Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Zece ani de la primul iPhone. Cit de important a fost ?

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,706
  • Înscris: 21.06.2016

View Poste_miron, on 09 ianuarie 2017 - 21:32, said:

Apple nu aveau nici camera frontala cand eu aveam faceunlock pe symbian. GPS, efecte la poze, recorder, browser, joace.

Pai de aia Nokia acum e cea mai valoroasa companie si Apple a disparut.
Da stiu, oamenii e prosti, marketing bla bla. In realitate iphonul afost un smartphone mult mai utilizabil decit celelalate. Celelalate erau gunoaie pentru ca era greu de folosit.

View PostHondarul_21, on 09 ianuarie 2017 - 23:15, said:

am avut gunoiul ala de diamond. aveai un stylus la el de plastic iar daca voiai sa scrii un mesaj,literele erau asa mici incat iti trebuiau 3 randuri de ochelari chiar daca aveai vederea buna. pe bune,scriai un mesaj in 2 minute. ecranul desi avea rezolutie mai mare,se vedea de 15 ori mai prost, telefonul ala a fost un chin tehnologic.
bineinteles ca am pierdut stylusul ala in prima luna.
daca nu exista iphone, scriati si acum mesajele cu un batz deala de plastic
Fara apple scriau cu text d-ala verde, in unix mincati-as. Nici de mouse nu auzeati.
Cine a facut primul touchpad utilizabil, la care nu carai un mouse dupa tine? tot apple. Nici acum nu nu exista touchpad la fel de bun.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 January 2017 - 00:07.


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru mine, Apple nu a inventat nimic. Un nume ar fi insa HTC, care au produs primul telefon cu Android. Lumea fara Apple ar fi...cam la fel. Au fost multi, multi pionieri inaintea lor, care chiar si-au lasat amprenta asupra acestui domeniu, dar au fost uitati (Motorola, de exemplu, IBM). Din acest motiv, consider, dupa cum am spus-o intodeauna, ca produsele Apple, telefoane mobile, sunt supraevaluate. Nu sunt slabe calitativ, dar nici pe departe la nivelul la cre li se face reclama.

View Postbenis, on 09 ianuarie 2017 - 21:29, said:

Iphone doar a apărut la momentul oportun. Eu la vremea respectivă deja simțeam nevoia de ceva ultraportabil și am avut un asus eeepc cu zapp, pentru că pda-ul asus cu windows era o glumă bună.
Windows au tinut-o pe directia glumei si o fac si acum. iar piata ii tarteaza ca de obicei...pierduti in negura timpului.

View Postbenis, on 09 ianuarie 2017 - 21:29, said:

Confirm, Nokia su Symbian a fost primul meu dispozitiv inteligent. Puteai asculta stramuri radio, aveai hartă, puteai comunica cu messengerul de la vremea aia, nu îți trebuia nimic în plus.
Dacă investeau la vremea respectivă, Apple apărea doar ca o glumă.
Uite, acesta sa fie titlu de subiect. Ce faceam pe Symbian, la momentul acela, nu se face cu Apple acum. Dar cei de la Nokia s-au blocat. Nu am inteles niciodata ce s-a intamplat. A fost ca si cum au decis sa-si incheie socotelile la modul urat.

View PostHondarul_21, on 09 ianuarie 2017 - 22:37, said:

cum puteti compara balariile alea de symbian cu ios ? tehnologia capacitiva a ecranului iphone a schimbat defapt tot .
ecranul lui iphone 2g era mult peste orice altceva . senzorul accelerometru nu mai era pe nici un alt device ( ne miram toti la joculetul cu bila ) , calitatea ecranului si a culorilor batea symbian la fundulet (orice model)
camere de pe Nokia nu existau pe nimic. La rezolutia vremii, Nokia 6233 facea niste poze, de vis. Celelalte telefoane pareau ca surprind peisaje din Mario.
Cred ca vedem diferit notiunea de smartphone. Altfel nici Linux nu e asa colorat. O panarama.

View Postsuper8, on 09 ianuarie 2017 - 22:41, said:

Smartphonul IBM Simon a fost primul telefon mobil inteligent ca in 1994 nu exista Iphone !
Si nu sunt departe cand spun ca Iphone-ul e o copie a mai multor telefoane inteligente [Smartphone].

Insa ideea principala e ca Iphone-ul nu a fost primul smartphone din lume.
Apple, prin iPhone, nu au inventat niciodata nimic. Au stiut insa sa vanda. Bravo lor!

View PostHondarul_21, on 09 ianuarie 2017 - 23:15, said:

daca nu exista iphone, scriati si acum mesajele cu un batz deala de plastic
Da..nasol rau de tot. De aceea Samsung Note se vinde din totdeauna, cu precomanda ca painea calda.

Edited by YOUR_GOD, 10 January 2017 - 00:59.


#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,706
  • Înscris: 21.06.2016
Daca nu ati inteles ce s-a intimplat cu Nokia si Apple nu intelegeti nimic din cum functioneaza lumea asta. Apple face produse usor si placut de folosit de catre oameni. Nu poti sa faci totul pe ele, dar ce nu poti sa faci e neimportant pentru majoritatea.
Nokia facea niste stifturi greoi de folosit. In afara de o mina de fani, nimeni nu dadea 2 bani pe ce faceau ei. N-are nici o treaba cu banii si investitia, Nokia NU STIA si nu a inteles niciodata cum sa faca un produs utilizabil.

BTW, fanii produselor greoaie sint de multe ori asimilati cu oamenii mai inteligenti si tehnici. Nimic mai fals. Da, sint mai tehnici ca altii, dar nu in sensul bun. Apple a avut un succes enorm in primul rind la oamenii cei mai tehnici, profesori universitari si studenti la marile universitati, cei care lucreaza in industria tehnica la virf etc. Oamenii care au creier au ceva de facut in viata, nu au timp sa si-l ocupe cu cacaturi, de ce nu merge aia si aialata si menuri greoi de navigat.

View PostYOUR_GOD, on 10 ianuarie 2017 - 00:56, said:

Da..nasol rau de tot. De aceea Samsung Note se vinde din totdeauna, cu precomanda ca painea calda.

Pacat ca nu te lasa in avion cu ele Posted Image.
http://money.cnn.com...e-7-flight-ban/

Si de asemenea, pacat ca nu fac nici un ban din ele:

http://www.cnbc.com/...s-research.html

Edited by vrajitoruldinoz, 10 January 2017 - 01:07.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 01:04, said:

Daca nu ati inteles ce s-a intimplat cu Nokia si Apple nu intelegeti nimic din cum functioneaza lumea asta. Apple face produse usor si placut de folosit de catre oameni. Nu poti sa faci totul pe ele, dar ce nu poti sa faci e neimportant pentru majoritatea.
Nokia facea niste stifturi greoi de folosit. In afara de o mina de fani, nimeni nu dadea 2 bani pe ce faceau ei. N-are nici o treaba cu banii si investitia, Nokia NU STIA si nu a inteles niciodata cum sa faca un produs utilizabil.

Am impresia ca noi doi, am trait in universuri paralele pana acum vreo cativa ani. Sau vorbim despre niste maine uriase.

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 01:06, said:

Pacat ca nu te lasa in avion cu ele Posted Image.
http://money.cnn.com...e-7-flight-ban/

Si de asemenea, pacat ca nu fac nici un ban din ele:

http://www.cnbc.com/...s-research.html
Absolut adevarat. De fapt, nu vei gasi, probabil, posesor de telefon Samsung si alte cateva chestii prin casa, mai inversunat impotriva lor decat mine.
Dar, legat de seria Note, trebuie sa fii extrem de subiectiv ca sa nu vezi cat de utile si fiabile sunt si....ca Samsung a cam distrus-o cu ultimele modele.
Cu toate acestea, telefonul cu bat, se vinde. Asta voiam sa evidentiez.

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 01:06, said:

BTW, fanii produselor greoaie sint de multe ori asimilati cu oamenii mai inteligenti si tehnici. Nimic mai fals. Da, sint mai tehnici ca altii, dar nu in sensul bun. Apple a avut un succes enorm in primul rind la oamenii cei mai tehnici, profesori universitari si studenti la marile universitati, cei care lucreaza in industria tehnica la virf etc. Oamenii care au creier au ceva de facut in viata, nu au timp sa si-l ocupe cu cacaturi, de ce nu merge aia si aialata si menuri greoi de navigat.
Iti dau dreptate in oarecare masura legat de ce scrii mai sus. Dar... De la un sistem de operare mobil vreau fluiditate si libertate. Dau un ban, dar stau in fata. Apple iti ofera doar jumatate. Nu stiu ce telefoane ai avut tu de aveau lag, dar ce fac eu pe Note 4 de doi ani, nu se poate face cu iPhone 7.
Si inca ceva, legat de clientul nisa: ai uitat ca, din moment ce un cablu iPhone, costa cat un telefon cu Android, ei se adreseaza si celor cu bani, intelegi?
Pentru State, Apple este ok. Are balta peste. Dar in Romania, nu-si cumpara Apple decat cine ori moare de foame numai ca sa se tina la moda, ori are bani multi. Si acum, cum s-ar juca elevii de liceu in retea jocuri gratuite? Cum ar edita un text si sa-l scoata la imprimanta (prima parte free)?
Deci, iPhone este tlefon de nisa: ai bani si nu stai cu ochii pe facturi, ia-l. Dar, asta in functie si de ce vrei la un telefon. Oamenii cu bani, de regula, nu instaleaza custom ROM-uri. Si sunt multi, bineinteles. Dar daca este sa vorbesc despre mine, nu accept nicio limita cand vine vorba despre telefonul mobil. Nu ma atrage deloc siguranta navigarii pe internet si a criptarii datelor de la Apple, daca este umbrita de imposibilitatea "download-ului".

#23
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 00:00, said:

Pai de aia Nokia acum e cea mai valoroasa companie si Apple a disparut.
Da stiu, oamenii e prosti, marketing bla bla. In realitate iphonul afost un smartphone mult mai utilizabil decit celelalate. Celelalate erau gunoaie pentru ca era greu de folosit.
Nokia asta a disparut?
https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia

Quote

Fara apple scriau cu text d-ala verde, in unix mincati-as. Nici de mouse nu auzeati.
Cine a facut primul touchpad utilizabil, la care nu carai un mouse dupa tine? tot apple. Nici acum nu nu exista touchpad la fel de bun.
Fara Xerox mai bine spus, mare noroc a avut Jobs ca managerii de la Xerox au fost idioti.

#24
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
your god , gresesti in multe privinte. nu gresesti pentru ca nu stii ce zici, gresesti pentru ca esti incapatanat sa vezi lucrurile prin modul tau de gandire,nu prin modul de gandire al maselor .

View PostOriOn20, on 10 ianuarie 2017 - 01:27, said:

Nokia asta a disparut?
https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia


Fara Xerox mai bine spus, mare noroc a avut Jobs ca managerii de la Xerox au fost idioti.
This article is about the telecommunications company. For the mobile phone manufacturing division that was once owned by Nokia, see Microsoft Mobile. For the company that develops mobile devices under the "Nokia" brand name, see HMD global. For other uses, see Nokia (disambiguation).

da, nokia ala a disparut

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,706
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOriOn20, on 10 ianuarie 2017 - 01:27, said:

Nokia asta a disparut?
https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia

Las ca stii tu care nokia. Telefonul nokia si compania care valora mai mult de 5% din apple.

Quote

Fara Xerox mai bine spus, mare noroc a avut Jobs ca managerii de la Xerox au fost idioti.

Chiar nu intelegi ca e irelevant. Cosntruirea unui produs de succes folosind tehnologiile existente nu e cu nimic mai prejos sau mai usor decit crearea unei tehnologii noi.

#26
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View PostInTech, on 09 ianuarie 2017 - 21:06, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9hUIxyE2Ns8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma uit la prezentarea de acu 10 ani, imi aduc aminte bucati din ea pe care le-am vazut in 2007, dar tin minte ca la vremea respectiva nu am tratat video-ul cu seriozitate pentru ca nu am crezut ca ar putea sa existe prea curand asa ceva.
Ma uit si imi dau seama ca, comparativ chiar si cu 7610-le cu Symbian pe care il aveam la vremea aia si ce mai era prin zona, era cu MULT in fata.
Daca ar fi sa vina Google ori Apple cu un salt asemanator acum, ar inseamna sa ne aduce ce are in casa Iron Man.

Cit de important a fost ? Samsung si restul au replicat reteta la fel cu Apple a furat design-ul de la LG Prada lansat cu doar citeva luni inainte ?
S-ar mai facut atatea rate si C.A.R.-uri in Romania ?

Stau și mă uit la video-ul ăsta și nu pot decât să mă gândesc la aceiași șarlatani care încearcă să-ți vândă tigaia minune sau storcătorul de fructe la teleshopping, exact același dezgust mi-l inspiră!

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,706
  • Înscris: 21.06.2016

View PostYOUR_GOD, on 10 ianuarie 2017 - 01:21, said:

Am impresia ca noi doi, am trait in universuri paralele pana acum vreo cativa ani. Sau vorbim despre niste maine uriase.

Pai uita-te ce s-a intimplat. Toti fanii nokia, rim etc au dat cu ele de pamint si au fugit la apple sau android.

Quote

Absolut adevarat. De fapt, nu vei gasi, probabil, posesor de telefon Samsung si alte cateva chestii prin casa, mai inversunat impotriva lor decat mine.
Dar, legat de seria Note, trebuie sa fii extrem de subiectiv ca sa nu vezi cat de utile si fiabile sunt si....ca Samsung a cam distrus-o cu ultimele modele.
Cu toate acestea, telefonul cu bat, se vinde. Asta voiam sa evidentiez.

Nu neg in niciun fel utilitatea lui Note pentru o nisa de pe piata, si nici cu flexibilitatea Androidului si rigiditatea iOS, dar noi vorbim aici de altceva.
Samsung face niste telefoane la care softul e subventionat de google, inovatia relevanta vine in cea mai mare parte de la google, si care a replicat conceptul de smartphone cu touchscreen de la apple. In viitor s-ar putea ca android sa fie ce a fost windows pe PC, adica pe orice telefon generic facut in china sa poti sa poti pune android si sa nu iasa bani din hardware.
De bine de rau in aproximativ aceeasi bani apple nu iti da numai un telefon similar de bine construit (ca sa nu o dam in fanisme) dar iti da si sofware si niste servicii care la samsung sint date de google.




Quote

Deci, iPhone este tlefon de nisa: ai bani si nu stai cu ochii pe facturi, ia-l. Dar, asta in functie si de ce vrei la un telefon. Oamenii cu bani, de regula, nu instaleaza custom ROM-uri. Si sunt multi, bineinteles. Dar daca este sa vorbesc despre mine, nu accept nicio limita cand vine vorba despre telefonul mobil. Nu ma atrage deloc siguranta navigarii pe internet si a criptarii datelor de la Apple, daca este umbrita de imposibilitatea "download-ului".

Numai ca preturile nu difera asa mult. Deci despre ce diferenta de bani vorbim? Un iphone costa cam cit un S7.
La limite ai dreptate. Ele au plusuri si minusuri. Daca nu ti se potriveste Apple la ce vrei tu sa faci, e clar ca iei android, dar majoritatea sint deplin multumiti.

#28
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostHondarul_21, on 10 ianuarie 2017 - 01:45, said:

your god , gresesti in multe privinte. nu gresesti pentru ca nu stii ce zici, gresesti pentru ca esti incapatanat sa vezi lucrurile prin modul tau de gandire,nu prin modul de gandire al maselor .


This article is about the telecommunications company. For the mobile phone manufacturing division that was once owned by Nokia, see Microsoft Mobile. For the company that develops mobile devices under the "Nokia" brand name, see HMD global. For other uses, see Nokia (disambiguation).

da, nokia ala a disparut
Nu te mai agita ca pepsi bre.
Nokia nu a disparut doar si-au vandut divizia de telefoane mobile dar acum fac din nou telefoane. HMD global este o companie infiintata de fosti angajati Nokia.
Nu exista nici un "Nokia ala" (ce exprimare o mai fi asta) vorbim pana la urma doar un departament din cadrul companiei Nokia.

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 02:46, said:

Las ca stii tu care nokia. Telefonul nokia si compania care valora mai mult de 5% din apple.

Nokia in sine nu a disparut pentru nici un moment si verifica tabul dedicat telefoanelor mobile de pe siteul lor oficial.
Oricum sa spui ca Nokia nu a facut niciodata un produs utilizabil arata clar reavointa.

Quote

Chiar nu intelegi ca e irelevant. Cosntruirea unui produs de succes folosind tehnologiile existente nu e cu nimic mai prejos sau mai usor decit crearea unei tehnologii noi.
Poate in mintea ta nu este cu nimic mai prejos, Jobs a luat ceva gata facut si l-a integrat in produsele lor, cum sa aiba acelasi merit cu cei de la Xerox care pana la urma au avut viziunea sa creeze acea tehnologie.
Si in plus pana la urma a integrat si Microsoft aceasi interfata si au avut un succes mult mai mare decat Apple deci poti spune ca au un merit mai mare pentru ca au contribuit mai mult la raspandirea acelui concept si la transformarea sa intr-un standard.

Edited by OriOn20, 10 January 2017 - 08:40.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Ma si mir cum am putut trai in acesti 10 ani fara sa am acest device.Sa-mi fie rusine.

#30
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Sunt oameni care respira, traiesc si sutn capabili sa formuleze fraze si idei in momentul asta, care nu erau nascuti in momentul in care a aparut iPhone-ul.

#31
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Cum a zis Orion20, practic Apple au luat tehnologia de peste tot si au aratat ca poate sa fie folosita intr-un ambalaj frumos, placut si util.

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 00:00, said:

Fara apple scriau cu text d-ala verde, in unix mincati-as. Nici de mouse nu auzeati.


oare de ce am impresia ca ai lipsit de la ora aia in care se preda cum Apple a furat siitemul de operare cu ferestre de la Xerox.

Iar apropos de mouse:

On 2 October 1968, a mouse device named Rollkugel (German for "rolling ball") was described as an optional device for its SIG-100 terminal that had been developed by the German company Telefunken.[12] As the name suggests and unlike Engelbart's mouse (see below), the Telefunken model already had a ball. It was based on an earlier trackball-like device (also named Rollkugel) that was embedded into radar flight control desks. This trackball had been developed around 1965 by a team led by Rainer Mallebrein at Telefunken Konstanz for the German Bundesanstalt für Flugsicherung as part of their TR 86 process computer system with its SIG 100-86[13] vector graphics terminal.

When the development for the Telefunken main frame TR 440 (de) began in 1965, Mallebrein and his team came up with the idea of "reversing" the existing Rollkugel into a moveable mouse-like device, so that customers did not have to be bothered with mounting holes for the earlier trackball device. Together with light pens and trackballs, it was offered as optional input device for their system since 1968. Some Rollkugel mouses installed at the Leibniz-Rechenzentrum in Munich in 1972 are well preserved in a museum.[12][14] Telefunken considered the invention too small to apply for a patent on their device.

Several other experimental pointing-devices developed for Engelbart's oN-Line System (NLS) exploited different body movements – for example, head-mounted devices attached to the chin or nose – but ultimately the mouse won out because of its speed and convenience.[21] The first mouse, a bulky device (pictured) used two potentiometers perpendicular to each other and connected to wheels: the rotation of each wheel translated into motion along one axis.[22] At the time of the "Mother of All Demos", Engelbart's group had been using their second generation, 3-button mouse for about a year.
The Xerox Alto was one of the first computers designed for individual use in 1973, and is regarded as the first modern computer utilizes a mouse.[23] Inspired by PARC's Alto, the Lilith, a computer which had been developed by a team around Niklaus Wirth at ETH Zürich between 1978 and 1980, provided a mouse as well. The third marketed version of an integrated mouse shipped as a part of a computer and intended for personal computer navigation came with the Xerox 8010 Star in 1981.
By 1982 the Xerox 8010 was probably the best-known computer with a mouse. The Sun-1 also came with a mouse, and the forthcoming Apple Lisa was rumored to use one, but the peripheral remained obscure; Jack Hawley of The Mouse House reported that one buyer for a large organization believed at first that his company sold lab mice. Hawley, who manufactured mice for Xerox, stated that "Practically, I have the market all to myself right now"; a Hawley mouse cost $415.[24] That year Microsoft made the decision to make the MS-DOS program Microsoft Word mouse-compatible, and developed the first PC-compatible mouse. Microsoft's mouse shipped in 1983, thus beginning the Microsoft Hardware division of the company.[25] However, the mouse remained relatively obscure until the appearance of the Macintosh 128K (which included an updated version of the Lisa Mouse) in 1984,[26] and of the Amiga 1000 and the Atari ST in 1985.

Edited by iladi, 10 January 2017 - 09:48.


#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostInTech, on 10 ianuarie 2017 - 09:27, said:

Cum a zis Orion20, practic Apple au luat tehnologia de peste tot si au aratat ca poate sa fie folosita intr-un ambalaj frumos, placut si util.
Steve Jobs chiar era foarte celebru pentru asta, "fura" tot ce putea de la alte companii.
Si drept urmare avem urmatorul top:

[ https://cdn.idevice.ro/wp-content/uploads/2017/01/inovatii-brevete-2016.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by OriOn20, 10 January 2017 - 09:52.


#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostHondarul_21, on 10 ianuarie 2017 - 01:45, said:

da, nokia ala a disparut
Nu confunda incapatanarea cu anunmite cunostinte si cunoasterea modei pietei de telefonie mobila. Ca sa-ti faci o idee, anumite patente tehnologice, inca aduc bani corporatiei, desi ei le-au creat acum cativa ani.

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 03:07, said:

Pai uita-te ce s-a intimplat. Toti fanii nokia, rim etc au dat cu ele de pamint si au fugit la apple sau android.
Din pacate, exact asa s-a intamplat. Nokia si-a dat cu firma in cap, mai ales, pe ultima suta de metri, dupa cum spuneam intr-un post anterior.
Aveam abonament de 17E si-mi placea, ca multor altora, seria E. Am cumparat cu 900 lei la abonament de 17E pe doi ani, un E72, varf de gama atunci, care avea probleme cu casca, difuzorul ca sa zic asa (am scris la vremea respectiva si pe aria sa). Il schimb, mi se aduce altul nou (primul era culoarea aceea absolut fantastica, topaz, brown topaz, parca). Acesta era tot topaz. Aceeasi problema. Imi mai aduc cateva, tot la tel. Imi spun ca le-a venit unul gri si sa ma duc daca mi-l doresc. M-am dus si a functionat ok. Intre timp, am dat mail la Nokia si le-am spus ca acela a fost ultimul telefon pe care il cumpar de la ei. Primesc mail si mai mult, ma suna o fatuca idioata, vorbitoare d elimba romana ca limba straina sa ma intrebe de ce sunt iritat. I-am spus ca Nokia a devenit o firma de mana a doua pe ale carei produse, nu mai risc sa-mi cheltui banii. Le-am spus adio. SI m-am tinut de cuvant. Vreau sa spun ca si eu sunt unul dintre cei care le-au spus "te pup, pa-pa!".

View Postvrajitoruldinoz, on 10 ianuarie 2017 - 03:07, said:

Nu neg in niciun fel utilitatea lui Note pentru o nisa de pe piata, si nici cu flexibilitatea Androidului si rigiditatea iOS, dar noi vorbim aici de altceva.
Samsung face niste telefoane la care softul e subventionat de google, inovatia relevanta vine in cea mai mare parte de la google, si care a replicat conceptul de smartphone cu touchscreen de la apple. In viitor s-ar putea ca android sa fie ce a fost windows pe PC, adica pe orice telefon generic facut in china sa poti sa poti pune android si sa nu iasa bani din hardware.
De bine de rau in aproximativ aceeasi bani apple nu iti da numai un telefon similar de bine construit (ca sa nu o dam in fanisme) dar iti da si sofware si niste servicii care la samsung sint date de google.


Numai ca preturile nu difera asa mult. Deci despre ce diferenta de bani vorbim? Un iphone costa cam cit un S7.
La limite ai dreptate. Ele au plusuri si minusuri. Daca nu ti se potriveste Apple la ce vrei tu sa faci, e clar ca iei android, dar majoritatea sint deplin multumiti.
Cred ca evolutia catre touchscreen a venit din necesitate. Trebuie sa recunosti ca exista aplicatii pentru care, un ecran mai mare este un must have. Da, Samsung produce pe platforma software a celor de la Google si doar asta si numai asta, Google I mean, i-a facut mari in ceea ce priveste produstia de telefoanr mobile. Dar, ma intreb eu, producand atatea componente electornice, la cel mai bun pret, de ce nu? Stim ca dintre firmele nonchinezesti, Samsung produce cel mai putertnic hardware. Daca dispui de asta, de ce sa te chinui si cu un SO propriu. Incearca ei ceva, dar fara Google in spate, nu prea iese. Iar despre inovatie, desi coreenii aduc chestii relativ noi, isi iau si ei partea leului in ceea ce priveste trasul cu ochii, dar..cine nu o face. Huawei a capatat o oarecare identitate, abia in ultimul an. Pana atunci, produceau aproape replici de Sony sau altii de exemplu.

Este greu sa implementezi, cu de la tine putere, un Android functional pe un device pentru care nu exista o versiune de soft oficiala, deoarele...cum sa spun, in ce priveste functionalitatea, Androidul este oarecum complicat, chiar daca, printr-o minune, ai beneficia de driverele necesare componentelor secundare. In viitor, insa, cine stie.

Pretul, nu!
iPhone costa nejustificat de mult, tot ce inseamna iPhone este de 10 ori mai scump decat ar trebui. Pe site-urile de vanzari online. Apple conduce detasat la pret. Chiar acum m-am uitat. Eu, daca as vrea statut, mi-as comanda un telefon din aur, nu stiu, asta ca sa fiu si eu cocalar ca toti care-si iau iPhone pentru a parea mai destepti.

Deci, cel mai scump hardware de pe piata, la cel mai mare pret, cu nejustificate limitari. Si asta, la limitari ma refer, nu se face pentru siguranta ta, ci pentru profitul lor. Ceea ce, pentru mine, este inacceptabil. este ca si cand iti iei masina si nu poti pune pe ea decat cauciucurile producatorului. Esti sclavul lui si chiar platesti pentru a beneficia de asta.

View PostLordRaptor, on 10 ianuarie 2017 - 09:19, said:

Sunt oameni care respira, traiesc si sutn capabili sa formuleze fraze si idei in momentul asta, care nu erau nascuti in momentul in care a aparut iPhone-ul.
Ouch!
Big like!

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,706
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOriOn20, on 10 ianuarie 2017 - 08:34, said:



Poate in mintea ta nu este cu nimic mai prejos, Jobs a luat ceva gata facut si l-a integrat in produsele lor, cum sa aiba acelasi merit cu cei de la Xerox care pana la urma au avut viziunea sa creeze acea tehnologie.
Si in plus pana la urma a integrat si Microsoft aceasi interfata si au avut un succes mult mai mare decat Apple deci poti spune ca au un merit mai mare pentru ca au contribuit mai mult la raspandirea acelui concept si la transformarea sa intr-un standard.

Un inginer (sau citiva) care din intimplare lucra la o companie care se chema xerox a avut viziunea aia. Aia puteau foarte bine la lucreze la Apple.
Xerox nu a facut nimic relevant cu produsul respectiv.
La fel e si la trackpad si touch screen. L-au facut altii.
De fapt nici una din astea nu e mare tehnologie. Combinarea lor in produse de succes e lucrul important.
Si da, si microsoft a avut o contributie, nu a zis nimeni ca nu. Dar Apple e o companie de o importanta enorma pe care multi o trec cu vederea... pentru ca "marketing".
Apple nu e si nu a fost vreodata o companie care traieste din patente cum e Qualcomm sau IBM, nu e o companie de tehnologie ci una de produse.

#36
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View PostOriOn20, on 10 ianuarie 2017 - 09:51, said:

Steve Jobs chiar era foarte celebru pentru asta, "fura" tot ce putea de la alte companii.
Si drept urmare avem urmatorul top:

[ https://cdn.idevice.ro/wp-content/uploads/2017/01/inovatii-brevete-2016.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faptul ca brevetezi idei nu inseamna neaparat ca le si implementezi.
Sunt o gramada de brevete pe care le faci doar pentru a ii impiedica pe altii sa foloseasca treaba aia, asta nu inseamna ca le implementezi tu in produsele tale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate