Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ajutor in gasire job IT Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ei, asta e o greseala.
Chiar trebuie sa o iei de jos. Ma rog, depinde si ce noroc ai. dar in cazul asta ii dau dreptate lui Alin.
Rezerva-ti 2-3 ani sa cauti. Pe urma, vorba lui Alex... limita e capatul internetului.

Attached File  google-errorblog.png   117.64K   23 downloads  Attached File  internet_ends_here.jpg   31.26K   21 downloads

View Postspartacucu, on 14 decembrie 2016 - 16:41, said:

eu cautam stabilitatea unui job platit constant, nu cu miloaga pe la mai multi sa restartez ocazional cate un server cand ma cheama
Si cu miloaga cine umbla, cel care te plateste, nu? Are/n-are server de restartat, tre sa te plateasca, nu?

Edited by viotl, 14 December 2016 - 18:09.


#38
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Spuneam sa te duci pe la firme ca sa ii intrebi daca vor sa te angajeze, sa te angajezi la una din ele.
Lasa site-urile de joburi gen ejobs, nu gasesti acolo mai nimic, astea au alte scopuri. Ia ziarele cu anunturi si ia-o la pas pe la firme si intreaba daca au ceva disponibil. Desi na-i ce scrie in el e bine sa lasi si CV.

Edited by Friskey, 14 December 2016 - 20:37.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postspartacucu, on 14 decembrie 2016 - 16:41, said:

eu cautam stabilitatea unui job platit constant, nu cu miloaga pe la mai multi sa restartez ocazional cate un server cand ma cheama
Atunci ia si studiaza, invata meserie, certifica ceea ce ai acumulat si apoi cauta asa ceva. La asistenti medicali nu-i la fel?

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postspartacucu, on 13 decembrie 2016 - 21:50, said:

... analyst sau cum se numeste developerul in limbaj excentric.
....
Ma pricep la editare/filtrare video/encoding avansat,
Prefer munca la pc sa o fac individual/in liniste pt concentrare.
Imi plac jocurile pe console, m-am gandit sa merg si game tester, dar am inteles ca sunt salarii mici gen 1500 lei NET pt debutanti.
Am mai auzit la cineva de jobul software tester, dar nu stiu cu ce se mananca. Pentru mine suport tehnic/software pentru clienti pare o banalitate. Si cred ca mai mult m-ar exaspera jobul daca as sta la telefon cu niste oameni incompetenti pentru ca ma enervez rapid. Desi daca s-ar plati cu peste 3000 lei NET debutant as fi dispus sa incerc sa fiu calm. Ceva gen suport in team viewer cred ca ar fi ideal la partea asta.

cucule, in primul rand intre analist si developer e o diferenta mare, nu reprezinta acelasi lucru nici macar in limbaj excentric, deci scoate-ti din cap preconceptiile ca nu o sa ajungi departe.
In al doilea rand tu te prezinti aici cu o lista de 'nu am experienta', 'nu imi place', 'nu am calificare', 'nu am rabdare' si ai pretentii la salariu net de 300 de lei. Scoate-ti din cap si abordarea asta ca nu o sa gasesti nicaieri ce cauti tu in conditiile enumerate de tine din simplul motiv ca ceri mult si oferi putin sau ceri mult prea mult pentru ce ai de oferit.

Daca nu ai calificari teoretice si nici practica in domeniu, cauta-ti un job entry level intr-un loc in care te poti familiariza cu business-ul si de acolo o sa ai loc sa cresti, acumuland si experienta intre timp.
Daca ti se pare ca cei care au postat mai sus sunt rai sau au facut misto de tine, incearca sa mergi la cateva interviuri ca sa vezi ce zic si angajatorii.
Salariile alea de 1000+ euro de care sunt vehiculate in domeniu nu se dau la oameni fara experienta si fara calificari practice.

Daca vine unul cu nspe ani de experienta IT in spate, zice ca s-a saturat de domeniul lui si vrea sa fie asistent medical, ce ai zice? Ce salariu i-ai da daca ti-ar spune ca se pricepe la schimbat pansamente si cam aia e toata calificarea lui in domeniu?

#41
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Pare ca esti mai aproape de zona de administrator de retea. Stai de vorba cu tine insuti si vezi ce ti-ar placea, dar nu te ghida dupa salariile de inceput pentru ca poti depasi 10.000 ron/ luna dupa ani buni de experienta. Conteaza mai mult sa-ti placa ceea ce faci, pentru ca banutii vor veni mai tarziu.

Gandeste-te din perspectiva unui angajator: cum faci alegi pe cineva fara experienta?
- Incearca sa-ti dai o certificare
- Fa pe cont propriu un proiect sau un prototip
- Citeste minim 2-3 carti in domeniu si reciteste-le de 2-3 ori
- Cursuri online (vezi pluralsight.com 29$/luna)
- Cursuri la firme de specialitate

Stiu ca toate astea costa, dar e o investitie care merita in final.

Studiaza zilnic macar 3 luni, fa-ti un CV in care adaugi experienta minimala acumulata, cu o scrisoare de intentie adecvata poti incepe cautarea unui stagiu platit (sau nu), chiar daca nu vei lua 3000 de lei din prima. Daca esti serios, poti ajunge la 1000 EUR in 2-3 ani.
Uneori trebuie sa faci un pas inapoi ca sa mergi inainte.

Bafta!!!

Edited by uira, 22 December 2016 - 12:34.


#42
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Salariu de incepator in It help desk junior  este undeva intre 300-500 euro ....pm daca te intereseaza

Edited by Demiurgul, 27 January 2017 - 10:58.


#43
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postspartacucu, on 13 decembrie 2016 - 23:08, said:

el mi-a inteles gresit intentiile si capacitatea mea de autodidact
ar fi pacat ca angajatorii sa aiba mentalitatea lui
pentru ca ar insemna sa caute numai oameni cu experienta, asa cum fac unii care dau impresia ca ofera salariu mare din pacate

Din pacate multi angajatori ASA gandesc !

- daca esti asistent medical, automat n-ai idee sa configurezi un NAT pe un router
- daca esti IT-ist nu poti schimba o bujie la masina
- daca esti contabil, n-ai idee sa montezi un banal parchet sau o priza

Genul asta de oameni nu pot concepe ca altii sunt auto-didacti si pot invata lucruri singuri.
Ei stiu una si buna: Sunt pe felia lor, sunt foarte buni la ce fac si nimeni nu mai e ca ei !
Nu exista oameni sa poata sa faca bine si alte lucuriri inafara de meseria care o au.

Genul asta de gandire il consider chiar...ingust. Gandire intalnite in general pe la firmele romanesti multi-regionale cu pretentii de multi-nationale:
"Ce facem noi e cel mai tare lucru de pe planeta, restul sunt prosti."
Da, sigur...

Edited by M4V3RiCk_, 13 March 2017 - 03:46.


#44
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Angajatorul se gandeste ca un asistent si daca stie configura un NAT, n-o s-o faca niciodata mai bine si mai repede ca un admin de retea cu min 1 an in spate experienta. La fel un service prefera sa angajeze un mecanic care sa schimbe bujiile, nu un IT-ist care poate pierde de 3 ori mai mult timp schimband aceeasi bujie. etc.

Angajatorul va angaja persoana cea mai calificata pt un post, care sa-i rezolve problemele de fiecare data si in cel mai scurt timp. Niciodata n-o sa mergi la un interviu singur pentru un post. Si atata timp cat concurenta e mai calificata, o sa ramai cu buza umflata de fiecare data.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate