Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reziliere Contract Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Salutare,

Abonamentul meu Telekom( teoretic expira la data de 5 ianuarie 2017) intrase in ultimele 2-3 luni si am fost sunat(undeva in luna noiembrie)  pentru prelungire. Am primit o oferta bunicica comparativ cu ce aveam si am zis DA pentru prelungire pe 2 ani. Platesc undeva la 11E pe luna. Din ce imi aduc aminte a fost oferta primita pentru ab de 15 euro, redus ca bonus de prelungire la 11.  Nu am primit terminal cadou, sau alte beneficii. As dori sa reziliez contractul si as vrea sa stiu daca trebuie sa platesc ceva aditional si de asemenea cum sa procedez.
Multumesc, Sarbatori Fericite!!!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Scrie in contract ce trebuie sa platesti (clauza de reziliere) pentru ca ai beneficiat de o oferta promo, in schimbul prelungirii pe 24 luni.

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca atunci , in noiembrie (adica acum o luna) ai modificat abonamentul (si automat contractul) zicand DA ar trebui sa astepti sa treaca cei doi ani de prelungire ! Nu ne-ai dat suficiente date despre prevederile contractului si nu ma pot pronunta ! Oricum tu singur ai aprobat prelungirea , asa ca ...Sarbatori fericite !

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Trimiti solicitare reziliere impreuna cu copia CI. Te vor suna si iti vor spune cat ai de plata.

#5
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Well, sa zic sincer, nici nu cred ca am primit inca acel contract prin posta, cel putin eu nu l am vazut. Intrebarea este, de ce trebuie sa platesc clauza de reziliere daca eu nu sunt multumit de serviciile oferite de acestia ?

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostKiddosu, on 24 decembrie 2016 - 12:18, said:

Well, sa zic sincer, nici nu cred ca am primit inca acel contract prin posta, cel putin eu nu l am vazut. Intrebarea este, de ce trebuie sa platesc clauza de reziliere daca eu nu sunt multumit de serviciile oferite de acestia ?
Pai daca n-ai primit si nu ai semnat nimic in acest sens , nu trebuie sa mai iti bati capul . Mergi cu 35-40 zile inainte si faci o notificare scrisa ca nu mai vrei sa fii  clientul lor .

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKiddosu, on 24 decembrie 2016 - 12:18, said:

Intrebarea este, de ce trebuie sa platesc clauza de reziliere daca eu nu sunt multumit de serviciile oferite de acestia ?
Cand ai prelungit erai multumit de serviciile lor? Posted Image
Uite tocmai de aia trebuie sa platesti clauza de reziliere, pentru ca ai prelungit contractul, si nu, nu e nevoie de semnatura ta fizica.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ca sa nu stai incordat de sarbatori, suna acum la 1234 si afli exact cat ai de platit. E gratis. (apelul la 1234).
Unii au reziliat fara nicio taxa (si eu printre ei, dar pe motiv de crestere pret la dth. Si am reziliat toate 3 servicii atuñci). Altii au platit rezilierea.
In trecut (pe timpul Romtelekom) m-au sunat de 3 ori si m-au convins cu 3 oferte sa raman la ei.
Acum la T, s-a incheiat contractul fara nicio incercare de oferta din partea lor.
Trimiti cererea cu copia ci si in 30 zile ai scapat (cu costuri din partea ta).

#9
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
pentru ca nu am beneficiat de o reducere reala, sau de o oferta de pus in rama, got it ? eu imi doream sa trec la ab de 25E pentru a lua HTC 10 dar aparent nu se poate decat cu un nou abonament, which sucks...

#10
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Au inceput clientii si ANPC-ul (parca) sa dea in judecata companiile de telefoane (vodafone) pt acea clauza de penalizare la reziliere .
Au castigat la 2 "curti" Urmeaza si a treia prin primavara. Cand au raspunsul (si e pozitiv/in favoarea clientilor)ii dau si eu in judecata(telekom) .
Clauza e considerta de judecatori abuziva. Mai ales cand nu beneficiezi de telefoane reduse sau daca reducerile de care ai
beneficiat nu depasesc valoarea despagubirilor cerute de companie pe perioada in care ai fost abonat.
Este de urmarit subiectul pe net .
La mine e si mai simplu :a zis "Da vreau" mama mea care are 80 de ani ...dar nu ea este titularul ci sotia mea. Sotia mea nu a locuit nici odata la adresa unde e tel.CI pe alta adresa.
Mamei nu i sa cerut sa se identifice.Inregistrarea este in defavoarea lor(Voda).
Faceam asta acum(nasul meu e avocat si chiar vrea sa se bage...) dar sunt sarbatorile si chiar vreau sa astept hotararea
ultimei curti(cred ca Suprema) ca la cea de Apel, Voda. a pierdut
De dat in judecata ii dau si daca aia pierd. Sotia mea NU a spus DA vreau contract.

Edited by goguboeru, 24 December 2016 - 17:00.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Clauza aia de reziliere nu e abuziva in sine ci doar daca "promotia" de care a beneficiat clientul e umpluta cu aer, ca in majoritatea cazurilor.

Edited by rosix, 24 December 2016 - 18:10.


#12
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Abuziva sau nu doua instante au zis : neee nu e bini ase ' !
Lasa Rumanu' in pace sa se duuuuca unde vrea iel.

Io astept sa vaz ce zice si a treia. CaCU  justitia noastra uneori mai stai si te minunezi.

Edited by goguboeru, 24 December 2016 - 18:20.


#13
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

View Postgoguboeru, on 24 decembrie 2016 - 18:18, said:

Abuziva sau nu doua instante au zis : neee nu e bini ase ' !
Lasa Rumanu' in pace sa se duuuuca unde vrea iel.

Io astept sa vaz ce zice si a treia. CaCU  justitia noastra uneori mai stai si te minunezi.

mai asteptam umpic atunci si vedem dupa. oricum e o mare mizeria toata chestia asta.

#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă nu au trecut 14 zile poți suna să te întorci la oferta veche, apoi poți renunța.

#15
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Hai sa va zic cum vroiau sa o incalte pe Soacra mea.

Decedeaza Socrul. Soacra face "diligentele" sa treaca abonamentul pe numele ei .
Dau astia de la telekom telefon si o ametesc(79 ani) si zice DA,da bineinteles ca nu stie pt ce
Vine contractul nou . Bineinteles ca vreo' 100 de lei pe luna telefon fix si tv .Fara net sau altceva.
Nu mai stiu oferta ca m-a apucat "fandaxia"instant.

Iau contractul si ma uit sus in dreapta la data scrisa de ei a trimiterii .
Ok ma incadrez in cele 14 zile lucratoare ca sa reziliez fara penalizari.
In a 11 zi sunt la telekom sa reziliez contractul.Iau nr de inregistrare cu data. Ok .
Constat acolo ca Socrul meu trebuia sa primeasca de la telecom 3 (trei) lei .
OK fac cerere sa "dea punguta cu 3(nu 2 )bani" inapoi.
DuPE catva timp vine o factura :500 si ceva ,bineinteles penalizare de contract reziliat.
Sun la ei :
-Beeei vezi ca ma incadrez in timp , ce faci ? Ma smecheresti?
-A nuu.. facem acum o sesizare si se rezolva, zice telecomu'.
Dupa 2 saptamani alta factura la fel.
Sun la telekom.:
-Beii voi vreti sa va dau in judecata pentru inselaciune/nerespectare termeni contractuali/sau ce s-o gasi , vezi ca cer cheltuieli de
judecata 3000 de euro onorariul avocatului(platesc io tva-ul si impozit pt onorariu si tot suntem multumiti si io si avocatu') si despagubiri? Ce faceti?
-A scuzati , o sa vina o alta factura care o sa fie "corespunzatoare" peste 2 saptamani.
Inca nu a venit. De abia astept sa calce pe bec .Am vorbit cu avocatul(nasu) deja.Posted Image

PS Ideea e ca trebuie citit contractul bine .Vezi data trimiterii scrisa /tiparita in dreapta sus si vezi daca te incadrezi in cele 14 zile lucratoare.
Atentie in lege scrie ca daca termenul este dat in zile nu se ia in calcul prima si ultima zi .
Deci practic sunt 16 zile lucratoare in care poti depune cererea de reziliere .(nu va contrazice-ti cititi legea inainte ,ca mine)
Dar e bine ca cei care nu se incadreaza sa mai astepte putin hotararea Curtii Supreme ca poate scapam de clauza asta.

Edited by goguboeru, 11 January 2017 - 22:50.


#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Păi și dacă poșta face două săptămâni?
Sigur nu trebuie să te uiți la data când primești efectiv contractul?

Pe lângă asta, abia am reușit să înțeleg cuvintele așternute în postare?

#17
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Pt  KyKy....
incalte  = insela /manevra dupa bunul plac
Beeei /Beii = Bai(argou) = individule ! omule !
diligentele = isi da osteneala  
ametesc = pacalesc
fandaxia = inchipuire ( pt mine in acest caz :nebunia)
io = eu
calce pe bec = sa greseasca

Alte nelamuriri va rog?
Va stau la dispozitie cu lamuriri suplimentare daca este cazul.
Am incercat sa redau cat mai fidel dialogul KafkianoCaragialesc .

Legat de data de pe plic, da e buna si aia dar cum dovedesti ca acela este plicul in care a fost trimis contractul ca toate plicurile sunt la fel.
Ma refer la cele in care vin facturile care sunt la fel cu cel in care a fost contractul .

PS : nu sunteti Roman ?Nu traiti in Romania?
Daca nu ,imi cer scuze . Am pus un vocabular .
Noi Romanii am citit Marin Preda,Zaharia Stancu ,Anton Pann, George Calinescu, Caragiale si
suntem obisnuiti cu expresiile de mai sus chiar si cu expresiile de argou.

Edited by goguboeru, 12 January 2017 - 00:43.


#18
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postgoguboeru, on 12 ianuarie 2017 - 00:38, said:

Legat de data de pe plic, da e buna si aia dar cum dovedesti ca acela este plicul in care a fost trimis contractul ca toate plicurile sunt la fel.
Tu nu trebuie sa dovedesti nimic pentru ca nu tu esti cel acuzat de rele practici si de nerespectarea legislatiei privind contractele la distanta ci Telekom e. In plus, evident ca nu pot dovedi nimic pentru ca plicul e in posesia ta, nu a lor. Si mai in plus, conform legislatiei ce ar trebui sa protejeze consumatorul, cand o clauza contractuala, o situatie, etc. se poate interpreta in mai multe feluri, in mod obligatoriu trebuie interpretata in favoarea consumatorului. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate