Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident - oglinda rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am avut un accident usor, pe un drum de tara, nemarcat.
Autoturismul meu si un autoturism venind din sens opus, ne-am intersectat oglinzile si am ramas amandoi fara ele.
Drumul era ingust, 4 metri latime, masurati la pas. Urma cauciucului meu din dreapta, era fix pe marginea drumului, poate chiar o idee(10cm) in afara partii carosabile[Am niste poze, dar cine poate crede ca alea sunt urmele mele si nu ale altcuiva...]

Mergeam cu viteza mica si am tras de volan spre dreapta inainte sa ne intersectam. Respectivul sofer, mi s-a parut ca venea cu o viteza mai mare, nu a incetinit, si nici nu a tras de volan spre dreapta, mi s-a parut ca efectiv a pastrat directia aproape "ca la tara", cand mergi pe centru de unul singur.

M-am dat jos, m-am dus la el, era o femeie, oprise la vreo 100-150m dupa accident. Ii spun ca vreau sa facem amiabila, si sa-mi dea asigurarea. Nici nu vrea sa auda, eu fiind unicul vinovat din punctul ei de vedere. Nici n-apuc sa fac bine poze, si o vad ca se suie in masina si pleaca. Strig la ea ca ma duc la politie...evident n-o interesa, a plecat.

Strang resturile de la fata locului(carcasele oglinzilor), si ale mele si ale celuilalt sofer si plec catre sectia de politie.

Cu greu reusesc sa dau de politie, nimeni de gasit pe la sectia de politie din zona respectiva, 112 nu prea se sinchiseau nici ei. Dau declaratii, mi se spune ca voi fi chemat zilele astea la sectie, si eu si celalalt sofer.

La ce sa ma astept?
Ce-i de facut? Ma duc sa imi repar oglinda?
Mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii, daca o repar pe banii mei?

Edited by Nordstorm, 24 December 2016 - 21:21.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Tii facturi. Iei banii de la asigurator.

#3
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

View PostNordstorm, on 24 decembrie 2016 - 21:15, said:

La ce sa ma astept?
Ce-i de facut?

Fi un bun crestin si serbeaza Craciunul! :)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai procedat corect.
Poate ne tii la curent cu desfasurarea evenimentelor.

#5
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
De asta e buna o camera in masina.Posted Image
Daca te-ai dus la politie si duduia vinovata nu se prezinta in 24 de ore, isi poate pierde permisul.Posted Image

Cum or lua unele femei permisul....? Pe ce baza? Posted Image

Edited by Adi blondu, 24 December 2016 - 21:31.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Daca nu te misti repede te scoate pe tine vinovat Posted Image
Poze, declaratii, tot ce trebuie la politie. Ei iti vor elibera autorizatia de reparatie. Sper ca ai retinut numarul aleia.

Edited by andreic, 24 December 2016 - 21:33.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pune mana si citeste codul rutier, inclusiv ce se intampla daca tipa nu se prezinta in maxim 24 de ore.
Si ii trantesti o plangere penala, dar cu numar de inregistrarea.
Daca nu ti se raspunde,scri Minisitrului de Interne, care pana atunci o sa fie numit. Acuzi de nefacerea nimic, adica de favorizarea infractorului..
Nu ca aia o sa pateasca mare lucru, dar macar politistul o sa ia suturi..

#8
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Faza este ca pe mine nu ma incalzeste cu nimic daca ea isi pierde permisul.
Ma intereseaza sa scap cu cat mai putina alergatura, respectiv bani/timp pierdut.
Politaiul are in gand sa vin maine, la vreo 60km distanta de Bucuresti, la sectia de politie, in cazul in care da de celalalt sofer.
Respectiva nu cred ca s-a dus sa declare nicaieri, nimic, nu si-a strans nici resturile de pe carosabil, nu cred ca mi-a luat nici numarul, avand in vedere ca a oprit la vreo 150m distanta.

Am inteles ca daca nu vrea sa predea asigurarea, ramane doar procesul civil, ca solutie de recuperare a pagubei. Cine are totusi chef de asa ceva?

Mi-e ca intr-un final raman cu cateva sute de lei paguba, si benzina si timp pierdut pe drumuri.


LE:
Poze, poze, ce anume sa le arat in poze?
Numarul ei de inmatriculare?[e scris deja in declaratie]
Urmele mele de cauciuc de pe partea dreapta, care pot fi contestate din toate unghiurile?

Edited by Nordstorm, 24 December 2016 - 21:37.


#9
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

View PostAdi blondu, on 24 decembrie 2016 - 21:27, said:

...
Cum or lua unele femei permisul....?
...

Da' unii masculi? Si io cred ca este mai  multi :naughty:

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din cate stiam eu, in lege spune ca trebuie sa declari accidentul in 24 de ore.
La cum s-a comportat tipa, pot sa fac  pariu ca nu se va prezenta la Politie in acest termen. Mai ales ca maine e Craciunul si clar nu o sa ii arda..
Asa ca devine fuga de la locul accidentului, deci penal.
Sfaturile mele.
Maine te duci la Politie, ca sa se bifeze ca ai fost. Banuiesc ca ai alte planuri, dar de, iti urmaresti interesul....
Apoi te bucuri de Craciun, si mai ales de ziua urmatoare..
Iar marti mai faci un drum la Politie cu o hartie..Cum, NU S-A PREZENTAT., deci e FUGARA...
Poate tu o sa ai o paguba de cateva sute de lei, benzina, timp .. dar pe ea o sa o f...ta mai tare.
Si daca da $paga, trebuie sa dea mult mai mult decat scuze rahatul tau de oglinda..
Banuiesc ca te va cauta sa iti retragi plangerea..
Te ti tare, madam de la 1000 euro in sus+ o felatie, daca merita..Daca nu 2000....
PS. Sau tci din gura si scoti banul din buzunar, sau o repari pe asiguararea ta. Ca tot e Craciunul sa scriu o mica poezie..
"Si la anul care vine,
Avand dauna.
Asigurarea dumitale va creste"
Sincer, imi place rima..Suma nu o stiu.
Sarbatori fericite..

Edited by Prien, 24 December 2016 - 21:48.


#11
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Nu era genul de om sa merite o asa razbunare.

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View PostNordstorm, on 24 decembrie 2016 - 21:15, said:

(...)
Autoturismul meu si un autoturism venind din sens opus, ne-am intersectat oglinzile si am ramas amandoi fara ele.
(...)
Pățit cam la fel acu' niște ani buni, între Orșova și Porțile de Fier, celălalt nici n-a oprit. Sunat la 112, anunțat fuga de la locul accidentului, l-au prins în Orșova dar a zis că și-a „pierdut” oglinda ieșind din curte...Posted Image  I-a cam pierit glasul după ce am apărut și eu, cu ambele oglinzi în mînă (le recuperasem de pe jos) și cu urme de culoare pe fiecare. A încercat s-o arunce că eu aș fi trecut de axul drumului, dar cam degeaba, polițistul nu s-a lăsat impresionat.
E foarte bine că te-ai dus la poliție primul, acum nu prea mai ai multe de făcut, decît să aștepți ca lucrurile să-și urmeze cursul lor firesc...

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostPrien, on 24 decembrie 2016 - 21:40, said:

Din cate stiam eu, in lege spune ca trebuie sa declari accidentul in 24 de ore.
La cum s-a comportat tipa, pot sa fac  pariu ca nu se va prezenta la Politie in acest termen. Mai ales ca maine e Craciunul si clar nu o sa ii arda..
Asa ca devine fuga de la locul accidentului, deci penal. Lasi si ziua d eluni s atreaga, apoi marti mai scri o hartie..
Fuga de la locul accidentului e caz penal doar daca e cu victime. In cazul asta, doar ii ia permisul pt 30 de zile daca nu declara accidentul.

Edited by Robiacs, 24 December 2016 - 21:44.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNordstorm, on 24 decembrie 2016 - 21:42, said:

Nu era genul de om sa merite o asa razbunare.
In cazul asta declari ca tu esti vinovat si nu te mai plangi pe forumuri.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postpasilla, on 24 decembrie 2016 - 21:46, said:

In cazul asta declari ca tu esti vinovat si nu te mai plangi pe forumuri.

Stima si respect. Asa e. Sau ai bile sau nu.
Eu sunt ca zodie Scorpion. Daca imi spunea, scuze, semnez, era OK.
Dar la cum s-a comporta, ...
Poate in astea 30 de zile pocneste un om. Si il baga in spital.sau il omoara..
Dta in marinimia dumitale ....

#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Fuga de la locul accidentului :))) pentru un rahat de oglinda. Si mai suni si la 112 pentru asta. Voi sunteti sanatosi la cap?

#17
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Prien cred c-a dat cep la butoiul cu trăscău, altfel nu știu de unde aberațiile grave care le-a emanat.

Ca s-o luam pe scurt:
1. Accident -  e atunci cand exista victime (umane, sa inteleaga toata lumea); deci nu poate fi vorba de fuga de la locul accidentului.
2. In urma declaratiilor si vizionarii pagubelor de pe masina, se va stabili vinovatul. Din pacate, va trebui sa te prezinti la politie atunci cand esti chemat, desi e perioada sarbatorilor.

Edited by Lipsum, 24 December 2016 - 21:59.


#18
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010

View Postbicosu, on 24 decembrie 2016 - 21:55, said:

Fuga de la locul accidentului Posted Image)) pentru un rahat de oglinda. Si mai suni si la 112 pentru asta. Voi sunteti sanatosi la cap?

Sefule, n-am nevoie de caterincile tale ieftine. Situatia nu a fost asa de simpla, precum iti place tie s-o prezinti.
Trebuie sa te duci la sectia de politie din zona respectiva. Daca nu gasesti pe nimeni acolo, tu ce faci? Eu am fost la primarie, ca sa incerc sa dau de agentul de politie.
La primarie inchis. Ce faci? Eu am sunat pe cineva de la primarie...
Respectivul imi spune ca nu stie cum sa dea de politai, si imi zice sa sun la 112, ca voi fi redirectat catre agent, de la dispecerat.
Respectivul era primarul. Dispeceratul imi zice ca voi fi sunat, bla bla, stau vreo 30 de minute degeaba.
Sun iar, da da, va suna... Mai stau 15 minute. Nu ma suna nimeni.
Sun eu la o alta sectie de politie care nu era in raza respectiva, dar totusi politaiul imi da o mana de ajutor si imi face rost de numarul agentului responsabil in zona accidentului.

Evident, la tine e simplu, 2 prosti, si-au rupt oglinzile si unul dintre ei a sunat la 112...
Iti doresc sa nu fii tu, data viitoare, prostul ala, care sa stea pe drumuri pentru atata lucru, sau poate pentru chiar mai putin de atat.

Edited by Nordstorm, 24 December 2016 - 22:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate