Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Plati online in EUR USD GBP (moneda intermediara)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:06, said:

Pot face un card in LEI la care sa adaug conturi in valuta si in momentul in care fac o tranzactie in USD spre ex, sa fiu sigur ca banii se retrag din contul de valuta?

M-am uitat de asemenea si la Banca Feroviara, pare extraordinara oferta lor, dar tot nu am gasit detalii legate de conversiile intermediare (daca exista sau nu). O sa sun cel mai probabil maine la ei

Da. Mergi la BT si ceri deschidere cont lei si emitere card lei. Sunt gratuite. Apoi ori la banca ori de acasa din contul tau de homebank iti deschizi cont pt ce valuta vrei. Ai optiunea emitere card. Vei merge la banca pt ridicare carduri.
Costurile sunt doar astea:

-homebank 1 lei pe luna
-emitere carduri valuta cate 3 unitati pt fiecare card in parte (o singura data)
-administrare carduri 3 unitati pe an pt fiecare card in parte
Atat.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 23:10.


#20
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Bun si cum transfer bani (valuta) pe ele? Din contul de LEI transfer in contul de VALUTA (ma gandesc ca tot banca va face conversia?)

Am sunat acum la Banca Feroviara si operatorul peste care am dat zicea ca toate conversiile se fac direct, dar spre final a zis ca el e de la tehnic si cel mai bine merg intr-o sucursala unde sa discut cu cei de la comercial.

#21
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:18, said:

Bun si cum transfer bani (valuta) pe ele? Din contul de LEI transfer in contul de VALUTA (ma gandesc ca tot banca va face conversia?)



Ori asa ori depui tu banii in cont. Cursurile lei-valuta au fost unele bune. Dar poti merge si singur la o casa de schimb. Apoi depui la sucursala valuta in cont - comision zero alimentare cont.

#22
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
In prima instanta pare ca scapi de bataile de cap cu numeroasele conversii valutare, insa te alegi cu o sumedenie de carduri Posted Image)
P.S daca doriti vreodata sa comandati de la sportisimo, alegeti plata ramburs si nu plata online in cazul in care aveti ING (am pierdut 20 lei la o comanda de 550 lei)

le:

Vad ca in lista de comisioane BT exista un comision in cazul in care se primesc bani in cont de la alta banca:

0 – 2,69 RON 0 RON
2,70 – 50 RON 2,7 RON
50,01 – 1.000 RON 4,2 RON
1.000,01 – 49.999,99 RON 6 RON

dar este 0 totusi la depunere de numerar in cont (ma gandesc ca acest lucru se face la casierie, sau sunt si aici bancomate unde depui bani ca la ING?)

Edited by ColdFusion, 07 December 2016 - 23:41.


#23
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

View Postrosix, on 07 decembrie 2016 - 22:30, said:

Eu am platit luna trecuta pe amazon.de un produs de 17 euro cu card Mastercard Forte BT si m-a mancat in cour, sa speficic card in lei si sa las comerciantul sa faca schimbul valutar. L-a facut la cat a vrut muschii lui si am iesit in pierdere. Mi-a schimbat lei in EURO la cursul de 4.81 lei /EURO cand la casa de schimb era 4.54 lei/euro
Regula de baza - pe site-uri in EURO se plateste direct in EURO pe site-uri in USD direct in USD (se lasa Mastercard sa faca conversia).

Am si un Mastercard Raiffeisen cu care am mai platit una-alta, tot in EURO, cursul de schimb a fost bun, adica BNR+2.75%, adica cam cat e EURO la vanzare la casa de schimb, ceea ce e un targ corect (daca ar fi sa cumperi cu EURO, ai cumpara de la casa de schimb).

Deci, recomandarea ar fi, chiar daca e cardul in RON uitati de RON si comportati-va ca si cand cardul ar fi in valuta si lasati procesatorul de carduri sa faca schimbul, nu comerciantul. Nici eu n-am stiut, am aflat de la altii.



Ai facut card in lei sau in EURO la Banca Feroviara?



Nu intotdeauna. Depinde, cred si daca exista o banca corespondenta cu Raiffeisen prin tara in care se face plata. Eu am platit anul trecut, pentru cineva, cu un Mastercard Raiffeisen (card de cumparaturi galben) o taxa pentru examen CFA, in America, in USD. Spre surprinderea mea care ma asteptam, tot asa, la conversie EURO si dupa aia USD, conversia s-a facut direct, tot la cursuil USD, BNR+2.5%, sau ceva de genul, deci cam la cursul de vanzare USD al casei de schimb valutar din banca, ceea ce mi s-a parut ok.


Am facut singurul card pe care il au, Mastercard in lei.

Recomand un drum scurt intr-o sucursala pentru a verifica daca au comision de conversie.

Au cateva dezavantaje fata de ING: nu au aparate de depus bani 24/7, sucursale putine insa poti sa retragi bani de la orice sucursala CEC, nu au comision la incasare bani in cont, au internet banking de baza si altele.

#24
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:40, said:

In prima instanta pare ca scapi de bataile de cap cu numeroasele conversii valutare, insa te alegi cu o sumedenie de carduri Posted Image)
P.S daca doriti vreodata sa comandati de la sportisimo, alegeti plata ramburs si nu plata online in cazul in care aveti ING (am pierdut 20 lei la o comanda de 550 lei)

le:

Vad ca in lista de comisioane BT exista un comision in cazul in care se primesc bani in cont de la alta banca:

0 – 2,69 RON 0 RON
2,70 – 50 RON 2,7 RON
50,01 – 1.000 RON 4,2 RON
1.000,01 – 49.999,99 RON 6 RON

dar este 0 totusi la depunere de numerar in cont (ma gandesc ca acest lucru se face la casierie, sau sunt si aici bancomate unde depui bani ca la ING?)

Depunerea se face la casierie, comision zero.

Daca primesti valuta in cont de la alta banca nu exista comision.
Exista comision in cazul in care tu transferi lei in contul de lei al altei banci.

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 December 2016 - 00:00.


#25
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Ma tot uit si cu cat citesc mai mult parca suna prea frumos sa fie adevarat. Au dobanda la contul de economii 1.4% ceea ce mi se pare foarte mare, la ING ai 1.3% pt depozite bonus (4 luni) si 0.7% pt contul de economii.
Iarasi cursul la care tranzactioneaza EURO pt contul PRIMUS este EXTREM de apropiat de BNR, pt data de 6 dec spre ex curs BNR 4.5027 curs BCF 4.51.
Cu siguranta o sa sun maine la un nr de telefon al sucursalei, poate reusesc sa obtin informatiile necesare fara a face drumul la banca (daca ma hotarasc sa-mi deschid card la ei, tot nu scap)

#26
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:18, said:

Bun si cum transfer bani (valuta) pe ele? Din contul de LEI transfer in contul de VALUTA (ma gandesc ca tot banca va face conversia?)

Am sunat acum la Banca Feroviara si operatorul peste care am dat zicea ca toate conversiile se fac direct, dar spre final a zis ca el e de la tehnic si cel mai bine merg intr-o sucursala unde sa discut cu cei de la comercial.

Pe Cont Primus ai trei conturi: lei - cont curent, lei - cont de economii si euro - cont de economii. Conturile de economii pot fi folosite si pe post de conturi curente adica poti sa faci incasari in contul de EUR si lei. Poti sa depui EURO in contul de euro si sa transferi in contul de lei, contul cardului la un curs mai avantajos decat la alte banci. Ai cursul de schimb pe site-ul lor.

2 informatii relevante de stiut:

1. poti sa primesti plata din orice valuta in cont de lei. Nu stiu la ce curs se face schimbul valutar;

2. Am primit plata dintr-o alta valuta in contul de lei. In prealabil am solicitat plata sumei de x lei in contul de lei. Comerciantul a depus banii in valuta lui si mie mi-au ajuns in lei fix suma solicitata. Nu am platit nici un comision de incasare.

Bafta!

View PostColdFusion, on 08 decembrie 2016 - 00:00, said:

Ma tot uit si cu cat citesc mai mult parca suna prea frumos sa fie adevarat. Au dobanda la contul de economii 1.4% ceea ce mi se pare foarte mare, la ING ai 1.3% pt depozite bonus (4 luni) si 0.7% pt contul de economii.
Iarasi cursul la care tranzactioneaza EURO pt contul PRIMUS este EXTREM de apropiat de BNR, pt data de 6 dec spre ex curs BNR 4.5027 curs BCF 4.51.
Cu siguranta o sa sun maine la un nr de telefon al sucursalei, poate reusesc sa obtin informatiile necesare fara a face drumul la banca (daca ma hotarasc sa-mi deschid card la ei, tot nu scap)

Au trei cursuri de schimb pe EUR:

- cont normal;

- casa de schimb;

- cont PRIMUS (ce am eu)

Cel mai avantajos e casa de schimb, apoi PRIMUS care se face direct pe cont si apoi cont normal. Cursul din casa de schimb e foarte apropiat de BNR.

Dobanda pe contul de economii in lei in decembrie 2015 era 3%. A scazut vertiginos luna de luna insa tot e decenta tinand cont de ce e in piata.

Mai au avantajul ca gasesti intotdeauna loc de parcare la ei Posted Image)

View PostColdFusion, on 08 decembrie 2016 - 00:00, said:

Ma tot uit si cu cat citesc mai mult parca suna prea frumos sa fie adevarat. Au dobanda la contul de economii 1.4% ceea ce mi se pare foarte mare, la ING ai 1.3% pt depozite bonus (4 luni) si 0.7% pt contul de economii.
Iarasi cursul la care tranzactioneaza EURO pt contul PRIMUS este EXTREM de apropiat de BNR, pt data de 6 dec spre ex curs BNR 4.5027 curs BCF 4.51.
Cu siguranta o sa sun maine la un nr de telefon al sucursalei, poate reusesc sa obtin informatiile necesare fara a face drumul la banca (daca ma hotarasc sa-mi deschid card la ei, tot nu scap)


Apropo de drum la banca. Vezi ca poti sa deschizi cont online. E de verificat la telefon care e procedura insa poti deschide online cu procesare manuala facuta de baietii si fetele din banca. Eu mi-am deschis in sucursala asa ca nu stiu cum e treaba online.

Edited by aronax1, 08 December 2016 - 00:28.


#27
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Mersi pt detaiile oferite, o sa incerc sa ma mai documentez si va anunt cu prima ocazie cand fac o noua tranzactie online cu un alt card decat ING :))

#28
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

View PostColdFusion, on 08 decembrie 2016 - 00:23, said:

Mersi pt detaiile oferite, o sa incerc sa ma mai documentez si va anunt cu prima ocazie cand fac o noua tranzactie online cu un alt card decat ING Posted Image)

Bafta! Sa gasesti oferta care ti se pare potrivita. Stiu din experienta ce greu e sa gasesti ceva ok pe servicii bancare.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:06, said:

Pot face un card in LEI la care sa adaug conturi in valuta si in momentul in care fac o tranzactie in USD spre ex, sa fiu sigur ca banii se retrag din contul de valuta?

Nu poti. Cardurile au o singura moneda, ori e alba, ori e neagra. Poti insa sa ai doua carduri, iar pe unul din ele sa pui cati euro ai nevoie, sa-ti faci treaba.

Repet, din experienta, O conversie al un curs egal cu cursul BNR +2.50% sau +2.75%, din punctul meu de vedere, e un curs de bun simt care te aduce in zona cursului de vanzare de la casele de schimb valutar, deci cel corect - ca si cand ai cumpara euro de la casa de schimb si ai plati cu euro ce cumperi. In mod normal nicio tranzactie in EURO sau USD nu ar trebui decontata, in lei, mai scump de atat decat daca e vorba de tzeapa.

Edited by rosix, 08 December 2016 - 00:38.


#30
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMaryus89, on 07 decembrie 2016 - 22:56, said:

Salut, ieri am platit un bilet de avion la ryan cu bt, 52.2 euro - 236 lei, a facut conversia euro-lei la un curs foarte bun
Card Visa Electron?
Daca da, acela foloseste cursul VISA si nu cel al bancii BT. - nu stiu daca la orice valuta e acel curs, dar la euro si usd e.


View Postandrei_ionut, on 07 decembrie 2016 - 23:03, said:

BT - comisioane carduri/conturi valuta

cont valuta: 0 adminstrare
card valuta: 3 EUR/USD etc pe an
homebank: 1 leu pe luna

In consecinta este foarte ieftin si ai card si cont ce valuta doresti.

le: emiterea de card costa 3 eur/usd etc.
Cont valuta e 0, dar card poate fi doar in lei sau euro

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:06, said:

Pot face un card in LEI la care sa adaug conturi in valuta si in momentul in care fac o tranzactie in USD spre ex, sa fiu sigur ca banii se retrag din contul de valuta?

M-am uitat de asemenea si la Banca Feroviara, pare extraordinara oferta lor, dar tot nu am gasit detalii legate de conversiile intermediare (daca exista sau nu). O sa sun cel mai probabil maine la ei
Nu, acest lucru nu e posibil. Ce poti face e sa faci tu schimbul valutar USD-RON, dar nu are sens, avand in vedere ca banca va face schimbul valutar RON-USD.

Am cont BT de 10 ani! Cardul Visa Electron de obicei folosea/foloseste cursul VISA si nu cel al bancii sau cel BNR.
Cardurile Mastercard folosesc cursul bancii https://www.bancatra...s-valutar-spot/ - curs bun, fata de alte banci! fara alte comisioane. Am platit USD/EUR/GBP.

Edited by easy90rider, 08 December 2016 - 09:26.


#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostMaryus89, on 07 decembrie 2016 - 22:56, said:

Salut, ieri am platit un bilet de avion la ryan cu bt, 52.2 euro - 236 lei, a facut conversia euro-lei la un curs foarte bun
Vezi asta in extras sau in tranzactii in asteptare?

Edited by don_dannielo, 08 December 2016 - 09:37.


#32
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View PostColdFusion, on 07 decembrie 2016 - 23:18, said:

Am sunat acum la Banca Feroviara si operatorul peste care am dat zicea ca toate conversiile se fac direct, dar spre final a zis ca el e de la tehnic si cel mai bine merg intr-o sucursala unde sa discut cu cei de la comercial.
Vezi ca astia au doar vreo 2 sucursale in Bucuresti si inca vreo 3 in restul tarii :)
Eu am la Garanti. Sincer nu stiu la ce curs se face conversia CNY-RON, de exemplu, dar cu siguranta nu au magarii de genul RON-EUR-RON ca la ING.
Au marele avantaj ca ATM-urile lor accepta si depunerea de numerar. Cardurile sunt Mastercard, nu stiu daca au si Visa.

Oarecum legat de asta:
Paypal are optiunea sa iti faca conversia valutara la cursul lor (nesimtit de mare) sau sa lase banca sa faca conversia valutara (mult mai bine). E foarte bine ascunsa optiunea in cont, ultima oara nu am gasit-o plimbandu-ma pe site, doar prin cautare pe google.
OK, totul bun si frumos, era setat sa faca banca conversia (de mult). Acum vreo luna am cumparat o groaza de rahaturi de 1-2 E de pe eBay.
Scenariul e urmatorul:
Iti apare la plata 1 RON=0.20 EUR (sau cat o fi, irelevant). Inseamna ca iti fac ei conversia, trebuie sa dai vreo 2-3 clickuri ca sa faca banca conversia.
NU iti apare 1 RON=0.20 EUR - asta insemna ca face Paypal conversia (la cursul lor!!!) - trebuia sa dau back si sa dau din nou pe plata, pana cand aparea cursul ca sa pot seta sa fie conversia valutara facuta de banca! Mare atentie!

#33
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

View PostAlice, on 08 decembrie 2016 - 11:14, said:

Vezi ca astia au doar vreo 2 sucursale in Bucuresti si inca vreo 3 in restul tarii Posted Image
Eu am la Garanti. Sincer nu stiu la ce curs se face conversia CNY-RON, de exemplu, dar cu siguranta nu au magarii de genul RON-EUR-RON ca la ING.
Au marele avantaj ca ATM-urile lor accepta si depunerea de numerar. Cardurile sunt Mastercard, nu stiu daca au si Visa.

Oarecum legat de asta:
Paypal are optiunea sa iti faca conversia valutara la cursul lor (nesimtit de mare) sau sa lase banca sa faca conversia valutara (mult mai bine). E foarte bine ascunsa optiunea in cont, ultima oara nu am gasit-o plimbandu-ma pe site, doar prin cautare pe google.
OK, totul bun si frumos, era setat sa faca banca conversia (de mult). Acum vreo luna am cumparat o groaza de rahaturi de 1-2 E de pe eBay.
Scenariul e urmatorul:
Iti apare la plata 1 RON=0.20 EUR (sau cat o fi, irelevant). Inseamna ca iti fac ei conversia, trebuie sa dai vreo 2-3 clickuri ca sa faca banca conversia.
NU iti apare 1 RON=0.20 EUR - asta insemna ca face Paypal conversia (la cursul lor!!!) - trebuia sa dau back si sa dau din nou pe plata, pana cand aparea cursul ca sa pot seta sa fie conversia valutara facuta de banca! Mare atentie!

Acuma sa fim cinstiti daca tot ai adus vorba despre sucursale. Au vreo 14 in toata tara si avantajul ca poti sa scoti bani de la bancomatele CEC in aceleasi conditii ca la bancomatele proprii. Taxele pe cont curent si card sunt mult mai ok fata de alte banci mari. Vin insa cu multe dezavantaje daca esti obisnuit cu ING, de exemplu.

Repet, fiecare isi alege banca in functie de nevoi. Pe forumul asta putem sa recomandam ce e ok pentru fiecare. Nevoile sunt diferite.

#34
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Card BCR sa nu folositi pentru plata online in strainatate, fiindca are comision de 2%. Eu am anulat o comanda si cand am primit banii inapoi mi-a luat din nou comision.

#35
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postrosix, on 08 decembrie 2016 - 00:35, said:

Repet, din experienta, O conversie al un curs egal cu cursul BNR +2.50% sau +2.75%, din punctul meu de vedere, e un curs de bun simt care te aduce in zona cursului de vanzare de la casele de schimb valutar, deci cel corect ...

Un curs de 2.50-2.75% e mare si in nici un caz nu e cel corect. Casele de schimb au un spread de maxim 1%, pe cand bancile au in jur de 1-3%. Cursul corect e cel interbancar, adica cursul Visa/Mastercard. Organizatiile de carduri ofera acest curs gratuit bancilor, insa acestea aplica cursul lor, care este mai defavorabil si uneori mai aplica si comision de conversie valutara de 1-3%, uneori chiar mai mult.

@ColdFusion
Este irelevant daca conversia se face printr-o valuta intermediara, important este sa se faca la curs cat mai bun si necomisionat. In practica mai toate bancile folosesc o valuta comuna de decontare pentru tranzactiile in moneda straina, cel mai adesea euro si dolarul. Singurele banci de care eu am cunostinta ca nu aplica cursul lor, ci cursul Visa/Mastercard si nu aplica nici comisioane suplimentar, sunt BT si LIbra Bank.

Insa nu la toate cardurile, ci doar la unele gasesti aceste conditii cu cel mai bun curs. La BT la cardul Visa Electron toate conversiile trec prin dolar si cursul este Visa, necomisionat de banca, iar la Libra Bank ai cardul Libra Free unde toate conversiile trec prin euro la cursul Mastercard  fara a fi comisionat de catre banca.

Cu aceste carduri poti face cumparaturi in alte valute fara sa mai pierzi bani din conversii la cursul bancii plus alte comisioane. Insa la BT platesti pentru incasari si plati in lei intrebancare, la Libra aceste operatiuni sunt gratuite. La Libra poti chiar sa-ti deschizi contul online, fara sa te mai deplasezi la banca si iti poti comanda si cardul acasa. Insa e nevoie sa ai cont la alta banca ca sa faci un transfer catre noul cont de la Libra, ca sa poata fi verificata astfel identitatea ta.

Nu e posibil sa atasezi mai multe conturi la un card, desi la vreo 2 banci din Romania am vazut asa ceva, BRCI si Credit Agricole , unde este posibil sa atasezi 2 sau trei conturi in ron, euro, dolari la un singur card.

P.S. Daca ai aflat in ce conditii face Banca Feroviara conversiile valutare sa ne spui si noua. Eu le-am trimis de 2 ori e-mail insa nu mi-au raspuns. Atasez mai jos raspunsurile oficiale BT si Libra.

BT
" In urma mesajului dumneavoastra va comunicam faptul Visa Electron, cardul detinut de catre dumneavoastra are utilizare internationala si cu ajutorului lui puteti efectua tranzactii atat in tara, cat si in strainatate, oriunde apare afisata sigla Visa, pentru cumparaturi la comercianti, pe Internet si la ATM-uri pentru numerar.

Cardul Visa Electron este atasat contului curent in RON, astfel pentru a putea fi utilizat acest card in tara si straintate este necesar sa aveti disponibile sumele in RON, pe contul curent.

Platile la comercianti si totodata platile pe Internet efectuate cu acest card sunt necomisionate, atat in tara cat si in strainatate.

Pentru Visa Electron conversia se efectueaza intotdeauna prin USD, astfel suma in EUR trece in USD, iar apoi acesta suma trece in RON. Toate conversiile se realizeaza la curs VISA, disponibil pe urmatorul site: http://www.visaeurop...ulator/main.jsp.


Banca Transilvania nu percepe niciun comision pentru conversiile realizate;

1.Toate conversiile se realizeaza la curs VISA → atat la debitare, cat si in cazul refund-urilor de la comercianti /a tranzactiilor de creditare.
Tranzactii internationale realizate cu carduri VISA/ VISA ELECTRON (pt a afla cursul Visa accesati:
http://www.visaeurop...ulator/main.jsp ).
2. Pentru Visa Electron conversia valutara este:
Suma in valuta tranzactiei → Suma in USD → Suma in RON.
Tranzactie realizata in USD => conversia este: Suma in USD → Suma in RON.
3.Pentru cardul Visa Electron nu se percepe taxa de conversie valutara, atasat acestui e-mail va trimitem si prezentarea si taxele si comisioanele acestui card.



In ceea ce priveste cardurile Mastercard emise de Banca Transilvania, dorim sa precizam ca acestea au doua valute de decontare, astfel :
-tranzactiile intraregionale (realizate in EUROPA+ORIENTUL MIJLOCIU) se deconteaza in EUR
-tranzactiile interregionale (realizate in AFRICA+ASIA+AMERICA) se deconteaza in USD

Totusi, daca un comerciant este dintr-o anumita zona, dar banca lui este din alta regiune, tranzactiile se deconteaza in moneda de decontarea a bancii comerciantului (ex : locatia comerciantului este in China, dar banca lui este din Germania → tranzactia se va deconta prin EUR)
La autorizarea tranzactiei, suma in valuta tranzactiei trece in valuta de decontare (EUR/USD)  si apoi in Lei la cursul Mastercard din ziua autorizarii.

La decontarea trazactiei, pentru prima conversie valutara se foloseste cursul Mastercard din ziua decontarii, iar pentru cea de-a doua conversie (valuta de decontare -> Lei) este utilizat cursul spot BT de vanzare EUR / RON sau USD / RON din ziua decontarii tranzactiei."

Libra
"Pentru  cumparaturi cu cardul, conversiile valutare se fac la cursul MasterCard  din ziua tranzactiei, nefiind comisionate suplimentar de catre Libra.
Valuta de decontare este euro, aplicandu-se doar cursul Mastercard."

#36
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cred ca cel mai bine e sa ai un cont in euro.

Eu unul am un cont la N26, dar si veniturile mele sunt doar in euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate