Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Facultatea de Construcții Iași

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016
Bună ziua! M-ar tenta să urmez Facultatea de Construcții din Iași și aș vrea să mă apuc de pe acum de desen tehnic și să lucrez într-un program CAD să văd dacă m-aș descurca și dacă îmi place.
1. Ce părere aveți despre Facultatea de Construcții Iași, secția Inginerie civilă?
2. Ce materiale/soft îmi recomandați pentru a vedea cum stă treaba cu desenele 3D și alte chestii specifice?
3.Credeți că ar fi un avantaj dacă aș face această specializare în cadrul unei facultăți din Austria/Germania/Suedia/Danemarca?

Edited by iuliana13213333, 02 January 2017 - 23:05.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in locul tau, mai bine as decide daca asta e ceea ce vreau sa fac. pt ca din ce observ eu la tine, atata vreme cat nu ai habar nici macar de programe si nici o boaba de desen tehnic, e cam naspa. asta pe langa faptul ca "vrei sa vezi daca iti place", insa tu vrei sa mergi prin tari exotice sa faci facultatea asta, sa arunci niste bani si sa revii doar cu un carton in limbi straine.

unde nu este pasiune, poti sa mergi si pe ISS, ca tot nu vei reusi sa faci ce trebuie. nu facultatea iti garanteaza succesul, ci pasiunea.

#3
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
nu iasi. recomad bucuresti, cluj, timisoara. iasul e un jeg de oras. cu niste scursuri de oameni. nu fa greseala de a-ti petrece cei mai frumosi ani in iasi. 9 ani de iasi si mie greata de orasul ala.

Edited by BlueSoul, 03 January 2017 - 02:11.


#4
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Multumesc!

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Blue soul, tot un bucurestean ipocrit si plin de tine ?

Iasi-ul este un oras foarte aglomerat, cu oameni ca in toate partile din romania dar nicidecum un jeg si nicidecum cu scursuri de oameni.

Persoanele ca tine nu ar trebui sa dea sfaturi altora.

Cat despre facultate de constructii din Iasi,este una foarte buna cu profesori foarte buni ,doar ca nu prea ai viitor cu aceasta facultate.
Mediile au scazut mult,acum cu 7.5 intri la buget,iei si bursa dar sanse de angajare dupa,destul de slabute.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiuliana13213333, on 02 ianuarie 2017 - 23:04, said:

1. Ce părere aveți despre Facultatea de Construcții Iași, secția Inginerie civilă?
Altadata nu mai intreba chestiuni subiective ci doar obiective. Esti lamurita bustean:

View PostBlueSoul, on 03 ianuarie 2017 - 02:10, said:

nu iasi

View PostAl3csutzul, on 03 ianuarie 2017 - 09:57, said:

facultate de constructii din Iasi,este una foarte buna cu profesori foarte buni


#7
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016

View PostBlueSoul, on 03 ianuarie 2017 - 02:10, said:

nu iasi. recomad bucuresti, cluj, timisoara. iasul e un jeg de oras. cu niste scursuri de oameni. nu fa greseala de a-ti petrece cei mai frumosi ani in iasi. 9 ani de iasi si mie greata de orasul ala.

View PostBlueSoul, on 03 ianuarie 2017 - 02:10, said:

nu iasi. recomad bucuresti, cluj, timisoara. iasul e un jeg de oras. cu niste scursuri de oameni. nu fa greseala de a-ti petrece cei mai frumosi ani in iasi. 9 ani de iasi si mie greata de orasul ala.
Mulțumesc pentru răspuns, însă dacă ție nu-ți place un oraș nu înseamnă că e un jeg. Și nu cred că ai cunoscut toți oamenii din Iași pentru a spune că e un oraș cu niște scursuri de oameni. E off-topic de acum.

View PostDany_Darke, on 03 ianuarie 2017 - 00:06, said:

in locul tau, mai bine as decide daca asta e ceea ce vreau sa fac. pt ca din ce observ eu la tine, atata vreme cat nu ai habar nici macar de programe si nici o boaba de desen tehnic, e cam naspa. asta pe langa faptul ca "vrei sa vezi daca iti place", insa tu vrei sa mergi prin tari exotice sa faci facultatea asta, sa arunci niste bani si sa revii doar cu un carton in limbi straine.

unde nu este pasiune, poti sa mergi si pe ISS, ca tot nu vei reusi sa faci ce trebuie. nu facultatea iti garanteaza succesul, ci pasiunea.
Asta încerc să fac, să-mi dau seama dacă asta este ce vreau să fac. Cum în liceu nu fac deloc desen tehnic și nu am nicio tangență cu acest domeniu, m-am gândit să întreb aici cam ce ar trebui să fac pentru a putea vedea dacă îmi place.
Întrebarea cu studiile în străinătate era pusă în eventualitatea în care realizam că îmi place acest domeniu și aveam de ales între o facultate în Iași și una în străinătate.

View Postneagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2017 - 10:05, said:

Altadata nu mai intreba chestiuni subiective ci doar obiective. Esti lamurita bustean:
Un răspuns e despre Facultatea din Iași, altul e despre orașul Iași în sine.
Deocamdată am doar un pro pentru Facultatea din Iași.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei sa lucrezi pe afara atunci cu siguranta o diploma obtinuta acolo aduce un oarecare plus. Dar nu ea singura, trebuie in primul rand cunostintele profesionale. Pana la urma si o diploma obtinuta in tara nu e mai prejos cat timp e insotita de aceleasi cunostinte.
Apoi nu astepta ca un curs de facultate sa te scoata profesionist ca nu o va face. Nici unul de pe lumea asta, asa ca mai putin conteaza unde vei urma. Ele doar te introduc in poveste, finalul il afli prin mult studiu extrascolar, plecand de la bibliografia pusa la dispozitie de facultate cat si de cararile tale facute la biblioteca in cautarea finalului din poveste. Adica tu esti cea insetata de cunoastere si nimeni altcineva. Intelegi asta (ca nu-i dadaceala din liceu) atunci ai sanse. Altfel vei obtine o diploma si vei injura sistemul (cum multi fac asta) ca nu te-a ajutat! El doar te invata sa inveti, atat si nimic mai mult.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2017 - 11:13.


#9
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
imi pare rau daca nu ai inteles din prima. eu am dat  recomandare generala a orasului. dar pot sa detailiez.
1. la facultate te vei intalni cu o majoritate de profesori comunisti, spagari, misogini in special la politehnica.
2. pregateste portofelul pt ca va fi extraordinar de greu sa obtii diploma fara sa arunci cu sute/mii de euro in profesori
3. colegii....ai sa vezi la ce ma refer
4. cazare. caminele sunt cum sunt. chiriile in iasi sunt la nivelul bucurestiului fara a avea oportunitatile de acolo sau din alt oras din vestul tarii.
5. ai sa vezi cum te vor trata toti cand le vei spune ca ai terminat o facultate la iasi.
6.iasul e un oras varza plin de coruptie, mitocanie, comunism, o cloaca putreda, o pata pe harta romaniei.
7. dupa ce termini faculatatea nu prea vei avea oportunitati de joburi in iasi pt ca in general zona este evitata de investitori.
8. locuri de distractie sunt f putine si alea sunt cum sunt. sper sa iti placa la chef de chef Posted Image
9. drumurile sunt praf si lipsa de locuri de parcare.
10. pe plan politic este de ajuns sa te uiti cine a fost primar in iasi si iti dai seama de gandire au cei de acolo. (PSD)
11. dar nu ma baga in seama eu vorbesc doar prostii. yeap. doar asa de dragul de a face post count.
12. eu recomand tuturor care vor sa urmeze o facultate sa ocoleasca iasul. sa fuga de iasi ca dracul de tamaie.

Edited by BlueSoul, 04 January 2017 - 11:41.


#10
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Cine spune ca nu e de viitor Facultatea de Constructii traieste intr-o lume paralela. In societatea de azi in plina schimbare : constructii civile , reabilitari de constructii istorice si nu numai , cat si infrastructuri rutiere , cai ferate ( aici e o paine de mancat pentru ca multe tari din UE , mai ales Romania , trebuie sa se alinieze la standardele de performanta regasite in alte zone dezvoltate , deci multe lucrari , prin urmare cerere de ingineri mare ).
Iti recomand ca in timpul liber sa inveti limba germana , in 2-3 ani ai putea sa ajungi la un nivel B2 care sa-ti permita sa pleci intr-o tara germanofona  , sau nu neaparat , si in Romania sunt la mare cautare inginerii cunoscatori de germana.
Sa stii ca nu e o facultate usoara.
Succes!

#11
iuliana13213333

iuliana13213333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2016
Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri !
Îmi poate spune cineva în ce program aș putea începe să învăț să lucrez pentru a vedea dacă mi se potrivește?
Tutoriale și cărți caut eu, nu aștept totul de-a gata, doar un soft aș vrea să știu :D.

#12
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Sunt curios cati au făcut sau fac facultatea asta de își dau cu părerea. Și de Iași. Nici mie nu îmi place orașul dar ma abțin, mi se pare abject sa comentezi aiurea și sa bagi tot orașul la grămadă fără a fi locuit aici.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiuliana13213333, on 04 ianuarie 2017 - 17:41, said:

Îmi poate spune cineva în ce program aș putea începe să învăț să lucrez pentru a vedea dacă mi se potrivește?
Lasa softul el e bonus dupa ce stii teoria. Asa ca matematica, fizica ori chimia sa-ti fie la indemana, ele sunt baza inginerului. Dupa ce-ti iese pe nas calculele cu acestea, vine softul si-ti usureaza munca.
Sper ca nu te crezi la ahitectura! Aici esti la constructii, respecti ce spune ahitectul.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Pentru desene, de baza este autocad-ul
Pentru calcule mai intai invata teoria si pe urma programul.

Edited by arg, 04 January 2017 - 19:09.


#15
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Initiator, daca ai folosi programe de la 0, ar fi ok.
Pana acolo insa...o sa-ti fie greata de calcule. Si asta ti-o spune unul pasionat de domeniu.
AutoCAD vei folosi pentru desen. Apoi vei folosi programe specifice pentru proiectare.

View PostBlueSoul, on 04 ianuarie 2017 - 11:38, said:

imi pare rau daca nu ai inteles din prima. eu am dat  recomandare generala a orasului. dar pot sa detailiez.
1. la facultate te vei intalni cu o majoritate de profesori comunisti, spagari, misogini in special la politehnica.
2. pregateste portofelul pt ca va fi extraordinar de greu sa obtii diploma fara sa arunci cu sute/mii de euro in profesori
3. colegii....ai sa vezi la ce ma refer
4. cazare. caminele sunt cum sunt. chiriile in iasi sunt la nivelul bucurestiului fara a avea oportunitatile de acolo sau din alt oras din vestul tarii.
5. ai sa vezi cum te vor trata toti cand le vei spune ca ai terminat o facultate la iasi.
6.iasul e un oras varza plin de coruptie, mitocanie, comunism, o cloaca putreda, o pata pe harta romaniei.
7. dupa ce termini faculatatea nu prea vei avea oportunitati de joburi in iasi pt ca in general zona este evitata de investitori.
8. locuri de distractie sunt f putine si alea sunt cum sunt. sper sa iti placa la chef de chef Posted Image
9. drumurile sunt praf si lipsa de locuri de parcare.
10. pe plan politic este de ajuns sa te uiti cine a fost primar in iasi si iti dai seama de gandire au cei de acolo. (PSD)
11. dar nu ma baga in seama eu vorbesc doar prostii. yeap. doar asa de dragul de a face post count.
12. eu recomand tuturor care vor sa urmeze o facultate sa ocoleasca iasul. sa fuga de iasi ca dracul de tamaie.
1. depinde. eu-s la Constructii, sectia cu predare-n engleza. profii nu-s asa cum ii descrii tu.
2. nu chiar. depinde daca vrei sa inveti sau nu.
3. la ce te referi?
4. eu stau in camin. e decent la banii aia. ce pretentii poti emite la 120 lei / luna? da, conditiile ar putea fi mai ok dar se poate si mai rau.
5. mentalitate de Bula bucuresteanu' cu neamuri pe langa Dorohoi.
6. de ce e asa varza? argumenteaza.
7. se poate pleca. daca fac facultatea la Cluj, trebuie sa raman la Cluj? asa si cu Iasiul.
8. cum sunt? vino cu exemple. stai cumva in Iasi?
9. nu asa este peste tot? sau ma insel eu? Iasiul e undeva dupa granita cu Republica Moldova sau cum? multe locuri de parcare sunt prin Bucuresti, Cluj, Constanta sau Timisoara...
10. Si in Bucuresti ce gandire e? 6 sectoare, 6 primari PSD. si ala general tot PSD. daca e sa vorbim asa...si, uitandu-ne la ultimele alegeri, toata tara e plina de PSD cu exceptia a 7 judete. deci nu prea ai avea unde te duce dupa spusele matale.
11. kind of. vino cu argumente.
12. de ce? ca nu-ti place tie sau cum?

#16
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcandreifx, on 04 ianuarie 2017 - 17:50, said:

Sunt curios cati au făcut sau fac facultatea asta de își dau cu părerea. Și de Iași. Nici mie nu îmi place orașul dar ma abțin, mi se pare abject sa comentezi aiurea și sa bagi tot orașul la grămadă fără a fi locuit aici.

daca erai atent vedeai ca am scris in primul post ca am stat 9 ani in iasi. am fost si eu facultate la politehnica si stiu depre ce vorbesc. am amici si prietene de la toate universitatile din iasi.
incepand de la universitatea de la universitatea de stiinţe agricole şi medicină veterinară, cuza, feaa, drept, spiru haret, titu maiorescu etc. stiu cum este peste tot si care este mediul universitar din iasi.
studentul este  doar o vaca de muls in iasi, un animal de exploatat si atat. este o industrie de diplome. am si alti prieteni care care absolvit o facultate in bucuresti sau in cluj. deci nu vorbesc asa din auzite de pe bzi.
cat despre orasul in sine ce sa zic: am stat in tudor, copou, podu ros, bularga, alexandru, cantemir, tatarasi...etc.
iasiul este doar un vaslui mai mare.


le: you'll take my life but I'll take yours too. daca vrei ne vedem in camden la o bere in wolrd`s end.

Edited by BlueSoul, 04 January 2017 - 20:27.


#17
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Unele-s universitati, altele-s facultati. Nu le baga-n aceeasi oala.
In fine, cu unele chestii spuse de tine-s de acord. Dar argumenteaza-le, sa vada si ceilalti care nu stau prin Iasi.
//
Iar povestea cu Vaslui? Ar vrea Iasiul sa arate la fel de ok precum arata Vasluiul.

Ce facultate ai facut?
Am si eu colegi pe care-i doare-n cur de facultate. Ce sansa de izbanda crezi ca au ei in domeniu?

#18
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011

View Postneagu_laurentiu, on 04 ianuarie 2017 - 18:10, said:

Lasa softul el e bonus dupa ce stii teoria. Asa ca matematica, fizica ori chimia sa-ti fie la indemana, ele sunt baza inginerului. Dupa ce-ti iese pe nas calculele cu acestea, vine softul si-ti usureaza munca.
Sper ca nu te crezi la ahitectura! Aici esti la constructii, respecti ce spune ahitectul.

Chimia e 'nota de subsol' pentru un constructor. Chiar si matematica as zice dupa ce treci de primii 2 ani. Fizica constructiilor in schimb ( mecanica ) trebuie priceputa la sange.
Cat despre faptul ca inginerul respecta ce spune arhitectul...n-as fi asa drastic. Arhitectul e seful de proiect , dar si structuristul are un cuvant greu (!) de spus in legatura cu orice.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate