Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Valoarea impozitelor pe proprietate in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Valoarea impozitelor pe proprietate (27 member(s) have cast votes)

Cum considerati ca sunt impozitele pe proprietate din Romania ?

  1. Prea mari (12 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

  2. Prea mici (13 votes [48.15%])

    Percentage of vote: 48.15%

  3. Fix ceea ce trebuie (2 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

Vote Guests cannot vote

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asta e propaganda jegoasa.
La fiecare sfarsit de an, se reiau niste subiecte, asa de testare si pregatire a populatiei pentru mariri de taxe si impozite.
Astia care tot vor bani la buget, in primul rand sa mai opreasca doar 15% din angajatii sistemului bugetar, ca acolo sunt gaurile negre.
La ANAF, primarii si ministere.
De ce trebuiesc 5 consilieri, 3 secretare, doi soferi,/ deputat, ministru, secretar de stat, sau la ghiseele de taxe si impozite una emite ordinul de plata, alta incaseaza banii, nu inteleg de ce nu poate face asta un singur om ?
E uite cum mai apar bani fara sa mai marim taxe, doar eliminand capusele de pe pielea animalului.

#38
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostJammalan-the-Prophet, on 27 noiembrie 2016 - 16:04, said:

Hai sa vedem , cum ar incuraja asta economia?
Pai prima parte cu marirea impozitelor sigur nu. Poate aia cu scaderea impozitului "pe munca"  ce naiba o fi insemnand asta.

Ar incuraja circulatia imobilelor si tranzactiile. In prezent sunt o gramada de bunuri imobiliare, terenuri pe care cresc buruieni,  imobilele, unele care stau sa se darme altele nu care zac acolo  uitate ca intr-o pusculita. Pusul la pastrat al bunurilor ingheata piata.  Pentru o economie de piat sanatoasa bunurile mobilesi imobile trebuie sa circule.

Edited by iulian_k, 27 November 2016 - 16:42.


#39
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Merci pentru link,.....sint impozite mari oricum,...

Sa incerc eu sa spun cum zice Catalina,...apropos de firme,...

Eu asa gindesc,...de ce sa platesc eu pentru angajat la un salariu de 1000 de lei, inca ~800 statului?,..

Nu mai bine ii dau 1500 de lei, si sa-si plateasca ce vrea, sanatate, pensie,...daca vrea,...si eu sa-mi platesc darile mele catre stat?,...

View Postnotrust, on 27 noiembrie 2016 - 16:40, said:

Pe la primarii e jale,...restul mai subtire,...

Edited by _Dadi_, 27 November 2016 - 16:44.


#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015
Galeo, vrei sa spui ca pe un apartament de €250,000 in Bucuresti, impozitul in Romania este de €250/an?
La mine e pe la 1.6%

#41
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postcarens, on 27 noiembrie 2016 - 16:36, said:


Un fel de 50 de euro in ferentari si de ce te plangi ? te-a pus cineva sa mergi la Britania ?
De curiozitate cate pachete de tigari inseamna, sau cate sticle de whiskey ?

Unde m-am plans ?
Un salariu minim in UK e pe la 1000 lire, asta inseamna ca 150 lire lunar inseamna 15% din salariul minim.

In Romania asta ar insemna un 150 lei lunar, raportat la un salariu minim de 1000 lei.

Cat despre tigari, nu stiu cat e un pachet, nu fumez si nici wiskey nu beau

#42
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Post_Dadi_, on 27 noiembrie 2016 - 16:43, said:



Nu mai bine ii dau 1500 de lei, si sa-si plateasca ce vrea, sanatate, pensie,...daca vrea,...si eu sa-mi platesc darile mele catre stat?,...


De acord. Dar nu ar ajutaeconomia cu absolut nimic totusi ar face ceva foarte important: ar responsabiliza cetățenii si i-ar face sa vadă exact cine este partenerul lor si cine este parazitul in relația afacere, angajat, stat.

#43
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAstute, on 27 noiembrie 2016 - 15:37, said:

Nu credeti ca ar trebui crescute  impozitele pe proprietate.. ?  
Intrebarea asta o emite cineva care probabil nu are in proprietate nici macar o debara, nu? Altfel de unde atata relaxare?

Nu, nu ar trebui crescute impozitele. Ar trebui in schimb sa vedem ca se face dracului ceva cu impozitele (putine / multe) care se incaseaza acum.

Edited by BlueKing-69, 27 November 2016 - 16:52.


#44
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Sunt orase in Romania unde multe apartamente stau goale, proprietarii plecati din tara asteapta preturi care sa ajunga la cer.
Sa mai spunem ca aceste apartamente goale sunt neincalzite iarna, afectand astfel structura blocurilor, iar vecinii se umplu de umezeala si mucegai.

View PostBlueKing-69, on 27 noiembrie 2016 - 16:49, said:


Intrebarea asta o emite cineva care probabil nu are in proprietate nici macar o debara, nu? Altfel de unde atata relaxare?

Sunt proaspat proprietar de locuinta in Bucureti, proprietar de asemenea de locuinta in Galati. Am de unde sa platesc, nu e problema

Edited by Astute, 27 November 2016 - 16:51.


#45
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
.

Edited by BlueKing-69, 27 November 2016 - 16:52.


#46
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
În Austria mi s-au luat 6,5% la achiziţionarea casei, după care nu mai plătesc NIMIC cât timp deţin imobilul. Doar ceva taxe pe teren, dar foarte puţin, pe la 0,05% din valoarea de piaţă.
În România statul îţi ia şi procent la cumpărare şi impozit anual ulterior. E doar o iluzie că sunt mici taxele.

#47
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostAstute, on 27 noiembrie 2016 - 16:50, said:

Sunt orase in Romania unde multe apartamente stau goale, proprietarii plecati din tara asteapta preturi care sa ajunga la cer.
Sa mai spunem ca aceste apartamente goale sunt neincalzite iarna, afectand astfel structura blocurilor, iar vecinii se umplu de umezeala si mucegai.



Sunt proaspat proprietar de locuinta in Bucureti, proprietar de asemenea de locuinta in Galati. Am de unde sa platesc, nu e problema


In bucurestii noi?


#48
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostAstute, on 27 noiembrie 2016 - 15:37, said:


Nu credeti ca ar trebui crescute  impozitele pe proprietate, si scazute altfel impozitele pe munca ?

NU !!
De ce sa scumpeasca impozitele pe imobile ? Nu e de ajuns ca te taxeaza de vorbesti singur cand vrei sa-ti construiesti o casa ??? Pana sa ajungi s-o intabulezi platesti la stat de-ti vine rau ca mai apoi sa-ti tranteasca si niste impozite sa nu o poti pastra ? Unii gandesc cu fundu , ca au cap pe umeri sa le le picure apa in gat .

#49
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postcobi1, on 27 noiembrie 2016 - 17:07, said:


NU !!
De ce sa scumpeasca impozitele pe imobile ? Nu e de ajuns ca te taxeaza de vorbesti singur cand vrei sa-ti construiesti o casa ??? Pana sa ajungi s-o intabulezi platesti la stat de-ti vine rau ca mai apoi sa-ti tranteasca si niste impozite sa nu o poti pastra ? Unii gandesc cu fundu , ca au cap pe umeri sa le le picure apa in gat .

Ia-ti garsoniera daca nu iti permiti o casa
Apropo, iti permiti sa incalzesti toate camerele la casa aia ?

O casa costa, si e normal sa fie asa

View PostX-plane, on 27 noiembrie 2016 - 17:04, said:




In bucurestii noi?

Nu

Edited by Astute, 27 November 2016 - 17:09.


#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
E o prostie mărirea impozitelor pe locuinţe, ar ieşi toţi pensionarii în stradă, la ăştia contează fiecare leu, cum spune un spălat pe creier într-un clip PSD.

Edited by mihaicozac, 27 November 2016 - 17:14.


#51
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostAstute, on 27 noiembrie 2016 - 17:09, said:



Ia-ti garsoniera daca nu iti permiti o casa
Apropo, iti permiti sa incalzesti toate camerele la casa aia ?

O casa costa, si e normal sa fie asa

De acord cu tine. Dar am mai întrebat  odată: trebuie sa plătim taxe pe proprietate pentru ca asa vrea statul sau pentru exista unele cheltuieli legate de acea proprietate care trebuiesc achitate de toti proprietarii din orașul respectiv?
Apoi legat de taxele pentru mașini, ți se pare normal modul de calcul? Adica aceeași masina cu motor de 1.6 trebuie taxată diferit decat daca ar fi avut motor de 3.2 litri? Atenție, aceeași marca, cetași model de masina.

#52
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Crede-ma ca-mi permit sa incalzesc 360 mp la 23 de grade permanent . Nu asta e o grija ci impozitele aberante pe banii mei . Statul nu mi-a cumparat terenul , materialele de constructii , nu mi-a platit oamneii la lucru ( manopera ) numa m-a taxat in draci pt orice am " indraznit ' sa-mi fac .
Scuza-ma ca-ti zic dar nu mai suntem in comunism sa avem o masina cu sot sau fara si casa in chirie de la stat .
Asa cum gandesti tu s-o fi potrivit in perioada aia , amu esti depasit tataie , sfatul meu e sa iei o pauza ca aberezi .

#53
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Mai rămâne să bage acciză la combustibilul de încălzit, adică o impozitare indirectă a suprafeţei construite (şi încălzite).

#54
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mai raman multe ; cand o sa se bage impozit pe cretinismele aberate pe forumuri o sa ma duc si io la vot ! Pana atunci ma abtin .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate