Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pensia privata Pilon 2

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Cum stati cu pensia pilon 2?
Multumiti? :)
Presupun ca stiti ca nu va fi suficienta pentru perioada aia golden inainte de marele mister :)

Ceva statistici aici:

https://medium.com/@...fb20#.st71ox7t6

#2
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Si care e faza?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intreaba PSD-ul
http://www.cdep.ro/p...eg_pl424_04.pdf

#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Salut, sper sa nu fie considerat off topic. Aproximativ acum un an am descoperit intamplator  ca am cont de pensie privata.
Am primit o scrisoare de la aegon cum ca m-au preluat ei si asa am aflat. De atunci urmaream de curiozitate contributia odata la cateva luni, nu prea stiu cu ce se mananca. Problema e ca din februarie anul asta imi apare contributie 0. Pe 10.10.2014 m-au preluat ei cu cat aveam si pana in februarie 2016 imi aparea contributie ~140 lei.
Stie cineva cum sa procedez sau ce e de facut in cazul asta? Sincer nu stiu mai nimic, cine vira acei bani (presupun totusi ca angajatorul) cum calcula suma aia, de ce din februarie nu mai am contributie... Poate cineva sa ma "lumineze"? Multumesc!

#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Maryus89, on 27 decembrie 2016 - 22:46, said:

Salut, sper sa nu fie considerat off topic. Aproximativ acum un an am descoperit intamplator  ca am cont de pensie privata.
Am primit o scrisoare de la aegon cum ca m-au preluat ei si asa am aflat. De atunci urmaream de curiozitate contributia odata la cateva luni, nu prea stiu cu ce se mananca. Problema e ca din februarie anul asta imi apare contributie 0. Pe 10.10.2014 m-au preluat ei cu cat aveam si pana in februarie 2016 imi aparea contributie ~140 lei.
Stie cineva cum sa procedez sau ce e de facut in cazul asta? Sincer nu stiu mai nimic, cine vira acei bani (presupun totusi ca angajatorul) cum calcula suma aia, de ce din februarie nu mai am contributie... Poate cineva sa ma "lumineze"? Multumesc!
Ia bo$$ de aici .
Lectura placuta.

#6
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
https://www.aegonnon.../Info/Index/103

Attached File  Aegon.PNG   14.1K   43 downloads

#7
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
ok, ce am inteles de acolo: avand sub 35 ani (24 la data angajarii -2012) eram obligat sa aleg...eu nu am ales si probabil am fost preluat de un fond cu locuri libere, nu? Angajatorul meu a contribuit pana in februarie si de atunci 0. Eu ar trebui sa ma duc la contabilitate si sa intreb de ce nu au mai virat??
Am aegon non stop, acolo am vazut contributiile lunare...
La pilonul 2 sunt conform aegon.

LE: 2012, nu 2008

Edited by Maryus89, 27 December 2016 - 23:16.


#8
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Maryus89, on 27 decembrie 2016 - 23:11, said:

ok, ce am inteles de acolo: avand sub 35 ani (24 la data angajarii -2008) eram obligat sa aleg...eu nu am ales si probabil am fost preluat de un fond cu locuri libere, nu? Angajatorul meu a contribuit pana in februarie si de atunci 0. Eu ar trebui sa ma duc la contabilitate si sa intreb de ce nu au mai virat??
Am aegon non stop, acolo am vazut contributiile lunare...
La pilonul 2 sunt conform aegon.
Da, ai vreo 3 luni la dispozitie sa iti alegi tu fondul de pensie privata obligatorie la care vrei sa fii. Daca nu, vei fi repartizat aleatoriu la unul dintre fondurile existente pe piata (nu exista conceptul de loc liber).
Daca iti apare cu zero, da, mergi si intreaba angajatorul (vezi ca exista un decalaj de doua luni adica asigurarile sociale platite de angajator in luna decembrie 2016 le vei vedea la fondul de pensii administrat privat in luna februarie .2017)

#9
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
Orice angajator e obligat sa vireze 10.5% catre CAS din salariul tau brut. Deci angajatorul nu vireaza direct catre fond.
Apoi CAS vireaza 6% catre fondul unde esti tu inscris. Si esti inscris fie prin optiunea ta sau automat. Deci sigur esti la un fond.
Aici e explicat suficient de bine: http://www.csspp.ro/pilonul-2

#10
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
de I.N.G ce se mai stie mai exista ca fond privat de pensii?

#11
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Aici gasesti lista fondurilor de pensii administrate privat actuale.

#12
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 recinul, on 24 februarie 2017 - 18:11, said:

de I.N.G ce se mai stie mai exista ca fond privat de pensii?

Există. Am Pilonul III la ei.

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Pe partea de asigurari si pensii ING s-a redenumit NN cu ceva timp in urma. Sunt tot aici.

#14
sotha

sotha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2007
http://economie.hotn...PbKw0c.linkedin

excelent articol

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 sotha, on 31 martie 2017 - 10:41, said:


Asa e, l-am citit si eu.

#16
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Un rezumat bagati si voi? :)

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
"o cititoare scria: „In anii in care am muncit, mi s-a retinut din salariu pe motiv ca e pentru pensia mea. Acum sunt pensionara, iar dvs ma faceti sa ma simt prost fiindca iau pensie. Ce parere aveti (...) sa cer sa ma intretina copiii, care, la randul lor, platesc pentru pensia lor?”
E o perceptie pe care inca o are multa lume si de aceea cred ca ar fi util sa explic ori de cate ori am ocazia modul in care functioneaza sistemul pensiilor publice, astfel incat toata lumea sa inteleaga ca pensiile de stat pe care le iau acum nu provin catusi de putin din banii retinuti pe parcursul vietii active. Pensiile publice, sau pilonul 1, cum mai sunt denumite, sunt platite exclusiv de catre cei care sunt in campul muncii pe perioada vietii pensionarilor care le primesc. Consecinta este ca o parte din salariul brut al parintilor nostri a platit pensiile bunicilor nostri, iar pensiile parintilor nostri sunt acum sau vor fi in viitor platite de catre noi."

#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 sotha, on 31 martie 2017 - 10:41, said:


Asteptati un pic sa vedeti ca Draknea va face la fel ca Ungaria si Polonia.De unde credeti ca va curge mierea din programul PSD?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate