Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Se ridica taxa, so...?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#19
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016
De unde bai oameni buni, dati voi oamenilor bani sa-si ia fiecare Logan cu euro 6? Isi ia si omul dupa posibilitati, masina la ~2000e care se intretine ca un logan, ce sa-i faci..
Iar c-ai mers tu cu un microbuz fara frane si asa.. pai normal, ca aia trag in ultimul hal de ele, dar nu toti. Asa ca nu e cazul sa exagerezi :)

Edited by L0L, 29 December 2016 - 00:49.


#20
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
era buna legea pre-2007 in care se interzicea inmatricularea masinilor mai vechi de 8 ani . e un pic cam putin 8 ani, o masina din 2005 e inca utilizabila si foarte buna. ar trebui o lege de genul asta dar cu limita de 12 ani (sa zicem)

#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostYOUR_GOD, on 28 decembrie 2016 - 23:58, said:

Doamne, m-am saturat de epave din Germania, Franta sau Olanda care scot fum ca niste vapoare. Mergeam ieri in spatele unuia care scoatea atat de mult fum, incat am crezut ca a luat foc. Drum cu o singura banda pe sens, aglomerat...am mers dupa el vreo 5 km.
Si eu cand m-am dus la RAR la Buzau, unde programarea facuta prin telefon nu este luata in seama, mi-au verificat masina de ziceai ca scrie pe mine ISIS.
Si crezi ca epavele astea rulate un secol in rromanica, sau facute pentru europenii saraci sunt mai bune? Incearca sa-ti faci drum saptamanal la un service monomarca, sa vezi cate "epave" vechi de maxim 3-4 ani ajung pe-acolo cu probleme grave la motor/directie/calculator/etc.
Nu ma refer la cele mai ieftine modele, ci pana si la GLK-uri de zeci de mii de euro cu motor picat in perioada de garantie, schimbat cu altul nou adus prin reprezentanta, si ce sa vezi? Cel nou era defect din fabrica.

Edited by Hider141, 29 December 2016 - 01:10.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostHider141, on 29 decembrie 2016 - 01:06, said:

Vechimea unei masini este principalul factor care dicteaza uzura. Ca sunt cazuri si cazuri, este adevarat. O masina veche insa, polueaza mai mult decat una mai recenta.

#23
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Noul guvern, indiferent care va fi, are directiva de a modifica impozitul masinii. Impozitul va fi stabilit pe baza vechimii masinii, dimensiunea motorului, carburant, norma poluare si emisii. Un lucru bun de altfel in ochii mei, dupa modelul statelor din UE. Aceasta noua masura va fi mult mai eficienta decat acel timbru de mediu. In loc sa dai pana in 200 lei la impozit, daca esti diesel sub 2.0 vechi de 10 ani, o sa scoti din buzunar minim 1.500 lei anual. Si va creste cu trecerea anilor. Cu cat masina va fi mai veche, cu atat vei plati mai mult.

Asa ca nu va inghesuiti sa cumparati cazane. Incercati sa cumparati auto cu vechime pana in 5 ani, benzina, minim Euro 5, asta ca sa va fie bine pe viitor.

#24
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
da euro 4 ce are vechi de 10 ani?

#25
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostYukoto, on 29 decembrie 2016 - 02:06, said:

Asa ca nu va inghesuiti sa cumparati cazane. Incercati sa cumparati auto cu vechime pana in 5 ani, benzina, minim Euro 5, asta ca sa va fie bine pe viitor.
Mai pe romaneste, mergeti cu autobuzul ca altceva nu va permiteti.

#26
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostL0L, on 29 decembrie 2016 - 00:48, said:

De unde bai oameni buni, dati voi oamenilor bani sa-si ia fiecare Logan cu euro 6? Isi ia si omul dupa posibilitati, masina la ~2000e care se intretine ca un logan, ce sa-i faci..
Iar c-ai mers tu cu un microbuz fara frane si asa.. pai normal, ca aia trag in ultimul hal de ele, dar nu toti. Asa ca nu e cazul sa exagerezi Posted Image
Salariul mediu in Romania este in jur de 2100 lei (net). Este absurd sa vrei sa-ti iei masina cu 4-5 salarii. Daca stau sa ma gandesc, la stilul asta, mamaie din banii de pensie, daca face economie la iaurt, intr-un an-doi isi ia un Matiz de 10 ani fara probleme, sa se duca la piata cu el. Este totusi o investitie nu un frigider. Cine castiga sub salariul mediu, toata stima dar nu este obligatoriu sa-si permita o masina pe riscul altora (adica poluare, siguranta etc) sau poate sa incerce sa castige mai mult. Strict parerea mea.

Edited by alexpet, 29 December 2016 - 07:49.


#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postalexpet, on 29 decembrie 2016 - 07:42, said:

Cine castiga sub salariul mediu nu este obligatoriu sa-si permita o masina pe riscul altora
Pleci de la o premisa gresita.
Niciodata nu e masina un risc. Riscul il constituie piesa dintre scaun si volan.

Cat despre anularea taxei, pai sa vedem daca e amnezic Dragnea.

Edited by ericmario, 29 December 2016 - 07:47.


#28
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Daca taxa asta se elimina toti samsarii or sa aduca in traficul romanesc vechituri de zeci de ani de zile si sa vedeti atunci accidente si morti pe sosele

#29
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View Postarbuneaionut, on 29 decembrie 2016 - 08:17, said:

Daca taxa asta se elimina toti samsarii or sa aduca in traficul romanesc vechituri de zeci de ani de zile si sa vedeti atunci accidente si morti pe sosele
si acum le aduc, da' le dezmembreaza

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postarbuneaionut, on 29 decembrie 2016 - 08:17, said:

Daca taxa asta se elimina toti samsarii or sa aduca in traficul romanesc vechituri de zeci de ani de zile si sa vedeti atunci accidente si morti pe sosele
Da, o sa fie mai rau ca-n filmele horor.
Paranoia....

#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tot ii dati cu "epavele de dincolo", pai o masina veche de 20 de ani, unde credeti ca si-a facut ultimele mii de km? in poligon? Ce parere aveti de o masina , veche de 20 de ani, cu 90.000 de km reali la bord, comparativ cu una veche de 8 ani, cu 300.000 de km la bord? Care polueaza mai tare? ce-i tot dati cu vechimea? Sa stiti ca in zonele din jurul Stuttgart-ului, unde e centrul "Porsche", circula cu mult mai multe Golf 3-uri decat Prosche. Cam cum vi se pare chestia asta? Iar cu "scoaterea" taxei, linistiti-va, nu se scoate, se transforma in altceva. Nu se poate renunta la o asemenea sursa de venit la buzunarele unora.
Si, apropo, cam cat de "nepoluanta" e o masina de fite, la care s-a eliminat filtrul de particule? Sau cele la care prin catalizator a fost bagata o teava directa? Sau, nici maca nu-l mai are?

Edited by myshyk, 29 December 2016 - 08:50.


#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca se scoate taxa, poate ca am si eu sanse mai mari sa-mi vind masina la un pret mai bun si sa-mi cumpar una mai noua :D  Din cite stiu eu, taxa pentru rabla mea trece de 3.000 lei si nu stiu care o sa se inghesuie sa o cumpere, daca afla ca taxa este asa de mare. :D

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Vai de mine ce sa zic...masini sant doar alea sub 5 ani ..ca asa vor niste fandositi..o masina poate avea si 25 de ani daca este întretinuta în parametri este masina ce se circula cu ea pe drum.ce impresii au domnule unii în cap !!

#34
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Cei care au bani de masini noi nu le convine sa scoata taxa,insa eu strang de vreo 2 ani sa i-mi iau masina, si acum ma uit dupa un Opel astra h,insa daca este de an mai bun costa si taxa mai mult!Dar de..e euro 4

Edited by tanaru_ady, 29 December 2016 - 09:03.


#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsilesax, on 29 decembrie 2016 - 08:54, said:

Vai de mine ce sa zic...masini sant doar alea sub 5 ani ..ca asa vor niste fandositi..o masina poate avea si 25 de ani daca este întretinuta în parametri este masina ce se circula cu ea pe drum.ce impresii au domnule unii în cap !!

Ce inseamna dupa tine "intretinuta in parametri" in Romania?  Parametrii la ce: uleiuri reciclate, benzina/motorina cu "aditivi" in statii, sosele lungi, late si netede ca "asfaltul", service-uri cu "meseriasi" ?

#36
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Bai frate, o tot dati cu uleiuri reciclate, de parca asta se vinde majoritar. Da, daca iei cel mai ieftin ulei de pe raft, e probabil prost. Dar nu va mai vaitati ca nu aveti ce cumpara, ca nu e adevarat. Uleiuri bune se gasesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate