Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor in gasire job IT Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016
Buna seara. Am 25 de ani si sunt asistent medical. M-am scarbit de meseria aleasa din diverse motive si imi doresc mult sa lucrez in it, chiar si pentru o corporatie. Sunt sigur ca voi avea un salariu mai bun decat am acum.

Va rog daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca ma incadrez intr-un domeniu anume si ce fel de cautari sa folosesc pe ejobs de ex. pentru ca multi cer programare sau minim facultate 'tehnica'.

Va voi enumera pe scurt cu ce ma pricep.

Pasiunea mea a fost si ramane computerul. Ma descurc si la partea tehnica diagnostic/asamblare  si la soft: instalare/ utilizare orice sistem de operare. Am si cateva cunostiinte in diverse distributii linux la partea de terminal. Am cunostiinte de baza in networking. Nu am abilitati web/java/sql etc desi stiu sa ridic un site si cu ce se mananca un host.
Ma pricep la butonare rapida si stiu foarte bine engleza, gasesc rapid solutii la aproape orice informatie cu google.
Sunt dispus sa invat programare incepand cu python daca as avea posibilitatea sa castig mai mult, chiar daca nu m-a atras niciodata programarea, In nici un caz nu ma intereseaza partea creativa in domeniul asta pe viitor. analyst sau cum se numeste developerul in limbaj excentric. Pana acum nu am invatat pentru ca nu am crezut ca am sanse fara studii in domeniu.
Ma pricep la editare/filtrare video/encoding avansat,
Prefer munca la pc sa o fac individual/in liniste pt concentrare.
Imi plac jocurile pe console, m-am gandit sa merg si game tester, dar am inteles ca sunt salarii mici gen 1500 lei NET pt debutanti.
Am mai auzit la cineva de jobul software tester, dar nu stiu cu ce se mananca. Pentru mine suport tehnic/software pentru clienti pare o banalitate. Si cred ca mai mult m-ar exaspera jobul daca as sta la telefon cu niste oameni incompetenti pentru ca ma enervez rapid. Desi daca s-ar plati cu peste 3000 lei NET debutant as fi dispus sa incerc sa fiu calm. Ceva gen suport in team viewer cred ca ar fi ideal la partea asta.

Imi puteti daca niste exemple de joburi si salarii de norma intreaga pentru ele va rog?

Mi-as fi dorit mult sa fie simplu de gasit si sa nu trimit 2 luni cvuri degeaba pe mailuri pline de aplicanti

Edited by spartacucu, 13 December 2016 - 22:03.


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Poate n-ar fi rau sa postezi si pe topicurile de IT... o sa-ti iei suturi si bobirnace, dar macar te faci vazut pe unde misuna cunoscatorii....

#3
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016

 viotl, on 13 decembrie 2016 - 21:54, said:

Poate n-ar fi rau sa postezi si pe topicurile de IT... o sa-ti iei suturi si bobirnace, dar macar te faci vazut pe unde misuna cunoscatorii....
ai dreptate, am sa incerc maine sa caut topicurile frecventate
cred ca mai mult in categoria programare

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Muta-te la Cluj! O sa-ti multumesti mai tarziu ;)

#5
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016

 corina_geo, on 13 decembrie 2016 - 22:05, said:

Muta-te la Cluj! O sa-ti multumesti mai tarziu Posted Image
ma pot muta si in Cluj, imi poti da niste detalii?

deocamdata nu imi vine sa plec de aici fara sa am garantia ca am vre-un viitor mai bun
stau cu chirie intr-o garsoniera chilipir si nu e loc de plecat asa

#6
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 corina_geo, on 13 decembrie 2016 - 22:05, said:

Muta-te la Cluj! O sa-ti multumesti mai tarziu Posted Image

Degeaba se muta in Cluj daca cunostintele lui in IT sunt minimale.

 spartacucu, on 13 decembrie 2016 - 22:08, said:

ma pot muta si in Cluj, imi poti da niste detalii?


Clujul este un "nod" IT apreciabil in Romania.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Cineva tre sa faca cafeaua. Asa vezi ce si unde trebuie.

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013

 spartacucu, on 13 decembrie 2016 - 22:08, said:

deocamdata nu imi vine sa plec de aici fara sa am garantia ca am vre-un viitor mai bun
Asa-i. Stai, nu fi fraier. Lasa prostii sa se duca.

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu ai lucrat in it,nu ai diplome in it,nu stiu cata experienta ai,ce softuri ai folosit,la ce nivel....

-cam toti cer portofoliu,experienta

-mai fa niste cursuri de la lynda,poti sa inveti multe de acolo,iti dau si ceva diplome de parcurgere a cursului,...in web design,programare,IT

#10
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 spartacucu, on 13 decembrie 2016 - 22:01, said:

ai dreptate, am sa incerc maine sa caut topicurile frecventate
cred ca mai mult in categoria programare

Recomandarea mea este sa te axezi pe Open Source si retelistica dar tu stii mai bine care-ti este chemarea.

#11
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Vezi ce iti place cel mai mult dintre networking/programare (chiar si baze de date - ex: SQL)/QA testing, aprofundeaza-ti cunostintele (cel putin teoretice) si poti incepe sa aplici acolo unde sunt dispusi sa-ti ofere o oportunitate fara experienta. Salariile sunt micute la inceput, intre 1000-2000 de lei in functie de ce noroc ai, dar parerea mea este ca nu ar trebui ca asta sa fie un impediment. Esti tanar si in Bucuresti sau Cluj vei avea o gramada de oportunitati intr-un domeniu intr-o continua crestere. Daca te tii de treaba, poti ajunge lejer intr-un an de zile la peste 2500-3000 de lei, urmand sa cresti constant. Nu esti nici primul si nici ultimul care schimba domeniul si o ia de la 0.

Si cel mai important, ai rabdare! Nimeni nu a devenit geniu intr-un domeniu peste noapte, plus ca acestea sunt domenii care iti garanteaza un loc de munca pentru toata viata. Investesti in tine.

Parerea mea.

Edited by AlexStefan10, 13 December 2016 - 22:23.


#12
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Masinariile alea vor avea nevoie de cineva pentru mentenanta/upgrade-uri. :)

Cat despre momentul ala in care nu o sa mai fie nevoie de oameni in IT datorita masinilor, ma indoiesc ca o sa apucam noi acea era.

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 spartacucu, on 13 decembrie 2016 - 21:50, said:

Desi daca s-ar plati cu peste 3000 lei NET debutant as fi dispus sa incerc sa fiu calm. Ceva gen suport in team viewer cred ca ar fi ideal la partea asta.
Mi-as fi dorit mult sa fie simplu de gasit si sa nu trimit 2 luni cvuri degeaba pe mailuri pline de aplicanti
Stai linistit ca nu ti da nimeni 3000 lei in mana ca debutant la suport clienti si plus de asta daca se poate sa te caute ei pe tine, nu sa ti pierzi tu timpul cu mail uri.
Dupa postul tau ar cam trebui sa ti schimbi putin modul de gandire ca asa nu ti prevand un nou job prea curand.

#14
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016
as alege QA testing

trebuie sa ma pregatesc cu ceva inainte ca sa dea bine pe cv?
am vazut ca sunt si companii de jocuri, nu doar soft

am sa caut mai mult pe google cu ce se mananca domeniul, pt ca e ceva nou pt mine

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Doar 3000 lei, banuiesc banii in mana, ca debutant, cu zero experienta si portofoli?
Misto...

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 spartacucu, on 13 decembrie 2016 - 22:47, said:

trebuie sa ma pregatesc cu ceva inainte ca sa dea bine pe cv?

am sa caut mai mult pe google cu ce se mananca domeniul, pt ca e ceva nou pt mine
Ca asistent medical tot asa cand esti cu pacientu te apuci sa cauti pe google sa vezi ce ar avea si ce sa i dai?

 Prien, on 13 decembrie 2016 - 22:51, said:

Doar 3000 lei, banuiesc banii in mana, ca debutant, cu zero experienta si portofoli?
Misto...
Buna ziua, sunt asistent medical cu 0 ore de munca in domeniul IT si 0 diplome, am venit sa ma angajati pentru ca eu nu am timp sa stau dupa voi cu mail-uri, pe un post mai usurel de suport daca se poate cu un salariu de minim 3000 lei in mana. Stiu sa caut si informatii pe google :D (cu asta ii da gata pe toti).

Edited by alin62, 13 December 2016 - 22:57.


#17
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 alin62, on 13 decembrie 2016 - 22:53, said:

Ca asistent medical tot asa cand esti cu pacientu te apuci sa cauti pe google sa vezi ce ar avea si ce sa i dai?

Ce e gresit din a invata folosind Google? Eu tot ce stiu am invatat online, nu cred ca toti isi permit sa faca CCIE la Netacad.

#18
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016
el mi-a inteles gresit intentiile si capacitatea mea de autodidact
ar fi pacat ca angajatorii sa aiba mentalitatea lui
pentru ca ar insemna sa caute numai oameni cu experienta, asa cum fac unii care dau impresia ca ofera salariu mare din pacate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate