Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Partii de schi din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salut !
Se apropie sarbatoriile de iarna si doresc sa merg la schi. Ce partii imi recomandati ?  Vreau sa ma duc undeva unde sa fie si partii negre ( daca se poate ) dar si lungimea partiei sa fie maricica
Nu vreau sa ma duc in statiunile de pe Valea Prahovei din cauza aglomeratiei din sezon.

Sa fac un top unde am schiat in Romania pana acum :
1. Predeal
2. Madarasi jud Harghita ( mi-a placut ca este o partie neagra, un snow park si partii rosii si albastre )
3. Harghita Bai
Multumesc !

P.S. : Ati fost careva la Domeniul Sureanu ? Ce parere aveti despre aceasta partie ?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pt ce perioada ?

#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pe partia neagra de la Harghita trebuie sa fii atent ca ajungi jos inainte sa-ti dai seama ca ai schiat.

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca mergi in cursul saptamanii si pleci acasa in week end ( vineri ), nu ai treaba cu aglomeratia .
http://www.transalpi...pina_ski_resort
P.S. Daca vrei sa-ti faci un concediu de neuitat , renunta la Romania ...

Edited by cobi1, 28 November 2016 - 16:31.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
man, si eu sunt ca si tine.... (probabil)
insa eu sunt ahtiat sa ma dau cu placa.
momentam am o rezervare in Bansko in prima jumatate a lunii Ianuarie

Vis-a-vis de partiile din romania iti spun sigur ca nu merita banii.
asta dupa ce m-am de n ori pe aici in RO...

Revenind la subiect, iti recomand sa iti faci o rezervare in Poiana BV (sau BV) insa in cursul saptamanii, si mai ales cand nu sunt tabere de copii.
(cred ca nu ma poate enerva ceva mai mult sa vad copii in sir indian la 1m distanta cate 10-15 dintr-o parte in alta.)

Edited by Mihai_3, 28 November 2016 - 16:45.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am fost anul trecut la Borsa (ce-i drept vara) si partia parea bine delimitata si intretinuta. Nu stiu iarna. Scopul concediului erau traseele de munte luate la picior domol. Eventual sari parleazul la Vatra Dornei (nu e departe, pe DN 18).

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lg0HZiMELFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Problema mare e cazarea

Edited by ciine, 28 November 2016 - 16:51.


#8
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

View PostMihai_3, on 28 noiembrie 2016 - 16:34, said:

man, si eu sunt ca si tine.... (probabil)
insa eu sunt ahtiat sa ma dau cu placa.
momentam am o rezervare in Bansko in prima jumatate a lunii Ianuarie

Vis-a-vis de partiile din romania iti spun sigur ca nu merita banii.
asta dupa ce m-am de n ori pe aici in RO...

Revenind la subiect, iti recomand sa iti faci o rezervare in Poiana BV (sau BV) insa in cursul saptamanii, si mai ales cand nu sunt tabere de copii.
(cred ca nu ma poate enerva ceva mai mult sa vad copii in sir indian la 1m distanta cate 10-15 dintr-o parte in alta.)
Înseamnă că nu ești schior. Pe pârtie trebuie să aibă loc toată lumea. Si tu ai fost începător,nu te-ai născut cu placa in picioare.

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postunderrated, on 28 noiembrie 2016 - 16:53, said:

Înseamnă că nu ești schior. Pe pârtie trebuie să aibă loc toată lumea. Si tu ai fost începător,nu te-ai născut cu placa in picioare.
Ai intr-o oarecare masura , dreptate , doar ca si eu prefer sa fie e liber , adica am coborat si repede sa ajung sa urc nu sa stau dupa 100 de indivizi fie ei chiar si copchii !!
D-aia nici nu mai concep sa stau la schi prin Romania ca ma plicti rapid . Preturi mari , lume proasta , cozi interminabile , partii de kko . la aceeasi bani merg in Italia / Austria si am toate sansele sa merg in fiecare zi pe alta partie , mai lunga , mai frumoasa , mai deosebita bla bla ...

Edited by cobi1, 28 November 2016 - 17:18.


#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Dar ce anume te deranjeaza la Valea Prahovei, aglomeratia de pe partie sau de pe DN1?
Pentru ca exista legaturi feroviare cu toate statiunile respective, si nu stiu de ce nu sunt folosite la capacitate.

#11
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postcobi1, on 28 noiembrie 2016 - 16:29, said:


P.S. Daca vrei sa-ti faci un concediu de neuitat , renunta la Romania ...
Eu merg iarna la schi in Austria. Insa vreau sa schiez si in restul sezonului. Nu doar o saptamana ( 10 zile ) cat stau in Austria.

View PostTestosteron, on 28 noiembrie 2016 - 16:26, said:

Pe partia neagra de la Harghita trebuie sa fii atent ca ajungi jos inainte sa-ti dai seama ca ai schiat.
Aici ai dreptate ! In comparatie cu partiile din strainatate care au chiar si 200 de km ( toate partiile dintr-o statiune ), tara noastra e la pitici... Exceptand tariile care nu au munti.. :)))

View Postciine, on 28 noiembrie 2016 - 16:50, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lg0HZiMELFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Problema mare e cazarea
Chiar m-a tentat si in anii trecuti sa merg la Voineasa... Pare interesanta partia. Cred ca merita incercata

View PostRazvan_N, on 28 noiembrie 2016 - 17:55, said:

Dar ce anume te deranjeaza la Valea Prahovei, aglomeratia de pe partie sau de pe DN1?
Pentru ca exista legaturi feroviare cu toate statiunile respective, si nu stiu de ce nu sunt folosite la capacitate.
Nu ma deranjeaza aglomeratia de pe partii... Insa am auzit ca stai mult la coada la telescaun, teleschi, telecabina ( cica mai mult stai la coada decat sa schiezi ) ... Asta este tot.

#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Partia e excelenta , pleaca de la 2100m altitudine,   sunt mai multe variante , lungime rezonabila   peisaj superb pe partea de nord protejat de viscol, dar nu mai stiu cum e cu cazarea in zona  pt ca  erau probleme .In momentul de fata nu cred ca s-a deschis dar se anunta zapada si acolo chiar ninge.
Erau si vro doua camere live  dar nu mai dau de ele

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRazvan_N, on 28 noiembrie 2016 - 17:55, said:

Dar ce anume te deranjeaza la Valea Prahovei, aglomeratia de pe partie sau de pe DN1?
Pentru ca exista legaturi feroviare cu toate statiunile respective, si nu stiu de ce nu sunt folosite la capacitate.

în afară de prețuri mari, servicii proaste, pârtii meh, transport pe cablu de toată jena?

View PostRazvan125, on 28 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Salut !
Se apropie sarbatoriile de iarna si doresc sa merg la schi. Ce partii imi recomandati ?  Vreau sa ma duc undeva unde sa fie si partii negre ( daca se poate ) dar si lungimea partiei sa fie maricica
Nu vreau sa ma duc in statiunile de pe Valea Prahovei din cauza aglomeratiei din sezon.

Sa fac un top unde am schiat in Romania pana acum :
1. Predeal
2. Madarasi jud Harghita ( mi-a placut ca este o partie neagra, un snow park si partii rosii si albastre )
3. Harghita Bai
Multumesc !

P.S. : Ati fost careva la Domeniul Sureanu ? Ce parere aveti despre aceasta partie ?


4. Bansko. Ieși mai ieftin, condiții de cazare mai bune și pârtii incomparabil mai multe, mai variate și mai bune.

#14
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View PostDaculScoril0, on 28 noiembrie 2016 - 19:52, said:

4. Bansko. Ieși mai ieftin, condiții de cazare mai bune și pârtii incomparabil mai multe, mai variate și mai bune.
Nu am nevoie de statiuni din afara romaniei. Vreau sa ma duc in weekenduri la ski. Ma duc si o saptamana in Austria.
Vreau sa schiez si restul sezonului... Doar nu ma duc in fiecare weekedn la Bansko...

Edited by Razvan125, 28 November 2016 - 19:57.


#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca mergi in weekend-uri in Ro , nu ai de ales decat sa suporti aglomeratia si tot ce implica ea ; dpmdv mai bine te opresti la primul birt cu terasa daca vrei sa te relaxezi la schi ...

Edited by cobi1, 28 November 2016 - 20:00.


#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
underrated: nu te inteleg pe bune !
treaba este ca instructorul se intinde cu copii pe toata partia cand ar putea sa ii tina doar pe o parte astefel incat sa nu incurce pe ce ce stiu sa se dea.....nu ?
gandesti gresit in opinia mea. Nu am spus ca copii nu au voie pe partie .,,...ba au insa nu pe toata latimea ei. Si stim bine ca partiile de RO sunt de cacao la acest aspect.

Vidra este o varianta chiar si pentur bucuresteni, insa nu sunt cazari in zona aia !
sa faci 45km pe zi nu prea este fan doar ca sa ajungi si sa te intorci de la partie.

Edited by Mihai_3, 29 November 2016 - 10:03.


#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRazvan125, on 28 noiembrie 2016 - 19:57, said:

Nu am nevoie de statiuni din afara romaniei. Vreau sa ma duc in weekenduri la ski. Ma duc si o saptamana in Austria.
Vreau sa schiez si restul sezonului... Doar nu ma duc in fiecare weekedn la Bansko...

Dacă vrei pe Valea Prahovei trebuie să pleci de joi ca să ajungi sâmbătă dimineață. Cam tot atât faci și până la Bansko (un pic exagerat, dar nu mult)

#18
cobra1bv

cobra1bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.09.2007
https://ralucamihalc...-poiana-brasov/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate