Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

miere adevarata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Mai. Cate prostii sunt scrise aici. Noaptea minții!
Măcar de n-ar fi suficiente surse de informare. Și puțină logică.

Mai. Cate prostii sunt scrise aici. Noaptea minții!
Măcar de n-ar fi suficiente surse de informare. Și puțină logică.

#74
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Miere nu..si eu ce manînc ??

#75
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Sunt probabil 40.000 de apicultori in Romania, daca nu 60.000. Un numar de 1.200.000 pana la 2.500.000 de.familii de albine. In anul 2015 productia de miere a României a ajuns la 35.000 de tone, comparativ cu 2014 20.000 de.tone.
Daca vreti miere găsiți. Oricum 80% din productie pleacă la export.

#76
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 vrajitoruldinoz, on 16 ianuarie 2017 - 09:49, said:

Mierea are tot felul de spori in ea, d-aia nu se da celor cu sistem imunitar slab (copii mici de exemplu). Botulismul e cel mai frecvent exemplu, de la care se moare.



Eu inteleg asta foarte bine dar tu nu intelegi ca "ce e natural e sanatos" e o prosteala hipsereasca.
Spuneti domle ca va place mierea si gata. Nu mai cautati tot felul de site-uri inepte care sa va sustina ideea ca e sanatoasa. Astea sint prostii din ciclul romanesc "porcul crescut in babatura" si "vinul/tuica de casa" sint sanatoase. Nu, nu sint. Cititi un site medical (al Mayo Clinic de exemplu) sa vedeti ca nici o pretentie de efecte pozitive nu e fundamentata. E o doar o religie.

Pai conform "argumentelor" tale, si tu esti hipster. Ne zici sa nu mai cautam tot felul de site-uri "inepte" si apoi ne zici sa citim un site pe care il agreezi tu. Deci si tu esti un botanist, nu esti cercetator in ale mierii. Ai citit ceva pe un site, ai crezut tot scrie acolo exact cum un religios crede ce a citit undeva, si apoi te-ai dus sa tii lectii in alta parte.

Ce ar fi sa cobori de pe cal si sa accepti ca poti fi manipulat la fel care orice alt hipster, sau ca sursa pe care tu esti convins ca e o autoritate care detine adevarul absolut poate fi la fel de credibila ca si alta sursa?

Referitor la

Quote

"ce e natural e sanatos" e o prosteala

este o afirmatie pe care ai scos-o din putul propriei gandiri, pt ca nu cred sa existe site unde sa citesti asa o gogomanie.
Si e usor de combatut doar cu logica, nu trebuie sa crezi sau sa faci cercetari stiintifice pt a ajunge la concluzia asta:
ce este natural este mai sanatos decat ce nu este natural pentru ca modul cum organismul uman evolueaza nu ii permite sa se acomodeze cu ce nu este natural intr-un timp atat de scurt.

Revenind la surse de informare, e de bun simt sa nu ai doar una, si sa nu accepti informatia ca pe un adevar batut in cuie.

#77
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Evidence based si stiinta sint echivalente in capul tau cu tot felul de site-uri religioase?
Nu e de mirare ca atot oameni inghit tot ce li se pune sub nas, nu aveti un filtru minim. Nu toate site-urile sint echivalente, nu toate cartile sint echivalente. La stiinta ti se spune clar ce se stie si ce nu se stie. Tot ce alegi tu sa crezi din partea care nu se stie si nu e dovedita e doar religie.
Nu trebuie sa fii om de stiinta sa-ti dai seama ca ceva care contine in proportie de 99% gluctoza fructoza si apa nu e foarte departe de zahar.

Daca inlocuiesti zaharul cu mierea, iesi in cistig. Daca insa maninci adtional miere pentru ca e sanatoasa, esti timpit. Cel mai cistigat esti dava nu pui gura nici pe miere nici pe zahar, sau oricum sa minimizezi.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 TDI-beez, on 16 ianuarie 2017 - 11:30, said:

Daca vreti miere găsiți. Oricum 80% din productie pleacă la export.
Aici in Fi nu am vazut niciodata miere romaneasca, in general ungureasca, italiana, greceasca, sud-americana.
In Statele Unite, iarasi niciun sortiment de miere romaneasca, in schimb ungurii erau prezenti cu vreo 3-4...

#79
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ca în multe situații, noi exportăm materie brută, nu produse finite. E remarcabil că între 2015 și 2014 la noi aproape s-a dublat producția.
[ https://ec.europa.eu/agriculture/sites/agriculture/files/honey/honey-production-large_en.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu e nimic remarcabil . Apicultura este una din cele mai dificile si imprevizibile ramuri a agriculturii . Depinzi 90% de natura si conditiile de clima .

Unul din cei mai batrani si cu statele cele mai lungi de apicultura din tara a fost intreabat cum se face aceasta meserie . Raspunsul , f obiectiv si comprimat a fost - Eu in 70 de ani de cand am stupi nu pot pune alaturi 2 ani ca fiind similari ca lucrari necesare si potential de productie .

Asadar cine stie cunoaste -Poti avea an de productie f bun si urmatorul abia sa iti asigure supravietuirea familiilor si sa te chinui sa nu le pierzi in speranta ca vei face ceva anul ce vine .

#81
darksound

darksound

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.11.2016

 daniel1976, on 15 ianuarie 2017 - 00:58, said:


iti dau un exemplu, mierea de rapita adevarata este atat de alba cand se cristalizeaza de zici ca untura, nene, daca stii ce e aia, dupa aia ti se indoaie lingura in ea...


Si pentru ce ar da cineva banii pe asa ceva? Ca e natural? Natura are atatea capcane..

Am mancat miere si de aia "buna" si de aia "rea" si singura concluzie la care am ajuns e sa "evit consumul excesiv de zahar"

Mierea, cum s-a mai spus, e ff overrated.

#82
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
E overrated pentru ca mierea aia pe care o mancam noi de obicei e o zeama lunga bazata pe zahar si ciulini, nu miere.

Ca si vitaminele/suplimentele, nu-s toate facute exale, gen oxid de zinc vs citrat/gluconat/chelat dar o dau in chestii prea complicate pentru voi.

Edited by a3ds, 20 January 2017 - 22:02.


#83
Tierfreund

Tierfreund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.07.2010

 vrajitoruldinoz, on 16 ianuarie 2017 - 20:08, said:

Evidence based si stiinta sint echivalente in capul tau cu tot felul de site-uri religioase?
Nu e de mirare ca atot oameni inghit tot ce li se pune sub nas, nu aveti un filtru minim. Nu toate site-urile sint echivalente, nu toate cartile sint echivalente. La stiinta ti se spune clar ce se stie si ce nu se stie. Tot ce alegi tu sa crezi din partea care nu se stie si nu e dovedita e doar religie.
Nu trebuie sa fii om de stiinta sa-ti dai seama ca ceva care contine in proportie de 99% gluctoza fructoza si apa nu e foarte departe de zahar.

Daca inlocuiesti zaharul cu mierea, iesi in cistig. Daca insa maninci adtional miere pentru ca e sanatoasa, esti timpit. Cel mai cistigat esti dava nu pui gura nici pe miere nici pe zahar, sau oricum sa minimizezi.

Vrăjitorul din Oz, ești extraordinar de pregătit in domeniul nutriției daca recomanzi cuiva să nu pună gura pe miere și zahăr. Bravo!

#84
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Nu trebuie sa fii foarte pregatit in nutritie sa stii ca asta e o problema majora a alimnetatiei din ziua de azi.

#85
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Problema majora e abuzul de zahar. Nici eu nu pun zaharul pe locul 1 alimentar.

#86
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Iti garantez ca daca miine renunti COMPLET la zahar si miere nu o sa ti se intimple nimic rau. Nu exista nici un beneficiu al zaharului in dieta (poate in afara de cazurile in care se face efort fizic prelungit).
Pina acum 200 de ani zaharul nu exista in alimentatia umana iar mierea era o delicatesa. Fructele erau niste acrituri naspa numai in sezon, nu ce avem noi in supermaketuri.

Edited by vrajitoruldinoz, 14 February 2018 - 20:56.


#87
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
Maine la Liddl baga in Super Sambata Miere Poliflora 900g la 12 lei ..
Am impresia ca numai miere nu e in borcanul ala, in rest are de toate.
Din pacate nu am gasit nimic pe net care sa confirme ca este intr-adevar miere pe bune la un pret asa mic, asa ca voi zice pass la oferta de data asta.

#88
avizat

avizat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.01.2006
Cea mai buna si curata miere pe care am mancat-o a fost mierea de mana de la muntele Athos, de la Vatopedu si Lacu
- de pin, de castan si de susura,
+ mierea pe care o mancam de la bunicul meu care avea cam 100 de stupi in urma cu 50-55 de ani, si care le lasa miere suficienta ca  sa treaca iarna fara zahar. Zaharul il folosea doar ca sa faca siropul in care punea un medicament, nu mai stiu pentru ce le trata... extrem de rar se intampla asta,. era suparat cand se stropeau culturile cu insecticide, pentru ca ii mureau multe albine.
Si cu toate astea in fiecare an vedeam multe butoaie de sute de kg de miere. Toata casa mirosea a miere si a ceara de albine.
Stupii erau intr-o mare de flori in permanenta. Nu stiu cum facea sa aiba atatea flori ca nu le cultiva, era flora spontana.
Cred ca apicultorii care fac o miere adevarata, o miere cinstita trebuie sa fie facuti cunoscuti. Si pentru binele nostru si pentru reconoasterea calitatilor lor si ale produselor pe care le fac

Edited by avizat, 12 April 2021 - 08:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate