Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda RATB

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tehnic nu prea e posibil sa se intample ca o amenda cu un CNP gresit sa fie trimisa la adresa corecta. Ea ajunge intai la Directia de impozite si taxe locale si acolo cauta unii titularul de rol, dupa CNP, apoi emit hartia pe contul acestuia din calculator, deci sanse mici sa fie o eroare.  Sa nu fie o gluma proasta din partea cuiva care si-a dat datele tale cand a fost amendat de RATB, sau hartia sa nu fie cumva emisa de un tzepar care incearca sa te determine sa platesti in contul lui. Ai grija.  Daca mergi la DITL, cu buletinul, poti intreba acolo daca ai vreo datorie la bugetul local si atunci ti se poate spune daca ai sau nu ceva de plata.

Edited by rosix, 07 December 2016 - 10:06.


#20
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View PostRCmake, on 06 decembrie 2016 - 23:29, said:

Asa e, ignor-o. Dupa termenul de prescriptie al somatiei devine titlu executoriu si o sa te execute silit fara drept de contestatie.
Asa ca fapt divers, ce scrie pe somatie?  Cu drept de contestatie la ???
P.S. Nu te baza ca esti un pustan de 20 de ani si ca inca iti dau ai tai bani sa ai de o tigara, cand o sa ai si tu primul job, sa vezi ce frumos o sa iei doar 70% din salariul negociat, si asta pana achiti debitul!
P.S.2 Daca pe somatie scrie ca ai posibilitatea sa contesti la tribunal sau judecatorie, eu zic sa mergi si sa platesti aia 150 de lei. Nu de alta, dar e destul de complicat sa scapi de amenda.

Nu ma bazez pe asta si lucrez daca asta conteaza si nu fumez daca asta te ajuta si nu-mi da mama bani daca are importanta , nu o sa platesc ceva ce nu e al meu , asta e clara treaba , imi spune pe plic nr pv , data pv , in ce termen sa platesc si ca pot sa fac contestatie la instanta judecatoreasca competenta .


http://imgur.com/a/7FWq0

cnp-ul nici macar nu este unul valid si da la anaf sunt trecut cu datorii , problema mea e sa nu se bage peste economiile mele de pe card ca alte bunuri nu am , azi merg la ei la directia de impozite si taxe locale daca nu rezolv nimic merg la instanta judecatoreasca , da multi considera ca 150 de lei nu e o suma asa de mare de platit , dar nu mi se pare normal sa platesc ceva ce nu este al meu.

Edited by Victor19R, 07 December 2016 - 14:20.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Numele, prenumele si adresa sunt corecte si doar CNP gresit? Sigur e o greseala.

#22
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
scuze, postare gresita. am vazut ulterior ca ai verificat la ANAF

Edited by bobocul, 07 December 2016 - 15:48.


#23
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View Postdorin_2k, on 07 decembrie 2016 - 15:40, said:

Numele, prenumele si adresa sunt corecte si doar CNP gresit? Sigur e o greseala.

Da doar cnp este gresit , azi n-am facut nimic erau prea cu nasul pe sus si era coada prea mare de babaciuni... maine ies mai devreme de la facultate si pot sa-mi petrec mai mult timp cu ei acolo.

#24
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Şirul "1840209460075" nu este un CNP valid; acolo este cel puţin o cifră greşită.

#25
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View Postjobist, on 07 decembrie 2016 - 23:05, said:

Şirul "1840209460075" nu este un CNP valid; acolo este cel puţin o cifră greşită.

Da stiu , am cautat , am fost astazi , am depus o cerere sa mi se dea o copie dupa procesul verbal al amenzii , numai ca nu scap de instanta , tot acolo ajung daca doresc anularea (aia e ) si partea amuzanta mai era un tanar care avea amenzi de la ratb in jur de 1800 de lei si el nu mai mergea cu tramvaiul de 10 ani .

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ar fi ceva sa primesc si eu amenzi ratb, eu care nu am mai fost in Bucuresti de peste 20 ani.

#27
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 08 decembrie 2016 - 18:49, said:

Ar fi ceva sa primesc si eu amenzi ratb, eu care nu am mai fost in Bucuresti de peste 20 ani.

Te poti astepta la orice , mereu fac astia cate o greseala si tot tu trebuie sa alergi ca sa o repari , maine vorbesc cu avocatul familiei sa vad ce ma sfatuieste .

#28
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Am revenit dupa ceva vreme , cam atat timp le-a luat respectivilor sa mi ofere o copie a procesului verbal dupa 3 cereri ( 2 au fost solutionate ca "Nu exista dovada fizica" ) azi am primit pe mail copia in care imi zice ora , mijlocul de transport , agentul de control , si ceva minunat , nu CNP al meu , nu semnatura mea , ce pot eu sa fac in aceasta situatie? De platit 150 de lei iese din discutie ( da e putin , dar nu dau bani pe ceva ce NU este al MEU ) nu mi se pare normal.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faci contestație. Atenție că termenul este de 15 zile.

#30
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Azi intocmesc plangerea , am inteles ca trebuie platit si taxa de timbru in jur de 20 de lei si totul in doua exemplare...

#31
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Avocatul familiei nu stia ce sa-ti zica referitor la asta?

Edited by Lipsum, 28 April 2017 - 12:43.


#32
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View PostLipsum, on 28 aprilie 2017 - 12:43, said:

Avocatul familiei nu stia ce sa-ti zica referitor la asta?

Am vorbit mai tarziu cu el inainte sa intreb aici , mi-a zis ce acte nevoie si unde sa le duc.

#33
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008
Pot primi amenda doar prin scanarea cardului ratb(deoarece nu am avut  posibilitatea de verificare a cardului m-am trezit in tramvai cu sold 0.4 ron-si abonament expirat)nu mi sa  intocmit proces verbal si nici echipaj jandarmi sau nu a mai venit in statie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate