la indemana .
in lumea asta se despart caini de lupta cu o pana de lemn- tu vrei sa desparti cu baston cu electrosocuri 2 ciobanesti germani .....realizezi cat esti de departe de lumina ?

@testosteron....depresie boss? urmeaza tratament psihiatric pt depresie..? hai sa nu ne bagam daca nu stim

Edited by pimi, 20 January 2017 - 20:09.


#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 ramurel, on 20 ianuarie 2017 - 18:49, said:

Niuu,  ai o problemă de lider in "haită" la tine și probabil ai un nivel energetic mult sub cel necesar stăpânirii unei rase așa puternice.

Cu părere de rău , trebuie să scapi de cel puțin unul, pt sănătatea LOR, nu fii egoist, gândește cei mai bine pt ei.

Salutări de la Tommy ! :)
Frumos câine,se vede că este îngrijit ,bravo!

 Niuu, on 20 ianuarie 2017 - 19:03, said:

Nu se pune problema sa renunt la vreunul dintre ei . De altfel in restul timpului sunt cuminti si ascultatori dar cand da strechea-n ei si se incaiera pur si simplu nu pot fi despartiti . N-au manifestat niciodata agresivitate fata de mine, nici macar atunci cand erau unul cu coltii-n gatul celuilalt si eu incercam sa-i despart .

Cred ca o sa incerc mai intai cu un spray iritant si daca asta nu da roade o sa incerc si cu socuri electrice .


Castigatorul ultimului meci :

[ http://i64.tinypic.com/2cgj2b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum este TAi PAN,oricum,frumos cățelușu'

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate