Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Autoturism numere Bulgaria cu Carte Identitate romaneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Buna Ziua ! Anul trecut am cumparat un autoturism inmatriculat in bulgaria , acum cateva zile am vrut sa fac programare online la RAR si acolo zice ca am Carte de Identitate a Vehiculului nr. G 916..., din cate citisem CIV se elibereaza doar autoturismelor inmatriculate in romania nu si la cele inmatriculate in alte tari. Printre actele masinii mai am si doua certificate de autentificare in 2008 si 20013 , stiu ca a facut ITP-ul in romania in 2013 iar in 2016 am facut eu pe bulgaria , in 2015 nu a avut itp valabil.
Problema este ca nu am Cartea de Identitate a vehiculului ,pentru duplicat cei de la RAR vor sa ma duc cu cel care este trecut in CIV. Masina a fost cumparata din italia in martie 2008 si inmatriculata in Bulgaria in martie 2009.
Intrebarea este daca este normal ca un autoturism inmatriculat in Bulgaria sa aiba Carte de Identitate a Vehiculului pe Romania ? Multumesc.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
De ce să nu se poată? în România totul este posibil.

#3
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.04.2007
Dubioasa treaba. Probabil a existat o "tentativa" de a inmatricula masina in ro, dupa care proprietarul a preferat sa o inscrie la bulgari. Tu probabil nu ai cum sa mai dai de proprietar si cu atat mai greu sa vina cu tine sa scoti carte noua corect?

Edited by Drag0n_X, 17 January 2017 - 13:10.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
A FOST INMATRIculata in romania.
daca da, si ala nu a radiat-o de la politie, ai pus-o, ca nu o poti inmatricula in romania.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este absolut normal. Unul din deţinători, înainte sau după înmatricularea în Bulgaria, a început demersurile de înmatriculare în românia şi a obţinut acel CIV. Ulterior, când a vândut-o, nu a mai dat şi civ-ul sau cel ce l-a primit l-a pierdut.
Cred că şi bulgarul poate să obţină acel civ sau măcar anularea lui.

#6
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Cartea de identitate a vehiculului mai mult ma incurca . Daca nu era in baza de date RAR , ma duceam frumos cu procura si contractul de vanzare cumparare si era totul ok ,asa ei cer CIV masinii si trebuie sa fac duplicat ,iar pentru asta trebuie sa il caut pe cel care este trecut in el .  
Probabil  sa incercat inmatricularea autoturismului , o sa iau legatura cu cel care are masina din 2009 , sta tot in Constanta , daca nu a schimbat adresa din procura ii fac o vizita saptamana asta , poate este in masura sa sa zica exact ce sa intamplat cu masina .
2000-2008 masina a apartinut unei italience
2008-2009 a apartinut unui roman , acesta a vandut masina si in
2009 a fost inmatriculata in bulgaria si de atunci sa circulat cu ea in romania pe acutalele numere.

Edited by iuli0078, 17 January 2017 - 13:22.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar dacă nu-l ai, de unde ştii cine e trecut în el? Sau îţi spun cei de la rar cu adresă cu tot?

Edited by MembruAnonim, 17 January 2017 - 13:16.


#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,631
  • Înscris: 15.01.2017

 iuli0078, on 17 ianuarie 2017 - 12:41, said:

Buna Ziua ! Anul trecut am cumparat un autoturism inmatriculat in bulgaria , acum cateva zile am vrut sa fac programare online la RAR si acolo zice ca am Carte de Identitate a Vehiculului nr. G 916..., din cate citisem CIV se elibereaza doar autoturismelor inmatriculate in romania nu si la cele inmatriculate in alte tari. Printre actele masinii mai am si doua certificate de autentificare in 2008 si 20013 , stiu ca a facut ITP-ul in romania in 2013 iar in 2016 am facut eu pe bulgaria , in 2015 nu a avut itp valabil.
Problema este ca nu am Cartea de Identitate a vehiculului ,pentru duplicat cei de la RAR vor sa ma duc cu cel care este trecut in CIV. Masina a fost cumparata din italia in martie 2008 si inmatriculata in Bulgaria in martie 2009.
Intrebarea este daca este normal ca un autoturism inmatriculat in Bulgaria sa aiba Carte de Identitate a Vehiculului pe Romania ? Multumesc.
CIV NU are legătura cu înmatricularea. Adica, pe întelesul tău, o masina poate sa aibă CIV emis de RAR, dar din diferite motive (taxe) vechiul proprietar sa nu fi înmatriculat masina in romania.



#9
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Cineva (probabil cel care a cumparat masina initial din vest) a vrut sa o inmatriculeze....deci a facut RAR-ul si s-au obtinut CIV + certificat autenticitate. (in 2008)
Deci cel care avea masina in 2008 a facut CIV. Deci este posibil si legal.Apoi s-a speriat de taxa de prima inmatriculare sau cum dracu se numea atunci...si a trecut la BG.
Acum ramane sa-l descoperi pe cel care a facut aceste demersuri in 2008, si sa speri ca-l gasesti.
Daca il gasesti, te-ai scos....ori are CIV si ti-o da......ori te rogi de el sa mearga cu tine la RAR sa obtina un duplicat.
Macar stii in ce judet a fost emisa acea CIV ?
Ca daca te duci la RAR-ul respectiv, poti afla cine s-a prezentat cu masina la RAR in 2008...ar trebui sa aiba aceasta informatie.
Bafta!

Edited by Malus_Dacus, 17 January 2017 - 13:24.


#10
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Carte de identitate bulgara n-ai?

#11
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Am cartea mare si talonul masini,  asa aveam si la vechea masina care am inmatriculat-o acolo.

Multumesc , sper sa fie CIV pe numele celui din Constanta care a cumparat masina in 2009 , ca cel care a cumparat masina in 2008 este din Targu Jiu ,si avea atunci rezidenta in Italia, este posibil sa fi incerca si el ceva ca am un certificat de autenticitate in noiembrie 2008 cand masina era a lui , celalalt certificat de autenticitate este din aprilie 2013 cand masina era deja in constanta.

Edited by iuli0078, 17 January 2017 - 13:47.


#12
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
Dar despre ce masina e vorba de nu a avut respectivul curaj sa o treaca pe Ro?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sa fie vorba despre BMW?

Dar cred ca n-are nici o importanta.Situatia este si asa complicata bine.

#14
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Alfa Romeo 166 motor 2.0 Twin Spark (1970cmc) benzina si gpl  din anul 2000,motor euro 2 , nu cred ca era o avere inscrisul mai ales ca 2.0 TS si 2.0 turbo sunt cel mai mici motoare de 166, restul sunt de 2.4 motorina si 2.5 ,3.0 si 3.2 benzina unde impozitul este destul de mare.

Edited by iuli0078, 17 January 2017 - 15:06.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
VEZI CA E STUPID SA te trimita dupa aia.
tu trebuie sa ajungi la inmatriculari la tine, sa iei o adeverinta, si scoti duplicat la civ-ul existent.

#16
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Intai sa vorbesc cu fostul proprietar al masinii care este trecut in procura , ma duc la el si vad ce zice , daca este baiat de treba poate se rezolva , trebuie sa ii fac o vizita ,ca pe facebook nu a raspuns decat odata cand am cerut codul de la ICS.

#17
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Daca doar a incercat inmatricularea si a renuntat deoarece si-a luat teapa la norma de poluare(a crezut ca e E4) si era prea mare taxa, pe CIV nu e trecut niciun nume !!!

Edited by bolo, 17 January 2017 - 15:57.


#18
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Nu conteaza ca e trecut sau nu e trecut nume in CIV...conteaza ca EXISTA o CIV, dar aceasta CIV NU se afla acum in posesia proprietarului actual al masinii....In bazele de date ale RAR apare ca masina are CIV.
Deci nu I se poate face alt CIV nou ptr. inmatriculare.....RAR-ul poate emite un duplicat dupa CIV, dar doar la cererea celui care a facut initial acel CIV....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate