Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tableta grafica Wacom, pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.
E posibil sa intalnesc utilizatori printre voi de astfel de dispozitiv si as dori sa imi spuneti parerea. Doresc sa achizitionez una, ma incadrez la un Intuos pro S de la Wacom (momentan 992ron). Nu pun mare pret pe functia wireless dar pressure level, customizable buttons, touch-ul, materialele cat si fiabilitatea ma atrag. Ce parere aveti ?
multumesc tare mult

#2
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Folosesc eu din cand in cand un Wacom Bamboo. Ca si pret a fost cam 400 lei cand l-am cumparat. Pot sa fac pinch to zoom pe el, are butoane programabile (inclusiv 2 pe "pen" + "guma" acestuia). La inceput e mai greu decat cu mouseul dupa ce te obisnuiesti e muuult mai rapid. Eu cand ma apuc sa lucrez cu el nu mai folosesc mouseul deloc.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 16:56, said:

Buna.
E posibil sa intalnesc utilizatori printre voi de astfel de dispozitiv si as dori sa imi spuneti parerea. Doresc sa achizitionez una, ma incadrez la un Intuos pro S de la Wacom (momentan 992ron). Nu pun mare pret pe functia wireless dar pressure level, customizable buttons, touch-ul, materialele cat si fiabilitatea ma atrag. Ce parere aveti ?
multumesc tare mult


foarte bună tableta. Dacă ai buget pentru Intuos, nu te uita la Bamboo.
Eu am un intuos 5 Touch și sunt foarte mulțumit. Pentru ce fac eu (ediatare foto în Photoshop) marmea medie e un pic cam mare, mă plimb cam mullt pe suprafața ei. Pentru desen cred că-i ideală.NU cred că beneficiezi prea mult de o dimensiune mai mare.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cammelia08: am versiunea M (seamana cu S-ul doar ca este mai mare) cu modul wifi
totul foarte OK.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Claxoneaza-l pe userul Luxornet, are experienta cu asa ceva.

#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

 DaculScoril0, on 01 ianuarie 2017 - 18:09, said:

foarte bună tableta. Dacă ai buget pentru Intuos, nu te uita la Bamboo.
Eu am un intuos 5 Touch și sunt foarte mulțumit. Pentru ce fac eu (ediatare foto în Photoshop) marmea medie e un pic cam mare, mă plimb cam mullt pe suprafața ei. Pentru desen cred că-i ideală.NU cred că beneficiezi prea mult de o dimensiune mai mare.
Imi poti spune ce material e folosit ? Am citit ca ar fi ceva cauciucat dar nu imi pot da seama singura din poza. Sunt totusi curioasa ce poti edita la fotografii cu o tableta..

 Mar-zZz, on 01 ianuarie 2017 - 17:39, said:

Folosesc eu din cand in cand un Wacom Bamboo. Ca si pret a fost cam 400 lei cand l-am cumparat. Pot sa fac pinch to zoom pe el, are butoane programabile (inclusiv 2 pe "pen" + "guma" acestuia). La inceput e mai greu decat cu mouseul dupa ce te obisnuiesti e muuult mai rapid. Eu cand ma apuc sa lucrez cu el nu mai folosesc mouseul deloc.
Nu am prea inteles cum functioneaza guma..si in ce consta diferenta dintre capetele pen-ului, dar probabil voi afla dupa ce voi pune mainile pe ea. Nu ai senzatie de natural ca si cu un creion obisnuit? De ce spui ca te obisnuiesti greu?

 Mihai_3, on 01 ianuarie 2017 - 18:22, said:

cammelia08: am versiunea M (seamana cu S-ul doar ca este mai mare) cu modul wifi
totul foarte OK.
Diferenta de la M la S tine doar de size?
Am vazut intr-un clip adobe un tip care folosea un fel de manusa doar pentru degetul mic..pentru a nu atinge direct tableta cu toata mana. Aveti idee daca se gaseste si la noi?

De asemenea.. eu o voi folosi in illustrator pentru pictura, schite etc. Cat de lejer poti respecta conturul unei imagini de referinta? Tinand cont ca te uiti doar pe ecran si mana..merge libera?

Edited by cammelia08, 01 January 2017 - 20:31.


#7
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:


Nu am prea inteles cum functioneaza guma..si in ce consta diferenta dintre capetele pen-ului, dar probabil voi afla dupa ce voi pune mainile pe ea. Nu ai senzatie de natural ca si cu un creion obisnuit? De ce spui ca te obisnuiesti greu?


Guma am numit eu partea de sus a penului (unde la un creion e o radiera) - intorci penul, iti apare tool-ul de sters si asta este, in plus de asta, la mine mai sunt 2 butoane pe pen
Nu stiu daca e o diferenta intre capetele unui pen (poate unele aluneca mai bine decat altele), ce stiu este ca ele se tocesc in timp si trebuie schimbate.
Senzatia in mana intr-adevar este ca de stilou obisnuit. Problema este la corelarea dintre pozitia penului pe tableta si pozitia cursorului pe ecran, care, lafel ca prima data cand am folosit un mouse, necesita obisnuinta.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:

Imi poti spune ce material e folosit ? Am citit ca ar fi ceva cauciucat dar nu imi pot da seama singura din poza. Sunt totusi curioasa ce poti edita la fotografii cu o tableta..

Tableta mea e versiunea anterioară celei pe care vrei s-o cumperi. NU știu din ce e suprafața dar nu poate fi schimbată de utilizator.

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:

Nu am prea inteles cum functioneaza guma..si in ce consta diferenta dintre capetele pen-ului, dar probabil voi afla dupa ce voi pune mainile pe ea. Nu ai senzatie de natural ca si cu un creion obisnuit? De ce spui ca te obisnuiesti greu?
un capăt re vârf ca de creion (se pot schimba, mai multe tipuri) celălalt capăt e ca un capăt de pix normal.

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:

Diferenta de la M la S tine doar de size?

da

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:

Am vazut intr-un clip adobe un tip care folosea un fel de manusa doar pentru degetul mic..pentru a nu atinge direct tableta cu toata mana. Aveti idee daca se gaseste si la noi?

nu cred că ai nevoie.

 cammelia08, on 01 ianuarie 2017 - 20:10, said:

De asemenea.. eu o voi folosi in illustrator pentru pictura, schite etc. Cat de lejer poti respecta conturul unei imagini de referinta? Tinand cont ca te uiti doar pe ecran si mana..merge libera?

Te obișnuiești repede.

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Inteleg..iar cu soft-urile de profil gen Photoshop..illustrator ati intalnit probleme? Am vazut intr-un clip pe youtube o tipa care misca pen-ul fara sa atinga tableta si se misca si cursorul..asta e principiul la toate? Sa iti apara cursorul ca se misca la o distanta de cativa cm..nu doar la contact

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
In locul tau as lua un tablet pc cu wacom pen  gen lenovo x220t

#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
nu am inteles replica ta..nu discutam de acelasi domeniu si acelasi pret.

#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 cammelia08, on 02 ianuarie 2017 - 19:41, said:

nu am inteles replica ta..nu discutam de acelasi domeniu si acelasi pret.

https://www.okazii.r...-hdd-a184625290

Tu inca nu sti la ce o sa-l folosesti . ti-am facut o recomandare mai practica  si multifunctionala. Nu am nimic in comun cu anuntul , pe asta l-am gasit la prima cautare.
Penul acela face exact ce face si tableta , este o tehnologie  tot de la wacom, dar ai in plus un laptop destul de performant si foarte mobil.
Calitatea la un astfel de produs chiar si sh este excelenta , vezi pe net.

Edited by ciine, 02 January 2017 - 20:19.


#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Cum sa nu stiu? Doar nu cumpar exponate..in prim plan partea de ilustrate si pe celelalte planuri rectificari in ps. Doar ca nu am folosit pana acum asa ceva. Ce rost are sa cumpar un sistem cand deja am unul? + nu sunt adepta sh..ce imi arati tu e penibil.

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 cammelia08, on 03 ianuarie 2017 - 17:53, said:

Cum sa nu stiu? Doar nu cumpar exponate..in prim plan partea de ilustrate si pe celelalte planuri rectificari in ps. Doar ca nu am folosit pana acum asa ceva. Ce rost are sa cumpar un sistem cand deja am unul? + nu sunt adepta sh..ce imi arati tu e penibil.
Vai draga , scuza-ma  ca am indraznit  sa fiu penibil , sh e dezonorant pt domnia voastra , eu nu am indraznit sa-ti recomand nou http://www.compari.r...3yri-p87873564/ , una pt ca nu cred ca-ti permiti , al doilea nu cred ca poti sa apreciezi acest produs si al treilea pt ca nu il mai gasesti. fiind inlocuit cu ceva mai scump si bneinteles , mai prost  din punct de vedere al fiabilitatii..

Va urez succes in a cheltui 200 e pe o jucarie, noua , eu detin una , o fac cadou , dar bineintele la cineva care apreciaza acest aspect , ea fiind sh si dvs nu sunteti eligibila, dupa cite inteleg.

Edited by ciine, 03 January 2017 - 18:40.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ciine, on 03 ianuarie 2017 - 18:34, said:

Vai draga , scuza-ma  ca am indraznit  sa fiu penibil ,

te scuzăm că ești penibil.

 ciine, on 02 ianuarie 2017 - 20:17, said:

https://www.okazii.r...-hdd-a184625290

Tu inca nu sti la ce o sa-l folosesti . ti-am facut o recomandare mai practica  si multifunctionala. Nu am nimic in comun cu anuntul , pe asta l-am gasit la prima cautare.
Penul acela face exact ce face si tableta , este o tehnologie  tot de la wacom, dar ai in plus un laptop destul de performant si foarte mobil.
Calitatea la un astfel de produs chiar si sh este excelenta , vezi pe net.

Ești pe alături de subiect cu recomandările tale.
E ca și cum ai recomanda un Logan unuia care vrea să cumpere un Mercedes.

Edited by DaculScoril0, 05 January 2017 - 18:54.


#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.
Pana la urma am dat comanda pentru acest intuos pro s. Aveti idee cum se numeste (accesoriul) manusa aceea pentru sustinere pe tableta (cu un sg deget) ? Sau unde s-ar gasi ?

#17
kurong

kurong

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2019
Wacom Intuos Pro S tableta grafica  e foarte mica si nici nu e conceputa pentru Illustrator , e pentru  edita la fotografii  mai usoara .

A6 la desen este un pic cam mic. Pentru editare foto este tot ce iti trebuie, insa la desen nivel de hobby eu zic ca cea mai buna dimensiune e A5 .

Eu am un XP-Pen Deco Pro A5 ( 9 x 5" Suprafata activa ) si nu cred ca as reusi sa ma descurc cu unul jumatate din asta. O am de 2 luni si merge foarte bine.

#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
@kurong Sa fii sanatos

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate