Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sensibilitatea cainilor la socuri electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#19
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Am mai avut ciobanesti germani care se mai bateau , mai ales in perioada asta a anului dar pe care am putut sa-i despart ; la astia de acum e mai greu , dar de despartit pana la urma tot eu i-am despartit ; daca-i lasam in pace poate-ar fi ajuns sa se omoare intre ei .

Sunt sigur ca dupa primul tratament cu socuri , va fi de ajuns sa auda zgomotul arcului electric pentru a se desparti fara a mai fi nevoie sa folosesc aparatul . Cine-a experimentat pe propria piele macar descarcarea unui condensator stie despre ce vorbesc .

#20
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Niuu, on 20 ianuarie 2017 - 20:22, said:

Cine-a experimentat pe propria piele macar descarcarea unui condensator stie despre ce vorbesc .
Posibil cainele sa nu stie de condesatori ... cred.

#21
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
tu o tii pe a ta ...
dar nu ar fi mai simplu sa nu se bata ?
daca se bat cand tu nu esti acasa ?
daca te prinde bataia cu aparatu descarcat?
sau logica ta nu e asa lunga ?

#22
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 pimi, on 20 ianuarie 2017 - 20:07, said:


@testosteron....depresie boss? urmeaza tratament psihiatric pt depresie..? hai sa nu ne bagam daca nu stim
Intreaba orice dresor de caini si iti va explica cum este depresia la caini. Cand cainele sta singur in cusca nu mai vrea nici sa manace nu-i mai pasa de nimic este in depresie. Daca te ocupi de caini pune mana si mai citeste.Si mai ales impune-te in fata lor ca stapan, ah dar de ce-mi tocesc eu tastatura degeaba...

#23
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

tu o tii pe a ta ...
dar nu ar fi mai simplu sa nu se bata ?


Ba da . Si priveghetoarea ar fi frumos sa cante si PSD sa nu fi castigat alegerile , dar nu toate ies dupa placul nostru , deci si cainii mei se vor mai bate ; eu vreau sa-i despart atunci cand se intampla  asta ca sa nu se raneasca unul pe altul .

Cand nu sunt acasa sunt despartiti deci e mai greu sa se bata , eventual in rime prin gard .

Quote



Cand cainele sta singur in cusca nu mai vrea nici sa manace nu-i mai pasa de nimic este in depresie.

Chestia asta se intampla dupa fiecare lupta ; intra singuri in cusca si nu mai ies de acolo . Sunt animale inteligente si stiu ca au gresit , dar sunt totusi animale si atunci cand simt gustul sangelui coopereaza mai greu . Sau deloc.

Edited by Niuu, 20 January 2017 - 20:31.


#24
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Aiurea, bați câmpii, nu te supăra ! Să tratezi animalul că pe o persoană este prima greșeală. Să nu zici că-i și explici verbal unde a greșit ? :)
Nu știu detalii la cazul tau, dar unul din ei este precis cel ce dă flama de fiecare data, trebuie urmăriți de cineva priceput, nu de tine. De regulă, cel mai fricos dintre ei declanșează lupta , celălalt simte teama și pt că în curte nu exista lider,  îl atacă violent. Sunt aproape sigur că aici e buba.
Tu vei fi mereu in plus intre ei, chiar daca vei fi de față, nu oprești tu nici o luptă, îmi pare rău că îți repet, nici unul din ei nu te recunosc de stăpân.
Nu te ambiționa, nu are sens, pt binele lor, renunță la idei dintr-astea criminale.
Uite, să nu fiu rău, îți dau un mic pont, pune lesă la amândoi, mergi cu ei prin curte și la primul semn  caută să îi culci pe amândoi la pământ, călcând pe lesă chiar lângă zgardă , că sa nu poată să se ridice și ține-i acolo răbdător cca 5-10 minute , până o să simți că respirația le este normală, relaxată.

Prin semn nu mă refer la atac. Urmărește-i și în momentul când unul din ei doar își îndreaptă privirea spre celălalt, îl atingi instant cu genunchiul sau ii smucesti lesa , pasul următor va fi aproape sigur lupta dacă nu ești atent.

Edited by ramurel, 20 January 2017 - 20:49.


#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 Niuu, on 20 ianuarie 2017 - 20:29, said:

Chestia asta se intampla dupa fiecare lupta ; intra singuri in cusca si nu mai ies de acolo . Sunt animale inteligente si stiu ca au gresit , dar sunt totusi animale si atunci cand simt gustul sangelui coopereaza mai greu . Sau deloc.
Pai nu trebuie sa intre in cusca pentru ca s-au batut intre ei, trebuie sa intre in cusca pentru ca nu te-au ascultat pe tine ca stapan. Spre exemplu cainele meu stie cateva comenzi, nu multe, dar poate sa vina si Dumnezeu, cand eu ii dau comenzile alea, alea le executa si daca cade cerul pe el intelegi? Ala-i caine care stie de stapan. La tine acolo este haita, cainii aia se cred in padure iar pe tine te considera un simplu nimeni de care oricum nu se sinchisesc prea mult.
Cand eu ii spun cainelui meu Culcat se culca instant pe burta orice ar fi bataie, sange, mancare , ma rog cu femele in calduri n-am incercat ca nu-s chiar sadic, dar in rest la comanda culcat cainele inceteaza orice actiune si se culca pe burta. Si sunt mai multe comenzi asta-i doar un exemplu. Dar asta se face inainte ca cainele sa implineasca 1 an, un an jumate, daca a trecut doi ani si nu l-ai dresat lasa-l in pace. Ai ceea ce ti-ai dresat.
Si cainii ciobanesti germani sunt cei mai perfecti caini posibili.

Edited by Testosteron, 20 January 2017 - 20:50.


#26
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005
Eu zic aşa. Câinii se bat pentru stabilirea câinelui dominant. Dacă îi apuci de cap sau de bot, te pot muşca. Şi ciobăneştii muşcă ... Posted Image
Ai câteva soluţii mult mai la îndemână ce nu necesită acea armă.
- arunci un obiect de vestimentaţie peste capul agresorului
- aruncă apă rece peste ei
- foloseşti un obiect mare ce îl poziţionezi între ei (scaun gen)
- faci un zgomot puternic.
Am mai auzit de apă cu oţet, mirosul nu le place dar vei împuţi prin casă şi urăsc oţetul.

Eventual pui botniţă agresorului. Mâncarea separat la distanţă, atenţia în mod egal distribuită şi permanent NU când ai impresia că începe cearta.

#27
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 craciuncostel, on 20 ianuarie 2017 - 22:56, said:

Eu zic aşa. Câinii se bat pentru stabilirea câinelui dominant. Dacă îi apuci de cap sau de bot, te pot muşca. Şi ciobăneştii muşcă ... Posted Image

Eu am un caine Ciobanesc german si nu mi-l pot imagina cum ar fi sa ma muste. Sunt cei mai loiali caini stapanului lor. De fapt tot ceea ce fac ei este sa-ti fie tie pe plac 100%. Acum daca un caine ciobanesc german totusi musca acela ori n-a fost caine ciobanesc german ci corcitura ori ala n-a fost stapan ci papa lapte. Dar cainii ciobanesti germani sunt loiali 100% stapanului lor au nevoie de afectiunea stapanului tot timpul cum ar putea sa-l muste? Chiar cand l-am dresat si l-am pedepsit grav de cateva ori ca intelegea cam greu unele chestii tot ce a facut a fost sa dea cu botul ca sa se apere, ceea ce-i normal, dar nicidecum n-a incercat sa muste.....

#28
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Ai câteva soluţii mult mai la îndemână ce nu necesită acea armă.
- arunci un obiect de vestimentaţie peste capul agresorului  - O sa incerc desi capetele lor sunt unul langa altul , unul cu coltii in gatul/gura celuilalt . cred ca vor continua sa se muste si sub haina .

- aruncă apă rece peste ei - Incercat ; nu merge .

- foloseşti un obiect mare ce îl poziţionezi între ei (scaun gen) -daca pot sa ma bag intre ei inainte sa inceapa lupta  cainii ma asculta si pleaca fiecare la treaba lui ; problema e cand lupta deja a inceput , atunci nu pot sa bag nimic intre ei

- faci un zgomot puternic. - Incercat ; nu merge

Am mai auzit de apă cu oţet, mirosul nu le place dar vei împuţi prin casă şi urăsc oţetul. - De chestia asta nu stiam , cred ca o sa incerc . Mirosul nu e o problema , cainii nu intra in casa decat in vizita sau in situatii extreme , cum a fost de exemplu gerul de acum cateva saptamani .


Quote


Eu am un caine Ciobanesc german si nu mi-l pot imagina cum ar fi sa ma muste.

Nici eu nu-mi pot imagina ca m-ar putea musca unul dintre cainii mei . Nu sunt niciodata agresivi fata de mine sau familie ci doar intre ei . N-am niciun fel de retinere sa ma bag intre ei cand se bat , problema e ca singur doar cu greu reusesc sa-i despart dupa ce obosesc si nu inainte de a apuca sa-si provoace rani unul altuia .

Daca as avea ajutor , ar fi simplu sa-i despart , problema e ca singur fiind nu pot sa extrag din incaierare decat un singur caine , moment in care celalalt sare peste asta . Cel care e la mine in mana nu mai sare la bataie pana nu vine celalalt peste el si atunci trebuie sa-l las sa se apere si circul reincepe .

Edited by Niuu, 21 January 2017 - 10:27.


#29
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Când intră în starea aia de luptă cu alt câine poți fi mușcat fără cavel să știe, aproape, atât de focusat este pe luptă, nu are legătură cu loialitatea. Când sunteți doar tu și cu el, poți să îl certi, să îl lovești cu nuielușă, cu băț, cu piciorul chiar , nu te va contraataca, o să schelalaie, o să plângă.
Însă când e într-un conflict cu un alt câine și te bagi intre ei, în funcție de intensitatea conflictului, riști să te muște fără că el săracul să își de-a seama, atât de focusat este.

#30
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Intr-o tara civilizata aveai demult politia la poarta, sigur o amenda usturatoare si te uitai la caini in poze!
deh, mentalitate de romanas! daca nu merge cu electrosocuri, poti sa incerci cu un par, apoi cu o ranga de fier!
sau cu un pistol cu bile..
sau si mai bine, cu unul cu glont, dar pe tine!
nu vei stapanii aceei caini NICIODATA! colegii ti-au raspund, daca ai capacitatee de a procesa/inteleege, vei castra ceel putin unul din ei si vei lucra cu ei, ca tu sa fi SEFUL haitei!

#31
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Nu merită nici un subiect să intrați în polemici personale.
Părerea mea.

#32
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Mă gândesc dacă n-am putea afla cine-i băiatu' ăsta, să-i stricăm cumva cheful de electrocutat animale și să trimitem un transcript al topicului ăsta asociației chinologice din apropiere, că poate-l vindecă ăia cu niște amenzi sau, mai bine , să-i confiște câinii !

#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 ramurel, on 22 ianuarie 2017 - 18:39, said:

Mă gândesc dacă n-am putea afla cine-i băiatu' ăsta, să-i stricăm cumva cheful de electrocutat animale și să trimitem un transcript al topicului ăsta asociației chinologice din apropiere, că poate-l vindecă ăia cu niște amenzi sau, mai bine , să-i confiște câinii !

Nu poti. Are tot dreptul sa faca asta. De fapt dresorii folosesc astfel de bastoane in dresajul canin. La urma urmei el incearca sa disciplineze acei caini ca sa nu se omoare intre ei. Si cum vrei sa-i disciplineze ca nu-s pechinezi sau bichoni ci sunt ciobanesti germani.

#34
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
doar politia poate sa faca ceva impotriva lui, nu asociatiile chinologice! dar noi nu avem in tara asta legi functionale pentru oameni, daramite pentru cani..
@testosteron: doar dresorii FOARTE slabi, sau mai exact IDIOTII  folosesc metode violente...chiar stiu despre ce vorbesc! Posted Image

#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 richi_e, on 22 ianuarie 2017 - 20:36, said:

doar politia poate sa faca ceva impotriva lui, nu asociatiile chinologice! dar noi nu avem in tara asta legi functionale pentru oameni, daramite pentru cani..
@testosteron: doar dresorii FOARTE slabi, sau mai exact IDIOTII  folosesc metode violente...chiar stiu despre ce vorbesc! Posted Image

Si dresorii meseriasi ce fac ii pupa pe caini in fund si se roaga in genunchi de ei sa execute comenzile?

#36
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu bos ...ii conving cu metode psihologice nu fizice , nu a zis nimeni ca nu il scuturi de lesa cand stie dar nu vrea ,dar pana la curentat e cale lunga .
a trecut epoca circului cand impungeai cu tepusa animalul sa urce pe scaun
recomand un pic de studiu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate