Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cu buletinul in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
adeandreea

adeandreea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.01.2016
Salut, vreau sa plec in martie in Londra si nu gasesc niciunde informatii actualizate in ceea ce priveste documentul de identitate necesar. Se mai poate merge doar cu buletinul?

PS: sper ca e cat de cat la subiectul categoriei topicul meu.

Edited by adeandreea, 04 January 2017 - 02:47.


#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Da, nu e ieșită din UE. Până atunci, lucrurile decurg normal.

#3
adeandreea

adeandreea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.01.2016

 Villefort, on 04 ianuarie 2017 - 02:36, said:

Da, nu e ieșită din UE. Până atunci, lucrurile decurg normal.

multumesc :)

#4
Avadacadavra

Avadacadavra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2016
Daca vrei sa mergi ca si turist e ok, in cazul in care mergi la munca ar fi recomandat sa ai si pasaport.

#5
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Fa-ti pasaport...cu buletinul romanesc nu poti sa cumperi nici macar o bricheta. Ti se cere act de identitate cu data nasterii scrisa pe el. Plus in caz ca vrei sa iti faci card, sau altele...cu pasaportul rezolvi mult mai usor.

#6
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Exact cum a spus @tort, pasaportul este un must-have !
La angajare, obtinere NINo, UTR, banca, inregistrare GP, daca vrei un abonament la tel etc. Pasaportul e sfant.

#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Nu stiu ce bricheta e aia, mie nu mi-a cerut nimeni pasaport, nici la inchiriat casa, nici la munca, nici la internet, abonament, telefon, masina, banca...
Iar in legatura cu data nasterii am ramas surprins sa vad ca ei stiu sa citeasca data nasterii din C.I.-ul nostru, in Italia trebuia sa le explic...

Ei neavand C.I., al nostru e ca un pasaport, cu el ai venit, deci e pasaport. :)

Edited by dualis, 04 January 2017 - 08:52.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pe mine personal m-a ajutat mai mult pasaportu ca ci.

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Sunt in UK de aproape 2 ani.
Am deschis cont la o banca, a doua zi cand am ajuns aici, primul lucru pe care il cerea Barclay era NINo, nu aveam cum sa am din moment ce eram doar de o zi. A doua optiune, HSBC mi-a cerut PASAPORTUL, la programarea de la NINo, PASAPORTUL, la GP, proof of address plus PASAPORT, la EE cand am luat o cartela plus un telefon, again, PASAPORT.
Am lucrat in aeroport la Heathrow, din nou PASAPORT, cand iau cate un job, printre celelalte acte, ca sa vezi, PASAPORT, si multe altele.
Acum, daca tu ai lucrat la negru, clar, nu iti trebuie pasaport.

Edited by Barboso, 04 January 2017 - 12:41.
Raspuns la flame.


#10
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Bai , nu imi zii tu mie ca am lucrat la negru!!Nu mai dezinforma lumea degeaba. La NINo nu iti trebuie deloc pasaport.Cand mergi la banca sa iti faci cont iti trebuie doua lucruri prin care sa faci dovada adresei: NINo si permis de conducere schimbat in UK (daca nu ai, poti folosii bill-uri de la chirie) . Nu te intreaba nimeni de pasaport daca ii arati buletinul ,dar ce sa stie unul ca tine.Eu am deschise doua conturi : NatWest si MetroBank. Pe de alta parte, nici la munca nu m-a intrebat nimeni de pasaport si lucrez la companie englezeasca de 1 an.Sa nu mai zic ca am o multime de prieteni ,care la fel ca mine nu au pasaport si se descurca foarte bine. Nu pune omul sa de-a bani degeaba pe pasaport si nu mai continua sa dezinformezi lumea ! La faza cu cartela si telefonul ma faci sa rad in hohote!!!!

Edited by Barboso, 04 January 2017 - 12:43.
Flame.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Va certati aiurea.Daca initiatoarea are si pasaport e mai bine daca nu,nu.O sa vada ea.Posted Image

De ajuns ajunge,dupa depinde de karma ei.

#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu am lucrat NUMAI, cu companii englezesti, pasaportul BIOMETRIC,e de enshpe mii de ori mai credibil decat o CI.
Trec peste limbajul tau de 2 lei, doar atat poti, si te inteleg.
Tu ai idee ce inseamna cuvantul dezinformare !!!! Posted Image

Edited by cris_ncs, 04 January 2017 - 12:19.


#13
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 MikeSpike, on 04 ianuarie 2017 - 12:12, said:

Va certati aiurea.Daca initiatoarea are si pasaport e mai bine daca nu,nu.O sa vada ea.Posted Image

Nu e vorba de cearta. De ce sa punem initiatoarea pe drumuri sa isi faca pasaport ,daca nu are nevoie de el?

 cris_ncs, on 04 ianuarie 2017 - 12:14, said:

Eu am lucrat NUMAI, cu companii englezesti, pasaportul BIOMETRIC,e de enshpe mii de ori mai credibil decat o CI.
Trec peste limbajul tau de 2 lei, doar atat poti, si te inteleg.
Tu ai idee ce inseamna cuvantul dezinformare !!!! Posted Image

Poti sa iti bagi pasaportul tau BIOMETRIC drept undeva....Poate te mai uiti putin peste ce ai scris si vei vedea ce inseamna dezinformare.Eu ma opresc aici, ca imi iau ban cu unul ca tine.....

Edited by denny34, 04 January 2017 - 12:19.


#14
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Coane pasaportul este util, ca nu iti trebuie mereu, asta este alta problema. Unde este dezinformarea ?

#15
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 cris_ncs, on 04 ianuarie 2017 - 12:19, said:

Coane pasaportul este util, ca nu iti trebuie mereu, asta este alta problema. Unde este dezinformarea ?

Tu nu intelegi ca am facut exact toate lucrurile pe care le-ai facut si tu,dar fara pasaport. Nu vad de ce sa mai punem pe drumuri fata sa isi faca pasaport ,daca chiar nu are nevoie de el? Aici ma opresc.Te rog sa imi ierti limbajul de mai sus!

#16
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Tarile care nu au un CI vor cere "passport". Ca tu ii arati un "national ID card" si le spui asa: I have an ID ... e ok.

Chiar am avut un topic deschis, si concluzia era ca pasaportul, daca il vrei, il folosesti pe post de back-up daca ti se pierde buletinul. Nimic mai mult (nu e mai util inca de un CI ..pana cand vom vedea). Ba mai mult, in pasaport nici macar nu ai adresa..... Deci CI-ul este un proof of address (care cam = 0, daca UK cer adresa de UK, dar alte tari .... apreciaza).

Nu va mai certati, nu e cazul. Cris, stiu la ce te referi. Oriunde mergi cer "passport" din reflex (neavand alt document). Defapt, ei cer "an ID doc".
La fel statea treaba si in Suedia sau Denmark parca.

Edited by Rhesus, 04 January 2017 - 12:38.


#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

 cris_ncs, on 04 ianuarie 2017 - 11:56, said:

Sunt in UK de aproape 2 ani.
Am deschis cont HSBC mi-a cerut PASAPORTUL,
la programarea de la NINo, PASAPORTUL,
la GP, proof of address plus PASAPORT,
la EE cand am luat o cartela plus un telefon, again, PASAPORT.
Am lucrat  din nou PASAPORT,
Acum, daca tu ai lucrat la negru, clar, nu iti trebuie pasaport.

Nici vorba. Nici vorba. Nici vorba....
Nici macar nu cred ca ai lucrat vreodata in UK pentru ca nivelul tau de intelegere a limbii engleze e minim.
In UK nu exista Carte de Identitate (de altfel nu exista nici un document de identitate obligatoriu) si atunci ca expresie ei cer generic "Passport" cand e vorba de un strain pentru ca se presupune ca un strain a avut nevoie de un pasaport pt a intra in UK. Dar termenul generic folosit peste tot (administratie, inclusiv permis conducere, spital, munca, primarie etc.) cand vor un document de identitate este "photo ID" adica un document de identitate cu poza. Adica in cazul oricarui european: CI-ul.

Iar chestia cu passaportul la EE e buna de gluma zilei. In UK cartele SIM se vand la taraba la fiecare colt de strada (2-5 tarabe). Poti sa cumperi si la kil daca vrei. Iar pentru abonament iti cere dovada de adresa ca doar n-o da aifoane si tablete la toti cocalarii.


 cris_ncs, on 04 ianuarie 2017 - 12:19, said:

Coane pasaportul este util, ca nu iti trebuie mereu, asta este alta problema. Unde este dezinformarea ?

Boss, pasaportul este INUTIL in UK, aici e dezinformarea.


Si pentru ceilalti bagatori de seama, pe bune acum, deci a ramas sport national datul cu parerea cand habar nu avem pe lume traim.
Ceea ce n-ar fi chiar asa o mare problema daca n-ati incurca lumea cu povestile voastre.

#18
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
E legea aia cu Under 25, deia ti se cere ID si pentru o bricheta. Si cum buletinul de RO are trecuta data nasterii in CNP, stai si explica-le casierilor cum se descifreaza data nasterii...

PLM, pentru 280 lei chiar n-are rost sa-ti complici viata pe acolo. daca mergi la Barclays sa-ti deschizi cont, fara pasaport n-ai sanse. Si nu e vorba de acum 2, 5, 10000 de ani, asta e situatia in momentul de fata. Pasaportul in UK chiar nu e inutil, ca poti si fara, asa e, dar lipsa lui te limiteaza in unele situatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate