Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Plati online in EUR USD GBP (moneda intermediara)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
@entry multumesc pt informatiile oferite legate de BT! Unul din cele 3 raspunsuri primite in CallCenter-ul BT a fost cel pe care l-ai scris tu mai sus.

Legat de conversiile valutare pe care le face Banca Comerciala Feroviara, am sunat la toate cele 3 agentii din Bucuresti: la prima agentie nu a raspuns nimeni, a doua mi-a spus ca imi trimite pe mail detaliile si mi-a trimis tabelul de comisione, deci habar nu aveau, iar sucursala Popa Tatu (care din ce am vazut e sediul lor central) mi-a comunicat ca aceste conversii valutare se fac direct (deci RON-USD, RON-EUR, RON-GBP etc) la cursul bancii. Acum daca iti deschizi cont PRIMUS (oferta curenta) au un curs EURO preferential. Am verificat cursul pt cateva zile din saptamana curenta si din noiembrie si avem asa (am bolduit cursul mai mic)
- luni 05.12
    VISA: 1 EUR = 4.5244; 1 GBP = 5.3910; 1 USD = 4.2316
    BCF: 1 EUR = 4.5140; 1 GBP = 5.4106; 1 USD = 4.2643
- marti 06.12
    VISA: 1 EUR = 4.5291; 1 GBP = 5.3550; 1 USD = 4.2004
    BCF: 1 EUR = 4.5100; 1 GBP = 5.3928; 1 USD = 4.2429
- miercuri 07.12
    VISA: 1 EUR = 4.5239; 1 GBP = 5.3584; 1 USD = 4.1938
    BCF: 1 EUR = 4.5100; 1 GBP = 5.3416; 1 USD = 4.2469
- joi 08.12
    VISA: 1 EUR = 4.5076; 1 GBP = 5.3098; 1 USD = 4.1853
    BCF: 1 EUR = 4.5150; 1 GBP = 5.3694; 1 USD = 4.2517
- vineri 09.12
    VISA: 1 EUR = 4.6095; 1 GBP = 5.3901; 1 USD = 4.2416
    BCF: 1 EUR = 4.5130; 1 GBP = 5.4129; 1 USD = 4.3138
- marti 01.11
    VISA: 1 EUR = 4.5315; 1 GBP = 5.0499; 1 USD = 4.1215
    BCF: 1 EUR = 4.5180; 1 GBP = 5.0532; 1 USD = 4.1414
- marti 15.11
    VISA: 1 EUR = 4.5729; 1 GBP = 5.3155; 1 USD = 4.2127
    BCF: 1 EUR = 4.5260; 1 GBP = 5.2722; 1 USD = 4.2524

Sunt destul de apropiate, asa ca trebuie sa iau o decizie daca voi merge cu BT (card Visa Electron) sau cu BCF (contul Primus, card Mastercard). BCF nu au comision pt incasare bani de la alta banca si nici pt HomeBank.

Ma mai gandesc pana saptamana viitoare, poate mai sun si la alte agentii BCF din tara.

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma indoiesc ca au conversie directa RON-orice valuta.
Ti-a raspuns asa pentru ca-i habarnist.
Iar aia cu schimb direct, sarind peste Mastercard, e monumentala.

Edited by don_dannielo, 10 December 2016 - 15:50.


#39
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

View Postdon_dannielo, on 10 decembrie 2016 - 15:45, said:

Ma indoiesc ca au conversie directa RON-orice valuta.
Ti-a raspuns asa pentru ca-i habarnist.
Iar aia cu schimb direct, sarind peste Mastercard, e monumentala.


Conversie se poate face direct la orice valuta. Aici http://www.conso.ro/...-in-strainatate este un link in care sunt mentionate banci care fac direct conversia.

Suntem atat de obisnuiti ca nu se poate altfel fata de ce ne-au invata bancile?

Nu e normal comisionul de conversie valutara chiar daca banca te invata ca e.

Bafta!

View PostColdFusion, on 10 decembrie 2016 - 12:56, said:

@entry multumesc pt informatiile oferite legate de BT! Unul din cele 3 raspunsuri primite in CallCenter-ul BT a fost cel pe care l-ai scris tu mai sus.

Legat de conversiile valutare pe care le face Banca Comerciala Feroviara, am sunat la toate cele 3 agentii din Bucuresti: la prima agentie nu a raspuns nimeni, a doua mi-a spus ca imi trimite pe mail detaliile si mi-a trimis tabelul de comisione, deci habar nu aveau, iar sucursala Popa Tatu (care din ce am vazut e sediul lor central) mi-a comunicat ca aceste conversii valutare se fac direct (deci RON-USD, RON-EUR, RON-GBP etc) la cursul bancii. Acum daca iti deschizi cont PRIMUS (oferta curenta) au un curs EURO preferential. Am verificat cursul pt cateva zile din saptamana curenta si din noiembrie si avem asa (am bolduit cursul mai mic)
- luni 05.12
VISA: 1 EUR = 4.5244; 1 GBP = 5.3910; 1 USD = 4.2316
BCF: 1 EUR = 4.5140; 1 GBP = 5.4106; 1 USD = 4.2643
- marti 06.12
VISA: 1 EUR = 4.5291; 1 GBP = 5.3550; 1 USD = 4.2004
BCF: 1 EUR = 4.5100; 1 GBP = 5.3928; 1 USD = 4.2429
- miercuri 07.12
VISA: 1 EUR = 4.5239; 1 GBP = 5.3584; 1 USD = 4.1938
BCF: 1 EUR = 4.5100; 1 GBP = 5.3416; 1 USD = 4.2469
- joi 08.12
VISA: 1 EUR = 4.5076; 1 GBP = 5.3098; 1 USD = 4.1853
BCF: 1 EUR = 4.5150; 1 GBP = 5.3694; 1 USD = 4.2517
- vineri 09.12
VISA: 1 EUR = 4.6095; 1 GBP = 5.3901; 1 USD = 4.2416
BCF: 1 EUR = 4.5130; 1 GBP = 5.4129; 1 USD = 4.3138
- marti 01.11
VISA: 1 EUR = 4.5315; 1 GBP = 5.0499; 1 USD = 4.1215
BCF: 1 EUR = 4.5180; 1 GBP = 5.0532; 1 USD = 4.1414
- marti 15.11
VISA: 1 EUR = 4.5729; 1 GBP = 5.3155; 1 USD = 4.2127
BCF: 1 EUR = 4.5260; 1 GBP = 5.2722; 1 USD = 4.2524

Sunt destul de apropiate, asa ca trebuie sa iau o decizie daca voi merge cu BT (card Visa Electron) sau cu BCF (contul Primus, card Mastercard). BCF nu au comision pt incasare bani de la alta banca si nici pt HomeBank.

Ma mai gandesc pana saptamana viitoare, poate mai sun si la alte agentii BCF din tara.


Interesant mesaj. Ma gandesc ca poate ar trebui sa compari cu Mastercard exchange rate daca e cardul de la Mastercard.

Solutie e de sunat in centrala din Popa Tatu si aflat.

Cardul e emis si administrat de Provus.

Vezi ca BCF are urmatoarele comisioane la plati prin IB: 1 leu pentru plati pana in 50.000 de lei si 10 lei pentru plati peste 50.000 lei. E naspa ca IB lor e de baza, de exemplu nu poti sa-ti faci singur conturi ca la alte banci.

Avantajul lor pentru mine este ca fara conventie de salariu am incasare orice suma cu comision 0, de oriunde.

Cardul are comision 0.2% din orice retragere de cash de la bancomate CEC si BF, fara minim ca la alte banci. Adica din 10 lei retrasi iti 0.2%, din 1000 de lei tot 0.2% iti ia.

Cardul e valabil 2 ani. La reemiterea lui platesti o taxa de 10 lei.

Niste lucruri importante de stiut.

Seara buna.

Edited by aronax1, 11 December 2016 - 00:32.


#40
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Nu ma deranjeaza faptul ca au comision la retragere sau transfer bani catre alte conturi din moment ce nu o sa folosesc cardul in acest scop. Il voi alimenta din cardul ING si voi plati cu el tot ce inseamna online (strainatate).
Nu am facut comparatia si cu exchange rate-ul  MasterCard tocmai pt ca tanti din agentia Popa Tatu mi-a spus ca toate conversiile valutare se fac la cursul bancii direct, fara vreo moneda intermediara. Ce-i drept, nu m-a convins 100%.
As putea sa-mi deschid la ei un card si vad exact cum anume procedeaza cand voi face plati in valuta. In functie de asta, decid daca il pastrez sau il inchid (desi nu gasesc in tabelul de comisioane cat costa inchiderea cardului, am vazut ca e gratuit pt carduri fara rulaj, ceea ce nu s-ar aplica banuiesc dupa ce faci cateva plati).

#41
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
Verbal mi-au confirmat ca pot sa-mi inchid cardul gratuit atunci cand l-am deschis. Nu a fost cazul la mine. Eram de fata cand si-au inchis unii oameni cardurile si nu au platit nimic.

Bafta! Sunt tare curios cum fac treaba asta de care ai tu nevoie. Daca iti faci cont primus vezi ca poti sa soliciti deschidere doar contului curent si atat.

Da ne un update aici daca te hotarasti pe oricare.

Bafta!

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
@ColFusion
E penibil dar e singura solutie ca sa te lamuresti. Am mai zis ca sunt habarnisti?

@aronax1
Tu n-ai facut nicio plata cu cardul BCF?

Edited by don_dannielo, 11 December 2016 - 13:41.


#43
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016

View Postdon_dannielo, on 11 decembrie 2016 - 13:36, said:

@ColFusion
E penibil dar e singura solutie ca sa te lamuresti. Am mai zis ca sunt habarnisti?

@aronax1
Tu n-ai facut nicio plata cu cardul BCF?


Am facut plata cu cardul BCF in RO. De ce intrebi?

#44
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ca sa-l lamuresti daca e conversie dubla.

Dar trebuie plata in usd, gbp etc.

#45
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
Singura chestie apropiata de ce a intrebat a fost faza cu primirea unor bani in cont. Am solicitat x lei de la un comerciant de afara, acesta a pus banii in moneda lui si eu am primit fix x lei. Nu am avut comision, nu am avut nimic. Pe extras a aparut suma in lei.

#46
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
@aronax1
In link-ul mentionat de tine nu am gasit nici o mentiune referitoare la conversia directa, dimpotriva sunt descrise modalitatile deja cunoscute, se trece printr-o valuta comuna de decontare, euro/dolar. Cred si ca informatiile sunt depasite pentru ca la BT cardul Visa Electron are dolarul ca valuta de decontare, nu euro cum se mentioneaza in articol.

@ColdFusion
E prima oara cand aud de convresie directa, celelalte banci merg pe o valuta comuna euro/dolar. Au comision de conversie ? O observatie interesanta: cursul de la casa de schimb pentru euro de la BCF este mereu mai bun decat cursul "preferential" :-)

Am refacut eu statisticile de curs, luand in calcul si cursul Mastercard si adaugand mai mai multe puncte de referinta.

Septembrie si octombrie:

Attached File  Cursuri valutare sept-oct.png   16.93K   10 downloads

Noiembrie si decembrie:

Attached File  Cursuri valutare nov-dec.png   16.61K   9 downloads

Dupa cum se observa in majoritatea cazurilor ( in rosu ) Mastercard are cel mai bun curs la euro, dolar si lira sterlina. Cardul Libra Free de la Libra Bank e o buna optiune, pentru ca nu se percepe comision de conversie si cursul e cel de la Mastercard. Dar si mai bine e detinerea si a unui card Visa pentru zilele in care cursul lor e mai bun. Dar toate astea sunt valabile mai ales la tranzactii de mare valoare, acolo se vede diferenta. Oricum cursurile Visa/Mastercard sunt mai bune decat cele ale bancilor.

#47
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Thanks pt statisticile oferite!
Nu mi-au zis nimic de comision de conversie, probabil o sa aflu pe pielea mea :)
Legat de cursul "preferential", au 3 cursuri de schimb pe site cum zicea si aronax1: la casa de schimb valutar, la tranzactii realizate direct in cont si la tranzactii realizate in contul PRIMUS (numai pt euro ce-i drept).
Detinerea unui card VISA in plus fata de cel MasterCard nu stiu daca te ajuta, pt ca suma initiala care va fi blocata va fi diferita de cea cand se vor debita banii din cont (ce-i drept, poate fi mai mica sau mai mare). Degeaba are VISA cursul mai mic astazi, daca peste 3 zile cand imi retrag efectiv banii, cursul VISA e peste MasterCard, nu prea ai cum sa controlezi asta (cel putin eu asa am inteles ca se fac debitarile, daca gresesc, va rog sa ma corectati)

Ma gandesc totusi la un scenariu si anume operatorii cu care am discutat eu sa nu stie exact cum se face conversia valutara, iar cardul atasat contului PRIMUS fiind MasterCard, conversia sa fie facuta la cursul MasterCard :)) (dar si aici pot exista scenarii multiple, poate intervine si cursul bancii pe undeva, alte comisioane etc.)

Maine mai dau un telefon pe la agentiile BCF, incerc sa ma lamuresc si eventual intr-o dimineata cand am timp o sa merg sa-mi deschid un cont sa vad exact cum sta treaba. O sa tin threadul updatat.

#48
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
Suna direct in Popa Tatu. Acolo ar trebui sa fie cele mai mari sanse sa obtii un raspuns.

#49
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Da e adevarat, exista o intarziere intre autorizare si decontare, suma retrasa va fi cea calculata la cursul din ziua decontarii. Insa macar psihologic tot as alege cursul mai mic din ziua tranzactiei, chiar daca nu exista garantii ca la autorizare va fi la fel. Insa exista si alte avantaje in cazul detinerii a 2 carduri, de exemplu cand se blocheaza cardul sau nu e acceptat sau reteaua de ATM a bancii nu functioneaza, e bine sa ai macar 2 carduri, de preferinta de la banci diferite si sub ambele sigle. Atat timp cat sunt gratuite...

La BCF mai exista un avantaj, au cel mai mic comision pentru plati SEPA, doar 3 euro.

#50
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005

View Postaronax1, on 11 decembrie 2016 - 23:08, said:

Suna direct in Popa Tatu. Acolo ar trebui sa fie cele mai mari sanse sa obtii un raspuns.
Aici am sunat cand mi s-a spus ca BCF face conversia direct, din orice valuta in RON.

Numai ca astazi am primit un mail care mai ridica putin ceata. Una din agentiile la care sunasem si doamna imi trimisese pe mail tabelul de comisioane, am dat reply acelui mail intreband-o concret ce vreau eu sa aflu si se pare ca astazi dimineata am primit un raspuns. Vi-l atasez nealterat:

Quote

Pentru tranzactiile RON-EUR, la momentul autorizarii tranzactiei (momentul in care tranzactia este efectuata, iar suma este blocata pe cont) se utilizeaza cursul de schimb Mastercard, iar la momentul decontarii (momentul in care primim tranzactia la decontare, iar suma este debitata din cont) se utilizeaza cursul de schimb al BCF.  Datorita cursului de schimb BCF mai convenabil decat cel de la Mastercard, suma decontata va fi mai mica decat suma blocata initial pe cont.
Toate tranzactiile RON-ALTA VALUTA vor trece prin EUR (ALTA VALUTA-EUR-RON). Si pentru aceste tranzactii, la momentul autorizarii se vor utiliza cursuri Matercard, iar la momentul decontarii se va utiliza cursul EUR-RON al BCF. Din nou, suma decontata va fi mai mica decat suma blocata initial.

BCF nu percepe comisioane pentru tranzactiile efectuate la comercianti (POS, online) si nici comisioane de schimb valutar. Mai mult, pentru tranzactiile efectuate in EUR de catre clientii PRIMUS (valuta tranzactiei EURO), Banca va aplica un curs valutar diferentiat, in favoarea clientului (curs valutar cont PRIMUS). Diferenta de suma rezultata din aplicarea cursului respectiv va fi creditata in contul clientului la data decontarii tranzactiei.

Deci pana la urma scenariul la care ma gandeam e pe jumatate adevarat, conversia valutara se face la cursul MasterCard in momentul in care banii sunt blocati si apoi la cursul bancii in momentul in care banii sunt retrasi din cont. Nu prea are dreptate insa cu cursul EUR al BCF ca fiind mai mic decat cel de la MasterCard :)

Si cu toate astea, cred ca imi voi deschide un card la ei. Faptul ca orice valuta trece prin EUR la cursul preferential (care-i destul de apropiat pana la urma de cel MasterCard) si lipsa comisioanelor de administrare/incasare bani in cont/homebank ii pune inaintea celor de la BT.

L.E. M-am uitat si peste oferta de la Libra, vad ca nici la ei nu exista comisioane de administrare/incasare bani in cont/homebank. Si tinand cont si de raspunsul tau

Quote

"Pentru cumparaturi cu cardul, conversiile valutare se fac la cursul MasterCard din ziua tranzactiei, nefiind comisionate suplimentar de catre Libra."
cred ca sunt peste BCF in cazul de fata?

Edited by ColdFusion, 12 December 2016 - 12:35.


#51
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
Interesant. Deci blocheaza banii pe curs Mastercard si ii retrag pe curs BCF. Hmmm.

#52
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci se trece prin EUR, deci e conversie dubla la platile in altceva decat Euro, dupa cum am zis ca o sa fie.

#53
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
@Coldfusion Ar fi ideal sa ai un raspuns oficial si de la Libra ca sa te poti hotari. Sunt chiar curios ce zic cei de la Libra.

#54
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdon_dannielo, on 12 decembrie 2016 - 13:57, said:

Deci se trece prin EUR, deci e conversie dubla la platile in altceva decat Euro, dupa cum am zis ca o sa fie.
da, ai avut dreptate, nici eu nu eram convins 100% tocmai din cauza asta am vrut sa ma mai documentez putin inainte de a lua o decizie.

@aronax1 cred ca o sa le scriu si celor de la Libra

Daca ar fi sa trag o concluzie, problema sta in cursul valutar pe care-l foloseste ING (cel propriu), care e de-a dreptul infect. Daca ar fi folosit cursul VISA nu cred ca mai eram atat de suparat pe ei!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate