Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Izolare cladiri cu EPS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sunt mii de topicuri pe aceasta tema, chia nu am stiut unde sa postez.

vreau sa spun de la inceput ca personal consider izolatia casei cu vata ca fiind o solutie net superioara.
totusi pun pe acest topic, cateva fotografii cu izolatii EPS in exterior, folosite atat la cladiri noi cat si renovari, ca sa demolez un mit ca in afara romaniei nu se foloseste eps decat la grajduri.
celalalt mit e ca se foloseste tabla doar la garajuri, dar nu are rost sa continui.

deci eps. ignorati folia de aluminiu, e doar o chichita de marketing.

Attached Files



#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu știu cât de superioară este vata comparativ cu polistirenul,dar știu asta:
Iarnă.
Eu ieșit afară la țigară(înainte de idiot lege).
Afară la locul de fumat,o bordură pe post de scaun.
M-am așezat pe eu,am înghețat de la cât de rece era(și eram foarte bine îmbrăcat).
Am găsit o bucată de polistiren 3-5 cm grosime,am pus-o pe calupul de bordură și m-am așezat.Nu am mai simțit absolut deloc îngheț de la calupul de bordură la posterior.
Experiența asta m-a convins de eficiența polistirenului.

Cât despre ce se vede în poze:
Oau:
Aia este schelă automată?
Apeși pe buton și te ridică până unde este nevoie?
Schela aia este pe șine sau roți obișnuite?

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostASCENDED, on 19 ianuarie 2017 - 20:16, said:

.......
Am găsit o bucată de polistiren 3-5 cm grosime,am pus-o pe calupul de bordură și m-am așezat.Nu am mai simțit absolut deloc îngheț de la calupul de bordură la posterior.
Experiența asta m-a convins de eficiența polistirenului.
.....
De ce muncitorii de pe santiere dorm pe polistiren ?????

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Ar dormi ei si pe vata daca ar avea acelasi coeficient de compresiune (daca nu s-ar turti asa de mult).

#5
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
De ce? Ieftin si bun.
Nu stiu de ce vii si pui problema asa, poate ai dreptate, poate vrei sa ti partea cuiva. Nu stiu si nu ma intereseaza.
Sa explic de ce consider ca este ieftin si bun? In urma cu aproximativ 10 ani, stateam intr-o casa din anii '70, neizolata. Intr-o seara, scot centrala din priza si bag cuptorul cu microunde. Uit sa pun la loc centrala. Pe la 3 dimineata ma trezesc paralizat de frig. Imi aduc aminte de cuptorul cu microunde si bag centrala.  Termometrul arata in camera 13 grade, scazute de la 21, scazute in 6 ore. Apropae o zi, i-a trebuit centralei, sa poata aduce temperatura la normal, timp in carer a "forjat" continuu.
Orice ai spune, sunt de acord cu tine, sunt si alte sisteme mai bune, decat astea de "grajd" pe care le folosec cei mai multi romani, dar astea, asa cum sunt, isi fac treaba bine.

#6
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View PostASCENDED, on 19 ianuarie 2017 - 20:16, said:


Am găsit o bucată de polistiren 3-5 cm grosime,am pus-o pe calupul de bordură și m-am așezat.Nu am mai simțit absolut deloc îngheț de la calupul de bordură la posterior.
Experiența asta m-a convins de eficiența polistirenului.

Cât despre ce se vede în poze:
Oau:
Aia este schelă automată?
Apeși pe buton și te ridică până unde este nevoie?
Schela aia este pe șine sau roți obișnuite?
Si o bucata de lemn daca puneai, tot nu mai simteai frigul. Orice izolatie este mai buna decat nici o izolatie.

E platforma elevatoare, di diferite dimensiuni si inaltimi, in poza apar 2 modele, le-am folosit pe ambele, prima este pentru fatade drepte, a doua e mai smechera, cu brat, te duci dupa colt, pe acoperis, etc. Are comenzi in nacela, atat pentru deplasare cat si pentru ridicat\coborat. Se inchiriaza cu ziua, pe atunci era 100 E pe zi.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exista vatacu densitate marita, nu stiu daca chiar ajunge sa spunem la 20psi sau 25, dar exista.
Vata e mult mai scumpa si izoleaza la fel de bine ca epsul.
Cine alege intre vata si eps nu se uita la valorile de izolare, ce sunt asemanatoare, ci la alti coeficienti. Permeabilitate, rezistenta la umiditate etc.
Epsul este ieftin si se lucreaza si mai usor cu el, se pune in "opera" la costuri reduse, comparativ cu vata.
Eu spun ca in general, cand tragi linie, este o solutie mai slaba, sa nu spun proasta, dar daca faci un raport calitate/ppret, deja devine o optiune. Iar acolo unde bugetul e o problema, nu ai prea mult de ales.


Nu stiu unde's pozele facute, le'am primit pe mail. Platforma aia se cheama scissor lift

Vine pe roti, poate sa aiba si extendere pt teren accidentat si inclinat.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postargentum, on 19 ianuarie 2017 - 21:36, said:

Vata e mult mai scumpa si izoleaza la fel de bine ca epsul.
Lucrul asta e valabil doar la temperatura de 20 grade celsius, unde de fapt nu ai nevoie de izolare.
La -20 grade celsius, capacitatea de izolare vatei scade cam la jumatate ...

http://www.foam-tech...rvaluedrift.htm

Edited by ech, 20 January 2017 - 15:55.


#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Acum am realizat ca nu am specificat, am crezut ca este subinteles; in acest topic, cand zic vata, ma refer la vata bazaltica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate