Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Obiectiv Tokina 11-16mm - merită?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006
Pe scurt, am gasit pe O l x varianta DX II la 1650 lei. Prima varianta a obiectivului este in jur de 1200-1400 lei.
Întrebarea este: merita banii ăștia?
Mulțumesc.

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Chestia cu "merita" e relativa. Poate sa merite pentru tine si pentru ce il vei folosi si sa nu merite pentru altul.

Eu l-am avut, mi s-a parut un obiectiv foarte bun pe ce stie sa faca el - eu l-am folosit in special pentru fotografiile de arhitectura(spre exemplu mi s-a parut foarte util pe stradutele inguste din Italia sau prin centrul vechi la noi).

Edited by mynameismada, 22 November 2016 - 10:28.


#3
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View Postmynameismada, on 22 noiembrie 2016 - 10:25, said:

Chestia cu "merita" e relativa. Poate sa merite pentru tine si pentru ce il vei folosi si sa nu merite pentru altul.

Eu l-am avut, mi s-a parut un obiectiv foarte bun pe ce stie sa faca el - eu l-am folosit in special pentru fotografiile de arhitectura(spre exemplu mi s-a parut foarte util pe stradutele inguste din Italia sau prin centrul vechi la noi).
În cazul ăsta, ai da 1650 lei pe el?

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Eu la momentul respectiv, am considerat ca merita si am dat 1999 ron nou(de la f64). L-am vandut pe nikonisti dupa din motive personale(practic aveam doar tokina 11-16 II si 50mm f1.8 si am preferat sa vand tokina si sa cumpar sigma 17-50).

Dar cat l-am avut, eu am fost multumit de el. Daca as fi avut bani sa iau Sigma-ul, l-as fi pastrat.

#5
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View Postmynameismada, on 22 noiembrie 2016 - 11:14, said:

Eu la momentul respectiv, am considerat ca merita si am dat 1999 ron nou(de la f64). L-am vandut pe nikonisti dupa din motive personale(practic aveam doar tokina 11-16 II si 50mm f1.8 si am preferat sa vand tokina si sa cumpar sigma 17-50).

Dar cat l-am avut, eu am fost multumit de el. Daca as fi avut bani sa iau Sigma-ul, l-as fi pastrat.

Merci frumos pentru parere.

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
N-ai motor de focus in body? Nu cred ca e o mare diferenta intre prima varianta si a doua. Prima o gasesti la pret mai bun.

#7
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006

View Postbalauru69, on 22 noiembrie 2016 - 16:11, said:

N-ai motor de focus in body? Nu cred ca e o mare diferenta intre prima varianta si a doua. Prima o gasesti la pret mai bun.
Am D7200, deci am focus in body. Dar ma gandeam ca poate optic e un pic superior. Poate ma insel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate