Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Sensibilitatea cainilor la socuri electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 pimi, on 23 ianuarie 2017 - 15:07, said:

nu bos ...ii conving cu metode psihologice nu fizice , nu a zis nimeni ca nu il scuturi de lesa cand stie dar nu vrea ,dar pana la curentat e cale lunga .
a trecut epoca circului cand impungeai cu tepusa animalul sa urce pe scaun
recomand un pic de studiu

Nimeni nu vrea sa faca circ cu animalele, dar eu personal nu as tine un caine care nu asculta la cateva comenzi. Asta ar insemna sa nici nu-l pot scoate in parc cu alti caini ca daca i s-ar pune pata pe alt caine si l-ar rupe pe ala pe urma eu sunt bun de plata. Ce zici? Desi eu am patit chestia asta de mai multe ori cu stapani de astia asa ca si tine de care animalele nu ascultau si s-au repezit la al meu ca niste diperati  si pt ca stapanii nu-i puteau tine in control am intervenit tot eu ca altfel iesea macel. Eu zic sa nu te mai uiti tu atata pe Animal Planet si sa-ti vezi tu de-ale tale ca se vede ca in afara de vreun Bichon alt caine n-ai avut la viata ta dar te mai uiti si tu la TV si vii sa ne dai noua lectii de-acolo.

#38
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
vezi ca am o poza cu un catel de al meu la catelul zilei...si e puiut inca
am mai multi dragalasi de astia , care intamplator chiar poti sa ii scoti in lume fara scule de curentat  si asculta chiar daca nu i-am batut pana s-au ascuns in cusca de depresie
totul tine sa ii poti domina cu capul nu cu biciul, dar cand iti lipseste...aplici metode fizice,chimice, electrice, sau mai stiu io ce va poate trece prin cap.
https://forum.softpe...i/page__st__756

Edited by pimi, 23 January 2017 - 19:49.


#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 pimi, on 23 ianuarie 2017 - 19:43, said:

vezi ca am o poza cu un catel de al meu la catelul zilei...si e puiut inca
am mai multi dragalasi de astia , care intamplator chiar poti sa ii scoti in lume fara scule de curentat  si asculta chiar daca nu i-am batut pana s-au ascuns in cusca de depresie
totul tine sa ii poti domina cu capul nu cu biciul, dar cand iti lipseste...aplici metode fizice,chimice, electrice, sau mai stiu io ce va poate trece prin cap.
https://forum.softpe...i/page__st__756

Bine, gata, esti tu mai destept decat dresorii de caini tu-i domini cu capul, ca probabil le explici teoriile lui Kant, Hegel si Schoepenhauer si cateii uimiti de cate ai tu in cap zic, Bai de asta chiar trebuie sa ascultam ca e destept foc.....

#40
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
da asa e
tu chiar ar trebui sa asculti
iti place bichonul?
sau vorbeai prostii mai sus si acum iti e greu sa admiti asta?
accept si scuze si bere nu am orgolii de clasa 5-a

#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 pimi, on 23 ianuarie 2017 - 20:20, said:

da asa e
tu chiar ar trebui sa asculti
iti place bichonul?
sau vorbeai prostii mai sus si acum iti e greu sa admiti asta?
accept si scuze si bere nu am orgolii de clasa 5-a

Dar cainele tau stie de vreo comanda? Una singura stie? Sau e prost gramada?

#42
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu cred ca isi are rost discutia ...
tu oricum tragi concluzii pripite
ai demonstrat mai sus
io zic sa inveti pt teza..in clasa 5-a e destul de greu

#43
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Initiator, te rog eu sa nu folosesti impotriva cainilor tai nici un aparat cu socuri electrice! Cel mai bine e sa-i desparti astfel incat sa nu ajunga unul la altul. Nu-i ok sa-i bati , nu-i ok sa-i sperii. E bine sa apelezi la un dresor de caini. Orice caine poate fi dresat si e usor de dresat. Tre sa te impui calm in fata lor. Ei te vor asculta daca le vorbesti frumos si dupa ce te vor asculta sa-i rasplatesti de fiecare data cu ceva bun de mancare, cu o mangaiere. Trebuie sa-i tratezi ca pe cei mai buni prieteni ai tai. Nu e greu. Ai grija de ei! Succes!

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Nimeni nu aplica pedepse unui caine ca sa se amuze sau ceva de genul, dar un caine care nu este dresat este un caine idiot, un caine pe care nu-l poti scoate intre alti caini ca nu stii momentul in care va rupe in bucati un alt caine sau va intra sub rotile unei masini pentru ca asa sunt cainii needucati. Si ca sa educi un caine nu-i suficient sa-i dai recompense, din cand in cand mai trebuie si pedepsit. Asa se educa cainii daca vrei sa ai un caine educat. Daca te multumesti cu un caine din padure atunci lasa-l asa cum este poate intr-o buna zi te va musca si pe tine ca stapan ca am mai auzit cazuri. Sau daca ai bani da-l unui dresor ca are grija dar iti garantez ca nu exista dresor care sa nu aplice si pedepse. Doar ca nu vezi tu aia ca nu stai tu tot timpul sa vezi cum il dreseaza, tu te duci doar sa-ti ridici cainele cand este dresat gata.

Edited by Testosteron, 24 January 2017 - 10:07.


#45
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Testosteron eu zic sa iti iei un belgian malinois si sa il dresezi cu pedepse fizice. Si apoi sa le explici antrenorilor seriosi ce prosti sunt ei ca nu au reusitele tale.

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 something00, on 24 ianuarie 2017 - 10:14, said:

Testosteron eu zic sa iti iei un belgian malinois si sa il dresezi cu pedepse fizice. Si apoi sa le explici antrenorilor seriosi ce prosti sunt ei ca nu au reusitele tale.
Pedepsele fizice variaza de la caine la caine , de la rasa la rasa, uneori sunt necesare pedepse fizice vagi dar fara nici o pedeapsa cat de mica nu vei obtine nimic. Sigur ca daca sunt un antrenor destept n-o sa-ti spun tie ca-l mai si pedepsesc pentru ca s-ar putea sa te pierd ca si client. Dar caine dresat fara nici o pedeapsa nu exista. Si nu trebuie ca pedeapsa sa fie aplicata cu ura, iar dupa pedeapsa sa nu-ti imaginezi ca cainele pastreaza ranchiuna asa cum fac oamenii, ei uita si merg mai departe si relatia cu stapanul prin dresaj nu se deterioreaza ci se imbunatateste foarte mult, poti ajunge sa te intelegi cu cainele mai bine decat cu un om, cel putin mai bine decat cu multi de-aici de pe forum.
Pe scurt cainele trebuie sa raspunda cu mare precizie unor comenzi, adica nu cand vrea el raspunde, cand nu, nu. Asa nu merge. Sunt cateva comenzi la care cainele trebuie sa raspunda tot timpul si cam in orice situatie s-ar afla, daca voi reusiti sa obtineti asta fara nici o pedeapsa, cu atat mai bine mai, sunteti performanti probabil faceti asta prin programare neurolingvistica aplicata cainelui bravo voua.

Edited by Testosteron, 24 January 2017 - 10:23.


#47
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Cum am zis: ia un malinois, aplica pedepse fizice (cum sunt socurile electrice de care se discuta pe aici)  in dresaj si vezi cum relatia voastra se imbunatateste vazand cu ochii.
Si acum ma retrag si eu ca si altii de pe discutia asta pt ca e clar ca tu le stii pe toate. Din pacate cel care sufera intr- o astfel de pereche e cainele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate