Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandari completare HW (placa video, volan, controller, joystick)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Salut colegi.

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a face o surpriza unui pusti.

Am un sistem de 6 ani vechime pe care vreau sa pun cateva jocuri si sa i-l dau piciului.
Dar ar mai avea nevoie de o placa video aditionala si macar un volan. Pe care sa le recomandati voi.

Datele problemei sunt urmatoarele:

Pitic = 6 ani.
Placa de baza = ASRock 890GX Extreme4  https://www.pcgarage...890gx-extreme4/
Procesor = AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3.40GHz  https://www.pcgarage...340ghz-skt-am3/
Sursa = Nexus NX-6000 R3 630W  https://www.pcgarage...x-6000-r3-630w/
Memorie = 16GB
HDD = SSD + clasic SATA3 7200rpm
Ca monitor voi folosi un TV FHD de 50"
Buget = 1000 lei (nu prea vreau sa-l maresc)

Stiu ca bugetul e mic, asa ca nici pretentiile nu-s mari.
Eu nu ma joc, asa ca nici despre jocuri nu am habar.
Dar i-as pune ceva cu masini (ca de aia vreau si volan) si eventual un joc sau doua in care sa ne putem juca la dublu (daca merg puse doua controllere sau joystickuri).


Deci, rezumat:
Pentru combinatia de mai sus vreau o placa video si un volan. Si daca mai e loc (si e posibil) si doua controllere.
As prefera un volan care se prinde cu surub, nu unul cu ventuze.

L.E. Va rog, recomandati doar chipset AMD. Nu am chef sa stric mojoul intern.  --- Ba, da mofturos sunt! :lol:

Edited by sfantu.dracu, 18 January 2017 - 16:08.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
gestul tau este ok in principiu, dar eu ti-as zice altceva, la 6 ani, nu-l inchide intre 4 pereti si nu-l bloca intr-un pc. acel copil trebuie sa-si traiasca copilaria. nu sa-l faci sedentar de la varsta asta. mai bine cu acei bani, il poti ajuta sa faca un sport la o sala de genul, sa il ajuti cu ceva materiale didactice daca il pasioneaza ceva, etc.

daca vrei sa-l ajuti, nu-l lega de calculator. in viata va lucra destul cu pc-ul, dar nu de acum sa fie sclavul pc-ului.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Multumesc pentru gandurile bune. :)
Face tot felul de miscari si sporturi specifice varstei.

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu il lasa sa ajunga la fel ca mine. Pentru varsta mea - 18 ani, sm destula marime pe axele X si Z, ca sa zic mai subtil. Dar la mine a iesit Engleza, la care, repet, sunt olimpic, si pasiunea pentru calculatoare, dar este trist intr-un fel ca nu pot sa comunic cu cei de varsta mea cum trebuie, ca nu prea am prieteni, si cel mai important, nu am avut copilarie. Mai bine bagi banii si ii sustii un sport, o pasiune, sau chiar pentru cand o sa fie mai mare, ceva util.

#5
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

 Al3xandru35, on 18 ianuarie 2017 - 17:39, said:

Nu il lasa sa ajunga la fel ca mine. Pentru varsta mea - 18 ani, sm destula marime pe axele X si Z, ca sa zic mai subtil. Dar la mine a iesit Engleza, la care, repet, sunt olimpic, si pasiunea pentru calculatoare, dar este trist intr-un fel ca nu pot sa comunic cu cei de varsta mea cum trebuie, ca nu prea am prieteni, si cel mai important, nu am avut copilarie. Mai bine bagi banii si ii sustii un sport, o pasiune, sau chiar pentru cand o sa fie mai mare, ceva util.
Nu toti au probleme de comunicare sau retard social.
Daca pasiunea lui e PC-ul,de ce sa-l oblige sa mearga la un "sport" (care e asa nefolositor..)
Nu continui,nu are rost.


on: Cauta un GTX 1050 (ex http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/)
La volan,nu ma bag.
Controller : Poti cauta controller-e de Xbox 360 second..ar trebui sa fie ieftine.

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 Robert13x, on 18 ianuarie 2017 - 17:53, said:

Nu toti au probleme de comunicare sau retard social.
Daca pasiunea lui e PC-ul,de ce sa-l oblige sa mearga la un "sport" (care e asa nefolositor..)
Nu continui,nu are rost.


on: Cauta un GTX 1050 (ex http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/)
La volan,nu ma bag.
Controller : Poti cauta controller-e de Xbox 360 second..ar trebui sa fie ieftine.
Nu ma bag sa zic ca nu am probleme de socializare / comunicare, e adevarat. Si DA, pasiune pentru calculatore/electronica am. SI nu am zis sa il OBLIGE, eu am sugerat sa ii dea o alternativa mai buna.
SI acum ON topic:
http://www.pcgarage....shlist/2381314/ fratele meu cu AMD. Unde ai fost toata viata mea. Dar Fenomu ala macar e racit cum trebuie?

#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Mergi pe un GTX1050.
Sau pe un sh mai performant. Nu cu foarte mult, ca te limiteaza procul (dar oricum nu prea ai buget de acel foarte mult).
Uita de volan. Daca nu-i plac jocurile pentru volan si afli asta dupa 3 luni?
Mergi pe controllere xbox PC.
Volan iei mai incolo in caz ca e musai. Unul bun se apropie de bugetul tau total si nu recomand asa ceva sh, ca nu stii cat de mult a fost omorat pana la tine.

Daca vrea volan neaparat, du-l la carting. E mult mai fun decat jocul cu volan.

Edited by kretzu77, 18 January 2017 - 18:26.


#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu stiu daca vrea volan au ba. Pe PC nu s-a jucat inca. De asta as vrea sa-i fac o surpriza cu volanul.
Doar pe tableta se joaca deocamdata. Si acolo multe jocuri cu trenuri, ca alea-s pasiunea lui.
Si pe telefonul meu are un simulator de avioane.
Controllere/joystick as lua daca ar merge sa pun doua, ca sa ne jucam la dublu. Dar cum nu ma pricep, prefer sa intreb.

Mai are o consola de aia din Lidl cu care se joaca din an in paste. (Tocmai de aia i-am luat cea mai ieftina consola pe care am gasit-o, sa nu arunc banii aiurea daca nu-i va placea.)

Al3xandru35, e racit de un Cooler Master Hyper TX3. Dar habar nu am cat de bine racit e, ca in 6 ani PC-ul are doar vreo 100 de ore de functionare. Deh, am renuntat repede la proiectul pentru care l-am luat.
De cativa ani sta pitit intr-un colt si aduna praful.

Bine, mai e varianta sa ii folosesc placa onboard ca sa vad daca ii place sa se joace pe PC, dar parca nu as vrea sa sacadeze (prea tare) jocurile si sa-i omor un eventual entuziasm.

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu n-as lua volan, ca te costa 2-300 de lei si poate maine se plictiseste de el.
As lua in schimb un controller de Xbox360 pentru PC, care ar veni cam 100-150 ron.
Daca vrei si placa video AMD, mergi pe un Radeon RX470, gen asta:

http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Merci jeffy.

Intre timp mi-a mai spus cineva de o 470, doar ca mi-a zis ca e spre 1000 de lei si nu m-am uitat deloc despre ea.
Ca deh, deja tocam bugetul.
M-am gandit si eu la probabilitatea ridicata a pierderii entuziasmului pentru volan.
Ai idee daca pot pune doua controllere pe PC ca pe consola?

#11
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Da, poti, dar trebuie sa stie si jocul respectiv sa foloseasca 2 controllere.
Asta daca vrei sa joci versus sau cooperativ pe acelasi calculator.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Fizic sunt convins ca pot.
La partea de folosire ma gandeam.
Dar bag sama ca azi sunt prea putin coerent, ca toata ziua m-am exprimat ambiguu.

Asa as vrea, sa ne jucam impreuna.

Ia, intrebare suplimentara: de ce controller xbox PC si nu unul chior PC?

Alea wireless/bluetooth sunt ok sau mai bine USB?
De-i pe alese, as merge pe far' di fir.

Edited by sfantu.dracu, 20 January 2017 - 23:11.


#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
E irelevant daca e cu fir sau fara, doar ca la ala fara e bine sa ai o rezerva inepuizabila de baterii sau iti iei baterii reincarcabile si un incarcator pentru ele.
Asa nu ajungi in sapa de lemn din cauza bateriilor.
Ala de Xbox e net superior altor controllere, in sensul ca e ergonomic si usor de tinut in mana.
Nu iti transpira mana pe el, nu iti aluneca degetele de pe butoane sau analog, nu iti oboseste mana in timp.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ok, merci de informatii.
Sunt de un real ajutor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate