Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#1063
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Daca mai intereseaza pe cineva date concrete: la mine s-a tencuit interior si exterior fara strop. Peretii nu sunt termoizolati inca si intra in a treia iarna.

#1064
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Marius, da strop înainte de tencuiala! Vrei o tencuiala bine prinsa de pereți. Stropul e ca un liant între perete și tencuiala. Peretele din cărămidă sau beton are o suprafață netedă, care face ca majoritatea tencuielii aruncate direct pe el sa pice. In primul rand vei pierde mai mult material, in al doilea rând va adera mai greu. Prin stropul dat pe pereți se ajunge la o suprafață rugoasa, la care tencuiala adera mult mai bine, asta e și scopul sau. De fapt, orice etapă presupune pregătirea spațiului în care se desfășoară. Tencuiala se recomanda a se aplica pe suprafețe rugoase, nu netede.

   Tu vrei calitate la casa ta sau vrei sa ii scutești pe tencuitori de o etapa extrem de importanta pentru casa ta? Probabil te gândești să le ușurezi lor munca, deoarece economie de material nu vei face oricum in felul asta.  Pentru că stropul face parte din grosimea tencuielii . Materialul  intrat la strop are aceeași rețetă ca la materialul de tencuit,  doar că se pune mai mult adeziv (ciment) și apa. Tencuiala fara strop e ca lavabila data fara amorsa.

   Eu am tencuit la casa noastră. Efectiv. Cu mâinile mele. Nu as tencui fara strop nici a doua oară! Eu cunosc diferența din experiența, nu din auzite. Sfatul meu e unul bun. Dar decizia e a ta.

Edited by lenny13, 28 November 2017 - 11:33.


#1065
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
daca si pentru un strop vorbiti de 3 pagini...Posted Image

...si da se da strop inainte de tencuiala Posted Image

View Postbobitzaaa, on 28 noiembrie 2017 - 10:45, said:

Daca mai intereseaza pe cineva date concrete: la mine s-a tencuit interior si exterior fara strop. Peretii nu sunt termoizolati inca si intra in a treia iarna.
foarte rau!

#1066
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Chiar asa..de ce nu s-ar da stropul?..de ce atatea pro/contra? manopera e minuscula..se da toata casa intr-o zi..material nu intra prea mult..cativa saci, niste nisip si apa cat incape..

#1067
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Strop Strop Strop, jos guvernuuuu, Strop, Strop! Huuuuoooooo Iohanissss ! Alta 'ntrebare?

Edited by Mirel_85, 28 November 2017 - 13:01.


#1068
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
I am dus lui mirel ieri 12 manere titan. scuze mirel, dar se mai intampla chestii din astea si la case mai mari:)))

Edited by conu71, 28 November 2017 - 14:12.


#1069
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmanghels, on 28 noiembrie 2017 - 12:56, said:

Chiar asa..de ce nu s-ar da stropul?..de ce atatea pro/contra? manopera e minuscula..se da toata casa intr-o zi..material nu intra prea mult..cativa saci, niste nisip si apa cat incape..
si manopera sa ia toata, nu separat strop si tencuiala.

...sa iasa cat mai ieftin si rapid

#1070
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu nu pricep de ce se defalca manopera pe strop și tencuit. Pentru că atunci când vorbești de tencuit, ca operațiune, trebuie să includă stropul ca etapa intermediara. Practic, manopera de tencuit trebuie să includă și stropul. Chestia asta e ca și cum electricianul ți-ar da un preț la instalațiile electrice, dar apoi te-ar intreba daca-s trase tuburile pe pereți, să se apuce de treabă.

#1071
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postlenny13, on 28 noiembrie 2017 - 14:17, said:

Eu nu pricep de ce se defalca manopera pe strop și tencuit. Pentru că atunci când vorbești de tencuit, ca operațiune, trebuie să includă stropul ca etapa intermediara. Practic, manopera de tencuit trebuie să includă și stropul. Chestia asta e ca și cum electricianul ți-ar da un preț la instalațiile electrice, dar apoi te-ar intreba daca-s trase tuburile pe pereți, să se apuce de treabă.
eu nu am mai auzit de asa prostie, tencuiala fara strop sau manopera separat !

View Postlenny13, on 28 noiembrie 2017 - 14:17, said:

. Chestia asta e ca și cum electricianul ți-ar da un preț la instalațiile electrice, dar apoi te-ar intreba daca-s trase tuburile pe pereți, să se apuce de treabă.

s-au iti ia banii pentru pozat tuburi si cand trebuie sa introduca firele alti bani si tot asa...

@poate le dau ideei la electricieni Posted Image

Edited by casadivino, 28 November 2017 - 14:23.


#1072
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Intre timp ma interesez de instalatia de ventilare cu recuperare de caldura. Tot cer oferte si toti imi supradimensioneaza necesarul la 500-700 ba chiar 1000 mc/h. Astia nu sunt normali la cap, baga pe gat instalatii cat mai mari si scumpe unde au ei adaos si comision mare. Cand ii intreb de ce recomanda asta se codesc  spun ca "aveti doua nivele si ca daca o instalati in pod trebuie putere mai mare ca o sa aveti multe tevi si coturi si tre sa faca fata ventilatoarele sa impinga si sa traga aerul", ce explicatie tehnica lamuritoare...calcule la a 3-a zecimala dupa virgula... pfff

Mie proiectantul mi-a calculat astfel, la 120 utili(parter+etaj) a scazut baile, camera tehnica si bucataria, acolo nu o sa am prize de aer, ci doar la dormitoare, living si holuri. Astfel raman ~ 90 mp si o inaltime de 2,55 m inseamna un volum de ~ 230 mc, asta e calculul la volum de aer.
Alt calcul este per persoana, necesarul de aer proaspat este in jur de 36mc pt nefumatori  si 72 mc pt fumatori astfel pentru un mix de fumatori nefumatori pt 4-5 persoane e suficienta o instalatie de pana in 250-300mc

Deci conform ambelor metode de calcul, la volum de aer per locuinta sau la aport de aer proaspat per persoana o instalatie de 300mc/h pare a fi suficienta.  Pe langa acest aspect, am intales ca aidoma normelor in vigoare volumul unui spatiu locuinta are un schimb total de aer la 2 ore, asta inseamna o instalatie la 150mc/h care sa merga continuu sau una de 300mc/h care sa merga o ora da, o ora nu.
Ce  nu intaleg este de ce ei (comercianti) imi recomanda de 500-750-1000 mc/h? Ce naiba de calcule astronomice fac ei de le da aceasta valoare, cand mie ing de instalatii imi recomanda prin doua metode de calcul diferite o instalatie de maxim 300 mc/h pusa in pod ca face fata la ambele nivele? Greseste proiectantul sau greseste comerciantul ? Proiectantul are o facultate de instalati si nu vad de ce ar gresii un astfel de calcul, comerciantul cred ca e doar un reprezentat vanzari care isi ia comision din valoare vanduta si nu cred ca e vre-un inginer care sa fi studiat planurile mele si sa fi facut un calcul corect. Ce parere aveti?

Edited by Mirel_85, 28 November 2017 - 14:46.


#1073
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Dar cine a zis vreodata ca un comerciant face calcule? Singurele calcule facute is ..cat ii intra in cont..

#1074
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postconu71, on 28 noiembrie 2017 - 14:09, said:

I am dus lui mirel ieri 12 manere titan. scuze mirel, dar se mai intampla chestii din astea si la case mai mari:)))

Da, m-a rezolvat, merci Coane, om de cuvant si de baza. Mi-a adus gri titan, asta era problema mea majora nu neaparat brandul, caci le-am testat si ambele sunt secustik.
Urmeaza sa le schimbe cand vine cu inca o ferestra(sper ca anul asta 10-15 Dec) cea mi-am comandat-o suplimentar pentru un gol ce urmeaza sa il fac la casa scarii.

#1075
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Sa nu trecem asa usor peste strop! Posted Image La tencuiala mecanizata cum e?

#1076
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSean_John, on 28 noiembrie 2017 - 14:57, said:

La tencuiala mecanizata cum e?


Fara?!? :)

#1077
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postconu71, on 28 noiembrie 2017 - 14:09, said:

I am dus lui mirel ieri 12 manere titan. scuze mirel, dar se mai intampla chestii din astea si la case mai mari:)))


are, bre, sigla pa ele? Sa stiu daca ma duc sa le bag p'ale mele undeva la don'soara de la Madrugada?

#1078
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Mirel, noua ne-au calculat la un volum de 350 intotal si un schimb la 4h ca un aparat de 250 sau 350 este suficient, in prima sau a doua treapta ajunge la aprox 100 mc/ora ceea ce inseamna un schimb la 4 h.

Despre strop: aveti idee daca ajuta pastrarea caramizii peste iarna? Adica daca lasi peretii neprotejati e mai bine sau nu sa dai stropul inainte de iarna?
Si cam ce pret/mp ar trebui pentru acest strop separat?

#1079
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostoMariusRO, on 28 noiembrie 2017 - 15:56, said:



Fara?!? Posted Image
Optional! La mecanizata, pompa, pe langa alte avantaje, asigura un flux de aer ce curata peretele suficient de bine inainte de tencuire. Praful este cel mai mare dusman aici.

#1080
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcatalijns, on 28 noiembrie 2017 - 17:14, said:

Mirel, noua ne-au calculat la un volum de 350 intotal si un schimb la 4h ca un aparat de 250 sau 350 este suficient, in prima sau a doua treapta ajunge la aprox 100 mc/ora ceea ce inseamna un schimb la 4 h.

Despre strop: aveti idee daca ajuta pastrarea caramizii peste iarna? Adica daca lasi peretii neprotejati e mai bine sau nu sa dai stropul inainte de iarna?
Si cam ce pret/mp ar trebui pentru acest strop separat?

Trimite-mi te rog pe pm datele firmei ca sa le cer si eu o oferta, merci!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate