Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema EOS KSI

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xMsT

xMsT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.12.2013
Buna ziua,
Am o problema legata de o plata mai veche la UPC.
Problema sta in felul urmator : In Aprilie 2014 mi-am facut contract la UPC (la Cluj) si am stat 2 luni dupa care am plecat la Galati ; in timpul acela eu nu am platit internetul..ma intelesesem cu proprietarul sa plateasca el in continuare, lucru pe care nu l-a facut.
Peste cateva luni m-am trezit cu EOS KSI pe cap, ca am de platit suma de 540 lei. Eu nestiind cine sunt, am raspuns la apelurile repetate in care imi faceau "discounturi" la pretul initial si ma indemnau sa platesc, dupa care am citit despre ei si m-am informat si nu am mai raspuns. Lucrul acesta cu apelurile a tinut chiar pana acum 1 luna..in repetate randuri.

Astazi in jurul orei 12 am primit un mesaj de la 1712 (acelasi numar de la care mai primeam mesaje de la ei) prin care spune asa : "Contractul dvs. de servicii a fost propus pentru demararea procedurii juridice.Pentru detalii sunati ASTAZI la nr de telefon X. Avocat Liliana Harja".

Ce ar trebui sa inteleg din acest mesaj ? Ce consecinte voi suporta?
Ma adresez celor care sunt cunoscatori, as ruga persoanele puse pe glume, sa se abtina de la comentarii.

Multumesc anticipat!

#2
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Daca ajunge in instanta o sa platiti suma datorata, dobanda legala pana la data solutionarii dosarului plus onorariul de avocat si taxa de timbru.

#3
xMsT

xMsT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.12.2013
Vreau totusi sa cred ca nu se ajunge in instanta pentru o suma de 540 lei.

#4
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007
Treaba e cam asa, in aprilie 2017 datoria se prescria si desi ti-ar mai fi trimis noitificari, nu puteau sa-ti faca nimic legal.

Daca pana cand expira nu aveau nici o dovada ca te-au notificat vizavi de datoria in cauza, scapai.

Asa, pot folosi convorbirea (banuiesc ca ti-au si zis ca e inregistrata) ca baza legala pentru a pretinde sa-ti achiti datoria in continuare, in urmatorii 3 ani.
Poti fi intr-adevar propus pentru procedura judiciarea dar poate fi si o tactica de intimidare.

Stiu pe cineva care a mai primit mesaje din astea, dar datoria era prescrisa de mai bine de un deceniu, deci blufau.

In cazul tau insa..

Suma discutata acum este 540, dar daca adaugi dobanzile nu mai e atat mica. Plus, avocatul ala ce nu face sa manince si el o paine, doar e pe cheltuiala ta, nu a lor.

540 nu e cam mult? In mod normal, dupa 2 luni de neplata trebuiau sa te deconecteze.

Cauta contractul ala si vezi ce scrie acolo, daca ajungi la o intelegere pentru jumatate de suma probabil e mai bine pentru toata lumea.

Vezi insa ce contract iti trimit, daca plata acelei jumatati te exonereaza total de orice pretentii ulterioare.

In unele cazuri, intelegerea initiala a fost folosita ca baza pentru a pretinde sume mult mai mari fiind in plus si o dovada a notificarii facute vizavi de datoriile reclamate.

Daca va intelegeti vizavi de suma, cere-le sa-ti trimita (dar nu pe adresa ta persoaanala) un contract semnat de ei privind eliberarea de datorii si renuntarea la orice alte pretentii o data cu plata sumei si abia pe urma plateste si desigur, pastreaza dovada.

Acum, daca sunt inregistrate convorbirile, nu prea mai conteaza daca e adresa personala sau nu, esti considerat notificat dpdv legal si termenul de prescriere se prelungeste cu alti 3 ani.

Edited by BlueThought, 23 November 2016 - 14:33.


#5
xMsT

xMsT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.12.2013
Legat de inregistrarea convorbirii, nu stiu nimic. Nu mi se specifica ca este inregistrata convorbirea, doar se prezentau si apoi urma discursul obisnuit prin care imi ofereau "reduceri" la pretul care il aveam de plata..de obicei scadeau intre 40 si 70 lei din  suma initiala si toata procedura ar fi fost astfel : ei ma insitiinteaza prin telefon, eu sunt de acord sa platesc..ei imi trimit contul bancar, eu trimit banii si mai apoi nu stiu ce se intampla.

Asa am facut prima data, mi-au trimis un cont bancar prin SMS in care sa virez suma respectiva si atat. Fara nimic altceva, niciun act trimis prin posta sau instiintare ca datoria a fost platita sau orice alt act semnat de ei.

Multumesc frumos.

Edited by xMsT, 23 November 2016 - 14:39.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu fac glume: suna la numarul X si afli instant.
Daca ti-e frica, pune aici nr si sun eu.

#7
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007
Nu le transfera nimic fara sa-ti dea scris ca renunta la alte pretentii.
S-ar putea ca asta sa fie baza in care sa emita pretentii sa le platesti si alte sume, dobanzi de ex.

#8
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Se ajunge in instanta si pentru sume mai mici, nu-ti face griji (si vorbesc in cunostinta de cauza). Oricum, la cei 540 lei, se mai adauga dobanda vreo 100 lei, inca vreo cateva sute onorariul de avocat. O sa treaca de o mie de lei suma. Incearca sa suni sa vezi ce obtii, dar in mod normal daca dosarul a ajuns la avocat, deja i s-a platit onorariul asa ca nu cred ca poti primi vreo reducere consistenta.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Suna repede, le propui sa platesti 50% si poate scapi usor.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 xMsT, on 23 noiembrie 2016 - 14:27, said:

Vreau totusi sa cred ca nu se ajunge in instanta pentru o suma de 540 lei.

cu siguranta nu se ajunge. daca platesti pana atunci.

#11
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

 BlueThought, on 23 noiembrie 2016 - 14:30, said:

Treaba e cam asa, in aprilie 2017 datoria se prescria si desi ti-ar mai fi trimis noitificari, nu puteau sa-ti faca nimic legal.

Daca pana cand expira nu aveau nici o dovada ca te-au notificat vizavi de datoria in cauza, scapai.

Asa, pot folosi convorbirea (banuiesc ca ti-au si zis ca e inregistrata) ca baza legala pentru a pretinde sa-ti achiti datoria in continuare, in urmatorii 3 ani.
Poti fi intr-adevar propus pentru procedura judiciarea dar poate fi si o tactica de intimidare.

Stiu pe cineva care a mai primit mesaje din astea, dar datoria era prescrisa de mai bine de un deceniu, deci blufau.

In cazul tau insa..

Suma discutata acum este 540, dar daca adaugi dobanzile nu mai e atat mica. Plus, avocatul ala ce nu face sa manince si el o paine, doar e pe cheltuiala ta, nu a lor.

540 nu e cam mult? In mod normal, dupa 2 luni de neplata trebuiau sa te deconecteze.

Cauta contractul ala si vezi ce scrie acolo, daca ajungi la o intelegere pentru jumatate de suma probabil e mai bine pentru toata lumea.

Vezi insa ce contract iti trimit, daca plata acelei jumatati te exonereaza total de orice pretentii ulterioare.

In unele cazuri, intelegerea initiala a fost folosita ca baza pentru a pretinde sume mult mai mari fiind in plus si o dovada a notificarii facute vizavi de datoriile reclamate.

Daca va intelegeti vizavi de suma, cere-le sa-ti trimita (dar nu pe adresa ta persoaanala) un contract semnat de ei privind eliberarea de datorii si renuntarea la orice alte pretentii o data cu plata sumei si abia pe urma plateste si desigur, pastreaza dovada.

Acum, daca sunt inregistrate convorbirile, nu prea mai conteaza daca e adresa personala sau nu, esti considerat notificat dpdv legal si termenul de prescriere se prelungeste cu alti 3 ani.
Prescriptia incepe sa curga in functie de data efectuarii ultimei plati, nu de data incheierii contractului. Si se intrerupe dupa punerea in intarziere numai daca il actioneaza in judecata in termen de 6 luni de la punerea in intarziere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate