Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Situatie disperata, rog ajutor de la iubitorii de animale

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 08:35, said:

Celalalt motan de exemplu, a avut mereu tabietul ca fix la ora 5 dimineta, sa umble la cheitele bibliotecii si sa faca acest zgomot 1-3 minute, pana cand ai mei se trezesc si merg la bucatarie sa le puna de mancare (acum motanii au mancare lasata permanent de seara).
Asta nu era niciodata o problema. Iar pe acest motan ai mei doresc sa-l pastreze.. De fapt si pe cel care miauna noaptea ar dori sa-l pastreze, doar ca realizeaza ca ii ruineaza. Iar eu sunt pusa in situatia sa aleg intre parinti si pisoi.
Si tu stai cu parintii , ca nu se intelege ?!
Daca ai locuinta ta separat de parinti ia-l tu pe motanul mieunator si dormi cu el in pat sa nu se simta singur ( si asa e un membru al familiei , deci solutii sunt ) .

Explica la ce te referi ce am colorat cu rosu  ?

Edited by cobi1, 08 January 2017 - 08:42.


#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Am si eu doi motani care stau in casa , sa doarma sau la adapost cind este frig . Au invatat sa miaune , vin la capul patului si ne scoala  daca este nevoie ...dar numai cind vor ceva .
Ma scol eu sau ea , ne ducem la cel care miauna si " spune " singur ce vrea . Ori se duce la usa ca vrea afara , ori se plinge ca nu are mincare ... dar de regula pling cind vor afara , ca nu fac" nevoile" in casa . Sint semi maidanezi , dar civilizati ..
Plinsul lor , spune ceva ...trebuie doar sa intelegi .

#21
SangeDePorc

SangeDePorc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.12.2016

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 08:15, said:

este castrat de mic
[
normal ca miauna femeie. e motan adult si nu are boase.
tu cum crezi ca se simte cand instinctul il duce cu limba intre picioare si descopera ca nu are nimic acolo ?
e trist.
si totul din vina ta. l-ai lasat fara motanie!!!!

#22
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 jamesbond91, on 08 ianuarie 2017 - 08:39, said:

macar pari buna din poza:)
Normal ca sunt buna daca fac sala regulat si mananc sanatos. Dar nu asta este subiectul.

 cobi1, on 08 ianuarie 2017 - 08:41, said:

Si tu stai cu parintii , ca nu se intelege ?!
Daca ai locuinta ta separat de parinti ia-l tu pe motanul mieunator si dormi cu el in pat sa nu se simta singur ( si asa e un membru al familiei , deci solutii sunt ) .

Explica la ce te referi ce am colorat cu rosu  ?
Nu stau cu parintii. Dar motanul scos din anturajul sau in care s-a obisnuit atatia ani, iti dai seama ca ar face mai urat.
iar daca este o problema medicala, nu s-ar rezolva astfel. Probabil motivul mieunatului este batranetea motanului.

 SangeDePorc, on 08 ianuarie 2017 - 08:43, said:

normal ca miauna femeie. e motan adult si nu are boase.
tu cum crezi ca se simte cand instinctul il duce cu limba intre picioare si descopera ca nu are nimic acolo ?
Dar atatia ani nu a descoperit? Alte persoane considerau un motiv faptul ca nu ar fi castrat.

#23
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 08:55, said:

Nu stau cu parintii. Dar motanul scos din anturajul sau in care s-a obisnuit atatia ani, iti dai seama ca ar face mai urat.
iar daca este o problema medicala, nu s-ar rezolva astfel. Probabil motivul mieunatului este batranetea motanului.

Daca incepi cu " probabil si poate " atunci ce speri sa rezolvi pe forum ? Adica tu nu l-ai lua la tine acasa desi e ca un membru al familiei dar l-ai da la altcineva , total strain , sa-l adopte ?? Nu ti se pare ca esti egoista ca sa nu zic altceva ? Sper din suflet sa nu faci asa si cu copiii tai ....

Edited by cobi1, 08 January 2017 - 09:00.


#24
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Nu l-as lua la mine pentru ca locuiesc tot la bloc.
Cu atat mai mult ca si fiica mea este alergica la pisici.
Vecinii mei sunt foarte dificili si nu sper sa il adopte cineva care locuieste tot la bloc.

Edited by dana_1, 08 January 2017 - 09:09.


#25
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cine crezi ca ar adopta o pisica care este deja cu un picior in groapa si urlatoare pe deasupra ? Tare naiva esti ... parintii tai ar trebui sa-l tina in continuare si sa se obisnuiasca si cu motanul la batranete ..

#26
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Dar cati ani are pensionarul-motanel?

#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și care e de fapt situația disperată?
2 pisici dintre care una mieuna noaptea și vrei sa scapi de ea prin eutanasiere.

În primul rând nu o eutanasierea nici un doctor veterinar pe motiv că mioralie noaptea decât dacă e un criminal.

În al 2 rând  eutanasierea in regim propriu a unui animal sănătos se cheamă crimă vezi să nu te dibuiasaca ăștia de la ONG-urile astea mai mari gen forten sau cum s-or scrie că o încurci.

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 dana_1, on 08 ianuarie 2017 - 08:55, said:

Normal ca sunt buna daca fac sala regulat si mananc sanatos.
Corect.Daca accepti sa ne intalnim ,te scap eu de matze

#29
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Motanelul are cca 10 ani.

 cobi1, on 08 ianuarie 2017 - 09:08, said:

Cine crezi ca ar adopta o pisica care este deja cu un picior in groapa si urlatoare pe deasupra ? Tare naiva esti ... parintii tai ar trebui sa-l tina in continuare si sa se obisnuiasca si cu motanul la batranete ..
Nu prea cred nici eu, dar am zis sa incerc, Nu sunt naiva, m-am gandit ca poate cineva stie vreun vecin la curte care sa aiba pisici. Sau ca cineva stie vreo asociatie.
Sau vreo solutie la problema. Exemplu : operat corzile vocale, transormare intr-un motan ragusit.

Dar asa cum banuiam, solutii se pare ca nu exista. Daca va puneti in locul meu...... decat sa se chinuie si motanul, decat sa sacrific si viata propriilor parinti ........... ce ati alege?
In principiu sunt adepta ideii sa nu curm viata nici unei vietati, nu eu i-am dat viata ci Dumnezeu. Probabil mi-as face un mare pacat, dar nu e mai pacat sa-mi sacrific parintii ?

#30
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
pacat ca nu esti buna la suflet:(

In orice caz, nu asa se face, daca vrei sa-l dai, macar sa-i faci o reclama buna motanului (e frumos, castrat, cuminte, se intelege bine cu copii etc.),,

#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008
Te-ai gândit, măcar, să mergi cu motanul la veterinar?

#32
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
dana_1,
Motanul sigur are vreo problema de sanatate sau simte vreun pericol.

#33
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
dano, da-i tata drumu' pe strada, ca nu-i faci rau,
gagici gasete, mancare la fel

#34
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La 10 ani are sigur o suferinta-veterinar scrie pe el!

 TheRipper, on 08 ianuarie 2017 - 09:50, said:

dano, da-i tata drumu' pe strada, ca nu-i faci rau,
gagici gasete, mancare la fel

Vorbesti din experienta proprie...nu? Sau te-ai documentat inainte?

Edited by arab, 08 January 2017 - 09:53.


#35
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 TheRipper, on 08 ianuarie 2017 - 09:50, said:

dano, da-i tata drumu' pe strada, ca nu-i faci rau,
gagici gasete, mancare la fel

nu rezista o saptamana:)..am adus eu la tara un motan de la bloc ( nu este castrat), si e cam prostanac..e marisor ( in jur de 6 kg) dar ceilalti motani sunt mult mai mari ca el si mereu primeste bataie..
La bloc, daca supravietuieste celorlalti motani ( nu prea va avea chef de bataie daca e castrat),pericolul nurmarul 1 va fi strada (o sa dea masina peste el:|)..dar, acum, daca chiar nu exista alta solutie, ar putea sa-l lase afara noaptea. Ma gandesc ca se intoarce si nu pleaca prea departe de casa. Si il primeste ziua in casa, dar va fi o problema de igiena cu el, cine stie pe unde umbla:|

#36
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 cobi1, on 08 ianuarie 2017 - 09:08, said:

Cine crezi ca ar adopta o pisica care este deja cu un picior in groapa si urlatoare pe deasupra ? Tare naiva esti ... parintii tai ar trebui sa-l tina in continuare si sa se obisnuiasca si cu motanul la batranete ..
Eu am o pisica de vreo 6-7 ani, adica na e mare, musculatura dezvoltata. Probabil mi-a aruncato cineva in curte, la inceput pur si simplu aparea pe la toate colturile si mieuna incontinuu. Cauta joaca, jucanduma din cand in cand cu ea, nu mai miauna.
Daca are chef de joaca vine la mine si miauna si dupa se linistete cateva zile.
Deci matza aia disperata care miauna nonstop a devenit cea mai jucausa pisica.
La mine matzele ca am doua stau noaptea sub terasa sau intr-o magazie.

Edited by SpeedDemon, 08 January 2017 - 10:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate