Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Subtitrare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
canalet

canalet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.07.2005
Salut

Daca ma puteti ajuta va sunt recunoscatoare.  Nu prea am citit multe topicuri dar cum nu ma prea pricep sper sa am o scuza. Sunt presata si de timp. Am un documentar in format svcd cu subtitrare intr-o limba straina.
Am si subtitrare in romana in format sub separata. As vrea sa stiu cum s-ar putea sa sterg subtitrarea aia lipita si sa o pun pe asta in romana. Si asta daca se poate simplu si repede ca dupamiaza am o prezentare in fata unor elevi si ar fi indicat sa citeasca ei decit sa povestesc eu.Daca trebuie cumva vreun program de conversie din svcd in alt format v-as ruga sa ma indrumati.

Multumesc, Diana S.

#2
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 canalet, on Feb 8 2006, 11:18, said:

Salut

Daca ma puteti ajuta va sunt recunoscatoare.  Nu prea am citit multe topicuri dar cum nu ma prea pricep sper sa am o scuza. Sunt presata si de timp. Am un documentar in format svcd cu subtitrare intr-o limba straina.
Am si subtitrare in romana in format sub separata. As vrea sa stiu cum s-ar putea sa sterg subtitrarea aia lipita si sa o pun pe asta in romana. Si asta daca se poate simplu si repede ca dupamiaza am o prezentare in fata unor elevi si ar fi indicat sa citeasca ei decit sa povestesc eu.Daca trebuie cumva vreun program de conversie din svcd in alt format v-as ruga sa ma indrumati.

Multumesc, Diana S.

Singura solutie este sa pui subtitrarea in limba romana dar sa fie incadrata de un chenar pe fond negru in asa fel incat sa nu se vada vechea subtitrarea. Asta o face TmpgEnc.

#3
Corcodel

Corcodel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.11.2005
In XP, atunci cind ruleaza filmul apare in bara de meniu ( in dreapta jos)o sageata verde rasucita. Daca dai click pe ea iti apar meniuri de unde poti scoate subtitrarea

Edited by Corcodel, 08 February 2006 - 12:48.


#4
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 Corcodel, on Feb 8 2006, 12:48, said:

In XP, atunci cind ruleaza filmul apare in bara de meniu ( in dreapta jos)o sageata verde rasucita. Daca dai click pe ea iti apar meniuri de unde poti scoate subtitrarea

Diana are subtitrare permanenta adica este inclusa in imagine si nu are cum sa o stearga ...dupa cum am mai spus poate sa puna subtitrarea in limba romana incadrata in chenar negru acea banda neagra peste subtitrarea din film...si pentru finete ar trebui ca liniile subtitrarii in limba romana sa fie un pic mai lungi ca sa acopere vechea subtitrare. Cred ca m-am facut destul de inteles.

#5
canalet

canalet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.07.2005

 Planetvideo, on Feb 8 2006, 12:57, said:

Diana are subtitrare permanenta adica este inclusa in imagine si nu are cum sa o stearga ...dupa cum am mai spus poate sa puna subtitrarea in limba romana incadrata in chenar negru acea banda neagra peste subtitrarea din film...si pentru finete ar trebui ca liniile subtitrarii in limba romana sa fie un pic mai lungi ca sa acopere vechea subtitrare. Cred ca m-am facut destul de inteles.

Nu am reusit sa fac nimic. Multumesc oricum! Nu stiu de ce, dar ce mi-ai recomandat tu cu Tmpgenc nu a mers pentru ca nu a recunoscut fisierul de pe svcd , sau ma rog a aparut o erore si nu il deschidea.
Dar pentru viitor mi-ai putea recomanda un program simplu care sa faca conversia intr-un format de ex avi care sa nu ocupe mult spatiu si sa nu fie nici pre complicat?

Attached Files



#6
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

 canalet, on Feb 8 2006, 23:05, said:

Nu am reusit sa fac nimic. Multumesc oricum! Nu stiu de ce, dar ce mi-ai recomandat tu cu Tmpgenc nu a mers pentru ca nu a recunoscut fisierul de pe svcd , sau ma rog a aparut o erore si nu il deschidea.
Dar pentru viitor mi-ai putea recomanda un program simplu care sa faca conversia intr-un format de ex avi care sa nu ocupe mult spatiu si sa nu fie nici pre complicat?
Cel mai bine ar fi sa demultiplexezi partea video si audio si apoi sa le remultiplexezi si cu o subtitrare selectabila care sa fie asa cum au spus antevorbitorii pe banda neagra . Cand demultiplexezi poti verifica fisierul video ca sa fi sigura ca intradevar are subtitrare permanenta si nu selectabila asa cum vei face tu.
Daca faci asa trebuie sa verifici intai playerul stand-alone care-l ai ca suporta subtitrari selectabile la formatul SVCD .
Nu-ti trebuia neaparat TMPGEnc .Il poti folosi doar pentru demultiplexare ( fac si alte soft-uri asta) .
Cu metoda asta nu vei pierde din calitate (care si asa probabil nu este stralucita in formatul SVCD) fiindca nu vei face encodare.
Vezi ca am un post pe tema asta aici :SVCD cu subtitrare selectabila
P.S. Despre ce e documentarul ? :) :D

Edited by PIGULIGU, 09 February 2006 - 08:51.


#7
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

 canalet, on Feb 8 2006, 23:05, said:

Nu am reusit sa fac nimic. Multumesc oricum! Nu stiu de ce, dar ce mi-ai recomandat tu cu Tmpgenc nu a mers pentru ca nu a recunoscut fisierul de pe svcd , sau ma rog a aparut o erore si nu il deschidea.
Dar pentru viitor mi-ai putea recomanda un program simplu care sa faca conversia intr-un format de ex avi care sa nu ocupe mult spatiu si sa nu fie nici pre complicat?

VirtualDub Mod cu filtru de subtitrare permanenta ca sa-ti puna subtitrarea direct pe imagine. Poti alege orice codec vrei Divx sau Xvid ca sa faci *.avi, este simplu, este mic si cred ca te-ai putea descurca cu el dupa ce-l studiezi mai indeaproape.

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In primul rand cateva setari pentru subtitrarea de tip SSA care se poate face cu Subtitle Workshop si care contine toate informatiile necesare inclusiv background pentru subtitrare. Dureaza 5 minute sa o obtii cu tot cu setari. Aceste setari se afla in Setari > Setari Salvare > SubStation Alpha.
In screenshot sunt setari pentru o subtitrare care sa arate bine:

Attached File  SubtitlesWorkshopSSA_Mtz_Settings.jpg   169.91K   457 downloads

Dupa ce se fac aceste setari se da Save As: SubStation Alpha.


In al doilea rand iar dati sfaturi pentru incepatori cu filtre in VirtualDub. Cel mai simplu de folosit este AutoGK pentru conversia in Divx (xvid) si despre asta este ghid pe aria video. Marimea ti-o alegi tu, dar cea recomandata este de 700 MB. In general dureaza de 2 ori durata filmului. Se apasa 2-3 butoane printre care si incarcarea subtitrarii SSA si se da start.
Asa va apare in AutoGK daca se apasa butonul de preview:

Attached File  AutoGK_Subs.jpg   149.04K   411 downloads

Asa va arata subtitrarea:

Attached File  SubtitlesWorkshopSSA_Player.jpg   113.44K   340 downloads


enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 February 2006 - 16:00.


#9
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
@ MTZ ,  :D daca facea ca-n link-ul dat de mine si acolo la varianta data de glumetu subtitrarea ar fi avut backgroud lat cat frame-ul nu cat textul ca-n varianta ta si astfel ar fi acoperit sigur tot scrisul original (desi aproape tot timpul varianta in ro este mai lunga decat cea in engleza) ramanand numai problema de sincronizare perfecta a timpilor - pentru ascunderea totala a scrisului original - dar si asta se poate incerca cu scoaterea timpilor cu avisubdetector - asta ca o gluma !

Edited by Mtz, 10 February 2006 - 15:09.


#10
canalet

canalet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.07.2005
Va multumesc la toti pentru ajutor. Acum am de treaba , fac diverse incercari. Oricum foarte rapid si simplu am reusit sa transform filmul in mpeg cu Cucusoft. Dupa care am facut exact cum mi-a zis Mtz cu Subtitle Workshop si a mers ok. Trebuie sa mai exersez asezarea pentru a acoperi subtitrarea veche complect dar ma descurc. Vreau sa mai incerc si cu AutoGK asa de curiozitate. Inca odata multumiri. Diana

PS: Documentarul este despre Codul lui Davinci

#11
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

 canalet, on Feb 14 2006, 14:52, said:

PS: Documentarul este despre Codul lui Davinci
Nu merita !!
Pacat ca nu pot sa-mi sterg post-ul  :D  dar oricum nu l-ai folosit  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate