Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Programe TV Online -> Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Salut! Acum 6 luni de zile am inceput sa lucrez la un proiect numit abreviat p2ptv (Peer-To-Peer TV, tehnologia folosita de Sopcast/Acestream pentru transmisie) disponibil doar pe Windows.
Link catre topic: https://forum.softpe...grame-tv-online
Prima versiune a programului arata asa:
[ http://server1.p2ptv.ml/software/02_UI_minimal.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un simplu program care citeste un fisier XML, apoi le reda in functie de protocol. Protocoalele http, rtmp, rtsp, rtmpe sunt redate prin intermediul plugin-urilor VLC integrate in program, iar stream-urile Sopcast sunt redate afisand playerul sopcast in fata celui VLC.
A fost prima mea incercare.

Dupa 6 luni, programul arata asa:
[ http://server1.p2ptv.ml/software/VERSION_0.8.2_UI.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Functionalitati:
-suporta urmatoarele tipuri de stream-uri: http, mmsh, rtmp, rtsp, rtmpe, sopcast .
-permite adaugarea unor liste de canale XML de la parti terte.
-permite adaugarea unor canale gazduite local pentru a completa lipsurile listei oficiale.
-permite redarea canalului selectat intr-un player extern.
-permite schimbarea limbii (Romana, Engleza)
-exista 2 tematici in program: Flat Dark si Flat Light
-volumul poate fi schimbat in fullscreen din rotita mouse-ului.
-Tasta M activeaza/dezactiveaza functia Mute in fullscreen.
-Tasta Space pune pauza in fullscreen.
-permite schimbarea setarilor video (Hue, Saturation, Gamma, Brightness)

...si altele
Faza e ca functioneaza doar pe Windows, fara posibilitatea de a-l face cross-platform (nici macar prin Mono) .
Ce ziceti? S-ar merita si o versiune pentru Linux (INCLUSIV Android) ?
Ca optiuni am asa:
->Sa continui dezvoltarea doar pe Windows, iar apoi sa fac o versiune separata pentru Android .
->Sa abandonez versiunea pentru Windows, si sa rescriu intreg programul in C++ cu Qt folosindu-ma doar de command-line pentru a apela functiile Sopcast.
->Sa fac un addon pentru Kodi asemanator aplicatiei, disponibil pe Windows, Linux, Mac OS, Android/iOS (deci 5 in 1) fara sa fiu nevoit sa mai portez codul pe toate platformele.
Momentan vreau doar raspunsul la intrebarea de mai sus. Voi deschide azi sau maine un nou poll .
Rezultatele vechiului poll: (atachament)

Attached Files


Edited by red46, 12 January 2017 - 19:37.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Aplicația ta va concura pe linux cu Tv-maxe, care deja are o reputație și-o bază de utilizatori.
Depinde de tine dacă scrii și versiuni pentru Linux/ Android.

LE: sorry, dar mie mi se pare inutil (sau măcar inoportun) acest topic. Dacă aveai scrisă aplicația pentru Linux era altceva, găseai testeri, utilizatori, primeai feedback, șamd. Deocamdată voi lăsa topicul pentru a afla opiniile colegilor de arie, să vezi dacă există interes.

Edited by shogun1, 12 January 2017 - 19:51.
Completări


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 shogun1, on 12 ianuarie 2017 - 19:42, said:

Aplicația ta va concura pe linux cu Tv-maxe, care deja are o reputație și-o bază de utilizatori.
Depinde de tine dacă scrii și versiuni pentru Linux/ Android.
TV-Maxe nu a mai primit un update major din 2015 din cate vad, iar ultimul commit pe github este de acum 7 luni.
Normal ca depinde de mine, dar am intrebat daca merita efortul pentru Linux, si daca da, cum ar fi preferata o versiune pentru Linux.
Un program independent, sau un addon pentru Kodi?

Edited by red46, 12 January 2017 - 19:51.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 red46, on 12 ianuarie 2017 - 19:47, said:

TV-Maxe nu a mai primit un update major din 2015 din cate vad, iar ultimul commit pe github este de acum 7 luni.
Normal ca depinde de mine, dar am intrebat daca merita efortul pentru Linux, si daca da, cum ar fi preferata o versiune pentru Linux.
Un program independent, sau un addon pentru Kodi?

Mie imi convine de minune un addon pt Kodi , care are mare popularitate pe android . Toata lumea stie cind e vorba de tv . ip-tv, filme , de Kodi

Edited by ciine, 12 January 2017 - 20:01.


#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
După părerea mea o aplicație independentă, cross-platform e preferabilă! Ca add-on al altei aplicații te bazezi pe faptul că cineva va utiliza atât baza (kodi) cât și add-onul tău, eu n-aș face-o, nu utilizez Kodi, e prea complex, prefer aplicații dedicate simple. Cam în genul în care s-a obișnuit lumea cu tv-maxe, va fi mai ușor de adoptat. Dar alți useri folosesc kodi, e greu să-mpaci toate preferințele.
Vei împacheta pachetul .deb, .rpm, .tar.gz sau va trebui instalat din surse? Trebuie să-ți gândești strategia.

#6
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
Preferabil independenta. Nu depinzi de dezvoltarea altei aplicatii, si se poate utiliza mult timp dupa ce incetezi intretinerea ei.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aplicatie separata + cat  mai putine dependinte de satisfacut e de preferat. Cand testez ceva nu imi place sa incarc sistemul cu inca X pachete ca nu stiu daca voi continua sa folosesc ceea ce testez sau voi renunta si atunci ma vad nevoit sa curat sistemul si de dependintele softului respectiv. Adica daca vorbim de un addon / plugin de Kodi, eu nu as testa asa ceva. Adica nu folosesc kodi deci nu vad de ce l-as instala ca sa testez un addon / plugin. Dar cum a zis si shogun mai sus depinde si de preferintele utilizatorilor.

PS: Pentru versiunea de Linux scrisa in QT ai votul meu.

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Și cum e pomenit și Android tot o aplicație independentă ar fi preferabilă, majoritatea utilizatorilor dispun de un spațiu limitat pe tabletă/ smartphone, deci sunt atenți la ce și câte pachete instalează! Și acolo ai deja concurență, și alea-s aplicații dedicate, io zic că e bine să urmezi modelul consacrat, pentru adoptare facilă.
Pentru Linux: cum bine puncta colegul @Kagaroth mai sus, pentru marea masă a userilor ar fi bine să aibă cât mai puține dependențe, unora le dă cu virgulă...

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Cred ca abandonez proiectul actual si rescriu aplicatia in Qt, alaturi de un plugin pentru Kodi pentru a multumi pe toata lumea.

Edited by red46, 12 January 2017 - 20:46.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Genul asta de aplicatie va depinde mereu masiv de componenta ce se ocupa de randare/comunicare in retea. Cum nu cred ca vrei sa rescrii partea asta, nu prea ramane decat sa alegi o solutie unde ti-e mai usor sa integrezi o astfel de componenta.

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 dani.user, on 12 ianuarie 2017 - 21:03, said:

Genul asta de aplicatie va depinde mereu masiv de componenta ce se ocupa de randare/comunicare in retea. Cum nu cred ca vrei sa rescrii partea asta, nu prea ramane decat sa alegi o solutie unde ti-e mai usor sa integrezi o astfel de componenta.
In ambele situatii (kodi, program independent) dificultatea e cam aceeasi.
Componentele ce se ocupa de comunicarea in retea au portari pentru majoritatea platformelor, si pentru fiecare OS in parte vor fi moduri diferite de a comunica cu acele librarii.

 shogun1, on 12 ianuarie 2017 - 19:42, said:

Aplicația ta va concura pe linux cu Tv-maxe, care deja are o reputație și-o bază de utilizatori.
Depinde de tine dacă scrii și versiuni pentru Linux/ Android.

LE: sorry, dar mie mi se pare inutil (sau măcar inoportun) acest topic. Dacă aveai scrisă aplicația pentru Linux era altceva, găseai testeri, utilizatori, primeai feedback, șamd. Deocamdată voi lăsa topicul pentru a afla opiniile colegilor de arie, să vezi dacă există interes.
Poate fi inchis/sters topicul.

Edited by red46, 12 January 2017 - 21:22.


#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu unul sunt interesat, asa cum au spus mai sus colegii tv-maxe nu a mai primit update de ceva timp.
Iar pe noile versiuni de Ubuntu nu merge, sau nu am reusit eu.

Succes ! Posted Image

#13
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Si eu votez pentru o versiune independenta, care poate fi instalata "stand alone".

Nu toata lumea stie sa instaleze din surse, asa ca din start exista pericolul sa pierzi o larga categorie de potentiali utilizatori (utilizatorii casnici non-tehnici).
Daca vrei popularitate si feedback, atunci trebuie sa o impachetezi direct in formatele deja cunoscute de marea masa de utilizatori: .deb, .rpm, etc.

#14
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Si eu sunt pro pentru o versiune independenta, preferabil in QT. Intradevar ar fi ok sa le impachetez in formate de genul .deb, .rpm etc., eventual un PPA pentru distributiile debian-based, iar pentru Arch si derivate poate vei reusi sa il adaugi in AUR.

Edited by Zinus, 13 January 2017 - 12:45.


#15
Cordial

Cordial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 24.05.2003
Da eu zic ca merită dezvoltată aplicația și sub linux. Începe cu debian/ubuntu apoi Fedora si Arch. Succes!

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Terminați cu off topicul! Sunt destule canale aflate în circulație liberă pe net! O aplicație de asta e doar un motor de cautare ce indexează aceste canale, o interfață grafică autonomă pentru a urmări aceste canale cu transmisie liberă în afara browserului.

Edited by shogun1, 15 January 2017 - 20:00.
Completări


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate