Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lenovo P2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
819 replies to this topic

#127
mflorind

mflorind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2008
Până la urmă merită 7 sau nu?

#128
manci

manci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.03.2007
Am vorbit azi la Vodafone. Serviciul VOLTE a fost in teste, BETA, si momentatn nu e functional. Posibil pe la vara.
Din ce stiu, Orange il are functional - din ce vad pe la prieteni, alte telefoane binenteles.

View Postmflorind, on 19 aprilie 2017 - 09:44, said:

Până la urmă merită 7 sau nu?
Eu am facut update chiar cand an cumparat telefonul, doar m-am logat cu contul de google, fara altceva instalat. Pot spune ca nu am nici un fel de problema. Fara nici o aplicatie sa ceara restart sau sa blocheze, primesc toate notificarile. Bateria tine super mult.
Singura chiestie observata si de care stiu si cei de la Lenovo ca e bug, e faptul ca, la Battery Stats, apare CPU ca are consum mare, ceea ce se pare ca se si intampla. Defapt, ar sta mai mult la frecvente mai mari pana intra in cele de idle. Cam asta e singura problema la mine. Dar nu ma deranjeaza, la cat tine bateria.

Edited by manci, 19 April 2017 - 10:32.


#129
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Se pot configura butoanele fizice sa fie la fel ca cele de la Samsung (stanga jos = meniu contextual, centru jos = buton fizic Home, dreapta jos = buton back)

Se poate configura ca butoanele soft din partea de jos sa nu mai apara?

Cu cat % estimati dupa 4 luni de utilizare ca a scazut capacitatea reala a bateriei (preferabil masurata doar pe aceasi versiune de soft - fara upgrade-uri/modificari)

#130
reptilinius

reptilinius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.11.2014
salut.
proaspat posesor de P2 32Gb, dupa 2 ani jumate de Lenovo S860 (ales tot datorita capacitatii bateriei) care incepe sa-si arate varsta si vechimea procesorului
folosesc in continuare S860-ul cu 2 cartele iar P2-ul il tin doar cu cartela de Digi si un card de 64 de care n-am nevoie inca dar l-am pus sa nu se simta singur sim-ul in tavita
initial m-am uitat la Xiaomi ( Redmi Note4 are in plus fata de P2 portul IR care mi-ar fi fost folositor uneori si in minus capacitatea bateriei) si l-as fi comandat din ciaina dar am preferat Lenovo-ul luat din Ro
mult feedback nu am sa dau, nu sunt 2 zile de cand am aprins telefonul si o zi de cand il folosesc efectiv, in mod clar raman la 6.0.1 S048_161111_ROW  deocamdata, am experienta neplacuta la Lenovo cu update-urile (la S860 ultimul update m-a lasat cu semnal foarte prost spre deloc la GPS si relativ slabut la wireless)
am pus pe el Nova Launcher, la fel ca pe celalalt telefon, inca ma chinui cu lipsa profilurilor (General, Silent, Outdoor, etc) si inca incerc sa-mi dau seama cum dracu sa schimb imaginea de fundal de la lockscreen (background-ul din meniuri l-am schimbat, aia e simplu de facut)
cred ca dupa vreo 2 saptamani o sa ma pot exprima cu adevarat cu privire la baterie, cat ma tine cum se comporta, dar nu stiu cat de relevant o sa fie cazul meu fiindca nu instalez chestii gen aplicatia de facebook (care haleste in draci baterie, mai ales facebook messengerul)
deocamdata sper ca o sa pot declara P2-ul Nokia 6310 al smartfoanelor :)
chipintaci

#131
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostProwler, on 21 aprilie 2017 - 14:33, said:

Cu cat % estimati dupa 4 luni de utilizare ca a scazut capacitatea reala a bateriei (preferabil masurata doar pe aceasi versiune de soft - fara upgrade-uri/modificari)

Un procent f mare la mine = 20% dupa 5 luni.
Este cea mai mare scadere de capacitate in timp f scurt la o baterie de telefon, de 20 de ani de cand le folosesc.
Acelasi soft stock de fabrica. Mai raman acum > 4000 mAh care sunt arhisuficienti, dar in ritmul actual de uzura trebuie inlocuita in 2018.
Culmea este ca am protejat bateria, cu incarcare lenta si maxim 40 de incarcari pana acum. (inclusiv cele auto cu navigatie GPS)
Perioada medie de folosinta pe baterie a scazut de la 6,5 zile la inceput, la 5 zile acum, dar ramane mult peste competitori.

reptilinius: Si pe mine ma enerveaza mult lipsa profilurilor, lipsa care nu a fost remediata cu noile update-uri. Era un avantaj fata de competitori, pe care l-au pierdut din prostie.
La fel inca nu avem feedback pozitiv despre remedierea problemelor de focalizare automata, pe luminozitate medie/slaba ale camerei principale, cu noile update-uri.
Numai in mod Pro cu focalizarea manuala poti scoate fotografii bune cu detalii ok.
Este un Motorola al telefoanelor de azi in ce priveste emisia-receptia pentru toate benzile de frecvente si tipuri de transmisii.
La acest capitol este the best from Romanian market si nu este egalat la total performante de asa-zisul S8 new...
Fabricat de Motorola mobility, un brand mare high quality care a ajuns sa fie mancat de alti giganti consumer de azi.

Edited by gry2000, 22 April 2017 - 11:34.


#132
reptilinius

reptilinius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.11.2014
Camera ma intereseaza prea putin spre deloc, oricum e zece clase peste cea de la S860, care a fost foarte slaba comparativ cu altele din aceeasi categorie.
Din punctul meu de vedere bateria sa ma tina minim 3 zile in conditiile mele decente zic eu de folosire si e ok, gps-ul am vazut ca functioneaza brici, iar chestie care ma intereseaza, wi-fi-ul il folosesc inclusiv cu app-uri de diagnoza si detectie a routerelor si alta chestie care ma scoate din sarite: nu gasesc o husa book type cu fereastra transparenta, am gasit numai mizerii de huse si doar intregi.

#133
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
20% dupa 5 luni este urias! Daca se mentine tendinta in maxim 1.5 ani trebuie inlocuita - dar in plus inteleg ca bateria este built-in - asa ca ce poti face? iei alt telefon?!
Exista si alti useri care confirma acest fapt?

Vine cu folie din fabrica sau trebuie cumparata separat? Daca da, folia e de plastic sau e de sticla?

Se gaseste husa originala gen carticica cu flip in lateral - eventual cu fereastra transparenta?

#134
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Eu de cateva zile am un bug la ringtone, se intrerupe imediat ce imi intra apelul , am incercat cu toata lista de ringtones si nici factory reset n-a ajutat
Mie bateria dupa o luna si ceva mi se pare la fel

#135
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Intrebare de profan: Este vreo deosebire intre LENOVO VIBE P2 si LENOVO  P2 ?

#136
mflorind

mflorind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2008
gry2000 cum ai activat încărcarea lentă? La mine tot timpul apar 2 fulgere la încărcare ceea ce înseamnă că se încarcă rapid.

#137
reptilinius

reptilinius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.11.2014

View PostProwler, on 23 aprilie 2017 - 15:30, said:

..................

Vine cu folie din fabrica sau trebuie cumparata separat? Daca da, folia e de plastic sau e de sticla?

Se gaseste husa originala gen carticica cu flip in lateral - eventual cu fereastra transparenta?

salut
folia care se gaseste in cutie este de plastic, eu n-am reusit s-o pun cum trebuie si am aruncat-o, urmeaza sa pun o alta folie
husa originala este una transparenta, dintr-un plastic foarte tare, care e doar pentru spate si laterale si din pacate pana acum n-am gasit husa de care zici, sper sa apara (cel mai probabil cei de la Nilkin o sa scoata primii, dar am fost extrem de dezamagit de calitatea ultimelor 2 huse luate pentru S860.....extrem de casante)

#138
mflorind

mflorind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2008
https://lajumate.ro/... aici poți lua husă flip.

#139
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostProwler, on 23 aprilie 2017 - 15:30, said:

20% dupa 5 luni este urias! Daca se mentine tendinta in maxim 1.5 ani trebuie inlocuita - dar in plus inteleg ca bateria este built-in - asa ca ce poti face? iei alt telefon?!

Este intr-adevar uriasa scaderea de capacitate, dar acumulatorul se poate schimba la service contra cost.
Inca nu stim daca va fi cazul, adica daca aceasta scadere de capacitate e liniara.

mflorind: Utilizeaza un charger de 1000 mAh.

#140
mflorind

mflorind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.10.2008
Nu știu dacă e bine să utilizăm încărcătorul de 1000 mAh fiindcă bateria nu se va încărca niciodată la capacitatea maximă. Eu zic cel puțin încărcătorul de 2000 mAh fără fast charger care e prevăzut la cel original.

Edited by mflorind, 25 April 2017 - 13:45.


#141
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Eu fac electronica din 1987 si nu am gasit pana acum in teorie si in practica acest lucru.
O baterie este recomandabil sa o incarci cu 1/10 C.

La 5100 mAh trebuie sa ai 510 mAh recomandat.
Bateria, oricare ar fi ea si orice tehnologie ar avea, se incarca complet indiferent de curentul de incarcare, difera doar timpul de incarcare.

Edited by gry2000, 26 April 2017 - 16:47.


#142
zzava96

zzava96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.04.2017
Este mai bun Lenovo P2 ca Huawei Nova?   Eu l-aș lau mai mult pentru baterie, dar dacă spuneți că după câteva luni se duce 20% din ea..

#143
vyomin

vyomin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.03.2011
Cred c-as opta si eu pentru un Nova,avand în vedere că ,în afara bateriei,au caracteristici asemănătoare.Mai ales că despre P2 nu zice nimeni c-ar avea o problema cu bliț-ul care arde de-a dreptul imaginile care datorită lui ies spălăcite!

#144
zzava96

zzava96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.04.2017
Mulțumesc, m-ai făcut să nu-mi mai returnez telefonul .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate