Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Maimuță Capucin

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Văd destul de multe anunțuri pe net cu vânzare de maimuțe din această rasă și nu știu dacă sunt puse la mișto prețurile sau nu, dar nu depășesc de 200 de euro.
De ce sunt așa de ieftine și de ce nu prind la români?
Cât de greu este să crești o maimuță?
Și nu, nu cred că mi-aș lua o maimuță, cel puțin momentan, pentru că nu stau la casă unde aș avea condiții mai optime pentru creșterea unui animal sălbatic.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

Legea nr. 205/2004, privind protecţia animalelor,
"Constituie infracţiune deţinerea şi comercializarea de animale sălbatice, cu excepţia celor de la grădinile zoologice, folosirea animalelor pentru cerşetorie, omorârea animalelor, organizarea de lupte între animale sau cu animale, maltratarea şi schingiuirea acestora, despărţirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni, precum şi intervenţiiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, precum cuparea urechilor, secţionarea corzilor vocale, ablaţia ghearelor, colţilor, ciocului şi dinţilor."


#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ross din Friends o crestea la bloc.

#4
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Cică poţi cu nu ştiu ce permis

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru ca romanii s-au oprit la gaini,asta in ceea ce priveste animalele "ciudate" de companie.Vezi I.Albu.

#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rx1a8mIeGHU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
@adisz: gaini? Eu stiam ca pe la Bamboo se poarta curcile sau caprele, evident vopsite in roz.

Edited by Hider141, 12 January 2017 - 11:17.


#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Velaxa, on 12 ianuarie 2017 - 10:49, said:

Cât de greu este să creşti o maimuţă?
E foarte greu... gandeste-te ca ai un copil cu dizabilitati in grija toata viata... un caine daca tre` sa pleci in vacanta il mai lasi la niste prieteni, la un pet hotel... maimutele (imi tot vine sa scriu "mai muta" Posted Image) ) nu prea agreaza asta. Plus ca devin foarte agresive daca le enervezi... foarte!
Si maimutele (mai mutele Posted Image) ) nu traiesc doar 10 - 12 ani precum cainii... plus ca ADN-ul extrem de apropiat de al nostru face ca bolile sa fie compatibile... daca prinde maimuta o boala transmisibila, si-o da si tie.

Edited by AndyM, 12 January 2017 - 11:36.


#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Pentru că 80% din populația României ar risca să aibă un "pet" mai inteligent decât stăpânul.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
@caiuscorneliu: chiar asa de multi locuiesc in partile alea batute de "soarta", unde iarna ii ingroapa in zapada, primavara in inundatii si isi dau pumni/picioare incercand sa pupe niste mortaciuni cu titulatura de "sfinti"?

Edited by Hider141, 12 January 2017 - 11:49.


#11
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 AndyM, on 12 ianuarie 2017 - 11:35, said:

E foarte greu... gandeste-te ca ai un copil cu dizabilitati in grija toata viata... un caine daca tre` sa pleci in vacanta il mai lasi la niste prieteni, la un pet hotel... maimutele (imi tot vine sa scriu "mai muta" Posted Image) ) nu prea agreaza asta. Plus ca devin foarte agresive daca le enervezi... foarte!
Si maimutele (mai mutele Posted Image) ) nu traiesc doar 10 - 12 ani precum cainii... plus ca ADN-ul extrem de apropiat de al nostru face ca bolile sa fie compatibile... daca prinde maimuta o boala transmisibila, si-o da si tie.

Am citit şi eu asta pe un site despre animale :(

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Velaxa, on 12 ianuarie 2017 - 11:52, said:


Am citit şi eu asta pe un site despre animale Posted Image
Posibil acelasi site de pe care m-am documentat si eu cand am fost curios cum e sa ai o maimuta. :lol: M-am uitat acu cateva luni...

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce nu iti faci tu o prietena , ca toti ceilalti barbati ? Eu o strig pe a mea " maimu' " ...si raspunde aproape de fiecare data .

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Uite o veste foarte buna,care are legatura cu tema de fata,chiar daca nu-i despre maimute:
http://www.mediafax....-unite-16057444
Eu sunt partizanul acestui gen de decizii.
Avand ocazia sa vad de cateva ori animale in mediul lor natural,am ajuns la concluzia ca nimic nu este mai frumos si incitant,decat sa vezi si sa urmaresti comportamentul unui animal "la el acasa".Pentru ca acolo este locul lui,nu in custi,sub cupole sau in casele snobilor sau parvenitilor.

ps.
Normal ca sunt 1000000% anti vanatoare.

#15
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 adisz, on 12 ianuarie 2017 - 12:25, said:

ps.
Normal ca sunt 1000000% anti vanatoare.

Ăsta este un subiect complex.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Hider141, on 12 ianuarie 2017 - 11:48, said:

@caiuscorneliu: chiar asa de multi locuiesc in partile alea batute de "soarta", unde iarna ii ingroapa in zapada, primavara in inundatii si isi dau pumni/picioare incercand sa pupe niste mortaciuni cu titulatura de "sfinti"?

off: Potrivit lui Brucan in 90 procentul e chiar mai mare... Chiar daca si-a retras declaratia de gura respectivilor.

Legat de subiect - n-as vrea sa te muste una din astea. In urma infectiei poti sa ramani fara mana, sau chiar sa mori.

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Velaxa, on 12 ianuarie 2017 - 11:00, said:

Cică poţi cu nu ştiu ce permis
Care nu e atat de simplu de obtinut.

 Velaxa, on 12 ianuarie 2017 - 10:49, said:

Cât de greu este să creşti o maimuţă?
Intr-o cusca o fi usor, dar daca o lasi libera prin casa e dezastru. Flocoasa cea mica nu mi-a daramat bradul decat o data in sezonul asta, dar gandeste-te ca maimuta e muuult mai zgaibarata decat o pisica. Se suie peste tot, distruge ce atinge, deschide mobila, etc. Pisica nu trece prin plasa ca sa iasa pe geam, dar maimuta e mai desteapta, nu o opreste.

#18
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VIqC9p6Z8tU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate