Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Returnare indemnizatie somaj

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
In perioada noiembrie2015-august2016 am primit indemnizatie somaj de la ANOFM, iar in noiembrie-decembrie 2015 am avut cateva retrageri de pe un site de jocuri de noroc in valoare mai mare de 6000 lei, iar conform celor de la ANOFM nu aveam dreptul sa beneficiez de indemnizatie de somaj conform legii 76/2002, si m-au chemat sa clarificam situatia.

Veniturile obtinute de mine in 2015 au fost declarate la ANAF prin declaratia-200, conform Legii nr. 124 din 29 mai 2015, si datoriile platite.
Pentru cei care inca nu cunoateti legea respectiva, aceasta prevede pe scurt ca trebuie platit pânã la 66.750 RON - impozit 1% din sumã din venituri obtinute din jocuri de noroc(aceasta fiind de fapt 1% din retrageri, indiferent daca persoana respectiva a depus mai multi bani decat a retras).

Intrebarea mea este daca veniturile din jocuri de noroc impozitate de ANAF intra in categoria veniturilor care sa nu-mi permita sa primesc indemnizatie de somaj. si daca sunt corecte, care sunt masurile pe care ci de la ANOFM le poate lua, adica imi pot cere indemnizatia de somaj pe toate 9 luni inapoi sau doar pe lunile in care am avut venituri.

Attached Files

  • Attached File  REF.JPG   227.45K   28 downloads

Edited by mariussoft, 14 December 2016 - 11:16.


#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
:signher: vei pierde tot și desigur Posted Image vei fi și amendat, frauda se pedepsește Posted Image

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pentru 6000 de lei puteai sa nu faci declaratia 200.

View Postbaliosss, on 14 decembrie 2016 - 11:26, said:

Pentru 6000 de lei puteai sa nici nu faci declaratia 200.

Edited by baliosss, 14 December 2016 - 11:27.


#4
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
art 5, pct 4 litera c zice:
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităŃi autorizate
potrivit legii, venituri mai mici decât salariul de bază minim brut pe Ńară garantat în plată, în
vigoare;

si mai jos la art 44 se zice:
ART. 44
Încetarea plătii indemnizatiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
B) la data când realizează, din activităŃi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari
decât salariul de bază minim brut pe Ńară garantat în plată;

Vezi textul complet aici: http://www.mmuncii.r...76-2002_act.pdf

#5
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

View Postbaliosss, on 14 decembrie 2016 - 11:33, said:

Pentru 6000 de lei puteai sa nu faci declaratia 200.


Nu depunea declaratia 200, dar se trezeaza cu decizie de impunere din oficiu de la ANAF.
Mama a primit luna trecuta o astfel de decizie pentru anul 2014. A inchis o investitie de tip asset mamagement in acel an pentru care a primit intre 400 si 600 de lei. Si a platit impozit 37 de lei.

Edited by crazyalex86, 14 December 2016 - 12:23.


#6
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
O persoana daca castiga 6001 lei la loto, indiferent de pretul biletului - 10 lei sau 10000lei sau la orice alt tip de joc de noroc trebuie sa declare venitul la ANAF si este impozitat cu 1%.
In cazul asta, indiferent de banii cheltuiti pe bilet el nu mai are drept sa primeasca indemnizatie de somaj? Sau cum e cazul meu , probabil voi fi nevoit sa restitui toti banii primiti + penalizari + eventual amenda??

#7
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View Postascee_ro, on 14 decembrie 2016 - 11:33, said:

art 5, pct 4 litera c zice:
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităŃi autorizate
potrivit legii, venituri mai mici decât salariul de bază minim brut pe Ńară garantat în plată, în
vigoare;

si mai jos la art 44 se zice:
ART. 44
Încetarea plătii indemnizatiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
Posted Image la data când realizează, din activităŃi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari
decât salariul de bază minim brut pe Ńară garantat în plată;

Vezi textul complet aici: http://www.mmuncii.r...76-2002_act.pdf


Castigul la jocurile de noroc nu mi se pare a fi "venituri".

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Somajul se acorda atunci cand nu esti angajat. Se sisteaza la angajare sau cand ai venituri de la salariul minim brut. Cand ai fost angajat, firma la care lucrai depunea, lunar, Dlecaratia 112 la ANAF (care ANAF imprastia sumele la Sanatate, Pensie, Somaj si Finante). Acum, firmele de pariuri au obligatia sa completeze o declaratie (nu stiu sigur daca lunara sau trimestriala) similara cu D112.

Cand ANAF receptioneaza o declaratie cu CNP-ul cuiva, trimite la toti (a se intelege la Ministerele Muncii, Sanatatii si Finantelor) respectivele venituri pentru a aplica legile pe baza carora functioneaza (la Ministerul Muncii: Pensia si Somajul).

Cel mai bine ar fi sa suni la OJOFM si sa intrebi. Trebuie sa te lamureasca si sa-ti spuna cea mai ieftina varianta (probabil restituirea indemnizatiei de somaj fara amenzi).

View PostChifteluta, on 14 decembrie 2016 - 14:48, said:



Castigul la jocurile de noroc nu mi se pare a fi "venituri".


Sunt confideratae venituri, dar impozitate diferit. Acum cativa ani, daca la Loto castigai sub 600 lei, nu plateai impozit, dar plateai 25% pentru fiecare leu ce depasea suma).

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Te-a mancat in c.... Stiai bine ca nu trebuie sa figurezi la ANAF cu venituri daca incasezi ajutor de somaj...
Or sa-ti ceara inapoi banii primiti de la somaj, incepand cu luna din care ai inceput sa ai venituri din barbut.
Posibil sa te intrebe si de contributia la sanatate CASS ca si pe aia o datorai, daca ai realizat venituri, dar de CASS se ocupa Casa de asigurari de Sanatate.

View Postmariussoft, on 14 decembrie 2016 - 13:50, said:

O persoana daca castiga 6001 lei la loto, indiferent de pretul biletului - 10 lei sau 10000lei sau la orice alt tip de joc de noroc trebuie sa declare venitul la ANAF si este impozitat cu 1%.
In cazul asta, indiferent de banii cheltuiti pe bilet el nu mai are drept sa primeasca indemnizatie de somaj? Sau cum e cazul meu , probabil voi fi nevoit sa restitui toti banii primiti + penalizari + eventual amenda??

Da.. .Sunt clasificate ca "venituri din jocuri de noroc" de Codul Fiscal. Fiind venituri, pierzi dreptul la indemnizatia de somaj.  Nu cred ca te amendeaza dar iti vor cere banii inapoi. Sa vedem daca pe toti, incepand din luna in care ai avut venituri sau doar o parte din ei.

View PostChifteluta, on 14 decembrie 2016 - 14:48, said:

Castigul la jocurile de noroc nu mi se pare a fi "venituri".

Nu ti se par venituri dar sunt.. In guvernul Ponta erau obligate la plata CASS, de pilda, si persoanle fara venituri, la salariul minim pe economie. Asa se face ca cei care au primi 20 lei dividend de la cuponiada de la vreun PETROM, au platit vreo 600-700 lei la sanatate in anul respectiv - o idiotzenie, desigur, dar asa a fost legea. In prezent au corectat-o. si asigurarea la Sanatate se face pe baza voluntara, prin declaratie sau platesti pe 7 luni cand ai nevoie de spital.

Eu am stat o perioada de timp fara job si am avut grija sa nu figurez cu niciun fel de venit pe nicaieri, am inchis toate conturile bancare, card, tot.

Unii au avut imprudenta sa puna banii de nunta, pe contul unei persoane fara venit, in depozit la banca si le-a calculat ANAF, CASS pentru o dobanda mica la depozitul respectiv, mai mare decat dobanda la depozit - era 50 lei pe luna la sanatate, la salariul minim x 12 luni, vreo 600 lei pe an, desi la depozit incasasera 150 lei sau ceva de genul.

Edited by rosix, 14 December 2016 - 16:19.


#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postrosix, on 14 decembrie 2016 - 16:11, said:

Posibil sa te intrebe si de contributia la sanatate CASS ca si pe aia o datorai, daca ai realizat venituri, dar de CASS se ocupa Casa de asigurari de Sanatate.
Nu, nu te intreaba de CASS.

#11
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Am fost astazi la ANOFM si mi-au spus ca o returnez banii de pe indemnizatii doar pe lunile in care am avut venituri declarate la ANAF.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate