Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Bara tractiuni in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Hai noroc!

Cum cel mai apropiat batator de blocul meu e la 15 minute distanta si parca nici n-am chef sa-mi inghete coaele de cate ori vreau sa bag niste tractiuini ma gandeam sa-mi iau ceva in genul asta.

Problema e... rezista peretii mei la asa ceva? Blocul e construit in anii 60 si e din caramida, stiu ca pentru o bara ca asta se recomanda montarea pe un perete din beton. Eu am 78 de kg ceea ce n-ar fi mult, bara duce 120, dar imi e teama pentru perete. La barile alea care se monteaza pe tocul usii nici nu pot sa ma gandesc, tocuri mai inguste ca la blocu' asta n-ai sa vezi.


Ar mai fi ceva in genul suportului asta sau asta, care ar fi superb dar pe langa faptul ca ocupa cam mult spatiu mai costa si foarte mult. Stie cineva sa-mi recomande un suport de genu' ceva mai ieftin? Ma intereseaza doar pentru tractiuni oricum, nu-i trebuie neaparat manerele pentru triceps.

Edited by iloveshaorma, 22 November 2016 - 11:46.


#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Eu am primul gen de bară, dar e pe o grinda de sustinere din beton armat. Cărămidă... hmmm. Eu nu m-as risca.

Edited by Afrikaner76, 22 November 2016 - 11:50.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La bloc de obicei se foloseste bara pentru tocul usii, bine pleaca de la 90 lei:
http://staging.justf...ctiuni-252.html

Multifunctional nu gasesti fara barele de triceps/ abdomen.

Apropo de prinderea in caramida, sunt bare cu prindere in tavan:
https://www.okazii.r...iuni tavan.html

#4
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 Afrikaner76, on 22 noiembrie 2016 - 11:50, said:

Eu am primul gen de bară, dar e pe o grinda de sustinere din beton armat. Cărămidă... hmmm. Eu nu m-as risca.
Grinda trece pe lateral prin hol si e prea ingusta pentru o bara de tractiuni din pacate
Ai avut vreo problema cu bara pana acum? Cu ce fel de suruburi vin astea?

 overseas, on 22 noiembrie 2016 - 11:53, said:

La bloc de obicei se foloseste bara pentru tocul usii, bine pleaca de la 90 lei:
http://staging.justf...ctiuni-252.html

Multifunctional nu gasesti fara barele de triceps/ abdomen.

Apropo de prinderea in caramida, sunt bare cu prindere in tavan:
https://www.okazii.r...iuni tavan.html
Tocu usii e o gluma proasta la blocu asta, nu am cum din pacate Posted Image
La alea cu prindere in tavan chiar ca nu ma risc.

Pai nu ma deranjeaza sa am si barele de triceps/abdomen la un multifunctional, intrebarea mea e daca gasesc unul sub 600 ron.

Edited by iloveshaorma, 22 November 2016 - 12:03.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vin cu suruburi expandabile pentru beton.

[ https://sc01.alicdn.com/kf/HTB17vWJKFXXXXcXXpXXq6xXFXXXf/Concrete-wedge-anchor-bolt-type-for-construction.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 iloveshaorma, on 22 noiembrie 2016 - 11:44, said:

Hai noroc!

Cum cel mai apropiat batator de blocul meu e la 15 minute distanta si parca nici n-am chef sa-mi inghete coaele de cate ori vreau sa bag niste tractiuini ma gandeam sa-mi iau ceva in genul asta.

Problema e... rezista peretii mei la asa ceva? Blocul e construit in anii 60 si e din caramida, stiu ca pentru o bara ca asta se recomanda montarea pe un perete din beton. Eu am 78 de kg ceea ce n-ar fi mult, bara duce 120, dar imi e teama pentru perete. La barile alea care se monteaza pe tocul usii nici nu pot sa ma gandesc, tocuri mai inguste ca la blocu' asta n-ai sa vezi.


Ar mai fi ceva in genul suportului asta sau asta, care ar fi superb dar pe langa faptul ca ocupa cam mult spatiu mai costa si foarte mult. Stie cineva sa-mi recomande un suport de genu' ceva mai ieftin? Ma intereseaza doar pentru tractiuni oricum, nu-i trebuie neaparat manerele pentru triceps.
E unul pe OLX care vine acasa, iti baga 2 suruburi in plafon, agata de ele 2 lanturi si la capat lor o bara.
Cred ca-i vreo 50 lei, aduce el tot si e comod ca poti scoate lanturile si bara cand ai chef.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
anchore chimice - asta e solutia ta

#8
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Exista foarte multe solutii atat in comert cat si proiecte diy.
Pentru perete din caramida, as cauta ceva care are prinderele cat mai departate, ca sa evit  4 gauri date in aceeasi caramida. Ma refer la modele de genul http://www.insports....ne-lcr1105.html .
In liceu aveam la parinti montata o bara rotunda, care se rezema pe 2 bucati de cornier de cca 10 cm fixate cu cate 2 dibluri pe 2 pereti paraleli in hol, langa o usa (distanta intre pereti era de cca 90 cm). Cost minim. Cred ca in orice apartament se poate gasi un loc in care poti pune o bara simpla, sa nu depinzi de solutii mai scumpe din comert.

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce repede sunt dispusi unii sa dea gauri in plansee, stalpi de rezistenta, etc. abia astept primul cutremur de 7.4 grade pe rihter.

#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Prima data am comandat bara aia, am incercat sa o instalez, e destul de horror show si plimbandu-ma prin Auchan am vazut una din aia telescopica care se fixeaza in tocul usii.

O folosesc de un an, excelenta. Ca sa intelegi:

 petre69, on 22 noiembrie 2016 - 12:59, said:

anchore chimice - asta e solutia ta

Am auzit si eu, dar tre'sa fii mester in DIY, am preferat sa dau 80 de ron pe alta si sa nu mi bat capu'. Poate intr-o zi, who knows? :)

Attached Files



#11
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 proxtu, on 22 noiembrie 2016 - 12:42, said:

E unul pe OLX care vine acasa, iti baga 2 suruburi in plafon, agata de ele 2 lanturi si la capat lor o bara.
Cred ca-i vreo 50 lei, aduce el tot si e comod ca poti scoate lanturile si bara cand ai chef.
Pai si nu pun tot acelasi stres pe saracu tavan? Stii sa-l gasesti pe baiatu asta sa-mi dai si mie un link? Posted Image  Sa pot sa-i pun si si eu niste intrebari

 disturbed, on 22 noiembrie 2016 - 13:07, said:

Exista foarte multe solutii atat in comert cat si proiecte diy.
Pentru perete din caramida, as cauta ceva care are prinderele cat mai departate, ca sa evit  4 gauri date in aceeasi caramida. Ma refer la modele de genul http://www.insports....ne-lcr1105.html .
In liceu aveam la parinti montata o bara rotunda, care se rezema pe 2 bucati de cornier de cca 10 cm fixate cu cate 2 dibluri pe 2 pereti paraleli in hol, langa o usa (distanta intre pereti era de cca 90 cm). Cost minim. Cred ca in orice apartament se poate gasi un loc in care poti pune o bara simpla, sa nu depinzi de solutii mai scumpe din comert.
Incerc sa fug de ideile diy cat mai mult ca stiu ce experiente am avut de cate ori am incercat asa ceva. Nu ca n-ar fi o idee buna, dar eu sunt blestemat si sigur se complica totul in mijlocu proiectului.

 a3ds, on 22 noiembrie 2016 - 13:55, said:

Prima data am comandat bara aia, am incercat sa o instalez, e destul de horror show si plimbandu-ma prin Auchan am vazut una din aia telescopica care se fixeaza in tocul usii.
O folosesc de un an, excelenta. Ca sa intelegi:
Am auzit si eu, dar tre'sa fii mester in DIY, am preferat sa dau 80 de ron pe alta si sa nu mi bat capu'. Poate intr-o zi, who knows? Posted Image
Mi-ar placea sa pot lua una telescopica, dar tocurile din apartamentul meu sunt pe moarte, mi-e frica sa incerc, indiferent cat de bine se disperseaza forta. Plus ca fiind mai inalt trebuie sa-mi strang genunchii cu una dinasta Posted Image
Ce e asa horror la cea montata pe perete? Instalatul sau nu esti foarte convins de siguranta ei?

 rich1974, on 22 noiembrie 2016 - 13:50, said:

ce repede sunt dispusi unii sa dea gauri in plansee, stalpi de rezistenta, etc. abia astept primul cutremur de 7.4 grade pe rihter.
Lasa cutremuru' boss, prioritatea e sa se lateasca fratele tau in spate

Edited by iloveshaorma, 22 November 2016 - 14:08.


#12
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 iloveshaorma, on 22 noiembrie 2016 - 14:02, said:

Pai si nu pun tot acelasi stres pe saracu tavan? Stii sa-l gasesti pe baiatu asta sa-mi dai si mie un link? :D  Sa pot sa-i pun si si eu niste intrebari
Banuiesc ca plafonul nu e tot din caramida.

#13
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011

 iloveshaorma, on 22 noiembrie 2016 - 14:02, said:

, prioritatea e sa se lateasca fratele tau in spate
Nu latesti spatele cu tractiuni.

Edited by robert8197, 22 November 2016 - 14:11.


#14
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 robert8197, on 22 noiembrie 2016 - 14:10, said:

Nu latesti spatele cu tractiuni.
Ciudat... credeam ca muschii dorsali preiau majoritatea tensiunii la tractiunile cu priza lata... ma apucam sa gauresc grinda de rezistenta degeaba

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

 robert8197, on 22 noiembrie 2016 - 14:10, said:

Nu latesti spatele cu tractiuni.

Pe bune? Poate cu genuflexiuni?

#16
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 robert8197, on 22 noiembrie 2016 - 14:10, said:

Nu latesti spatele cu tractiuni.

Dar cum o faci?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate asa ceva.
https://www.okazii.r...rete-a183643438

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 robert8197, on 22 noiembrie 2016 - 14:10, said:

Nu latesti spatele cu tractiuni.

Ciudat, inseamna ca la mine e vreo boala ceva; eu trag la bara si imi apar umflaturi sub brat.

 iloveshaorma, on 22 noiembrie 2016 - 14:26, said:

Ciudat... credeam ca muschii dorsali preiau majoritatea tensiunii la tractiunile cu priza lata... ma apucam sa gauresc grinda de rezistenta degeaba

Pai... dorsalii se latesc de la dat gauri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate