Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bara tractiuni in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postiloveshaorma, on 22 noiembrie 2016 - 14:02, said:

Lasa cutremuru' boss, prioritatea e sa se lateasca fratele tau in spate
N-o sa vezi never ever diferente vizuale dpdv a masei musculare daca faci tractiuni si 2 flotari acasa, in banii aia esti mai castigat sa mergi o luna la sala decat sa te clatini un an de bara aia

#20
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
...nu stiu daca te ajuta...am cautat tot felul de solutii acasa si era sa ma si ,,accidentez,, destul de rau cand s-a desprins  ca o prinsesem(bara...) cu ceva suportii in perete etc.E  o solutie poate caraghioasa,arhaica etc.Am folosit doua scari de lemn din acelea in forma literei A mare...am gasit doua care sa se potriveasca la inaltime si am pus o bara intre ele.Un pic mai greu pana te obisnuiesti da pe urma poti sa te tragi in ea linistit...

#21
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Ramatul face spatele lat

#22
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016

View Postrobert8197, on 22 noiembrie 2016 - 22:32, said:

Ramatul face spatele lat
Gros. Tractiunile cu priza larga il fac lat.

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gauresti casa degeaba. Acasa nu esti motivat. Faci o saptamana si dupa aceea agati haine de bara ta. Mergi la sala.

#24
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postrobert8197, on 22 noiembrie 2016 - 22:32, said:

Ramatul face spatele lat

View Postnt30per, on 22 noiembrie 2016 - 22:35, said:

Gros. Tractiunile cu priza larga il fac lat.
Numai culturisti pe aici frate.

Exista prize la ramat care favorizeaza o implicare mai mare a dorsalilor aka spate lat sau exista prize pentru middle back aka spate gros.

Dpmdv singura utilitate a tractiunilor e sa le folosesti ca warmup sau burnout sets, desi chiar si asa sunt variante mai bune, altfel nici o sansa ca un exercitiu cu greutatea proprie sa-ti stimuleze si 10% dorsalii (sau orice muschi) cum o faci cu 'resistance exercises' (care aplica o forta opusa (gantere, haltere, aparate etc), nu-mi venea cuvantu in romana),

#25
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View Postadisluc, on 22 noiembrie 2016 - 21:52, said:

...nu stiu daca te ajuta...am cautat tot felul de solutii acasa si era sa ma si ,,accidentez,, destul de rau cand s-a desprins  ca o prinsesem(bara...) cu ceva suportii in perete etc.E  o solutie poate caraghioasa,arhaica etc.Am folosit doua scari de lemn din acelea in forma literei A mare...am gasit doua care sa se potriveasca la inaltime si am pus o bara intre ele.Un pic mai greu pana te obisnuiesti da pe urma poti sa te tragi in ea linistit...
Din pacate nu dispun de scari de genul, si nici spatiu in apartament nu prea am pentru asa ceva Posted Image
Asa as lua direct un suport multifunctional dinala... dar nici 8 milioane parca nu as baga in el.


View Postwreckdd, on 22 noiembrie 2016 - 20:39, said:

N-o sa vezi never ever diferente vizuale dpdv a masei musculare daca faci tractiuni si 2 flotari acasa, in banii aia esti mai castigat sa mergi o luna la sala decat sa te clatini un an de bara aia

View PostJurasikMan, on 22 noiembrie 2016 - 22:52, said:

Gauresti casa degeaba. Acasa nu esti motivat. Faci o saptamana si dupa aceea agati haine de bara ta. Mergi la sala.
Am peste 8 ani de culturism bai baieti, putin respect Posted Image
Oricum la masa mea nu pot sa ma astept sa mai pun mai mult de 2-3kg de masa musculara pe an, mai ales natural.

De 3 ani nu am mai pus picioru in sala si sunt cel mai fericit. Habar n-aveti ce superb e sa nu mai trebuiasca sa imparti aparatu cu inca 3 oameni care au venit in grup si sa-i asculti cum discuta stirile de pe facebook in timp ce se prefac ca trag cate 5 minute pe aparat fiecare, sa nu te mai chinui sa te vezi cum lucrezi in oglinda ca te blocheaza unu care isi admira tricepsu de cand a venit in sala, sa te plimbi 20 de minute sa cauti discu de 15kg ca e lenea mare si nu le pune nimeni la loc dupa ce lucreaza cu ele, sa ocupe unu banca de piept ca a vazut el pe net o inventie noua de exercitiu pentru biceps si altundeva nu are cum sa-l faca, sa te roage unu sa-i tii bara la piept si sa-ti sufle scuipat in ochi la fiecare repetare SI MAI ALES, dupa ce ai trecut prin toate astea, sa ajungi la dus sa te speli si sa te relaxezi si tu ca omu numai ca sa vezi ca pe langa aburul de 120 de grade mai e si spuma pe toti peretii si un gras care dupa ce sa frecat juma de ora cu toata sticla de gel de dus tot miroase a coae rancede.


Atata doar ca m-am saturat sa-mi inghete coaele iarna la batatoru din parc

Edited by iloveshaorma, 23 November 2016 - 05:44.


#26
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Nu comparati culturistii cu aia care merg la sala. Parerea mea.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwreckdd, on 22 noiembrie 2016 - 20:39, said:

N-o sa vezi never ever diferente vizuale dpdv a masei musculare daca faci tractiuni si 2 flotari acasa, in banii aia esti mai castigat sa mergi o luna la sala decat sa te clatini un an de bara aia

Ce vorbesti ? Ia incearca sa ajungi la 20 de tractiuni pe set, fara kipping. Pe parcurs mai pui un disc la centura sau in rucsac.
SI mai bagi flotari cu incarcare (fiecare cat il las ainima).
Mai vorbim dupa 1 an.

View Postwreckdd, on 22 noiembrie 2016 - 23:41, said:

altfel nici o sansa ca un exercitiu cu greutatea proprie sa-ti stimuleze si 10% dorsalii (sau orice muschi) cum o faci cu 'resistance exercises' (care aplica o forta opusa (gantere, haltere, aparate etc), nu-mi venea cuvantu in romana),

De aia cand incearca baietii de la sala sa se apropie de bara concluzioneaza ca e un exercitiu exotic, care nu li se potriveste ?
Si cine a spus ca e doar cu greutatea proprie ?
In alta ordine de idei, banuiesc ca stapanesti perfect - de ex. - pistol squats, daca iei in deradere exercitiile bodyweight.

#28
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postiloveshaorma, on 23 noiembrie 2016 - 05:42, said:

De 3 ani nu am mai pus picioru in sala si sunt cel mai fericit. Habar n-aveti ce superb e sa nu mai trebuiasca sa imparti aparatu cu inca 3 oameni care au venit in grup si sa-i asculti cum discuta stirile de pe facebook in timp ce se prefac ca trag cate 5 minute pe aparat fiecare, sa nu te mai chinui sa te vezi cum lucrezi in oglinda ca te blocheaza unu care isi admira tricepsu de cand a venit in sala, sa te plimbi 20 de minute sa cauti discu de 15kg ca e lenea mare si nu le pune nimeni la loc dupa ce lucreaza cu ele, sa ocupe unu banca de piept ca a vazut el pe net o inventie noua de exercitiu pentru biceps si altundeva nu are cum sa-l faca, sa te roage unu sa-i tii bara la piept si sa-ti sufle scuipat in ochi la fiecare repetare SI MAI ALES, dupa ce ai trecut prin toate astea, sa ajungi la dus sa te speli si sa te relaxezi si tu ca omu numai ca sa vezi ca pe langa aburul de 120 de grade mai e si spuma pe toti peretii si un gras care dupa ce sa frecat juma de ora cu toata sticla de gel de dus tot miroase a coae rancede.

E drept ca eu fac la o sala mai mica unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, dar n-am patit niciodata asa ceva, cel putin la nivelul descris de tine.

View Postoverseas, on 23 noiembrie 2016 - 09:45, said:

Ce vorbesti ? Ia incearca sa ajungi la 20 de tractiuni pe set, fara kipping. Pe parcurs mai pui un disc la centura sau in rucsac.
SI mai bagi flotari cu incarcare (fiecare cat il las ainima).
Mai vorbim dupa 1 an.

Deci tu zici ca un individ intr-un an de zile se dezvolta mai bine, numai cu tractiuni acasa, decat altul care poate sa-si incorporeze in rutina exercitii gen pulldowns, pullovers, nspe mii de tipuri de ramat (bara/cabluri/gantere) si nspe mii de prize pe care sa le poti combina toate in superset/dropset etc? Si asta e doar de dorsali, sa nu mai vorbim de trapez, lombari, rear delts samd. Si chiar si asa, de ce ai vrea sa lucrezi doar spatele? Vrei sa vezi cat de disproportionat poti sa faci sa-ti arate corpul intr-un an?


2 la mana, cat volum poti face doar la tractiuni? Daca as lua insumat nr de serii pe saptamana, eu personal pentru spate as ajunge la ~ 35-40 serii daca luam in calcul si ziua de indreptari, posibil peste 50 daca luam si trapezul + rear delts. Eu (si poate la tine sau majoritatea nu e asa) nu m-as vedea facand nici jumate din volumul ala doar in tractiuni. S-atunci ce-am rezolvat?

Edited by wreckdd, 23 November 2016 - 11:50.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwreckdd, on 23 noiembrie 2016 - 11:37, said:

Deci tu zici ca un individ intr-un an de zile se dezvolta mai bine, numai cu tractiuni acasa, decat altul care poate sa-si incorporeze in rutina exercitii gen pulldowns, pullovers, nspe mii de tipuri de ramat (bara/cabluri/gantere) si nspe mii de prize pe care sa le poti combina toate in superset/dropset etc? Si asta e doar de dorsali, sa nu mai vorbim de trapez, lombari, rear delts samd. Si chiar si asa, de ce ai vrea sa lucrezi doar spatele? Vrei sa vezi cat de disproportionat poti sa faci sa-ti arate corpul intr-un an?

2 la mana, cat volum poti face doar la tractiuni? Daca as lua insumat nr de serii pe saptamana, eu personal pentru spate as ajunge la ~ 35-40 serii daca luam in calcul si ziua de indreptari, posibil peste 50 daca luam si trapezul + rear delts. Eu (si poate la tine sau majoritatea nu e asa) nu m-as vedea facand nici jumate din volumul ala doar in tractiuni. S-atunci ce-am rezolvat?

Nu vorbim de culturism, vorbim de ce poti face acasa. Si poti face multe.
Tractiunile sunt un exercitiu redescoperit de cativa ani buni de antrenori profesionisti, cred ca acopera destul de bine grupele spatelui.
Disproportionat de la 1 an de tractiuni ? Hai sa vedem. Dar cine l-a oprit de alte exercitii ?!
Intrebarea ta despre volumul la tractiuni este self-responding. Daca volumele te intereseaza - neaparat cu aruncat bara jos la sfarsit, sa duduie podeaua - te axezi pe greutati. Daca tractiunile erau easy, le faceau femeile.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Oare deformatul asta merge la sala?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BzlJ_xDzmdg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postoverseas, on 23 noiembrie 2016 - 12:37, said:

Daca volumele te intereseaza - neaparat cu aruncat bara jos la sfarsit, sa duduie podeaua - te axezi pe greutati.
Volum + timp sub tensiune = hipertrofie. De ce nu m-ar interesa? Posted Image

Ai spus ca nu vorbim de culturism, sau bodybuilding sau proportii. Ok. Dar tot sunt de parere ca numai cu o bara si 2 gantere acasa esti limitat. Mult prea limitat sa ti pasu dpdv a progresului cu unul care face sala.

Nu zic ca faci degeaba daca faci un pic de miscare acasa, dar nu e timp si bani (dupa caz) investiti cu cap. Adica sa fim seriosi, multe bare de tractiuni din link-uri de prin postul asta costa cu abonamentul pe 6 luni la sala... Cauti o rutina decenta, faci un efort sa mananci bine si esti muult mai castigat decat 10-15 minute de tractiuni (mai mult m-as mira sa poti, asta daca nu te uiti la un film intre serii) si niste flotari.

Zic si eu, poate nu-i asa. :lol:

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
Pe parte de culturism ai dreptate.
Pe parte de fitness, strength, conditie fizica poti rupe norii de acasa.
Desigur, antrenamentul acasa ar trebui sa aiba motivatie corecta, altfel nu se justifica. De ex. vorbim de economie de timp extrema.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Discutia a degenerat de la afirmatia ta "N-o sa vezi never ever diferente vizuale dpdv a masei musculare daca faci tractiuni si 2 flotari acasa".

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
Ma rog, daca faci 3 tractiuni trisate si 2 flotari pe zi...

#35
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016

View Postiloveshaorma, on 23 noiembrie 2016 - 05:42, said:

Din pacate nu dispun de scari de genul, si nici spatiu in apartament nu prea am pentru asa ceva Posted Image
Asa as lua direct un suport multifunctional dinala... dar nici 8 milioane parca nu as baga in el.

...

...da ocupa loc mult etc.Bine , era doar o incercare timida facuta cu ani in urma pt. a realiza ca se poate.Am avut o bara de tractiune de la un vecin care a plecat  afara,departe si a impartit de prin casa la toti vecinii.Era facut la un atelier de feronerie  la un pret acceptabil.Nu ca vreau sa deviez discutia...acuma mi-am luat  ,,un aparat de vaslit,, si merge treaba si cu asta.

#36
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Ce antrenori de valoare au redescoperit tractiunile? Adica de ce le-ar fi uitat sau ignorat vreodata?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate