Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inmatriculare masina care a trecut pe la mai multi proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ionutz4u92

ionutz4u92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.03.2008
Salut,
Anul trecut am cumparat o masina de la un samsar si contractul de vanzare cumparare a fost facut pe numele bunicului meu.
Acum ca se scoate taxa auto, vreau sa fac contract intre mine si bunicul ca sa pot inmatricula masina pe numele meu (pana acum am circulat cu numerele vechi).
Problema este urmatoarea:
In talon este trecut un proprietar iar pe spatele talonului nu este trecut nimeni la rubrica instrainat catre ...
De la proprietarul din talon pana la mine, au mai fost 3 proprietari dupa cum urmeaza.
Proprietarul din talon a vandut masina unei persoane -> acea persoana a vandut masina unui samsar -> bunicul meu a cumparat masina de la acel samsar.
Detin contractele de vanzare cumparare intre toti cei de mai sus (intre proprietar din talon si al doilea proprietar (si fiscalul eliberat intre ei) - intre al doilea proprietar si samsar (si fiscalul eliberat intre ei) - intre samsar si bunicul meu).
Cum pot face sa inscriu masina fara prea multe dificultati?
1. Fac contract de vanzare-cumparare intre mine si bunicul meu.
2. Bunicul meu scoate fiscal ca sa o pot inscrie pe numele meu la Taxe si Impozite
3. Ma duc la taxe si Impozite si trec masina pe numele meu in evidenta lor
4.Cu ce acte ma duc la politie fara ca cel de la ghiseu sa se gandeasca sa imi dea amenda pentru ca nu s-a inmatriculat masina in cele 30 zile de la instrainare?

Daca imi trec numele meu la rubrica Instrainat catre (cu data de astazi), ma pot duce cu toate contractele intre vechii proprietari la politie sa o inscriu?
Practic eu acum vreau sa intru in legalitate deci nu ar trebui sa primesc vreo amenda.

Sper ca am explicat cum trebuie situatia.
Va multumesc anticipat.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Talonul vechi nu are treaba cu inmatricularea . Chestia cu " instrainat catre " este pentru situatia in care esti oprit de un agent in trafic si ti se cer actele. La biroul inmatriculari ai nevoie de contractele V/C de la toti proprietarii si fiscal de la ultimul (  si restul pomelnicului , taxe diferite , asigurare , etc ). Oricum , pana in 6 februarie nu poti face nimic , pentru ca legea s-a publicat in 6 ianuarie si este valabila la 30 de zile de la publicare. In plus , la Politie nu au primit inca norme de aplicare pentru noua lege . Intereseaza-te intai prin februarie daca pot aplica modificarile .

Edited by JurasikMan, 16 January 2017 - 13:49.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
iti trebuie fiscal de la toti.

#4
ionutz4u92

ionutz4u92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri.
Imi era teama ca voi ajunge la ghiseu si politistul de acolo imi va da amenda. Sper sa nu intampin probleme la inmatriculare.


Un prieten a inscris o masina acum cateva luni si vanzatorul nu a trecut nimic la rubrica "instrainat catre ..". Cei de la politie l-au trimis inapoi la vanzator sa refaca actele si sa ii semneze acea rubrica. Nu au vrut sa ii inscrie masina fara acea rubrica completata. Dar el avea contract direct intre probrietarul din talon si el.

A semnat el pentru ca vechiul proprietar era din alt judet si nu avea posibilitatea sa ajunga la el, a revenit dupa cateva zile si totul ar fi ok. Ar trebui sa las goala acea rubrica sau trec de la inceput numele meu si data la care a fost incheiat contractul?


Multumesc tuturor!

#5
ionutz4u92

ionutz4u92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.03.2008
Revin cu inca o intrebare. Poate gasesc pe cineva care a trecut prin asta si ma poate ajuta.

Incerc sa fac un contract de vanzare cumparare (modelul nou descarcat de pe forum) si m-am lovit de cateva probleme.
Deoarece pe modelul nou de contract pot completat atat persoanele fizice, cat si cele juridice, nu stiu exact ce rubrica sa completez si pe care sa o las goala.
Am atasat un model de test completat de mine dar nu stiu daca este cum trebuie.
Mentionez ca atat eu cat si bunicul meu suntem persoane fizice.

Seria de sasiu nu este acelasi lucru cu numarul de identificare?

Multumesc!

Attached Files


Edited by ionutz4u92, 17 January 2017 - 12:04.


#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
De ce se mai vand asemenea masini? Nu va puneti intrebarile astea cand o luati?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate