Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vecini iesit din comun de idioti

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 PoeOvidiu, on 15 decembrie 2016 - 10:26, said:

Viata la tara nu e ca la oras. Oamenii au animale, animalele fac zgomot.
Eu am vecin care de 10 ani de cand stau aici se apuca de batut cuie, taiat lemne etc, dar numai seara dupa 10 si aproape zilnic. Asta e viata la casa.
Completare - asta e viața la casă atunci cînd ai vecini nesimțiți. Că-i la țară, la oraș, la casă sau la bloc - e irelevant.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 15 decembrie 2016 - 10:56, said:

A cui obligație? Posted Image
Iar butonul Raportează pentru ce-o fi?

ei, el inca nu stie la ce foloseste.... asa ca nu-i da idei....

Edited by arg, 15 December 2016 - 11:00.


#39
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 althea, on 15 decembrie 2016 - 10:56, said:

A cui obligație? Posted Image
Iar butonul Raportează pentru ce-o fi?
nu stiu a cui insa ar trebui sa fie cineva.
eu doar am vorbit in contextul in care tu ai zis ca niciun moderator nu poate citi tot ce e pe forum.....

#40
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 myshyk, on 15 decembrie 2016 - 10:09, said:

Mai gandeste-te bine, cine ce este. Ce sa cauti tu in curtea lor sa-i inveti cum sa-si organizeze gospodaria?

Cea mai mare prostie care poate sa circule in societatea romaneasca. Stim sa traim intr-o comunitate sau suntem animale ?
Sunt nascut/crescut la tara si stiu bine care e atmosfera dar oamenii trebuie sa se respecte intre ei si ca urmare sa-si gestioneze si lighioanele din curte ca atare.

Edited by atupi, 15 December 2016 - 11:03.


#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 vyctoras1985, on 15 decembrie 2016 - 10:44, said:

aia pentru ca nimeni nu s-a apucat sa dea o lege serioasa in sensul asta. faptul ca esti la tara nu justifica nimic. normal ar fi si cand ai de facut lucrari sau ceva sa anunti in prealabil. altfel poate unii au copil mic si n-au bani sa isi puna termopane de jdemii de euro .... de ce sa fie obligati sa suporte toate zgomotele?

Nu cred ca este in lume vreo lege care sa interzica unui caine sa latre. Dar fa o propunere la noul parlament ca poate se da la noi prima.

#42
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 arg, on 15 decembrie 2016 - 10:59, said:

ei, el inca nu stie la ce foloseste.... asa ca nu-i da idei....
aici paralela cu butonul raporteaza e irelevanta. cui sa raportezi despre un caine care latra si cum in conditiile in care nu exista lege ce sa specifice clar ce si cum? asta e o chestie care tine pur si simplu de politic si bunul simt al sefilor....

#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
uite o postare din 2012, nu stiu daca mai sunt valabile indicatiile - ma refer la partea cu codul civil.

""25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;" constituie sanctiune contraventionala prev.de Legea nr.61/1991 rep.si se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei.Se aplica si proprietarului cainelui care prin latrat permanent tulbura linistea publica a locuitorilor din zona.Si in proiectul de modificare a Legiinr.61/1991 se prevede expres ca prin zgomot se retine si latratul cainelui.Iar potrivit Codului Civil, vinovat de producerea prejudiciului cauzat de animale este proprietarul acestuia.
"Art. 1.375. - Proprietarul unui animal sau cel care se serveste de el răspunde,independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a
scăpat de sub paza sa."

#44
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 PoeOvidiu, on 15 decembrie 2016 - 11:01, said:

Nu cred ca este in lume vreo lege care sa interzica unui caine sa latre. Dar fa o propunere la noul parlament ca poate se da la noi prima.
prietene...stim ca animalele sunt cum sunt. asta nu inseamna ca e obligatoriu sa le si ascultam latrand. se pot lua masuri gen dresaj sau botnita.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 vyctoras1985, on 15 decembrie 2016 - 11:02, said:

prietene...stim ca animalele sunt cum sunt. asta nu inseamna ca e obligatoriu sa le si ascultam latrand. se pot lua masuri gen dresaj sau botnita.

Se pot lua masuri dar multi nu le iau.
Am niste vecini in bocul de langa care lasa cainele pe balcon cu geamul deschis si toata ziua schelalaie.

Edited by arg, 15 December 2016 - 11:06.


#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 PoeOvidiu, on 15 decembrie 2016 - 11:01, said:

Nu cred ca este in lume vreo lege care sa interzica unui caine sa latre. Dar fa o propunere la noul parlament ca poate se da la noi prima.

Nu dar stapanul poate sa gestioneze situatia daca e om normal la cap si-si respecta vecinii. Orice caine latra si de aia il tii in curte dar daca urla ca nebunu e ceva in neregula.
Sa nu mai spun ca nu ne trebuie lege ptr orice tampenie pe care bunul simt ar trebui sa o reglementeze.

Edited by atupi, 15 December 2016 - 11:06.


#47
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 arg, on 15 decembrie 2016 - 11:04, said:

se pot lua masuri dar multi nu le iau.
asa si? cu ce scade asta din normalitatea care ar trebui sa fie? e o chestie pur si simplu de vointa nu de legalitate caci legal stim cu totii cum ar trebui sa stea lucrurile.

 atupi, on 15 decembrie 2016 - 11:05, said:

Nu dar stapanul poate sa gestioneze situatia daca e om normal la cap si-si respecta vecinii. Orice caine latra si de aia il tii in curte dar daca urla ca nebunu e ceva in neregula.
Sa nu mai spun ca nu ne trebuie lege ptr orice tampenie pe care bunul simt ar trebui sa o reglementeze.
asa pe sistemul asta poate si eu sunt mai "animal" si imi vine sa nu stiu ce.....una e scaparea de ipocrizie alta e sa te comporti total ca un animal....

#48
morbidd

morbidd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.12.2016

 corinadaniela, on 15 decembrie 2016 - 11:02, said:

uite o postare din 2012, nu stiu daca mai sunt valabile indicatiile - ma refer la partea cu codul civil.

""25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;" constituie sanctiune contraventionala prev.de Legea nr.61/1991 rep.si se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei.Se aplica si proprietarului cainelui care prin latrat permanent tulbura linistea publica a locuitorilor din zona.Si in proiectul de modificare a Legiinr.61/1991 se prevede expres ca prin zgomot se retine si latratul cainelui.Iar potrivit Codului Civil, vinovat de producerea prejudiciului cauzat de animale este proprietarul acestuia.
"Art. 1.375. - Proprietarul unui animal sau cel care se serveste de el răspunde,independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a
scăpat de sub paza sa."
lol
a fost la politie si au spus ca nu au ce sa faca.

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 radunic, on 15 decembrie 2016 - 10:57, said:

Completare - asta e viața la casă atunci cînd ai vecini nesimțiți. Că-i la țară, la oraș, la casă sau la bloc - e irelevant.

Stii care e diferenta reala?
La tara daca fac zgomot la ora 16 vin cel putin 2 vecini, dar nu sa faci liniste, vin sa intrebe daca ai nevoie de ajutor.
La oras tot 2 vecini vin, dar vin sa iti atraga atentia ca e ora de liniste.
Am trait si la tara si la oras si sincer nu m-as muta la oras nici batut. Aglomerarea si inghesuiala din orase a facut oamenii inumani din pacate. Nu le mai pasa decat de ei.
Si sa stiti ca la fel fac si eu daca aud galagie pe la vecinul meu. Merg sa ma ofer voluntar sa il ajut. Dar noi suntem necivilizati ca suntem de la tara.
Omul face galagie ca are de lucru pe langa casa nu ca are chef sa imi f..a mie somnul. Daca dimineata e la serviciu cand sa lucreze pe langa casa?

Edited by PoeOvidiu, 15 December 2016 - 11:11.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 morbidd, on 15 decembrie 2016 - 11:07, said:

lol
a fost la politie si au spus ca nu au ce sa faca.

Nu a fost sau nu a facut sesizare.

#51
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
atunci sfat: sa emigreze undeva cu oameni normali la cap. cum e posibil sa spui ca pe proprietatea ta faci chiar orice iti trece prin cap?
pai pe sistemul asta ma apuc pe proprietate privata (nu pe domeniu public) sa injur pe unii care poate chiar trec pe langa gard sau ceva.....

 PoeOvidiu, on 15 decembrie 2016 - 11:09, said:

Stii care e diferenta reala?
La tara daca fac zgomot la ora 16 vin cel putin 2 vecini, dar nu sa faci liniste, vin sa intrebe daca ai nevoie de ajutor.
La oras tot 2 vecini vin, dar vin sa iti atraga atentia ca e ora de liniste.
Am trait si la tara si la oras si sincer nu m-as muta la oras nici batut. Aglomerarea si inghesuiala din orase a facut oamenii inumani din pacate. Nu le mai pasa decat de ei.
Si sa stiti ca la fel fac si eu daca aud galagie pe la vecinul meu. Merg sa ma ofer voluntar sa il ajut. Dar noi suntem necivilizati ca suntem de la tara.
Omul face galagie ca are de lucru pe langa casa nu ca are chef sa imi f..a mie somnul. Daca dimineata e la serviciu cand sa lucreze pe langa casa?
mda orasul ala pana la inghesuiala si ce zici tu produce industrie si duce tara asta mai sus. poate ca la tara ai timp sa faci de toate.....da la oras nu e ....
nu stiu ce zici tu dar zgomotul e zgomot. vecinul are obligatia macar atat cat e posibil sa reduca zgomotul. in speta anunta in prealabil lucrarea ca sa stiu macar sa fiu plecat cand face el lucrari. si de preferat lucrarile se fac cand altii au plecat in vacante sau ceva. plus ca are balta peste in materie de ore de lucru. o limita de ore pe zi in care se poate lucra e de bun simt

#52
morbidd

morbidd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.12.2016

 arg, on 15 decembrie 2016 - 11:10, said:



Nu a fost sau nu a facut sesizare.
a fost.
politistii s-au dus la aia acasa si au vorbit cu ei.
au spus ca nu pot sa le faca nimic

ce sesizare ? le-a spus care e problema. nu-i suficient ?

#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 vyctoras1985, on 15 decembrie 2016 - 11:11, said:

pai pe sistemul asta ma apuc pe proprietate privata (nu pe domeniu public) sa injur pe unii care poate chiar trec pe langa gard sau ceva.....

Poti sa incerci Posted Image))) nu cred ca vei deranja, cu timpul oamenii vor avea de cine rade. Aveam si noi o baba care injura pe  toata lumea care era mai aproape de 10m de gardul ei. Ne distram bine pe seama ei Posted Image)))  Dumnezeu sa o odihneasca in pace.

Edited by PoeOvidiu, 15 December 2016 - 11:15.


#54
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 PoeOvidiu, on 15 decembrie 2016 - 11:09, said:


Si sa stiti ca la fel fac si eu daca aud galagie pe la vecinul meu. Merg sa ma ofer voluntar sa il ajut. Dar noi suntem necivilizati ca suntem de la tara.
Omul face galagie ca are de lucru pe langa casa nu ca are chef sa imi f..a mie somnul. Daca dimineata e la serviciu cand sa lucreze pe langa casa?
Pai ziua e ceva normal sa ai treaba pe langa " cocioaba " dar noaptea nu mai e ; am avut un vecin care noaptea avea " treaba " si l-am linistit rapid ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate