Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Moralitate in lumea reala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1228 replies to this topic

#1189
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Nu pot sa va dau dreptate decat atunci cand va spuneti: "Dumnezeu sa ne lumineze!" :)

#1190
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007
Amin, amin, Domnul sa ne lumineze pe to(n)ti in aceasta noapte minunata! Posted Image

Craciun Fericit, Inspiron, tie si tuturor coreligionarilor tai de pe forum!
Sa fiti fericiti si plini de bucurie in mijlocul familiilor si prietenilor vostri!

Edited by Sfantul Jakob, 24 December 2016 - 23:28.


#1191
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostInspiron, on 24 decembrie 2016 - 21:56, said:

Tu spui, citez:  "Noi stim"; "stim foarte bine", fara sa ai nici cea mai mica acoperire pentru cuvintele tale.

Voi stiti sa indoctrinati copiii, sa nu aiba incredere in ei si sa se bazeze doar pe o fiinta imaginara. Stiti sa umpleti peretii salilor de clase cu icoane triste si anoste, stiti sa luati banii oamenilor pentru constructii de biserici si catedrale. Va credeti superiori doar pentru cele spuse intr-o carte scrisa pe vremea in care adevarata civilizatie nu era nici macar in stadiul de proiect, iar barbarismul domina societatea umana. Nu aveti nici cea mai mica dovada pentru existenta lui dumnezeu, dar aveti un orgoliu indeajuns de mare incat sa fiti orbi si sa nu acceptati realitatea lumii inconjuratoare. Aveti o frica ancestrala in a gandi liber si corect, ca sa nu cumva sa ajungeti in iad pentru indoiala voastra.
Puteti sa ma aruncati si in mijlocul iadului ca nu veti putea distruge "raiul" din mine, spunea cineva. Prefer sa traiesc o vesnicie acolo decat alaturi de un dumnezeu egoist si razbunator care are nevoie de credinta mea in el, pentru a se simti implinit in existenta sa.
IF YOU PRAY FOR ME... I'LL THINK FOR YOU! Probabil ca asta este singura voastra sansa.
Ce vrei mai mult decât lipsa spiritualității? Uite ce afirmă înșiși ateii convertiți la creştinism:

“I once thought I’d be a lifelong atheist. Then I became desperately unhappy, read up on philosophy and various religions (while assiduously avoiding Christianity), and waited for something to make sense. I was initially  appalled when Christianity began to look  like the sensible thing, surprised when I wanted to be baptized, and stunned that I ended up a Catholic.” - Karen Edmisten

“In college I turned my back on Catholicism, my childhood faith, and became a radical, gender-bending feminist and a passionate atheist …. Reading Lewis, I found something that I must have been quietly hungering for all along, which was a reasoned approach to my childhood beliefs, which had centered almost entirely on emotion. As I turned the pages of this book, I could no longer ignore the Truth, nor turn my back on the Way and the Life. Little by little, and inch by inch, I found my way back to Jesus Christ and returned to the Catholic Church.” - Lorraine Murray

Și uite cum unui ateu John C. Wright care se ruga să i se reveleze Dumnezeu astfel:

“I prayed. ‘Dear God, I know… that you do not exist. Nonetheless, as a scholar, I am forced to entertain the hypothetical possibility that I am mistaken. So just in case I am mistaken, please reveal yourself to me in some fashion that will prove your case. If you do not answer, I can safely assume that either you do not care whether I believe in you, or that you have no power to produce evidence to persuade me…If you do not exist, this prayer is merely words in the air, and I lose nothing but a bit of my dignity. Thanking you in advance for your kind cooperation in this matter, John Wright.'”

I s-a revelat într-un chip neașteptat:

“Something from beyond the reach of time and space, more fundamental than reality, reached across the universe and broke into my soul and changed me…I was altered down to the root of my being…It was like falling in love.”

Edited by mario_bril, 25 December 2016 - 01:32.


#1192
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Uite aici un predicator creștin timp de 19 ani care a trecut la ateism.
Citește tot și ai să vezi ce experienta impresionanta: http://www.skeptical...ith-dan-barker/

#1193
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostInspiron, on 25 decembrie 2016 - 09:50, said:

Uite aici un predicator creștin timp de 19 ani care a trecut la ateism.
Citește tot și ai să vezi ce experienta impresionanta: http://www.skeptical...ith-dan-barker/
Se mai întâmplă și astfel de experiențe. Cu mult mai rar, însă.

#1194
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostInspiron, on 25 decembrie 2016 - 09:50, said:

Uite aici un predicator creștin timp de 19 ani care a trecut la ateism.
Citește tot și ai să vezi ce experienta impresionanta: http://www.skeptical...ith-dan-barker/

Am citit tot. Nu sunt date foarte multe detalii dar e interesant modul lui de a privi lucrurile si experienta lui in crestinism. Eu am abordat problemele cu care s-a confruntat el din alt punct de vedere si anume ca nu am cautat sa devin mai bun prin credinta, si nu am cautat, la fel ca familia lui, oamenii fara pacat ci doar pe cei care doreau sa scape de povara pacatului (atentie, povara pacatului nu e acelasi lucru cu pacatul insusi, e mult mai rea).
Credinta nu e reconfortanta pentru ca ea implica o lupta permanenta in primul rand cu posesorul ei. Nu degeaba Dumnezeu cheama la El pe cei truditi si impovarati. Credinta nu ofera raspunsuri la "ghicitorile" vietii. Pentru asta exista oracole si stiinta.
La Dumnezeu nu te duci ca sa devii mai bun ci o faci pentru ca El este singurul care este Bun (oricum, e lipsita de sens aceasta dorinta de a fi mai bun daca o comparam cu felul de a fi al lui Dumnezeu).
Modul de viata crestin nu e cel mai bun posibil. Nici nu ar avea cum oferi asa ceva intr-o lume care e educata ca singurul adevar care conteaza e cel care confera un avantaj.

Edited by dapix, 26 December 2016 - 13:40.


#1195
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostInspiron, on 25 decembrie 2016 - 09:50, said:

Uite aici un predicator creștin timp de 19 ani care a trecut la ateism.

Păi, se plătea mai bine Posted Image

#1196
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 26 decembrie 2016 - 13:38, said:

Păi, se plătea mai bine Posted Image

nu cred ca asta a fost cauza. Daca ai citit textul atunci stii ca tipul era o somitate in lumea crestina. Avea cantece recunoscute pe plan national, cel putin, si era un cunoscut predicator. Salariile lor nu sunt chiar mici. Cei cu adevarat buni castiga cifre cu 5 zerouri pe an. In lumea necrestina era un neica nimeni. Nu cred ca i-ar fi ascultat nimeni cantecele cu prea mare interes si nici nu cred ca se inghesuie multi sa-i asculte conferintele. Cred ca tipul a facut-o pentru ca asa simtea sincer.

Edited by dapix, 26 December 2016 - 13:50.


#1197
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 13:46, said:

nu cred ca asta a fost cauza. Daca ai citit textul atunci stii ca tipul era o somitate in lumea crestina. Avea cantece recunoscute pe plan national, cel putin, si era un cunoscut predicator. Salariile lor nu sunt chiar mici. Cei cu adevarat buni castiga cifre cu 5 zerouri pe an. In lumea necrestina era un neica nimeni. Nu cred ca i-ar fi ascultat nimeni cantecele cu prea mare interes si nici nu cred ca se inghesuie multi sa-i asculte conferintele. Cred ca tipul a facut-o pentru ca asa simtea sincer.
Se numeste "lepadare de credinta ' , adica omul a renuntat sa mai spere in dreptul sau ca va primi viata vesnica pentru ca intelege ca nu poate atinge sfintirea care se cere pentru salvare . Prefera sa traiasca viata din plin si sa spuna si altora mesaje gen "nu va mai faceti iluzii , nu e de nasul vostru " findca in sinea lui spune : " daca ingerii lui Dumnezeu au fost gasiti vinovati iar Creatorul le-a gasit nod in papura cu atat mai mult omul pacatos va fi rejectat cand va fi luat la puricat " . Apostolilor care l-au avut pe DOMNUL in viata lor si tot au cazut in pacat iar la despartire le-a spus ca daca neprihanirea lor nu va intrece pe cea a fariseilor cu nici un chip nu vor vedea imparatia cerurilor . In astfel de exigente omul renunta sa mai spere si se afunda in negura vietii lumesti calauzita doar de politete si interese , iar spiritul dragostei uzandu-se cu fiecare soc social  care il transforma in impotrivitorul atot- stapanitorului .

#1198
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postpacopaco1967, on 26 decembrie 2016 - 14:05, said:

Se numeste "lepadare de credinta ' , adica omul a renuntat sa mai spere in dreptul sau ca va primi viata vesnica pentru ca intelege ca nu poate atinge sfintirea care se cere pentru salvare .
ce spui tu se numeste dezinformare. Tipul era crestin si ca orice crestin stia ca salvarea se da gratis. Nu trebuia sa plateasca nici un pret pentru ca sa o obtina. Sfintirea despre care spui ca "se cere" e doar un "efect" al salvarii.

Edited by dapix, 26 December 2016 - 14:16.


#1199
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 14:14, said:

ce spui tu se numeste dezinformare. Tipul era crestin si ca orice crestin stia ca salvarea se da gratis. Nu trebuia sa plateasca nici un pret pentru ca sa o obtina. Sfintirea despre care spui ca "se cere" e doar un efect al salvarii.
Stiu ca te-ai speriat dar nu te uita la tine pentru ca vei vedea ceva urat in inima ta , asa a facut si acest credincios si s-a razgandit . Privirea tinta catre capetenia ostirilor si vei primi cununa vietii nu pentru ce esti tu ci cui i-ai daruit inima ta . Sunt multi care inca sunt santajati ca trebuie sa plateasca zeciuiala pentru a fi placuti Tatalui ceresc .

#1200
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
e adevarat ca stii multe lucruri, probabil mult mai multe decat mine, dar crestinismul nu e unul din ele.

#1201
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 13:46, said:

nu cred ca asta a fost cauza. Daca ai citit textul atunci stii ca tipul era o somitate in lumea crestina. Avea cantece recunoscute pe plan national, cel putin, si era un cunoscut predicator. Salariile lor nu sunt chiar mici. Cei cu adevarat buni castiga cifre cu 5 zerouri pe an. In lumea necrestina era un neica nimeni. Nu cred ca i-ar fi ascultat nimeni cantecele cu prea mare interes si nici nu cred ca se inghesuie multi sa-i asculte conferintele. Cred ca tipul a facut-o pentru ca asa simtea sincer.
Zici că se câștigă bine... Păcat că apostolul Pavel nu a prins timpurile voastre. El fraierul nu a câștigat decât cât să nu moară de foame.

...

#1202
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 26 decembrie 2016 - 17:10, said:

El fraierul nu a câștigat decât cât să nu moară de foame.
pai daca se ocupa cu facerea corturilor... Ce credeai, ca era o meserie bine platita?

#1203
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 17:37, said:

pai daca se ocupa cu facerea corturilor... Ce credeai, ca era o meserie bine platita?

Nu, nu era o meserie bine plătită... Dar asta o știa. Și muncea din greu...
Pastorii pocăiților, deși predică învățături nebiblice precum trinitatea, își trăiesc viața ca nababii. Aici, pe Pământ, că dincolo...Posted Image

#1204
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdark, on 26 decembrie 2016 - 18:12, said:

Pastorii pocăiților, deși predică învățături nebiblice precum trinitatea, își trăiesc viața ca nababii. Aici, pe Pământ, că dincolo...Posted Image
Iarasi umblii cu cioara vopsita. Tipic tie. Eu am vazut modul de viata al mai multor pastori, inclusiv penticostali si nu pot generaliza cum o faci tu. Ca si regula, doar cei care conduc biserici mari, (peste 5.000 de membrii activi) au venituri peste medie. Ceilalti o duc modest sau chiar sunt in pragul saraciei, exceptie fiind cei care mai au si o alta meserie/afacere de succes pe langa cea de predicator si la care participa (toata) familia.

#1205
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Pe 25 Decembrie s-a nascut un copil, care la varsta de 30 de ani avea sa transforme lumea.
La multi ani Isaac Newton, nascut pe 25 decembrie 1642.

Edited by Inspiron, 26 December 2016 - 20:03.


#1206
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostInspiron, on 26 decembrie 2016 - 20:02, said:

Pe 25 Decembrie s-a nascut un copil, care la varsta de 30 de ani avea sa transforme lumea.
La multi ani Isaac Newton, nascut pe 25 decembrie 1642.
Merry Newton Day!Posted Image

Sau cum se numea sărbătoarea aia a lui Sheldon?
Saturnelia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate