Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

In cat timp se "leaga" rana?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
buna, anca, merci de sfaturi.
Nu schimb plasturele ala acolo pentru ca e puroi, sange sau pentru ca vreau eu, il schimb pentru ca mi se dezlipeste pe margini, pana ajunge la partea sterila.
Rana e curata, nu are secretii. Nu a curs nimic de acolo, cand schimb plasturele, e curat.
Nu am folosit nimic sa "curat" rana, d-l doctor mi-a zis doar sa pun plasture, si atat, si atat fac. Din fericire nu am dureri, nu am probleme.
In seara asta schimb iar, pana maine dimineata se desprinde sigur. Fac poza si sharuiesc cu voi.

#20
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Salut. Am avut 3 operatii in ultimele 5 luni si de fiecare data atele au fost scoase la 15 zile. Dupa asta in cca 2 saptamani "s-au reparat" si gaurile de la ate.

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Uite niste poze reale: chist sebaceu infectat pe zona bicepsului femural drept.
Prima poza este facuta la ziua a 11-a dupa interventia chirurgicala, ultima la ziua a 26-a.
In tot acest timp, zona nu a fost udata, dusul s-a facut cu jet anemic, piciorul drept ridicat pe marginea cazii, ferit de apa.

Se observa ca si in ziua a 18-a mai straluceste lichidul pe "carnea vie" ramasa inca deschisa in centru.

Cu toate ca prima poza arata monstruos (la aproape doua saptamani de la interventie), domnul doctor s-a aratat foarte multumit de cum arata rana la prima vizita facuta in ziua a treia.

La tine va fi mai rapida rezolvarea, taietura este simpla si nu prea profunda.

Attached Files


Edited by Anca12, 03 January 2017 - 22:00.


#22
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 Anca12, on 03 ianuarie 2017 - 21:58, said:

Uite niste poze reale: chist sebaceu infectat pe zona bicepsului femural drept.
Prima poza este facuta la ziua a 11-a dupa interventia chirurgicala, ultima la ziua a 26-a.
In tot acest timp, zona nu a fost udata, dusul s-a facut cu jet anemic, piciorul drept ridicat pe marginea cazii, ferit de apa.

Se observa ca si in ziua a 18-a mai straluceste lichidul pe "carnea vie" ramasa inca deschisa in centru.

Cu toate ca prima poza arata monstruos (la aproape doua saptamani de la interventie), domnul doctor s-a aratat foarte multumit de cum arata rana la prima vizita facuta in ziua a treia.

La tine va fi mai rapida rezolvarea, taietura este simpla si nu prea profunda.
si la mine pozele sunt reale, si sunt din a 2-a si a 3-a zi de la operatie
Atasat ai poza facuta azi dimineata, la exact 5 zile de la operatie
Se vede ca zona unde era lipit plasturele e plina de glue, am sters acolo, si sterg de fiecare data inainte sa aplic noul plasture
Acum, sper sa ma duc vineri la doctor, sa-mi zica ca e ok, si sa imi spuna sa mai tin plasturi o perioada, sa ma protejez, si atat.
Gresesc?

Attached Files


Edited by TheRipper, 03 January 2017 - 22:16.


#23
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mai depinde si daca esti " bun la carne " , nu e la toti la fel .
   Unii nu stiu ca rivanolul e depasit , se foloseste betadina de ceva vreme . Am avut si eu cateva interventii la carnita in ultimii 3 ani si dupa 8 ani de Ambulanta la volan macar asta am observat .
O sa te faci bine vezi de treaba , frica e mare .

#24
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
unucelalalt, nu fii atat de manierat, cu sintagma "unii".  De unde stii tu ce stiu eu? Am zis: de exemplu, nu exclusiv. Ce inseamna depasit? Se elibereaza in orice farmacie. Iar in spitale exista ce impune firma cu care se fac contracte de achizitie, nu neaparat pe baza de depasit moral, ci pe interese economice.

TheRipper, felicitari, evolutia este excelenta, asteapta pana soseste termenul programarii la medic, ca zona va arata si mai bine.

Edited by Anca12, 03 January 2017 - 22:40.


#25
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
am fost azi la control,
Mi-a zis sa mai port plasture 3 zile si dupa sa ma comport normal, ca si cum nu s-a intamplat nimic :)
Multumesc de sfaturi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate