Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Un linux mai amarit ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Configuratie: Pentium 133, 32 ram, cdrom, hdd 540 MB, pv amarita, etc.
Ma gindeam sa instalez un mandrake 8.0 sau 8.2.
Merge pe configuratia asta? (dar sa se miste acceptabil adica cam cum se misca win95osr2 - care merge chiar bine)
Recomandati altceva? (eventual FreeBSD sau alta distributie de Linux, etc.)
Ce suita office recomandati care sa deschida (si eventual sa salveze) fisiere word, excel si power point? La fel una mai amarita care sa mearga acceptabil atit ca viteza cit si ca functionalitate.
(Open Ofice, Star Ofiice, AbiWord ....)

10x in avans pentru sugestii
:help:

#2
SAdy

SAdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.01.2003
linuxul se lauda ca merge pe configuratii oricat de "amarate" si are dreptate, saracu', dar celelalte aplicatii mai ales pt. X... s-ar putea sa nu-ti mearga. pardon, sa nu ai spatiu pe hdd pentru ele.
da, daca ai loc pt. x si kde, ai koffice - mic si rau.
succes!

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Pe configuratia ta, mai ales daca vrei si X, e bun un RedHat 5.x MAXIM. Celelalte distributii mai noi nici macar nu vei reusi sa le instalezi, din lipsa de hard mai ales...

Un astfel de RedHat 5.x il poti face sa intre cam in 350MB cu tot cu X, editoare, compilator C/C++...

#4
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
10x 4 replies ...

Nu vreau decit echivalent Word, Excel, PowerPoint (sau chiar fara asta), Comander (midnight, sau era unu chiar mai tare ceva cu X parca), Mail, Surf, Acrobat reader, Winamp. Doar atit! Nu vreau nimic altceva, decit ceea ce este necesar pentru o eventuala instalare a vreunui soft ulterior (probabil ca imi trebuie compilator ..., etc)

... trecere w95osr2 la *nix like ==> Motive de licenta :-(

#5
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
... mi-am amintit: XNC (X Northern Captain).

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
RedHat 5.x e PERFECT pentru ce vrei si mai ales pentru ce configuratie ai :)

Eu mai am acasa parca RedHat 5.1 cumparat (distributia comerciala) :D E cd boot-abil.

#7
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
... sper ca are inlocuitor pentru SOLITAIRE ?!? ca altfel o anumita persoana de gen +o va fi very upset ...   :rolleyes:

#8
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Aceeasi sugestie iti pot da ca si bibicu. Eventual ai mai putea incerca un Slackware.
Din pacate la partea de office nu prea ai nici o posibilitate. Daca vrei sa "vezi" fisiere MSOffice iti trebuie StarOffice sau OpenOffice care ocupa cam cat tot hdd-ul tau. Daca vrei numai pt. fisiere word, poti incerca AbiWord care stie sa le deschida, dar "sufera" de o gramada de incompatibilitati la documentele word mai "fancy" facute cu versiuni noi de MSWord.
Din pacate nu exista inlocuitor pentru solitaire... Sau cel putin nu in RH 5.x si Slackware. Dar poti sa te consolezi cu ideea ca femeile in general nu se impaca cu linuxul... :)

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Există o mulțime de jocuri gen Solitaire pe Linux. De PySol și Xpat2 mi-am amintit acum, pe loc. Vezi la http://www.solitaire.../sol_linux.html

#10
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
my advice for you is: Debian :D

#11
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
o alta idee ar fi QNX-ul care este super....................

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate