Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Ajutor in gasire job IT Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAlexStefan10, on 13 decembrie 2016 - 22:22, said:

Si cel mai important, ai rabdare! Nimeni nu a devenit geniu intr-un domeniu peste noapte,
Parerea mea.
Respect, man.

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,448
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlexStefan10, on 13 decembrie 2016 - 22:59, said:

Ce e gresit din a invata folosind Google?
Da sigur or sa se bata pe tine marile corporatii ca stii sa cauti info pe google si ai diploma de asistent medical cu 0 experienta in IT 0 diplome si cine stie ce cunostinte modeste in IT...

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postspartacucu, on 13 decembrie 2016 - 23:08, said:

el mi-a inteles gresit intentiile si capacitatea mea de autodidact
ar fi pacat ca angajatorii sa aiba mentalitatea lui
pentru ca ar insemna sa caute numai oameni cu experienta, asa cum fac unii care dau impresia ca ofera salariu mare din pacate
Angajatorii cauta ce au nevoie. Si cind platesc din buzunar si fac o balanta la sfirsit de luna tre sa iasa pe plus.
Trebuie sa te inveti cu asta.

ca sa lucrezi intr-o echipa de succes, una din caliattile tale trebuie sa fie asta: sa intelegi ce a zis omu' asta:
https://www.brainyqu...ford122318.html

Attached File  Copy of henry ford.jpg   24.39K   27 downloads

Edited by viotl, 13 December 2016 - 23:18.


#22
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

View Postalin62, on 13 decembrie 2016 - 23:10, said:

Da sigur or sa se bata pe tine marile corporatii ca stii sa cauti info pe google si ai diploma de asistent medical cu 0 experienta in IT 0 diplome si cine stie ce cunostinte modeste in IT...

Nu e vorba sa se bata corporatiile pe tine. E vorba sa inveti atat cat poti sa ai sanse pe un post de junior in domeniu. De acolo, cu multa rabdare si munca, poti ajunge usor usor unde iti doresti, asta depinde numai de tine.

Nu cu 3000 de lei in mana, eu ma refeream strict atat cat sa ti se dea o sansa.

Studiile sunt irelevante atata timp cat nu sunt certificari Cisco, Juniper, etc., si alea-s scumpe.

Stiu persoane care au devenit foarte mari pe networking si aveau Dreptul facut la Spiru. Important este cat iti doresti tu postul respectiv si cat esti dispus sa muncesti si sa iti sacrifici timpul tau pentru asta.

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAlexStefan10, on 13 decembrie 2016 - 23:14, said:

Important este cat iti doresti tu postul respectiv si cat esti dispus sa muncesti si sa iti sacrifici timpul tau pentru asta.
Respect, man.

#24
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,448
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlexStefan10, on 13 decembrie 2016 - 23:14, said:

La asta ma refer altii au luat o de jos chiar si cu salarii f mici. Nu poti sa te duci si fara studii si fara experienta cu cunostinte modeste dar sa ceri salariu mare...plus de asta daca se poate sa te si duci direct sa te angajeze nu sa... "sa nu trimit 2 luni cvuri degeaba pe mailuri pline de aplicanti"

Edited by alin62, 13 December 2016 - 23:23.


#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAlexStefan10, on 13 decembrie 2016 - 22:59, said:

Eu tot ce stiu am invatat online, nu cred ca toti isi permit sa faca CCIE la Netacad.
Respect, man.

Ce faci for a living? :D!

View Postalin62, on 13 decembrie 2016 - 23:20, said:

La asta ma refer altii au luat o de jos chiar si cu salarii f mici. Nu poti sa te duci si fara studii si fara experienta cu cunostinte modeste dar sa ceri salariu mare...
Nu pe bune. Ti-a zis tie cineva.
Ca se intimpla in cercul tau nu inseamna ca e general valabil.

#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,448
  • Înscris: 26.02.2012

View Postviotl, on 13 decembrie 2016 - 23:22, said:

Nu pe bune. Ti-a zis tie cineva.
Ca se intimpla in cercul tau nu inseamna ca e general valabil.
Aa nu, era doar o exceptie "din cercul meu",  in rest toate corporatiile angajeaza oameni fara experienta fara diplome fara nimic cu cunostinte modeste pe salarii mari din prima fara CV uri fara mail-uri si alte chestii din astea...Posted Image

Edited by alin62, 13 December 2016 - 23:45.


#27
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
@viotl: IT-ist. Posted Image

Edited by AlexStefan10, 13 December 2016 - 23:25.


#28
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postspartacucu, on 13 decembrie 2016 - 22:47, said:

as alege QA testing
de ce ai alege qa testing si nu administrator de baze de date? sau manager? hai alege macar team leader, ca n-ai experienta.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, stiu, sunt si  batran si ciufut. Dar la dracu, initiatorul nu mai e copli sugator.
Iar dupa ce ai vazut cata durere e in medicina, daca nu ai inteles competitia si nevoia de auto invatare rapida din bransa medicala, sincer, virarea spre alt job..total diferit,..
BAFTA, ca o sa ai nevoie..
cine pricepe intelege..

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcristirg, on 13 decembrie 2016 - 22:20, said:

-nu ai lucrat in it,nu ai diplome in it,nu stiu cata experienta ai,ce softuri ai folosit,la ce nivel....

-cam toti cer portofoliu,experienta

-mai fa niste cursuri de la lynda,poti sa inveti multe de acolo,iti dau si ceva diplome de parcurgere a cursului,...in web design,programare,IT

Stai un pic. Orice munca, are un inceput. Nu au aterizat toti programatori cu  3 ani experienta.
Are sanse, ii recomand sa mearga la internshipuri, iar apoi sansele de angajare sunt foarte ridicate.

#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postalin62, on 13 decembrie 2016 - 23:25, said:

Aa nu, era doar o exceptie "din cercul meu",  in rest toate corporatiile angajeaza oameni fara experienta fara diplome fara nimic cu cunostinte modeste pe salarii mari din prima fara CV uri fara mail-uri si alte chestii din astea...Posted Image
Posted Image Posted Image
Omule, ai ma frate, ce pisici.
Chiar nu am inteles de ce tre sa il iei la misto si sa dai cu el de pamint. Puteai sa-i prezinti ideea si normal. Ok, poate e si el un pic pueril, dar asta nu justifica.
Chiar nu le am cu corporatiile.... dar e de pomina aia, virsta maxima 25 de ani, si 30 de ani experienta.
Daca tu iti faci echipa cum pretinzi...bravo. Respect. Dar ma indoiesc ca ai rezultate.
Cea mai mare problema azi nu e calificarea, ci costul fortei de munca, de aia s-a dus tot in China. E absolut singurul motiv. Mda, sint pozitii unde chiar iti trebuie ce zici tu, dar alea sint putine.
Cine conduce Colgate Romania? Intreaba si tu oamenii din Colgate cum e cu noul boss. Nu viata la job, ci rezultatele. Dar Colgate e firma mica, intradevar, nu merita sa fie data exemplu.
Oare de ce cel mai titrat restaurant din Buc (pe cel mai titrat site) are angajati straini? Adica filipinezi? Or fi mai calificati ca ai nostri? Parerea mea e ca nu. Si revin, nu calificarea e cel mai important aspect, ci atitudinea, dedicatia, respectul fata de job (de fapt, fata de contractul semnat si pe care te-ai angajat sa-l respecti), respectul fata de colegi, capacitatea de a invata continuu, de a cauta lucruri noi, solutii, imbunatatiri etc.
In fine, asta e o discutie lunga.
Revin iarasi, eu cred ca nu e gentlemanlike felul in care i-ai raspuns. De-aia m-am bagat si eu in discutie ca musca.

Chiar imi pare rau pentru bietul Krzysztoff. Cea mai mare problema: no self interest. Ceea ce nu se poate spune despre baiatul asta, initiatorul.

Attached File  Copy of 02-1AE Konefal - Nov 2016.jpg   216K   67 downloads  Attached File  Cr 02+ Crew Eval Zulinski .jpg   245.2K   66 downloads

Edited by viotl, 14 December 2016 - 04:13.


#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostTruculMagic, on 14 decembrie 2016 - 00:20, said:

Stai un pic. Orice munca, are un inceput. Nu au aterizat toti programatori cu  3 ani experienta.
Are sanse, ii recomand sa mearga la internshipuri, iar apoi sansele de angajare sunt foarte ridicate.
Vezi Alin, pina si circotasul de serviciu....

#33
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016
Bine va multumesc, asta e viata
Topicul era despre ajutor in gasire job care sa se potriveasca si informatii plata
Poate am aspirat eu la salariu de programator debutant fara sa am calificarea, ca altfel nu-mi explic frustrarile din topic

Edited by spartacucu, 14 December 2016 - 09:58.


#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Stai frate linistit si da-i inainte, da-i bocanc. Asta e, cind iesi public lumea zice de toate, e treaba ta cum alegi. Nu ma dezamagi! Posted Image!
Alearga dupa visele tale. daca nu reusesti, macar slabesti.

Attached File  Pisi alearga 8.jpg   42.59K   26 downloads

#35
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai invata (de pe net) notiuni de retelistica si apoi incepe sa te duci pe la firme mici si mijlocii ca administrator de retea.
Nu iti trebuie neaparat diplome in domeniul asta.

#36
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016
eu cautam stabilitatea unui job platit constant, nu cu miloaga pe la mai multi sa restartez ocazional cate un server cand ma cheama

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate