Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Accident - oglinda rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cei ce spun ca te vaiti ar trebuii sa ne spuna unde au masinile parcate, sa le facem o vizita, sa vedem daca mai trec cu vederea o "avarie minora". Probabil masinile lor arata ca ultimele cadavre....
Probabil politia v-a incerca sa caute propietarul (atentie). Daca vede ca moadmoazela are oglinda sterpelita a incurcat-o. Daca in trafic o vede un politist fara oglinda, o poate opri. O baga pe statie si afla situatia. (daca ai amiabila probabil scapi-nu e cazul ei).

Si femeie, si beata? Daca zici ca ai identificat-o, du-te acasa si fa-i o propunere "amiabila".
E drept, zilele astea am vazut multe dame la volan, cu barbati beti muci in dreapta....

#56
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostPrien, on 24 decembrie 2016 - 21:40, said:

Din cate stiam eu, in lege spune ca trebuie sa declari accidentul in 24 de ore.
La cum s-a comportat tipa, pot sa fac  pariu ca nu se va prezenta la Politie in acest termen. Mai ales ca maine e Craciunul si clar nu o sa ii arda..
Asa ca devine fuga de la locul accidentului, deci penal.
Sfaturile mele.
Maine te duci la Politie, ca sa se bifeze ca ai fost. Banuiesc ca ai alte planuri, dar de, iti urmaresti interesul....
Apoi te bucuri de Craciun, si mai ales de ziua urmatoare..
Iar marti mai faci un drum la Politie cu o hartie..Cum, NU S-A PREZENTAT., deci e FUGARA...
Poate tu o sa ai o paguba de cateva sute de lei, benzina, timp .. dar pe ea o sa o f...ta mai tare.
Si daca da $paga, trebuie sa dea mult mai mult decat scuze rahatul tau de oglinda..
Banuiesc ca te va cauta sa iti retragi plangerea..
Te ti tare, madam de la 1000 euro in sus+ o felatie, daca merita..Daca nu 2000....
PS. Sau tci din gura si scoti banul din buzunar, sau o repari pe asiguararea ta. Ca tot e Craciunul sa scriu o mica poezie..
"Si la anul care vine,
Avand dauna.
Asigurarea dumitale va creste"
Sincer, imi place rima..Suma nu o stiu.
Sarbatori fericite..

Tu il sfatuiesti mai sus sa citeasca codul rutier. Tu l-ai citit ? Din ce aberezi pe aici se pare ca nu, sau si mai grav, l-ai citit dar n-ai inteles mare lucru...nu-l mai interpreta. Se considera fuga de la locul accidentului atunci cand exista victime. Altfel ai obligatia sa declari accidentul in 24 de ore.

View PostNordstorm, on 24 decembrie 2016 - 23:13, said:

Numarul de inmatriculare il am, i-am facut poza. Nu cred ca ma ajuta camera in situatia de fata, pentru ca drumul era nemarcat si destul de ingust(~4m). Nu e ca si cum ne-am tamponat frontal.
Singura sansa la o dovada concreta, sa se vada ca latimea masinii mele, de la urma cauciucului din dreapta, nu depasea jumatate din latimea drumului asfaltat, de unde ar rezulta faptul ca celalalt sofer a intrat usor pe contrasens. Nu sta nimeni sa faca astfel de masuratori, sau sa creada o poza cu urma cauciucului meu, prin zapada de pe margine, pentru o oglinda, nu?
Exact...fiecare isi va repara masina pe banii lui sau la asigurator va fi culpa comuna.

#57
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 06.02.2008
Adică, pe scurt, pentru ca nu sunt mijloace de probă care să stabilească alte procente ale vinovatiei se prezuma 50-50.Vorbesc de cazul in care se va da culpa comuna. Deci asigurarea ei iti va da jumătate din reparatia ta restul vei pune din buzunar si vice-versa.
Nu e cum cred unii si anume ca in cazul culpei comune se face schimb de asigurari si cei implicati nu scot nimic din buzunar.

Edited by caiuscorneliu, 28 December 2016 - 11:33.


#58
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
https://www.i-asigur...ajul-soferului/

#59
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Si-a recunoscut vina si o sa primesc asigurarea.

#60
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Gata, am primit hartiile(asigurarea ei si CI, permis).
Din pacate am inteles de la o ruda ca ea a primit o amenda mare, si a ramas si fara carnet.

Acum va intreb pe voi, pentru ca nu am mai fost implicat vreodata intr-un accident:

Care este procedura? Ce trebuie sa fac?
Trebuie vreo constatare la asigurator?

Citisem pe undeva, ca de obicei se face constatare de catre asigurator, cu ambele masini.

Multumesc.

#61
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă ați făcut amiabilă, te duci direct la asiguratorul ei, vor face constatarea și apoi mai departe în service. Dacă nu, îți trebuie dovada de la poliție și cu aceasta te duci la asiguratorul ei sau chiar direct la service (da' vezi ca aceștia din urmă să fie în relații bune cu asiguratorul doamnei). Preferabil la asigurator mai întîi, totuși...Posted Image

P.S. Mașina ei nu te interesează, ce, cînd și cum și-o face e strict problema dînsei...

#62
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Nu cred ca a facut amiabila deoarece zice ca respectiva a primit amenda + suspendare carnet. Inteleg ca a fost chemata la politiesi  sanctionata conform legii pentru nedeclarare accident. Tipa si-a recunoscut vina si i-a inmanat omului actele necesare pentru reparatie pe baza procesului verbal de constatare al politaiului.

#63
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Da, nu se pune problema de amiabila.
Constat ca imi lipseste o imputernicire/dovada/constare sau cum s-o numi, de la politie catre asigurator pentru stabilirea vinovatului.

#64
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Da, dovada o iei de la secția de poliție la care ai anunțat evenimentul.

Edited by crislacor, 02 January 2017 - 18:28.


#65
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
La Carpatica aveti idee care este treaba?
Nu raspunde nimeni nici la *4545, nici la 0371781782, nici la sediul central din Sibiu.

#66
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
A dat faliment Carpatica, trebuie sa te adresezi fondului pentru despagubiri.

#67
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Multumesc. O sa sun la FPVS(nu stiam ca mai exista si asta).

#68
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am sunat, au zis sa dau un mail la [email protected]. Am dat mail de pe data de 3 ianuarie, n-a raspuns nimeni, nici pana astazi. In plus nu mai vor sa raspunda nici la telefon.
Banuiesc ca ajung sa mi-o repar pe banii mei.

#69
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Cam trebuie sa o faci pe banii tai, apoi faci un dosar, îl depui la fondul de garantare și când instanta declara falimentul Carpatica, atunci fondul acorda despagubiri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate