Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Situatie disperata, rog ajutor de la iubitorii de animale

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Mai intai, ii rog pe moderatori sa imi lase si aici acest mesaj, desi l-am mai postat si in Pet World, deoarece este o situatie disperata.

Am doi motani in apartament, iar unul mai miauna si uneori noaptea  (reprize scurte, dar totusi deranjante intr-un apartament - si nu in fiecare noapte).
Ma adresez iubitorilor de animale si ma gandesc ca poate ma puteti ajuta sa-l adoptati daca locuiti la curte.
Daca locuiti tot la bloc, poate stiti pe cineva care l-ar putea adopta (sau poate vreo asociatie), pentru ca mi-este oarecum mila sa-l eutanasiez dar nu prea am incotro.
Va multumesc.

Edited by dana_1, 08 January 2017 - 07:13.


#2
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
ce oameni, folosesc santajul emotional sa scape de o pisica:)))..decat sa-l omori, mai bine il lasi liber...si poate nu te reclama nimeni :)

ce oameni, folosesc santajul emotional sa scape de o pisica:)))..decat sa-l omori, mai bine il lasi liber...si poate nu te reclama nimeni :)

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Imi dau si eu cu parerea.... imi permit, am si eu un motan de aproape 9 ani.
Te-ai intrebat de ce miauna? Eu l-am urmarit pe al meu si am identificat majoritatea motivelor, nu pe toate. Este ceva ce il deranjeaza, vrea sa fie bagat in seama, a folosit litiera si ma instiinteaza ca sa i-o curat, ii e sete si vrea sa ii schimb apa, vrea sa ii pun mancare, vrea sa il scarpin, etc, etc.
Ne mai deranjeaza uneori dar bucuriile pe care produce prin comportamentul lui sunt mai mari.
E membrul familiei caruia i se acorda cea mai mare atentie, o facem pentru ca ne este drag, nu de nevoie.

#4
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
face asa pentru ca trebuie castrat..:|

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
DE CE trebuie eutanasiat un mmotan care miaună, nu asta fac toate pisicile ?????? :P

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pai nu mai poate dormi dana
.

#7
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
De ce sa-l eutanasiezi? ... da-l pe strazi ca pisicile se descurca mai bine decat cainii la supravietuire si-n zona de blocuri. Pentru ce sa omori un pisoi care miauna?

Edited by arbuneaionut, 08 January 2017 - 08:06.


#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cum de ce?
Pentru ca Dana iubeste pisicile :)

BTW, o poti impaia dupa aia: http://www.impaieri.ro/

[ http://www.impaieri.ro/pics/galerie_foto/mamifere/mam_002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si daca iti va fi vreodata dor de mieunatul pisicii, cei de pe aria electronica te pot ajuta sa iti construiesti o "Pisica electronica" (http://tehnium.org/wp/?p=2406).


[ http://tehnium.org/wp/wp-content/uploads/2012/12/Pisica-electronica-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Şi de ce nu-i dă drumul în libertate şi  vrea să-l omoare ? :P

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pune-i zgarda anti-mieunat !

#11
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postcobi1, on 08 ianuarie 2017 - 08:07, said:

Pune-i zgarda anti-mieunat !
Sau adu-i o pisicuţă ;)

#12
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View PostPloiesteanul2015, on 08 ianuarie 2017 - 08:04, said:

Şi de ce nu-i dă drumul în libertate şi  vrea să-l omoare ? Posted Image

ea vrea sa scape de el:)..d-aia zice ca-l omoara daca nu-l adopta nimeni :)..si nu o lasa inima sa-l dea afara pe frigul asta:), si nici nu are bani sa-l castreze:|..

#13
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postjamesbond91, on 08 ianuarie 2017 - 08:10, said:


ea vrea sa scape de el:)..d-aia zice ca-l omoara daca nu-l adopta nimeni Posted Image..si nu o lasa inima sa-l dea afara pe frigul asta:), si nici nu are bani sa-l castreze:|..
Aaaaaaa IARTĂ-MĂ băieţi  :D

#14
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Motanul sta in apartamentul parintilor de mai multi ani, este castrat de mic si este ca un membru al familiei. Stiam mereu de ce miauna, dar acum daca l-am da pe strazi, e adevarat ca ar avea o sansa la viata, dar ar suferi mai mult si poate ar muri in chinuri.

@altuser09 : la fel stau lucrurile si la noi, doar ca acum daca miauna 3-4 reprize intr-o noapte, nu pot ai mei parinti batrani sa isi tot fragmenteze somnul si sa il scarpine.
Tabieturile cu mancarea si nevoile fiziologice erau deja reglate, totul a decurs frumos ani de zile.
De cateva luni probabil are o problema.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nasol momentul! Daca il dai pe strada e condamnat sigur la extinctie, mai ales acum iarna! Astia crescuti in casa sunt prosti rau, afara se simt speriati si neputinciosi, habar nu mai au de nimic din instinctele lor si mai e si castrat. Un bleg deci! Poate-i bolnav sau are alte nevoi.

Da-l in adoptie undeva sau iubeste-l ca si pana acum, ce daca plange? Un copil plangacios il lepezi pe strada?

Edited by arab, 08 January 2017 - 08:28.


#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostPloiesteanul2015, on 08 ianuarie 2017 - 08:04, said:

Şi de ce nu-i dă drumul în libertate şi  vrea să-l omoare ? Posted Image

mare atentie la exprimare.  "in libertate" nu inseamna pe strada!

#17
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Celalalt motan de exemplu, a avut mereu tabietul ca fix la ora 5 dimineta, sa umble la cheitele bibliotecii si sa faca acest zgomot 1-3 minute, pana cand ai mei se trezesc si merg la bucatarie sa le puna de mancare (acum motanii au mancare lasata permanent de seara).
Asta nu era niciodata o problema. Iar pe acest motan ai mei doresc sa-l pastreze.. De fapt si pe cel care miauna noaptea ar dori sa-l pastreze, doar ca realizeaza ca ii ruineaza. Iar eu sunt pusa in situatia sa aleg intre parinti si pisoi.

#18
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
macar pari buna din poza:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate