Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

DSLR pentru a invata tainele fotografiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
bogdanalexandru23

bogdanalexandru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.08.2014
Salut,

Doresc sa imi achizitionez un DSLR, pentru a invata tainele fotografiei. Mentionez ca nu am mai folosit pana acum asa ceva, doar telefonul pe Auto pentru a face poze.

Bugetul maxim este 2500 de lei.

Nu ma pricep, dar din ce m-am mai documentat pe internet, am ajuns la urmatoarele variante:
http://www.f64.ro/ni...m-vr-negru.html
http://www.f64.ro/ca...5-6-is-stm.html
http://www.f64.ro/ni...m-vr-negru.html

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Sa-ti intre ceva la tartacuta:

Ce alegi, cam cu aia mori.

Eu personal as merge pe Nikon. Altii pe Canon. De fapt, ambele sunt bune si ii doar un razboi de hatereala. :lol:

Daca alegi Nikon, primul canon care-ti va veni in mana iti vei dori sa-l distrugi de nervi. Se aplica si inversul.


D5300.


ps. ca sa fiu troll, am vandut un D3100 cu 500 USD luna asta Posted Image M-a slujit  bine 6 ani, dar chiar nu mai aveam loc unde sa-l car asa ca am ramas la iSoap;

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia ceva usor, un mirrorless mai degraba. DSLR-ul plus sacosa de obiective plus blit plus acumulatori plus kit de curatare plus.....cam greu daca calatoresti.... Iar pe munte te rupe....

Edited by bumpocbum, 30 December 2016 - 18:27.


#4
onetouch

onetouch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.03.2014
Nikon tot timpul si in vecii vecilor Amin Posted Image
Insa ai mare grija,daca nu ai experienta deloc,e cam mare saltul de la fotografiere cu telefonul direct la nikon de 2500 lei. Poate ar prinde bine ceva mai ieftin dar care sa te invete cat de cat tainele fotografiei si fotografierii. Nikon nu prea e sa te joci cu el. Pana inveti cum sa il setezi si sa il folosesti nu o sa mai fie mare lucru de capul lui.

#5
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
De regula ce iei acum asa ramane, daca mergi pe Nikon cel mai indicat este cu ecran rabatabil,
iar obiectiv un 18-105mm.Posted Image
Am D5100 cu 18-105mm, poate sa mai trebuiasca un fix 35mm...Posted Image

Edited by sandy76, 30 December 2016 - 18:55.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Incepi sa inveti tainele fotografiei de pe net sau din carti.

Daca iti place si vrei sa continui, iei un aparat dintr-o clasa superioara.

#7
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

 Lex404, on 30 decembrie 2016 - 18:22, said:

Sa-ti intre ceva la tartacuta:
Ce alegi, cam cu aia mori.
....

Afirmatia este interpretabila: adica ramane strict pe aparatul achizitionat sau pe marca?
Ca eu sunt deja la al treilea body DSLR; aste adevarat ca am ramas pe Canon datorita accesoriilor din dotare (obiective mai exact) si obisnuintei.
Nikon am incercat la prieteni si nu m-am simt confortabil cu el.
Probabil ca reactia ar fi fost similara si ref la Canon daca as fi inceput cu Nikon.
Eu zic sa testezi personal si sa te lamuresti ce ti sa potriveste.
Iar disputa Canon-Nikon este departe de a fi clarificata

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 cleo23, on 30 decembrie 2016 - 19:44, said:

Iar disputa Canon-Nikon este departe de a fi clarificata
Disputa intre marci nici n-ar trebui sa existe, la nivelul sau cel putin. Cand ajunge sa aibe nevoie de echipamente de mii de euro probabil va avea suficienta experienta pentru a putea alege firma care-i ofera echipamentul cel mai apropiat de nevoile concrete de atunci.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ma refeream la brand.
Daca pune mana pe Nikon, cu Nikon ramane.

Eu, ex utilizator de Nikon il pot sfatui sa ia doar nikon.

Cei cu Canon, doar Canon.

Eu m-am plictisit de disputa asta :lol: Dar de fiecare data cand puneam mana pe un Canon imi venea sa-l trantesc. Se aplica si reversul. Zici ca s-au vorbit astia sa le faca pe dos :facepalm:

#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 cleo23, on 30 decembrie 2016 - 19:44, said:

disputa Canon-Nikon
Cand doi se cearta, al treilea castiga: sa-si ia Pentax :P

De fapt, doua lucruri l-as sfatui:
- sa se gandeasca ce vrea mai exact - ce vrea sa fotografieze, cat efort e dispus sa depuna ca sa invete, etc. - si sa ne povesteasca si noua
- sa se gandeasca bine daca stie in ce se baga. Trebuie mult mai multa implicare fata de pozareala cu telefonul.

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sunt o gramada de cursuri pe lynda de fotografie,dsrl,camera lens...: https://www.lynda.co...iousCategory=70

#12
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

 TS030, on 30 decembrie 2016 - 20:23, said:

Cand doi se cearta, al treilea castiga: sa-si ia Pentax Posted Image
...
Trebuie mult mai multa implicare fata de pozareala cu telefonul.
Pentaxul este o varianta foarte viabila. Totusi cei 2 mari grei detin suprematia mai ales prin prisma gamei extreme de obiective si accesorii. Si profesionistii chiar apreciaza asta. Pentru amatori conteaza mai putin; rar achzitioneaza mai mult de 2-3 obiective si Pentaxul acopera din plin necesitatile de baza (si chiar mai mult decat atat)
Ref la implicare: este necesara doar daca vrei sa scoti poze bune. Daca DSLR-ul este folosit pe AUTO, mai bine lipsa.
Se stie ca un bun fotograf si o scula mediocra scoate poze mult peste un noob si cea mai performanta scula (fotografica Posted Image )

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De aceea vreau mai multe detalii. Poate sa iasa mai bine cu Pentax (Canon, Nikon), poate sa iasa mai prost... de la caz la caz. Poate sa i se potriveasca mai bine un mirrorless; nu zic telefon, caci si-a exprimat dorinta sa de-a invata Posted Image .
Ori, chestia asta - dorinta de-a invata - e cea mai importanta. Aparatul e doar o unealta necesara pentru a o pune in aplicare.

P.S. Invatat de pe net? Nu functioneaza. Recomand pentru inceput o carte de tehnica fotografica, eventual mai veche (se poate sari peste capitolul despre developarea filmului). Iti ofera o perspectiva interesanta si utila, parerea mea.

Edited by TS030, 30 December 2016 - 20:58.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 cleo23, on 30 decembrie 2016 - 20:48, said:

...
Se stie ca un bun fotograf si o scula mediocra scoate poze mult peste un noob si cea mai performanta scula (fotografica Posted Image )
Corect! Am auzit de nenumărate ori această afirmație. Sunt 100% de acord.
Dar nu știu de ce afirmația asta vine mai mereu de la "noob"-i cu scule mediocre. Persoanele de față se exclud.

@bogdanalexandru23:
Mă tem că ai apucat o cale greșită de a ieși din dilemă. Dacă ești cu mintea limpede cred că îți dai seama deja. Fă mai bine cum ți-a recomandat dani.user mai sus. După vei știi singur ce vrei. La nivel de cameră entry-level / obiectiv de kit (buget 2K5 lei) cam orice iei e ok. Iar la acest nivel sistemul se poate schimba fără probleme mai târziu. Dacă și numai dacă te prinde microbul și te gândești la un moment dat să bagi +10K lei în acest hobby, atunci da, va conta marca și paleta specifică de produse (camere / obiective / accesorii), pentru că de aici încolo va fi greu de schimbat barca; dar la acel moment vei ști deja ce dorești și ce ți se potrivește. La nivelul tău cel mai bine ar fi să te documentezi și să te limpezești ce domenii foto te atrag.

Edited by calexe, 30 December 2016 - 21:15.


#15
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Eu am invatat (ma rog, cat s-a prins este alta discutie) din cartile lui Eugen Iarovici.
Ref la marca de aparat: nu te repezi sa iei primul aparat care iti iese in cale (sigur o sa regreti mai tarziu): stabileste un buget, decide ce tip de fotografii vei aborda, documenteaza-te despre aparate, obiective si poate gasesti un prieten, cunostinta care sa-ti indrume primii pasi.
Ai putea avea in vedere si vreun curs de arta fotografica.
Dar depinde si cat de mult vrei sa te implici. Adica efort, timp si nu in ultimul rand alocarea de resurse financiare.
Nu este o pasiune ieftina.

 calexe, on 30 decembrie 2016 - 21:05, said:

Corect!
Dar nu știu de ce afirmația asta vine mai mereu de la "noob"-i cu scule mediocre. Persoanele de față se exclud.
...

Multumesc

Edited by cleo23, 30 December 2016 - 21:11.


#16
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
:)
Dar chiar nu am zis la mișto "persoanele de față se exclud".

Edited by calexe, 30 December 2016 - 21:15.


#17
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Sînt curios să știu după ce criterii a ajuns inițiatorul la lista aia (scurtă). Dacă tot zicea că singura tangență cu foto e telefonul. De ce Canon/Nikon, de ce entry level?

#18
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nikon te va ajuta un pic mai mult in cazul de iluminare slaba sau cand ai contraste mari. Canon a inceput sa recupereze intarzierea acumulata in ultimii 8 ani dar la o clasa superioara (Canon 80D).
Eu as schimba din lista Nikon D3400 cu D3300. Din pacate in bugetul ala esti cam condamnat la un obiectiv 18-55 mm. Este un obiectiv decent insa mult prea scurt pentru mine.
Alegerea in domeniul dSLR este destul de usoara deoarece au mai ramas numai 3 producatori. Pentax nu prea are un aparat in bugetul tau in afara de Pentax K-50. Am auzit de niscaiva probleme cu el asa ca documenteaza-te inainte. Sunt colegi pe forum care au Pentax si pot da informatii mai pertinente.
Recomandarea ar fi Nikon D5300 cu 18-105 mm VR insa nu s-ar incadra in buget asa ca ramane kit-ul cu 18-55 mm VR.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate