Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima placa de baza care foloseste slot de extensie pt SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
La CES 2017 printre alte noutati de la Asus , a atras atentia o pl de baza putin mai ''diferita''
In sensul ca prin montarea unui adaptor intr-un slot de memorie DIMM se pot conecta/folosi SSD-uri
Pl de baza in speta este - Asus ROG Maximus IX APEX - fiind dotata cu cel mai nou chipset aparut - Intel Z270 - are trei sloturi de memorie DIMM
In primele doua se pot folosi module de memorie DIMM DDR4 ''clasice/obisnuite'' si in cel de al treilea slot DIMM se poate monta adaptorul in speta ( vezi foto )
Din manualul pl de baza rezulta ce se pot folosi SSD-uri M2 PCIEx4 de la 2242 la 22110 ca si dimensiune/lungime a SSD-ului
Mai multe detalii , inclusiv manualul puteti gasi pe pagina producatorului - https://www.asus.com...AXIMUS-IX-APEX/

Attached Files



#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
SIgur ca RAM? Nu ca interfata M.2 NGFF? Pentru ca un SSD este MULT mai incet ca RAM-ul DDR4, care la randul lui este mai incet ca cache-ul procesorului. Pana nu se confirma utilizarea ca RAM, te rog modifica titlul pentru a nu induce in eroare publicul.

La Memory scrie asta:

2 x DIMM, Max. 32GB, DDR4 4266(O.C.)/4133(O.C.)/4000(O.C.)/3866(O.C.)/3800(O.C.)/3733(O.C.)/3600(O.C.)/3500(O.C.)/3466(O.C.)/3400(O.C.)/3333(O.C.)/3300(O.C.)/3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666(O.C.)/2400(O.C.)/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
* Hyper DIMM support is subject to the physical characteristics of individual CPUs.

DOAR ATAT. Nu zice nimic despre utilizarea celui de-al treilea slot pentru a mari RAM-ul sistemului.

Sau echivalent asta: ROG RAMCache II

Gata, la Accesories scrie:

1 x DIMM.2 extension card with 2 x M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)

Deci nu folosesti ca RAM, ci ca storage, doar permitand o viteza mai mare de scriere / citire presupun.

Edited by Al3xandru35, 15 January 2017 - 14:46.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
n-are viata lunga un ssd pe post de memorie (la cate scrieri-rescrieri sunt)
poate in viitor cand evolUeaza tehnologia, pana atunci tot cu clasicele memorii
ps. @Al3xandru35 am scris in graba, si mi-era o foameee ... Posted Image

Edited by STARTREK1, 15 January 2017 - 14:51.


#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 STARTREK1, on 15 ianuarie 2017 - 14:44, said:

n-are viata lunga un ssd pe post de memorie (la cate scrieri-rescrieri sunt)
poate in viitor cand evolueaza tehnologia, pana atunci tot cu clasicele memorii

Asta vroiam sa zic si eu, dar mi-ai luat-o inainte. Si ai uitat un u la evolUeaza.

Cum dau si eu report la acest thread, ca sa pun unul dintre faimosii mozi sa schimbe titlul. Nu are nici o legatura, am mai cautat pe gugal, articol TechPowerUp, https://www.techpowe...-m-2-riser-card, unde se specifica ca este un M.2 Riser Card si ca is a riser designed to decongest the crowded motherboard that has no room for M.2 slots. Claro?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Si azi la orice sistem poti pune fisierul de memorie virtuala pe SSD. Aceleasi efect.

#6
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Atunci de ce s-ar ''scarpina Asus cu mana dreapta la urechea stanga'' ?
Are atatea modele cu slot dedicat M2 pt ssd-uri in diferite parti de pe pl de baza
De ce acum ca sa montezi un ssd M2 iti trebuie adaptor si trebuie conectat doar intr-un slot DIMM/de memorie
Probabil ca se merge pe ideea - SSD and Virtual Memory - si care e demult folosita cu ssd-uri de viteze mari , nu cele clasice
Vezi Samsung Pro 950 - http://www.tomshardw...o-ssd,4313.html - cu viteze de scrie de peste 1000MB/s
Nu cred ca Asus ''da inapoi'' progresul , la cate inventii/patente a scos pana acum

Edited by lupull, 15 January 2017 - 15:02.


#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 lupull, on 15 ianuarie 2017 - 15:00, said:

Atunci de ce s-ar ''scarpina Asus cu mana dreapta la urechea stanga'' ?
Are atatea modele cu slot dedicat M2 pt ssd-uri in diferite parti de pe pl de baza
De ce acum ca sa montezi un ssd M2 iti trebuie adaptor si trebuie conectat doar intr-un slot DIMM/de memorie
Probabil ca se merge pe ideea - SSD and Virtual Memory - si care e demult folosita cu ssd-uri de viteze mari , nu cele clasice
Vezi Samsung Pro 950 - http://www.tomshardw...o-ssd,4313.html - cu viteze de scrie de peste 1000MB/s
Nu cred ca Asus ''da inapoi'' progresul , la cate inventii/patente a scos pana acum
is a riser designed to decongest the crowded motherboard that has no room for M.2 slots. Claro?
Tot nu ai inteles? Sau ce nu iti convine? SSD-urile au un numar limitat de cicluri de citire / scriere, care daca l-ai folosi ca RAM, s-ar duce in minim 1 an 1 an jumate. Samsung Pro 950 - este SSD-ul perfect pentru acest RISER, care va fi folosit ca STORAGE, nu ca RAM.

A, da, am uitat sa spun: ala ti se pare tie un slot DIMM pentru DDRx? Uita-te la alea doua de langa el si compara-le? Unde este cheia (Asa cred ca ii zice, in Romana, nu?) care diferentiaza intre DDR3 si DDR4? In codul postal de alaturi? DA. PLus, ala pare a fi un slot DDR3 mai alungit, care, apropo, este legat la magistrala PCI-E a CPU-lui.

Edited by Al3xandru35, 15 January 2017 - 15:09.


#8
geo9988

geo9988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2015
Este foarte interesanta stirea aceasta, si e de asteptat o alternativa la RAM, avand in vedere ca recent am citit pe undeva de ce este memoria RAM asa de scumpa, desi tehnologia a avansat enorm in ultimii zece ani. In cateva cuvinte din ce imi aduc aminte, politica e de vina. Daca sunt prea putini producatori de RAM, e oligopol, si nimeni nu e interesat ca preturile sa scada. Pe urma ar mai fi faptul ca e dificil sa devii fabrica de RAM, si mai sunt si relatiile contractuale intre producatori.

Se pot cauta detalii pe saiturile din afara:
https://www.reddit.c..._expensive_now/

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Asta e chichita de marketing de 2 bani. Era exact acelasi lucru daca puneau acolo un slot pcie. Si o sa mai fie si fraieri care dau bani in plus ca sa beneficieze de doua sloturi ram in minus.
Singurul lucru mai interesant din toata povestea asta este riserul care accepta doua m.2 in loc de 1 cum e de obicei, insa daca are cineva curaj sa monteze doua 950 sau 960, atunci trebuie sa puna si o racire cu azot lichid acolo.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
chiar ca Posted Image

Attached File  flir-guru3d.jpg   49.51K   33 downloads

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Stiu ca exista sisteme de racire si pt memorii si nu vorbesc de /doar de radiatoare
Intr-adevar este un pct forte/fierbinte mai ales ca este si langa proc
Nu stiu in ce masura ar face ''treaba'' un cooler de proc cu doua ventilatoare , cate unul pe lateral
Astfel ca unul din cele doua ar ''bate'' in acest adaptor , insa cred ca acea temp inalta se datoreaza si caldurii disipate de proc aflat in imediata vecinatate a acestui adaptor
Nu am vazut/citit/auzit ca un ssd m2 sa ajunga la 75 de grade cat e afisat in foto daca ar fi montat separat in alta parte a pl de baza , cum e la modelele obisnuite

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cand o sa am timp sa ma bag pe sub masa, o sa desfac pc-ul si o sa verific ce temperatura am la m2, o sa vedem daca se confirma cele specificate mai sus. oricum, difera de mai multi factori acea temperatura, asa ca nu poti lua ca si standard aceea.

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 Dany_Darke, on 19 ianuarie 2017 - 10:53, said:

cand o sa am timp sa ma bag pe sub masa, o sa desfac pc-ul si o sa verific ce temperatura am la m2, o sa vedem daca se confirma cele specificate mai sus. oricum, difera de mai multi factori acea temperatura, asa ca nu poti lua ca si standard aceea.

Nu e vorba de standard, este temperatura tipica pentru cele doua modele de nvme de la Samsung. Este arhicunoscuta problema, precum si faptul ca din cauza temperaturilor ridicate se induce thermal throtling, vitezele scazand simtitor. Din cauza aceasta au aparut deja pe piata risere cu sistem de racire pentru nvme-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate