Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Accident - oglinda rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 cleo23, on 24 decembrie 2016 - 21:35, said:


Da' unii masculi? Si io cred ca este mai  multi Posted Image

Fără supărare, din 10 prostii făcute în trafic, 6-7 sunt cauzate de reprezentante ale sexului frumos.
Ce-i drept, masculii atunci când comit o treabă, o fac cu simţ de răspundere. Consecinţele fiind pe măsură.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bicosu, on 24 decembrie 2016 - 21:55, said:

Fuga de la locul accidentului Posted Image)) pentru un rahat de oglinda. Si mai suni si la 112 pentru asta. Voi sunteti sanatosi la cap?
Unii cred ca Romania este Bucuresti, ori Cluj, ori Iasi. Romania este cu mult mai mare.

Sunt curios ce solutie adoptai tu in asemenea caz.

Edited by pasilla, 24 December 2016 - 22:19.


#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Initiatorul topicului a procedat corect. Chiar daca ar fi fost celalalt de vina, as fi lasat pur si simplu de la mine daca si-ar fi cerut scuze si ar fi fost necajit. Altfel, litera legii este sfanta, mai ales acum cu atatea chestii sfinte prin aer.

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, accidentul asta e o chestie minora. Dar de la o varsta, dupa 24 ore, devine majora.
Asa m-am saturat de nesimtite si nesimti in trafic...asa as arde-o pe aia..cu plangere la Ministru daca..
Doar ca data viitoare sa colaboreze..
Ca sa nu ziceti vorbeste si Prien, care e pur si virgin. Nu, nu sunt..Si eu am pocnit..
In ianuarie anul mi-am lasat masina pe un bulevard, oblic si cu fata la trotuar. Cand am dat sa ies din parcare, normal, eram cu spatele.. Am scos juma de masina apoi am stat.
Vazusem in oglinda ca vine o masina si ca era la o oarecare distanta. Asa ca am plecat usor.
Dar tipa din ea a zis ca trece si s-a bagat si nu m-a lasat...
Dupa pleosc, in masina mea am injurat urat si murdar..vaca dracu, etc..
Dar cand m-am dat jos aveam intr-o mana copia dupa buletin, dupa RCA-ul, si celelalte hartii. Preventiv le aveam..
In cealalta palaria si din gura mi-au iesit "scuze, sunt vinovat, regret". Asa ca am facut amiabilul rapid.
In fond la mine era doar o tabla indoita si "urechea" care fixa farul de STOP usor crapata. Daca nu avusesem viteza.....
Dupa cateva ore m-a sunat prietenul tipei ca sa imi spuna multe...inclusiv ca meritam sa imi pierd carnetul..Dar era prea tarziu..I-am ras in nas..
Pe mine reparatia cu vopsitorie m-a costat 450+50 lei darul la vopsitor. Am pus singur niste "glue" la far..Am scris asta ca sa vedeti cat de grava a fost..
Dar atitudinea mi-a salvat carnetul..

Edited by Prien, 24 December 2016 - 22:34.


#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Femeile se comporta deplorabil in trafic. Cu riscul de a parea misogin, de cand conduc, o singura femeie nu mi-a lasat loc sa ies din parcare sau ceva in genul. In plus, ele sunt cele care merg drept in situatii critice. Am si eu un subiect mai in spate, pe aceeasi tema.

Asa este, situatia de fata nu are aceeasi gravitate ca una cu victima, totusi, dintr-o simpla neatentie, poti deveni in doar 24 ore, pieton.

#24
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 Lipsum, on 24 decembrie 2016 - 21:55, said:

Prien cred c-a dat cep la butoiul cu trăscău, altfel nu știu de unde aberațiile grave care le-a emanat.
Prien a luat-o pe aratura. Insa nu e singurul.


 Lipsum, on 24 decembrie 2016 - 21:55, said:

Ca s-o luam pe scurt:
1. Accident -  e atunci cand exista victime (umane, sa inteleaga toata lumea); deci nu poate fi vorba de fuga de la locul accidentului.
2. In urma declaratiilor si vizionarii pagubelor de pe masina, se va stabili vinovatul. Din pacate, va trebui sa te prezinti la politie atunci cand esti chemat, desi e perioada sarbatorilor.
SECTIUNEA 5: Obligatii in caz de accident
Articolul 75
Accidentul de circulatie este evenimentul care intruneste cumulativ urmatoarele conditii:
a)s-a produs pe un drum deschis circulatiei publice ori si-a avut originea intr-un asemenea loc;
b)a avut ca urmare decesul, ranirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel putin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c)in eveniment a fost implicat cel putin un vehicul in miscare;

#25
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eiii... Lipsum s-a referit la "fuga de la locul accidentului"  și atunci e vorba de caz penal dacă părăsești locul sau modifici poziția mașinii. În acest caz e regula cu cele 24 de ore și sancțiuni administrative.

Edited by Bogdansv1, 24 December 2016 - 22:38.


#26
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Declari accidentul la politie si iti repari oglinda pe banii tai. La fel va face si celalalt sofer, in plus daca nu se prezinta sa declare in 24 de ore va fi sanctionata pentru asta. In lipsa unor dovezi clare(martori, poze, inregistrari video), culpa este comuna.

#27
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Data viitoare, cumpara un rahat de camera auto, nu trebuie sa fie ceva scump. Eu am luat ceva la 30 de dolari, filmeaza ca un cartof, insa e suficient pt a se vedea numarul de inamtriculare/modelul masinii in caz de accident. Iti era utila acum.

#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E Craciunul Man....Da-o dreacu de oglinda.....Mai zici ca era si o soferita......In locul tau imi vedeam de treaba.Femeile nu prea stiu sa conduca la inghesuiala.Lor le place inghesuiala doar la pat.
Ca naiba doar nu-i lambo ca sa te oftici pentu o oglinda.Zi mersi ca nu ti-ai raschetat toata partea.Atunci te intelegeam.
In ajunul craciunului din anul precedent intr-o piata unul cu o camioneta cand a dat cu spatele mi-a acrosat un pic aripa fata si portiera.Mi-am bagat ceva in ele.Eram prea ocupat sa stau atunci sa umblu.Tipul vindea porci si nu avea nici RCA. L-am racorit de un purcel si mi-am vazut de traeba.Daca era doar o oglinda treceam cu vederea.

Edited by geo123, 24 December 2016 - 23:11.


#29
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Numarul de inmatriculare il am, i-am facut poza. Nu cred ca ma ajuta camera in situatia de fata, pentru ca drumul era nemarcat si destul de ingust(~4m). Nu e ca si cum ne-am tamponat frontal.
Singura sansa la o dovada concreta, sa se vada ca latimea masinii mele, de la urma cauciucului din dreapta, nu depasea jumatate din latimea drumului asfaltat, de unde ar rezulta faptul ca celalalt sofer a intrat usor pe contrasens. Nu sta nimeni sa faca astfel de masuratori, sau sa creada o poza cu urma cauciucului meu, prin zapada de pe margine, pentru o oglinda, nu?

#30
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 bicosu, on 24 decembrie 2016 - 21:55, said:

Fuga de la locul accidentului :))) pentru un rahat de oglinda. Si mai suni si la 112 pentru asta. Voi sunteti sanatosi la cap?
Ai idee cat costa o oglinda rabatabila completa la dealer? :)


Nice fucking life

#31
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010

 geo123, on 24 decembrie 2016 - 23:10, said:

E Craciunul Man....Da-o dreacu de oglinda.....Mai zici ca era si o soferita......In locul tau imi vedeam de treaba.Femeile nu prea stiu sa conduca la inghesuiala.Lor le place inghesuiala doar la pat.
Ca naiba doar nu-i lambo ca sa te oftici pentu o oglinda.Zi mersi ca nu ti-ai raschetat toata partea.Atunci te intelegeam.
In ajunul craciunului din anul precedent intr-o piata unul cu o camioneta cand a dat cu spatele mi-a acrosat un pic aripa fata si portiera.Mi-am bagat ceva in ele.Eram prea ocupat sa stau atunci sa umblu.Tipul vindea porci si nu avea nici RCA. L-am racorit de un purcel si mi-am vazut de traeba.Daca era doar o oglinda treceam cu vederea.

Daca se "gandea/gandeste" ea mai bine, poate sa zica bine-mersi ca eu am fugit de la locul accidentului, si ca n-a apucat sa-mi ia numarul, dar ca-mi recunoaste eventual autoturismul/moaca prin comuna...N-aveam ce sa las de la mine. Accidentul trebuia declarat.

In fine, am despicat prea mult firul in patru. Pana la urma, voiam doar sa aflu ce-i de facut ca sa scap cu "damage" temporal/financiar cat mai mic.

#32
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Yoda, on 24 decembrie 2016 - 22:13, said:


Fără supărare, din 10 prostii făcute în trafic, 6-7 sunt cauzate de reprezentante ale sexului frumos.
Ce-i drept, masculii atunci când comit o treabă, o fac cu simț de răspundere. Consecințele fiind pe măsură.
Nu e cazul sa fim misogini :) chiar ieri am rabatat oglinda cand o doamna a trecut pe langa mine cam la vreo 5 cm. Si cum sunt un domn, i-am rabatat si ei oglinda :)  surprinzator a fost cum de au trecut 2 masini prin locul acela in conditiile in care mai erau alte 2 masini parcate pe o parte si pe alta....

Nice fucking life

Edited by sonnydellmarco, 24 December 2016 - 23:30.


#33
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 geo123, on 24 decembrie 2016 - 23:10, said:

E Craciunul Man....Da-o dreacu de oglinda.....Mai zici ca era si o soferita......In locul tau imi vedeam de treaba.
Ca naiba doar nu-i lambo ca sa te oftici pentu o oglinda.Zi mersi ca nu ti-ai raschetat toata partea.Atunci te intelegeam.

@geo123 e bunul omului,cum poti sa spui asta? Pe unii "ii doare" pe altii nu.

De ex eu mi-am cumparat o masina noua din magazin(13.000 euro) in iulie anul asta,iar in Noiembrie in timp ce stateam la semafor,o tuta de femeie intra in "fundul" masinii mele.Daune:bara spate sparta,elemente de sustinere bara indoite,panou spate infundat.Cobor la ea si imi zice:scuza-ma vorbeam la telefon cu fimea.Imi venea sa o strang de gat.Am facut amiabila(ea avea asigurare la Euroins).Cum firma ei de asigurari e de tot rahatul,mi-am reparat-o pe CASCO.Total reparatii in reprezentanta 4.250 lei.

Deci initiator,daca tii la masina ta si vrei sa mai scapam de femeile din trafic,du-te la politie,nu te lasa.

Edited by Adi blondu, 24 December 2016 - 23:30.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Cautati-l pe om pe privat, cereti cont bancar si trimiteti-i contravaloarea oglinzii. Faceti femeia aia fericita, ca doar e Craciunul.

#35
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Auzi Mizule, lasa oglinda mea in pace, mi-o platesc singur, nu e problema;
dar daca tot esti tu atat de generos, ia doneaza tu aici, pe care caz vrei, fix cat consideri ca face oglinda asta:
https://salveazaoinima.ro/

Astept screenshot.

LE: De ce? Ca sa nu para ca doar te bagi in seama ca un...

Edited by Nordstorm, 24 December 2016 - 23:43.


#36
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

 Nordstorm, on 24 decembrie 2016 - 22:11, said:

Sefule, n-am nevoie de caterincile tale ieftine. Situatia nu a fost asa de simpla, precum iti place tie s-o prezinti.
Trebuie sa te duci la sectia de politie din zona respectiva. Daca nu gasesti pe nimeni acolo, tu ce faci? Eu am fost la primarie, ca sa incerc sa dau de agentul de politie.
La primarie inchis. Ce faci? Eu am sunat pe cineva de la primarie...
Respectivul imi spune ca nu stie cum sa dea de politai, si imi zice sa sun la 112, ca voi fi redirectat catre agent, de la dispecerat.
Respectivul era primarul. Dispeceratul imi zice ca voi fi sunat, bla bla, stau vreo 30 de minute degeaba.
Sun iar, da da, va suna... Mai stau 15 minute. Nu ma suna nimeni.
Sun eu la o alta sectie de politie care nu era in raza respectiva, dar totusi politaiul imi da o mana de ajutor si imi face rost de numarul agentului responsabil in zona accidentului.

Evident, la tine e simplu, 2 prosti, si-au rupt oglinzile si unul dintre ei a sunat la 112...
Iti doresc sa nu fii tu, data viitoare, prostul ala, care sa stea pe drumuri pentru atata lucru, sau poate pentru chiar mai putin de atat.

@NordStorm, vezi ca desteptu' de @bicosu are mai mult ca sigur un jaf de dacie 1310 chituita, el nu stie ce inseamna o masina de om matur pentru care trebuie sa ai RESPONSABILITATE.

Nu-i baga pe toti in seama acuma. Selecteaza raspunsurile.

Edited by Axel2015, 24 December 2016 - 23:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate