Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Situatie disperata, rog ajutor de la iubitorii de animale

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 06:55, said:

Am doi motani in apartament, iar unul mai miauna si uneori noaptea  (reprize scurte, dar totusi deranjante intr-un apartament - si nu in fiecare noapte).

Trimite-l la plimbare pe afara pe timpul noptii, fara sa-ti faci probleme daca nu se mai intoarce...

#38
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 daniMMM, on 08 ianuarie 2017 - 09:22, said:

Corect.Daca accepti sa ne intalnim ,te scap eu de matze
Accept sa ne intalnim intr-un loc public, iti dau cusca cu motanul si la revedere. OK? Posted Image

 jamesbond91, on 08 ianuarie 2017 - 09:44, said:

In orice caz, nu asa se face, daca vrei sa-l dai, macar sa-i faci o reclama buna motanului (e frumos, castrat, cuminte, se intelege bine cu copii etc.),,
Nu-mi place sa mint. Si ce folos, daca a doua zi vine omul si-mi pune motanul la usa?
De fapt frumos este, castrat este, cuminte este, se intelege bine cu copii, dar trebuie spus adevarul pana la capat - deranjeza noaptea si nu e la prima tinerete.
Ba chiar ii placea pana acum cateva luni sa se joace : sa i se arunce o radiera, el sare spre ea cand trece pe langa el, apoi fuge dupa ea, uneori o loveste in aer si se baga apoi chiar si pe sub mobila, iesind cu radiera intre dinti si o aduce la 1 metru de stapan pentru a-i fi aruncata din nou. Sport.

 iladi, on 08 ianuarie 2017 - 09:47, said:

Te-ai gândit, măcar, să mergi cu motanul la veterinar?

 altuser09, on 08 ianuarie 2017 - 09:48, said:

Motanul sigur are vreo problema de sanatate sau simte vreun pericol.

 arab, on 08 ianuarie 2017 - 09:52, said:

La 10 ani are sigur o suferinta-veterinar scrie pe el!
A mai fost odata la veterinar acum ceva timp, foarte curand va ajunge din nou.

 SpeedDemon, on 08 ianuarie 2017 - 10:03, said:

La mine matzele ca am doua stau noaptea sub terasa sau intr-o magazie.
Daca o poti adopta si pe a mea, platesc eu pentru mancare, eventual lunar. Sau iti dau si cateva baxuri cu mancare pentru pisici.

Edited by dana_1, 08 January 2017 - 10:43.


#39
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 foxbat, on 08 ianuarie 2017 - 08:31, said:

mare atentie la exprimare.  "in libertate" nu inseamna pe strada!
Păi cine a zis să-l dea pe stradă ???????????????????? :P

#40
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 10:34, said:



Nu-mi place sa mint. Si ce folos, daca a doua zi vine omul si-mi pune motanul la usa?
De fapt frumos este, castrat este, cuminte este, se intelege bine cu copii, dar trebuie spus adevarul pana la capat - deranjeza noaptea si nu e la prima tinerete.
Ba chiar ii placea pana acum cateva luni sa se joace : sa i se arunce o radiera, el sare spre ea cand trece pe langa el, apoi fuge dupa ea, uneori o loveste in aer si se baga apoi chiar si pe sub mobila, iesind cu radiera intre dinti si o aduce la 1 metru de stapan pentru a-i fi aruncata din nou. Sport.



Asa se face:).. fii putin smechera, doar esti buna:)..Si nu e ca si cum ai minti, iti garantez ca omul care o va lua, se va astepta la mici probleme cu motanul;).

#41
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
"Pisicile in varsta care sufera de confuzie mintala sau disfunctii cognitivie pot mieuna atunci cand sunt dezorientate – un simptom frecvent al acestei versiuni feline a bolii Alzeihmer". (gasit pe un site despre pisici).

Faptul ca miauna in special noaptea vine in sprijinul teoriei de mai sus. Va fi foarte dificil sa dai in adoptie o pisica in varsta si in conditia asta. Si chiar presupunand ca reusesti, bine oricum nu o sa ii fie - chiar si pisicile tinere au probleme cu acomodarea atunci cand li se schimba habitatul.

Ca remediu - ma gandesc doar - poate ar trebui lasata sa doarma noaptea in pat cu stapanii astfel incat sa simta prezenta umana in permanenta?

#42
YUNG

YUNG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.09.2016
La veterinar cu el .

#43
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 YUNG, on 08 ianuarie 2017 - 11:20, said:

La veterinar cu el .
N-auzi că deja a fost ????????? :P

#44
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007
Cat citeam pe aici, al meu a inceput sa miaune, ba chiar foarte insistent. Nu e prima oara. Hopa, ia sa vad ce vrea, orientandu-ma dupa lista lui altuser09 :"vrea sa fie bagat in seama, a folosit litiera si ma instiinteaza ca sa i-o curat, ii e sete si vrea sa ii schimb apa, vrea sa ii pun mancare, vrea sa il scarpin, etc,"
Are 6 ani si ceva, pare mare cat toate zilele ca-i motan british shorthair de 7 kilograme, nu pot sa zic ca-i sclipitor la inteligenta, dar e rasfatatul familiei. Deci incep sa verific mancarea, are; apa are; litierele, ca are doua, sunt cu cristalele proaspat schimbate acum o ora si nu le folosise inca. Mai ramane bagatul in seama si mangaierile cu scarpinatul sub falci, de rigoare. Il iau incet in brate, nu vocifereaza, il pun in pat si-l mangai vorbindu-i incet la ureche. Ii place, intinde si capul cat il scarpin. Dupa cateva zeci de secunde, nu a durat un minut, se satura si da sa plece. Il las si-l urmaresc in continuare: se duce glont la apa si apoi termina boabele din castron. Apoi unde se duce, ghiciti? Nu la litiere ci la culcare. Nici nu era greu de ghicit.Posted Image
Deci "omul" nostru avea de toate dar se simtea ignorat. Adevarul e ca isi muta mereu locul de dormit sa fie in apropierea sotiei sau a mea, pe copii ii evita. Si al nostru miauna noaptea (apropo, asta e cam ragusit, mi-e dor de mieunatul lui de cand era mic sau tinerel, asa ca nu te mai gandi la operatii de coarde vocale ca sa-i ingrosi vocea) dar se linisteste dupa jumate de minut daca nu e bagat in seama, sau instant daca se scoala cineva si il mangaie, nu ajunge doar sa-i vorbesti. Dar cred ca multe pisici de apartament sunt asa.

#45
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Cousteau, on 08 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Cat citeam pe aici, al meu a inceput sa miaune, ba chiar foarte insistent. Nu e prima oara. Hopa, ia sa vad ce vrea, orientandu-ma dupa lista lui altuser09 :"vrea sa fie bagat in seama, a folosit litiera si ma instiinteaza ca sa i-o curat, ii e sete si vrea sa ii schimb apa, vrea sa ii pun mancare, vrea sa il scarpin, etc,"
Are 6 ani si ceva, pare mare cat toate zilele ca-i motan british shorthair de 7 kilograme, nu pot sa zic ca-i sclipitor la inteligenta, dar e rasfatatul familiei. Deci incep sa verific mancarea, are; apa are; litierele, ca are doua, sunt cu cristalele proaspat schimbate acum o ora si nu le folosise inca. Mai ramane bagatul in seama si mangaierile cu scarpinatul sub falci, de rigoare. Il iau incet in brate, nu vocifereaza, il pun in pat si-l mangai vorbindu-i incet la ureche. Ii place, intinde si capul cat il scarpin. Dupa cateva zeci de secunde, nu a durat un minut, se satura si da sa plece. Il las si-l urmaresc in continuare: se duce glont la apa si apoi termina boabele din castron. Apoi unde se duce, ghiciti? Nu la litiere ci la culcare. Nici nu era greu de ghicit.Posted Image
Deci "omul" nostru avea de toate dar se simtea ignorat. Adevarul e ca isi muta mereu locul de dormit sa fie in apropierea sotiei sau a mea, pe copii ii evita. Si al nostru miauna noaptea (apropo, asta e cam ragusit, mi-e dor de mieunatul lui de cand era mic sau tinerel, asa ca nu te mai gandi la operatii de coarde vocale ca sa-i ingrosi vocea) dar se linisteste dupa jumate de minut daca nu e bagat in seama, sau instant daca se scoala cineva si il mangaie, nu ajunge doar sa-i vorbesti. Dar cred ca multe pisici de apartament sunt asa.
Înspăimântător de ... SIMPLU :)

#46
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Du-l in padure ... macar hranesti alte animale.
Nu homeless daca l-ai "pierde" printre blocuri

#47
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 06:55, said:

Mai intai, ii rog pe moderatori sa imi lase si aici acest mesaj, desi l-am mai postat si in Pet World, deoarece este o situatie disperata.

Am doi motani in apartament, iar unul mai miauna si uneori noaptea  (reprize scurte, dar totusi deranjante intr-un apartament - si nu in fiecare noapte).
Ma adresez iubitorilor de animale si ma gandesc ca poate ma puteti ajuta sa-l adoptati daca locuiti la curte.
Daca locuiti tot la bloc, poate stiti pe cineva care l-ar putea adopta (sau poate vreo asociatie), pentru ca mi-este oarecum mila sa-l eutanasiez dar nu prea am incotro.
Va multumesc.

Cata cruzime din partea ta! Ar trebui sa iti fie rusine! Tocmai pe aceasta vreme geroasa vrei sa donezi pisicile unui utilizator care locuieste la curte? Ai iesit din casa in ultimele zile? Ai simtit temperaturile de afara? Astazi maxima a fost sub -10 grade in multe zone din tara, iar zilele urmatoare minimele vor scadea sub -20 de grade! Vrei sa omori bietele animale?!

#48
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pisicile invatate la curte toamna isi indesesc blana toamna pt a intampina iarna. De asemenea ele stiu ascunzisurile, culcusurile unde e mai cald. Eu n-am avut pisica sa moara de frig, fie de batranete fie calcata de masini pe vremea cand era legal sa se circule prin fata casei la mine cu 90. N-am avut gaina sa moara de frig pe vremea cand aveam gaini si alea sunt mult mai putin aparate impotriva frigului.
Alea de apartament sunt invatate toata viata la temperatura constanta. Ele sunt invatate sa isi caute litiera nu vreun colt izolat al curtii. E cam cel mai naspa moment al anului sa dai o pisica de apartament afara.

Quote

Daca o poti adopta si pe a mea, platesc eu pentru mancare, eventual lunar. Sau iti dau si cateva baxuri cu mancare pentru pisici.
De abia imi impart atentia la doua. Sunt si la vreo 300 km de Bucuresti. Posted Image Deci nu.

Edited by SpeedDemon, 08 January 2017 - 20:17.


#49
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 SpeedDemon, on 08 ianuarie 2017 - 20:17, said:

De abia imi impart atentia la doua. Sunt si la vreo 300 km de Bucuresti. Posted Image Deci nu.
Răule care ejti  tu  :P

#50
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 Bogdan199O, on 08 ianuarie 2017 - 17:49, said:

Cata cruzime din partea ta! Ar trebui sa iti fie rusine! Tocmai pe aceasta vreme geroasa vrei sa donezi pisicile unui utilizator care locuieste la curte?

 SpeedDemon, on 08 ianuarie 2017 - 20:17, said:

E cam cel mai naspa moment al anului sa dai o pisica de apartament afara.
Pe vremea asta nici la doctor nu il putem duce. Ar face pneumonie. Asa ca suportam situatia in continuare, ce putem face?

#51
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

 dana_1, on 11 ianuarie 2017 - 12:38, said:

Pe vremea asta nici la doctor nu il putem duce. Ar face pneumonie. Asa ca suportam situatia in continuare, ce putem face?
Azi a fost mai cald, la fel va fi si maine. Nu rata sansa! Saptamana viitoare vor reincepe din nou inca o data ninsorile si gerul.

#52
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
poate ca motanul miauna pentru ca simte ca parintii tai au probleme grave de sanatate.
presupun ca sunt si ei batrani, ai putea sa-i  eutanasiezi si pe ei cu ocazia asta. poate iti face o reducere, 3 la pret de 1.

#53
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Cica motanul ii distruge parintii. N-am mai auzit asa ceva. Parinti distrusi de un motan.
O sa ajungi si tu batrana si fiica-ta va deschide discutii pe forum sa intrebe ce sa faca cu tine ca te vaiti de batranete si ca esti enervanta ca puti. Sa te ignore si sa te lase sa zaci in pat toata ziua sau sa te duca la azil. Ce iese din pisica tot soareci manca.

Cum sa pui asa problema? Nu cred ca l-ai dus la vet ca nu dai 2 lei pe bietul motan. De aia sunt atatea animale abandonate pe strada ca sunt multi care gandesc ca tine. Curu tau sa fie la cald, restu da-i in ma-sa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate