Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alternativa pt. Google Analytics care este grav afectat de spam

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Caut alternativa pt. Google Analytics care este grav afectat de spam

De ceva timp statisticile Google Analytics ale unui site minor cu sub 10 click-uri pe zi, pe care îl am de multi ani, au devenit irelevante din cauza unui spam care din câte am citit nu se poate elimina și afectează grav îndeosebi siturile cu putini vizitatori injectând de la câteva până la zeci de click-uri false pe zi (vezi poza atașată cu vizitele false marcate în dreptunghiuri negre).

Exista vreo alternativa la Google Analytics, de preferat free și bineînțeles neafectata de spam?

Attached Files



#2
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
not set stiu ca apare cand vizitatorul este logat la contul de google.

#3
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
"The main characteristic of ghost spam is that it never visits your site. Instead, it uses the measurement protocol to reach your GA directly. For that reason, this type of spam always leave a fake hostname or leaves an "undefined" hostname which will appear as (not set) in your reports."
Sursa: https://www.ohow.co/...ogle-analytics/ (sfaturile date pe site sunt însă impractice)

#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
not-set cu siguranta nu este rezultatul unui spam.

Incearca sa cercetezi ce este acest not-set inainte sa faci afirmatii de genul asta.

Nu are sens sa explic ce este, pt ca nu asta e topicul, si e mai bine sa afli chiar tu, dar fii convins ca nu e nici un spam.

Nu ai ce alternative sa cauti. Protejeaza-ti siteul de atacuri si elimina prin filtre traficul venit din spam.

#5
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmaxtron_69, on 19 decembrie 2016 - 22:14, said:

not-set cu siguranta nu este rezultatul unui spam.

Incearca sa cercetezi ce este acest not-set inainte sa faci afirmatii de genul asta.

Nu are sens sa explic ce este, pt ca nu asta e topicul, si e mai bine sa afli chiar tu, dar fii convins ca nu e nici un spam.

Nu ai ce alternative sa cauti. Protejeaza-ti siteul de atacuri si elimina prin filtre traficul venit din spam.

ce filtre ? si eu sunt curios;

not set, repet este de la cautarile facute cand esti logat pe contul de google si conexiunea este https.

#6
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
1) Mi-am pus deja un filtru pentru not-set adică sa nu mai afișeze nimic cu acel atribut not-set. O vreme a funcționat (vreo doua luni) și pe urma iar au început sa apară not-set-uri.

2) Faceți abstracție de not-set ca sa nu ne blocam în el. Celelalte spamuri din imagine cum le scot? Cineva spune ca pot fi puse filtre.

#7
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
https://www.ohow.co/...oogle-analytics
Attached File  analytics2.jpg   161.09K   23 downloads initial
Attached File  analytics3.jpg   145.72K   23 downloads dupa aplicare filtre
Attached File  analytics1.jpg   185.6K   21 downloads cum arata graficul cu cele 2 seturi de date

#8
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Numai ca filtrele acelea trebuie mereu reactualizate și în final ajungi sa te ocupi doar de scos spam-ul din Google Analytics. M-am tot îndeletnicit cu asa ceva și m-am lăsat păgubaș. E un război pierdut.

#9
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Asta e situatia. Vrei sa ai date corecte te ocupi.

#10
Gabriel_Adrian

Gabriel_Adrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2017
Am auzit de SimilarWeb ca ar fi mai precis, fiind folosit de Ad Networks: https://www.similarweb.com

#11
tetea

tetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.05.2005
O alternativa pentru Analyctis este statcounter.com

#12
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Merita sa fii Google Analytics certified in Romania anului 2017?
Intreb pentru un prieten care nu lucreaza in IT Posted Image

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Asta-i vreo certificare ca stii folosi Google Analytics?

#14
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
@ dani.user  Da. Citez de pe support.google .com:
"About Google Analytics Individual Qualification (IQ)
The Google Analytics Individual Qualification (IQ) is a demonstration of proficiency in Google Analytics that is available to any individual who has passed the Google Analytics IQ exam.
Why earn an individual qualification? While Google Analytics is easy to use for beginners, it's also a very powerful tool in the hands of knowledgeable users. Qualified users will be effective at leveraging Google Analytics within their organizations and at helping others to do the same."


#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Asa este dar sa nu te astepti sa fii platit pentru asta...

#16
Gyony01

Gyony01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2010
Ca și alternativă poți folosi Piwik.

#17
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmeowth, on 17 iunie 2017 - 02:03, said:

Merita sa fii Google Analytics certified in Romania anului 2017?
Intreb pentru un prieten care nu lucreaza in IT Posted Image

Nu. Certificările nu au nici o valoare în România. Poți să le arăți 7000 de certificări, oamenii tot vor prefera să lucreze cu Gicu de la colț, că o cunosc ei pe mama lui, care a fost colegă de bancă într-a șaptea cu actuala nevastă.

Dacă vrei să pleci în străinătate, e altă poveste. Ia-ți toate certificările oferite de Google, dacă se poate ia și certificările similare de la Bing și a doua zi după ce ajungi, ești angajat.

Edited by inius, 23 October 2017 - 12:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate