Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Project: Hardtail carbon 29" self build

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Omul gospodar își face vara sanie și iarna... bicicleta !!!

In timpul care urmeaza o sa postez aici experienta mea cu acest proiect, gandindu-ma ca ar putea fi cineva pe forum care ar putea profita.

Am decis sa imi construiesc un MTB Hardtail 29" cu cadru de carbon, probabil unul dintre motive a fost faptul ca am realizat ca fully-ul care il am e folosit destul de rar ca fully.

Cum mi-am propus sa realizez asta ?

Initial am intentionat sa cumpar un cadru de carbon si sa transfer piesele de pe fully pe hardtail, intr-e timp am comandat unele piese separat. O sa vedem cum ramane pana la urma.

Pe 19 noiembrie am comandat un cadru de carbon pt roti de 29" pe "https://www.aliexpress.com/" marimea 19". Pretul inclusiv transport a fost in jur de 300€

Tot atunci am comandat si ghidonul si pipa de la sa tot din carbon, acelasi site. Pretul inclusiv transport ca. 35€

In zilele urmatoare ar trebui sa primesc piesele, va tin la curent cu evolutia proiectului.

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu te pune pe ganduri faptul ca un cadru de carbon pe la firmele de biciclete din Europa sare de 1200 de euro?

#3
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Nu il pune nimic pe ganduri..in china salriul este de 200$ in europa de 3000$ de unde sa scoata fabrica din europa preturi competitive cu chinezul? Si multe din europa au acelasi producator .
Numai bate-ti toaca  ca vai china e de rahat.Multe din piesele de bicilete vin din asia.La noi daca le ansambleaza ca in cazul Pegas ,costa ..cat nu face...,daca stai sa faci preturi ca producator ai sa vezi ca pretul per material nici nu face 100$.

Edited by reti, 10 December 2016 - 07:37.


#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu mai batem toaca dar e adevarat. Sau pe intelesul tau, numai bate-m toaca.
Ca sa inteleaga toti analfabetii care e treaba cu China, dar si cei care doresc sa se informeze, salariile nu mai sunt de mult 200$ iar pretul reflecta calitatea, mai ales cand vorbim de tehnologii mai complexe de fabricatie. Marcile consacrate care produc in China nu lasa chinezul de capul lui sa le dezvolte produsul si tehnologia de fabricatie si nici nu-l lasa sa-si faca singur controlul si asigurarea calitatii. Asta e marea diferenta.

Edited by underb, 10 December 2016 - 09:20.


#5
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View PostGroot, on 10 decembrie 2016 - 05:18, said:

Nu te pune pe ganduri faptul ca un cadru de carbon pe la firmele de biciclete din Europa sare de 1200 de euro?
Am comandat in trecut si alte componente de carbon pentru biciclete din china.
Pretul mai ridicat nu implica in mod automat calitate ridicata.
Peste 90% din ce sare in Europa de 1200€ e fabricat in Asia.
Nu sunt primul care face chestia asta, ajunge sa cauti pe youtube "chinese carbon MTB"
E si un risc pe care mi-l asum, daca observ ca intradevar sunt probleme il trimit inapoi, eventual pierd 300€.

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Succes atunci. Doar sa nu se rupa cadrul sub tine si sa musti din vreo bordura, ca dintii costa mult mai mult decat 300 de euro bucata.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
imo un proiect prost, piese noname din china, vezi sa nu te ranesti- vezi clipurile de mai jos
Iar cadrul de 19" la 29-er, sper ca esti inalt, cel putin 1.85.

Stiu un baiat cu hardtail de aluminiu, componente de aluminiu (evident alese cu grija, posibil sa aiba si vreo 2 de carbon, dar de firma)...1x10vit, furca Lauf si bicicleta are sub 10kg.

Faptul ca mai toate componentele sunt facute in Asia nu inseamna ca sunt la fel, fabricile mari au standarde de calitate, astea noname au ca standard pretul mic.

View Postpro-e, on 10 decembrie 2016 - 03:01, said:

....ghidonul si pipa de la sa tot din carbon, acelasi site.
Pretul inclusiv transport ca. 35€
Doamne fereste !.. Tu te gandesti ca iti risti viata pe acele panarame de piese ???
Un ghidon de calitate din aluminiu costa mai mult.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6QBRjp9-uJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_vHL9n70w6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 10 December 2016 - 13:31.


#8
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
sirgoofy nu incerc sa vand nimic, nici sa conving pe cineva. Fiecare alege ce si cum crede el.
Si eu pot sa postez alte filme cu unii care au facut peste 6000km cu piese de carbon din China ...

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
corect, e alegerea TA daca vrei sa-ti risti viata pt niste grame in minus, dar sincer as arunca acel ghidon.

Doar vroiam ca cine citeste pe aici sa stie la ce se expune.

Edited by sirgoofy, 14 December 2016 - 11:03.


#10
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am participat la vreo 2 concursuri de mtb si chiar nu se pot compara cu fortele ce actioneaza asupra bicicletei, fata de cele de pe cursiera. Sunt mult, cu mult mai mari!
Pe de alta parte, un amic si-a luat roti cu baieuri din China. pentru bicicleta lui fixi si in 2-3 ani de cand le are, nu a avut nicio problema cu ele. Dar repet, e fixa, merge doar pe sosea.

Personal mi-as face o bicicleta din asta doar pentru promenada, ca-s pasionat, nu de concursuri. N-as renunta la aluminiu decat daca mi s-ar da gratuit carbonul :).

Spor!

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
daca ti s-ar da gratuit un ghidon/ pipa de carbon noname/ fake din China tot nu le-ai folosi, ... sper !

View Postpg-soare, on 15 decembrie 2016 - 21:32, said:

...un amic si-a luat roti cu baieuri din China pentru bicicleta lui fixi si in 2-3 ani de cand le are, nu a avut nicio problema cu ele.
Dar repet, e fixa, merge doar pe sosea.
Cred ca la alea se si referea, sunt multe review-uri pozitive la rotile de carbon chinezesti de cursiera, dar cum ai zis, alea merg doar pe sosea.

Daca isi facea bicicleta de plimbare era alta treaba, mai merge un astfel de cadru si tija de sa,... dar nu la mtb Posted Image

Edited by sirgoofy, 16 December 2016 - 14:15.


#12
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Azi am primit piesele din China. Totul intr-o cutie de carton 105x76x20cm.

Attached File  IMG_4715.jpg   67.11K   22 downloads

In cutie piesele fiecare impachetate separat.

Attached File  IMG_4721.jpg   80.2K   39 downloads

Piesele arata bine, mai jos cateva fotografii.

Attached File  IMG_4742.jpg   153.13K   43 downloads

Attached File  IMG_4739.jpg   137.24K   41 downloads

Attached File  IMG_4729.jpg   131.04K   28 downloads

Attached File  IMG_4731.jpg   127.54K   29 downloads

Attached Files


Edited by pro-e, 22 December 2016 - 22:00.


#13
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Piese usurele, dar daca o sa-i pui roti de 2 kile cu gume de tractor de 700 de grame bucata n-o sa rezolvi mare branza. De ce nu ti-ai luat si roti daca tot vrei s-o arzi in full carbon made in China pe dreapta ?

#14
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Am deja rotile, DT Swiss din aluminiu. Dar o sa vad daca raman la ele.

#15
mitza4444

mitza4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2010
Salut. Imi zici si mie ce taxe ai platit in plus pentru piesele comandate? din cate stiu se platesc taxe vamale si TVA peste 10 euro... Vroiam sa imi comand si eu un cadru, dar nu vroiam sa ma trezesc cu un pret dublu fata de cel de pe site.

#16
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmitza4444, on 07 februarie 2017 - 23:30, said:

Salut. Imi zici si mie ce taxe ai platit in plus pentru piesele comandate? din cate stiu se platesc taxe vamale si TVA peste 10 euro... Vroiam sa imi comand si eu un cadru, dar nu vroiam sa ma trezesc cu un pret dublu fata de cel de pe site.

Salut,

din câte știu eu pana la ca. 27€ nu se plătește nimic. Eu pentru piese nu am plătit nimic.

pentru cadru chinezii mi-au dat o factura falsa (ca. 100€) dar eu am declarat prețul integral și am plătit 99€.
în general chinezi sunt cooperanti în ceea ce privește facturile reduse, deci dacă vrei se poate.

#17
mitza4444

mitza4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2010

View Postpro-e, on 09 februarie 2017 - 00:00, said:


Salut,

din câte știu eu pana la ca. 27€ nu se plătește nimic. Eu pentru piese nu am plătit nimic.

pentru cadru chinezii mi-au dat o factura falsa (ca. 100€) dar eu am declarat prețul integral și am plătit 99€.
în general chinezi sunt cooperanti în ceea ce privește facturile reduse, deci dacă vrei se poate.

Mersi pentru informatie. Si totul a venit pana in fata usii cu transport 0 ? Ca mi-am comandat si eu o gramada de chestii, acum astep sa imi ajunga toate.

#18
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Da, pana acum am primit (pana in fata usii) tot ce am comandat.
Dar dureaza 20-30 de zile, uneori chiar mai mult.

Ce ai comandat?

Edited by pro-e, 09 February 2017 - 00:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate